Wirus

Adam Ostaszewski Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2022-12-07
2022-12-07

Okładka książki O!Fka: Literacki Kwartalnik Fantastyczny #6 Piotr Abramik, Paweł Ćwikliński, Maciej Janocha, Łukasz Kropiowski, Nikola Lachowicz, Redakcja magazynu O!Fka, Adam Ostaszewski, Kacper Sumiński, Patryk Tomala, Magdalena Żołędź
O!Fka: Literac... Piotr Abramik, Pawe...

"Wirus" autorstwa Adama Ostaszewskiego to hipnotyzująca opowieść o politycznych intrygach, pandemii i nowym porządku, która wciąga czytelnika w mroczną rzeczywistość przyszłości. Ostaszewski w mistrzowski sposób łączy elementy political fiction z thrillerem, tworząc opowieść, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Główny bohater, Andrzej Ranecki, staje przed szansą swojego życia – powrotu na dawne stanowisko, które stracił w wyniku degradacji. Jego zadanie to schwytanie ostatniego z Szesnastu, grupy terrorystycznej, która staje się głównym zagrożeniem dla nowego porządku politycznego. Jednakże, w miarę jak akcja się rozwija, Ranecki odkrywa, że prawda o pandemii jest o wiele bardziej przerażająca, niż się spodziewał.

Ostaszewski buduje napięcie na wielu płaszczyznach, zręcznie splatając wątki polityczne, thrillerowe i science fiction. Autor nie tylko kreuje złożone postaci, ale także umiejętnie eksploruje motywy, które napędzają ich decyzje, dostarczając czytelnikowi nie tylko akcję, ale także głębokie studium ludzkiej psychiki.

Jednym z najmocniejszych aspektów tej książki jest aktualność tematu, który w sposób realistyczny odbija się w świetle współczesnych wydarzeń. Ostaszewski analizuje potencjalne skutki pandemii na polityczne, społeczne i etyczne aspekty życia, co sprawia, że opowieść nabiera dodatkowego wymiaru.

Ciekawie skonstruowana fabuła, wartka akcja i zaskakujące zwroty sprawiają, że "Wirus" jest lekturą, której trudno się oprzeć. Autentyczność postaci i ich dylematy wprowadzają czytelnika w świat pełen niebezpieczeństw i moralnych rozterek, co czyni tę powieść nie tylko emocjonującą, ale i refleksyjną.

Adam Ostaszewski, poprzez "Wirus", nie tylko dostarcza czytelnikowi doskonałego thrilleru, ale również każe mu zastanowić się nad możliwymi scenariuszami przyszłości. To pozycja obowiązkowa dla miłośników political fiction, którzy cenią sobie nie tylko wciągającą akcję, ale także głęboki przekaz.

Główny bohater, Andrzej Ranecki, staje...

„Wirus” Adam Ostaszewski

Książka opowiada o kolejnych, nieustępujących falach Covid-19. Naukowcy i medycy, nie są wstanie zapanować nad sytuacją, nie tylko w Polsce, ale i też na całym świecie! Praktycznie wszystko odbywa się zdalnie albo za pomocą wszelkich środków bezpieczeństwa. Główny bohater to Andrzej Ranecki oficer Europejskiej Służby Bezpieczeństwa. Organizacja ta zajmuje się zachowaniem okołopandemicznego porządku. Grupa terrorystów-samobójców (sposób odejścia jednego z nich, jest dla mnie szczególnie zabawny),tak zwanych, Grupa Szesnastu, sieje chaos na całym świecie. Ale czy ich intencje na pewno są złe? Może jednak za tym wszystkim kryje się głębsza prawda?
Andrzej Ranecki wyrusza na misję, w której ma schwytać ostatniego z jej liderów. Spotkanie to będzie miało znaczące skutki, a najważniejszy z nich to odkrycie prawdy o pandemii Koronawirusa. Jest to niezwykle wciągające science fiction, z kryminalnym wątkiem. Polecam!

