Okładka książki Dykcjonarz, lutnia i koronki. Zagraniczna podróż edukacyjna Franciszka Cetnera (1693–1696) Anna Markiewicz
Anna Markiewicz Wydawnictwo: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Seria: Silva Rerum historia
historia
Silva Rerum
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
2022-01-01
2022-01-01
Grand Tour Wersal

Okładka książki Diariusz podróży po Europie (1682–1688) Jan Michał Kossowicz, Anna Markiewicz
Diariusz podró... Jan Michał Kossowic...
Okładka książki Sztuka w kręgu krakowskich dominikanów Anna Markiewicz, Marcin Szyma, Marek Walczak
Sztuka w kręgu... Anna Markiewicz, Ma...

Franciszek Cetner, starościc lwowski, późniejszy wojewoda smoleński w latach 1693-1696 przebywał w podróży edukacyjnej, a jego Grand Tour obejmował pobyt w Paryżu, Rzymie, Amsterdamie, Brukseli, Antwerpii i wielu innych miastach europejskich. Główną osią książki są rachunki z podróży Cetnera, dziś znajdujące się w Centralnym Państwowym Archiwum Ukrainy we Lwowie. Autorka na ich podstawie nie tylko odtwarza podróż starościca po Europie, ale również ukazuje jego wyprawę w szerszym kontekście i porównuje jego wojaże do innych, znanych nam peregrynacji polskich szlachciców. Cetner najdłużej przebywał w Paryżu i Rzymie, więc ten okres zajmuje najwięcej miejsca w książce. Autorka, poza wskazaniem jak przebiegały przygotowania do wyprawy oraz sama trasa podróży, pokazuje jak wyglądał pobyt w tych miastach - w jakich miejscach się zatrzymywano, jakie miejsca odwiedzano, co robiono, jak wyglądała edukacja Cetnera, z kim się spotykano itd. Rachunki z podróży pozwalają nam ponadto prześledzić jakie produkty kupował szlachcic podczas podróży, w jaki sposób się ubierał, za jakie posiłki płacił. Pozycja jest o tyle ciekawa, że prezentuje spojrzenie na Grand Tour z perspektywy dość niecodziennego źródła do badań naukowych i rzuca trochę inne spojrzenie na ten temat. Warto też dodać sam ekspens podróżny Franciszka Cetnera znajduje się na końcu książki.

• XVII wiek
  • Biografie/autobiografie