Incydent

Piotr Borlik Wydawnictwo: Prószyński i S-ka kryminał, sensacja, thriller
Prószyński i S-ka
2023-01-19
2023-01-19

To już jest jazda bez trzymanki i nie jest to komplement. Nic tu nie ma sensu, trochę jak w niskobudżetowym kinie akcji.. takim w ogóle klasy Z. Mocno przegadana, chwyta się chodliwych tematów i wychodzi tak trochę.. pompatycznie? Sama nie wiem, nie podobała mi się. Chyba ten autor nie jest dla mnie.

Piotr Borlik ponownie zaciekawił mnie stworzoną przez siebie fabułą. Mówi się, że „pieniądz rządzi światem”. Pieniądze to władza ale też fałszywe jej poczucie. Użyte przez psychopatów, są groźne. Autor odkrywa kurtyny władzy, ludzi, którzy ją sprawują i aż trudno uwierzyć, że to może dziać się naprawdę. Gdzie jest granica między dobrem a złem, czy tylko zło jest w stanie zmieniać świat? A dobro to już zapomniana wartość? Jak brutalny może być świat polityki i wielkich pieniędzy dowiecie się z powieści „Incydent”, którą serdecznie Wam polecam.

Intrygująca kreacja bohaterów. Ich wewnętrzne dysonanse poszerzały moją perspektywę w rozumieniu ich postępowania. Będąc w związku oczywistym jest, że próbujemy zawsze znaleźć kompromis, ale co jeśli musimy wybierać pomiędzy większym a mniejszym złem, żeby druga strona nie straciła na wizerunku, albo nawet poważania wśród współpracowników i zwierzchników a może nawet życia? Uwypuklone relacje rodzinne, z pozoru poprawne, wspierające, w miarę poznawania całej historii przerażały mnie coraz bardziej. Definicję rodziny zobaczyłam w szerszym, bardzo brutalnym kontekście.

W „Incydencie” nic nie jest oczywiste ani czarno-białe. Autor umiejętnie żongluje kolorami i nie pokazuje jednoznaczności dokonywanych przez bohaterów wyborów. Sieć intryg, kłamstw, szantaży, czynów na granicy prawa rozrasta się niczym tkana pajęczyna a jej końca jakby nie widać.

Natalia Kruger, zastępczyni prokuratora ciekawiła mnie swoim postępowaniem, zaskakiwała wewnętrzną siłą ale i irytowała. Kobieta, która dla odkrycia prawdy zrobi wiele. Mimo, iż zapłaciła najwyższą cenę, nadal jest nieugięta i zdeterminowana.

Zaskakujący, nieoczywisty kryminał z wartką akcją. Styl Pana Piotra Borlika bardzo przypadł mi do gustu i zawsze spędzam miło czas z lekturami spod jego pióra. Autor zbudował prawdziwą katastroficzną historię pełną grozy i przerażającą. Trudno uwierzyć, że to mogłoby wydarzyć się naprawdę, ale ile z fabuły jest kłamstwem, fikcją literacką a prawdą? Lepiej nie wiedzieć…

Książkę przeczytałam w ramach booktour organizowanego przez Martynę @KRYMINALNATALERZU, za co serdecznie dziękuję.

W pierwszym w Polsce ataku terrorystycznym ginie kilkadziesiąt osób. Sprawcą zamachu był bezrobotny Ukrainiec. Co lub kto go to tego zmusił. Kto tu pociąga za sznurki? Czy ambitna prokuratorka dowie się całej prawdy i tylko prawdy ?

Tania sensacja. Borlika przecież stać na więcej.

Tania sensacja. Borlika przecież stać na więcej.

Pióra Piotra Borlika byłam ciekawa od dłuższego czasu i w końcu nadarzyła się okazja by posmakować jego twórczości. Padło na „Incydent". Czy to był dobry wybór? Oj, tak, zdecydowanie. Musicie wiedzieć jednak, że miałam niemałe obawy przed sięgnięciem akurat po ten tytuł, ponieważ nie przepadam za polityką, a wątek ten z tego, co zdążyłam się dowiedzieć jest w tej książce dość istotny.
Moje obawy ulotniły się już po kilku rozdziałach. W rezultacie książka tak mnie wciągnęła, że przeczytałam ją praktycznie na raz.

Styl autora całkowicie do mnie trafił i już nie mogę doczekać się aż dorwę kolejną jego powieść, a mam co nadrabiać.

„Incydent" to powieść sensacyjna z wątkiem kryminalnym. Książka pełna intryg, spisków, kłamstw, i to na najwyższych szczeblach władzy. Książka pokazująca, do czego zdolni są ludzie chcący zatrzeć ślady swoich przekrętów, pragnący uciszyć niewygodnych świadków. To historia uświadamiająca jak łatwo jest nam oceniać drugiego człowieka, chociażby przez pryzmat narodowości. Jest to książka pokazująca, jak wielka znieczulica panuje wśród ludzi na tym naszym świecie i życie nie ma tu żadnej wartości…

Polecam

Incydent to moje pierwsze spotkanie z autorem, muszę przyznać, że nie była to łatwa lektura. Ale kto powiedział że kryminał ma być łatwy w odbiorze.
W książce mamy do czynienia z bezwzględnymi postaciami dla których życie ludzkie nie ma żadnej wartości, a mimo to są oni poważanymi członkami społeczeństwa. Czy odkryjemy ich prawdziwe oblicza kto tak naprawdę okaże się silny a kto słaby. Jaka cenę przyjdzie postaciom zapłacić za podjęte decyzje. Jedno jest pewne autor naprawdę potrafi zaskoczyć więc zapraszam do lektury.

Bardzo dobra i wciągająca fabuła.
Zaskakujące zakończenie.
Warto!!!

Bardzo dobra i wciągająca fabuła.
Zaskakujące zakończenie.
Warto!!!

Ciekawy thriller, którego akcja toczy się w politycznych kręgach. Tajemnice, łapówki, zastraszanie i kilkukrotne samobójstwa. Wciągająca akcja, niewiadome i zatarte ślady. Porachunki toczące się na najwyższych szczeblach. W tym młoda prokurator, która chce dopaść sprawcę zamachu na pociąg. Uprzedzenia i niesłuszne oskarżenia doprowadzają do zbrodni. Fajne są wątki prywatne bohaterów, wplątanie ich w siatkę wydarzeń. Zakończenie zaś okazało się takie sobie. Niby wszystko zostało wyjaśnione, ale czegoś zabrakło. Dziwnym posunięciem okazało się ujawnienie w połowie książki, że wydarzenia toczą się w dwóch płaszczyznach czasowych. Chwilę zajęło połączenie całości w jedność. Mimo wszystko polecam.

Ebook. Dziękuje ,że mogłem przeczytać

Ebook. Dziękuje ,że mogłem przeczytać

Wysłuchane jako audiobook
Książka 8/10
Lektor 8/10 (Marcin Popczyński)

Ściemę przykryć ściemą a na to jeszcze jedna ściema
Nie da sie ukryć że pomysł na tą książke całkiem fajny.
Dobry dla zwolenników teorii spiskowych
Ale też jako kryminał napewno Was zaskoczy
Warto przeczytać/posłuchać

Wysłuchane jako audiobook
Książka 8/10
Lektor 8/10 (Marcin Popczyński)

Ściemę przykryć ściemą a na to jeszcze jedna ściema
Nie da sie ukryć że pomysł na tą książke całkiem fajny.
Dobry dla zwolenników teorii spiskowych
Ale też jako kryminał napewno Was zaskoczy