„Wirus” Adam Ostaszewski

W październiku 2021 roku pisałam tekst o zbiorze opowiadań Adama Ostaszewskiego pt. „Odbicie”. Publikacja został przeze mnie wysoko oceniona. Znajduje się w niej opowiadanie o wiele mówiącym tytule „Wirus”. Przywołałam je bo na jego kanwie autor napisał powieść, o której mam przyjemność wam opowiedzieć.

Adam Ostaszewski kreśli alternatywną wizję rozwoju pandemii. Jak według niego może wyglądać świat nią opętany? Jakie będzie miała skutki? Jak władze i ludzie się zorganizują? Napisałam alternatywną, jednak nie pozwiązywałabym tej historii za mocno z „naszą” pandemią. Są tu pewne analogie, jednak ja wolę tę powieść traktować jako postapokaliptyczną, a opisaną historię, jako wizję świata po globalnej tragedii. Niemniej podkreślić w tym miejscu wypada, że jest to w głównej mierze połączenie książki sensacyjnej i political fiction.

Główny bohater to Andrzej Ranecki oficer Europejskiej Służby Bezpieczeństwa. Organizacja ta zajmuje się zachowaniem okołopandemicznego porządku m.in. walczy z terrorystami tzw. grupą Szesnastu. Andrzej Ranecki ma schwytać ostatniego z jej liderów. Spotkanie to będzie miało brzemienne skutki, a najważniejszy z nich to odkrycie prawdy o pandemii.

Jak już wspominałam „Wirus” to sensacyjne political fiction. Fabuła sięga najwyższych szczebli władzy, sieci spisków i wzajemnych „haczyków”, która je mota. Akcja jest dynamiczna, a autor bardzo sprawnie zawiązuje intrygę. Część osób zarzuca mu „papierowe postacie”. Przyznam, że nie są to jakieś niezapomniane kreacje, ale ja takich nie potrzebuję. W tego typu powieściach najważniejsza jest dla mnie intryga. Bohaterowie są tylko narzędziem do jej rozwikłania. Popatrzmy na kino akcji. Znajdziemy w nim kilka wyjątkowych bohaterów, ale większość z nich jest przedstawiana „na jedna modłę”. To nie są role, gdzie aktorzy popisują się swoim kunsztem. Widza cieszą raczej fabuła i towarzyszące jej efekty.

Mnie natomiast przeszkadzało „rozwleczenie” tej historii w czasie i przestrzeni. Raz mamy Amerykę, za chwilę bohater jest w Pradze, a akcja przeskoczyła o 3 miesiące. Generalnie jest to do ogarnięcia dla czytelnika, jednak, jeżeli chodzi o literaturę sensacyjną, zdecydowanie wolę bardziej skondensowane pisanie.

Największą słabością „Wirusa” jest moment wydania (przełom 2022 i 2023 roku). Pandemia nam spowszedniała i cały przekaz tej książki stracił na mocy. Całkiem inaczej odebrałam jeszcze rok temu opowiadanie o tym samym tytule niż teraz powieść. Co do samej książki właściwie nie mogę się przyczepić. Ma to, czego oczekuję po literaturze sensacyjnej (czyli ciekawą, nieprzekombinowaną intrygę i dynamiczną akcję). Myślę, że ucieszy jej fanów, a także tych czytających powieści postapo i miłośników politycznych spisków.

Adam Ostaszewski kreśli alternatywną wizję rozwoju pandemii. Jak...

Pandemia trwa i zbiera ogromne żniwo, świat się zmienia, zostają wprowadzone podziały na różne strefy. Są lepsi i gorsi. Wysoko postawieni ludzie żyją sobie spokojnie w zielonej strefie, w której jest bezpiecznie i prawie beztrosko. Wystarczy przestrzegać reżimu sanitarnego i stosować się do zasad. Andrzej Ranecki, były oficer Europejskiej Służby Bezpieczeństwa (ESB) ma szansę powrotu na dawne stanowisko. Musi "jedynie" złapać ostatniego z członków grupy terrorystycznej. Stawka jest wysoka, a Ranecki ma o co walczyć...
__________
"Wirus" to ciekawa interpretacja świata zdominowanego przez ciężką do powstrzymania chorobę. Autor ukazuje nam zachowania międzyludzkie oraz podział społeczeństwa na tych, którzy wierzą w pandemię oraz tych sceptycznie nastawionych i widzących w tym jakiś spisek. Bardzo lubię styl Adama Ostaszewskiego. Historie, które tworzy, czyta się przyjemnie, mimo trudnej tematyki. Jednak w tej książce mi czegoś zabrakło. Opowiadania spod pióra pana Adama podobały mi się zdecydowanie bardziej. Były dynamiczne, z zaskakującym zakończeniem. W "Wirusie" również mamy lepsze momenty i zwroty akcji, ale z bólem serca muszę przyznać, że niektóre fragmenty powieści mnie nużyły. Sama fabuła i koncepcja specjalnej Służby walczącej z pandemią i terrorystami, którzy chcą zaburzyć porządek, mi się podoba. Jednak nie zauroczyłam się tak, jak w przypadku krótszych form autora.

Gratka dla wielbicieli political fiction. Z przyjemnością przeczytałam zbiór opowiadań "Odbicie" więc z ciekawością zabrałam się do nowej książki autora, mimo, że nie jestem wielbicielką political fiction. Obserwując co dzieje się w polityce w naszym kraju i na świecie, obawiam się, że rzeczywistość może przerosnąć naszą wyobraźnię, dlatego zagłębiłam się w lekturę z lekkim niepokojem. Świat ogarnięty pandemią. Jakże łatwo wykorzystać strach i niewiedzę ludzi by ich podzielić na strefy i wprowadzić rządy twardej ręki. Chciwość i żądza władzy przetrwają każdą pandemię. Jak zawsze najważniejsze są układy.
Książkę czyta się dobrze, wiele się dzieje, trzeba uważnie śledzić akcję by się nie pogubić. Interesująca pozycja ale nadal nie przepadam za political fiction 👍🙂

Czy pamiętacie recenzowany przeze mnie zbiór sześciu ciekawych opowiadań zebranych w cienkiej książce zatytułowanej "Odbicie"? Jedna z tych historii doczekała się rozwinięcia i powstała niezwykła powieść, która łączy w sobie kilka gatunków takich jak sensacja, kryminał oraz political fiction. Nie ukrywam, że zaintrygowana byłam tym opowiadaniem i nareszcie mogłam zaspokoić swoją ciekawość.

Główny bohater to Andrzej Ranecki, który jest oficerem Europejskiej Służby Bezpieczeństwa. Przez nieudane akcje w celu ujęcia członków terrorystycznej grupy szesnastu został zdegradowany i jego kariera stanęła w miejscu. Do tego trudne czasy pandemii nie ułatwiają mu życia. Pewnego dnia nadarza się okazja, by wszystkie niepowodzenia odeszły w niepamięć. Nasz oficer ma za zadanie ujęcie tylko jednego z członków przestępczej grupy.

Czy Ranecki przyjmie tę niespodziewaną propozycję i schwyta jednego z szesnastu? Czy jego działania przyniosą zadowalający efekt? Czego dowie się oficer ESB i jak wpłynie na niego ta wiedza?

Muszę przyznać, że już podczas czytania tego opowiadania w zbiorze "Odbicie" wiedziałam, że ma ogromny potencjał i jeśli autor się wysili, to stworzy nietuzinkowe dzieło, które wywoła totalny chaos w głowie i zmusi do rozważań. Nie zawiodłam się i otrzymałam naprawdę dobrą historię, którą pochłonęłam na raz.

Nie twierdzę, że ta powieść jest doskonała. Oczywiście każdy z nas znajdzie tu drobne uchybienia, jednak są one niezbyt istotne. Mi najbardziej brakowało rzetelnego przedstawienia postaci. Uważam, iż główny bohater został pobieżnie scharakteryzowany, przez co niewiele o nim wiemy, nie możemy w pełni zrozumieć jego motywów postępowania i systemu wartości. Reszta w zupełności mi spasowała.

Lektura ma intrygującą oraz często zaskakującą fabułę, akcja jest dynamiczna. Nieraz pędzi na łeb i szyję, dlatego by nie pogubić się, należy czytać każdą stronicę w dużym skupieniu. Wiele wątków wywołuje niezły mętlik, jednak na końcu łączą się one w spójną całość i dają nam pełny obraz na to co się wydarzyło. Ciekawym zabiegiem było podzielenie dzieła na trzy części i skoki czasowe.

Muszę przyznać, że miałam ciarki na ciele i gęsią skórkę.
Napięcie trzyma nas praktycznie od pierwszych stron, do tego dołączają silne wrażenia i emocje, które trzymają mocno do samego finału. Czasy, w których żyje oficer Andrzej są przerażające, wirus bezwzględnie zbiera swe żniwo, a chciwość ludzka nie zna granic. Niby nic nowego, ale informacje jakie powoli serwuje nam pisarz są bliskie Armagedonu. Nie chciałabym doczekać takiej strasznej wizji świata i mam nadzieję, że przyszłe pokolenia i będą musiały czegoś takiego przechodzić.

Jeśli jesteś fanem political fiction, lubisz silne doznania i mix gatunków to ta książka jest właśnie dla ciebie. Mimo, iż ja osobiście rzadko sięgam po takie pozycje, to naprawdę przyjemnie spędziłam chwile zaczytując się historią pana Ostaszewskiego. Jeśli szukacie ciekawej odmiany to zachęcam do tej pozycji. Odważycie się i skusicie?

Motyw pandemii w książkach jeszcze z trzy lata temu był przeze mnie odbierany jako coś abstrakcyjnego. Gdy w rzeczywistości stał się faktem to na ponad rok porzuciłam wszystkie postapokaliptyczne książki, by nie potęgować w sobie strachu przed niewiadomą przyszłością. Od tamtego roku, gdy sytuacja zaczęła się stablizować to wróciłam do tego gatunku literatury, ale teraz cały czas już towarzyszy mi podczas czytania taki nieprzyjemny dreszcz na plecach.

To samo uczucie towarzyszyło mi też przy „Wirusie”, który opowiada historię oficera ESB Andrzeja Raneckiego mierzącego się z szóstym rokiem pandemii. Książka jest podzielona na trzy części i bardzo mi się spodobało jak autor postanowił je podzielić.

Najpierw dostajemy obraz świata w trakcie szóstego roku pandemii i słyszymy w niektórych momentach o już zaistniałych wydarzeniach, a dopiero później w kluczowym momencie dla obecnej akcji, cofamy się do wybuchu pandemii. Nie ukrywam, że to ten środek zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami (chociaż autor wprost nigdy nie nazwał wirusa) był dla mnie najbardziej emocjonalny względem własnych wspomnień. Też podczas tej części zostały wyjaśnione dokładnie wszystkie wcześniejsze wydarzenia. By znowu wrócić się do części trzeciej i do momentu, gdzie akcja została przerwana. Tutaj już emocje były podyktowane tempem akcji i całą polityczną otoczką.

Z resztą muszę przyznać, że opis z tyłu dobrze oddaje zawartość książki, bo to jest faktycznie gratka dla wielbicieli political fiction. I to jest mocna strona tej książki, która skupia się przede wszystkim na pracy służb bezpieczeństwa, polityce i walce z terroryzmem. Podoba mi się podejście autora do części tematów i umożliwienie mi jako czytelniczce wyrobienia własnych osądów, nie zostawiając przy tym otwartej akcji. Fabuła mnie wciągnęła, a sama książka była napisana w dobrym stylu, więc ode mnie mocne 7/10.

„Pandemia nie odpuszcza, a kolejne jej fale wstrząsają światem, co doprowadza do drastycznej zmiany układu sił politycznych i powstania brutalnych reżimów.”

„Wirus” autorstwa Adama Ostaszewskiego to książka z gatunku political fiction, której byłam bardzo ciekawa, jednak nie potrafiłam zdecydować czy po nią sięgnąć, czy też nie. Po licznych wewnętrznych kłótniach z samą sobą postanowiłam zaryzykować i sięgnąć po tę lekturę, ponieważ byłam ciekawa jaką alternatywną wizję popademicznego państwa przygotował dla mnie autor.

Andrzej Ranecki, zdegradowany oficer Europejskiej Służby Bezpieczeństwa, dostaje szansę powrotu na dawne stanowisko. Ma schwytać ostatniego z Szesnastu – międzynarodowej grupy terrorystycznej – który zagraża nowemu porządkowi. Od powodzenia tej operacji zależy dalsza kariera funkcjonariusza. Konfrontacja z Szesnastym przybiera jednak niespodziewany obrót, a prawda o epidemii, którą wkrótce pozna Ranecki, jest bardziej przerażająca, niż kiedykolwiek mógł podejrzewać…

Niestety do tej pory mam dość mieszane uczucia co do tej historii - z jednej strony fabuła bardzo mi się podobała, a z drugiej (przez kilka wad) czuję pewien niesmak, który nadal towarzyszy mi jak tylko pomyślę o tym tytule.

Przyznam, że początek był bardzo dobry, w pełni kupił moją uwagę oraz sprawił, że chciałam czytać dalej, niestety później coś się zmieniło... Pan Adam stworzył wielowątkową powieść, jednak nie wszystkie poruszone w niej kwestie przypadły mi do gustu - zamiast mnie zachęcić wręcz odpychały mnie od dalszej lektury.

Atutem „Wirusa” jest przede wszystkim wątek sensacyjny - w pewnym momencie akcja pędzi jak z bicza strzelił, co czasami powodowało w mojej głowie lekki chaos, ponieważ nie byłam w stanie od razu pojąć co takiego się właśnie wydarzyło, jednak takich sytuacji było stosunkowo mało.

Na miejscu autora poświęciłabym więcej czasu na wykreowanie bohaterów swojej powieści. Niestety większość postaci była dla mnie zbyt płytka, wręcz nijaka - brakowało mi fragmentów, dzięki którym mogłabym ich lepiej poznać... Niektórzy z Was mogą uważać, że czepiam się na siłę, jednak jestem zwolenniczką barwnych bohaterów, którzy przez swój charakter nie pozwolą mi zbyt szybko o sobie zapomnieć.

Czy książkę polecam? „Wirus” jest dobrą książką (do bardzo dobrej jej trochę brakuje),która miała duży potencjał, jednak wykonanie nie do końca mnie kupiło. Jestem pewna, że kiedy autor popracuje odrobinkę dłużej nad swoim warsztatem stworzy dla nas historię, którą każdy z nas będzie tylko i wyłącznie chwalić.

Prawdziwa gratka dla miłośników książek political fiction.
Są tu elementy sensacji, spisku, kilka strzelanin i pościg. Tak powstała książka, która w luźny sposób pokazuje co by było gdyby zapanowała trudna do opanowania pandemia. A jak by wyglądał świat gdyby politycy postanowili wykorzystać tą sytuację do zabetonowania swojej władzy?
Jesteś ciekawa/ciekawy – kup, wypożycz, przeczytaj.

Prawdziwa gratka dla miłośników książek political fiction.
Jesteś ciekawa/ciekawy – kup,...

Witam wszystkich serdecznie w nowym roku. To jest moja pierwsza recenzja w tym miesiącu. Serdecznie zapraszam po książkę i polecam.

WIRUS. Adam Ostaszewski. Książka napisana świetnie, oraz ciekawie. Akcja toczy się w czasach pandemii. Bo pamiętajmy o tym, że pandemia jeszcze się nie skończyła.
Andrzej Ranecki, zdegradowany oficer, Europejskiej Służby Bezpieczeństwa, dostaje szansę powrotu na dawne stanowisko. Ma schwytać ostatniego z szesnastu - międzynarodowej grupy terrorystycznej. W tym czasie wiele się dzieje. Czy Andrzej dorwie przestępcę? Nie mogę tego zdradzać. Chcesz przeczytać książkę, to koniecznie sięgnij po nią. Moja ocena to: 1000 /1000 punktów.
Autorowi dziękuję za autograf.

Do zobaczenia w następnej recenzji. Czytajcie fajne książki, bo warto.

Andrzej Ranecki, zdegradowany oficer, Europejskiej Służby Bezpieczeństwa,...

• Kindle
  • Political Fiction