Odbicie

Adam Ostaszewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf fantasy, science fiction
Wydawnictwo Poligraf
2021-09-05
2021-09-05
fantasy political fiction science fiction Mars inne cywilizacje

Okładka książki O!Fka: Literacki Kwartalnik Fantastyczny #6 Piotr Abramik, Paweł Ćwikliński, Maciej Janocha, Łukasz Kropiowski, Nikola Lachowicz, Redakcja magazynu O!Fka, Adam Ostaszewski, Kacper Sumiński, Patryk Tomala, Magdalena Żołędź
O!Fka: Literac... Piotr Abramik, Pawe...

„Odbicie” Adam Ostaszewski

Pierwsza książka Adama Ostaszewskiego „Odbicie”, zawiera w sobie kilka opowiadań. Przenoszą nas one w cudowną podróż na Marsa oraz inne planety. Zobaczymy Europę w czasie pandemii, gdzie porządku pilnuje Europejska Służba Bezpieczeństwa. Początkowo można pogubić się w nazwach, jednak z czasem czytania, wszystko jest do ogarnięcia. Tajemnicza śmierć? Brzmi ciekawie? A wię zapraszam do czytania i polecam!

„Odbicie” Adam Ostaszewski

Nie dajcie się nabrać. To "vanity publishing" - czyli wydane nakładem własnym grafo.., hmm, autora. Czytanie tego wręcz bolało.

Sześć krótkich opowiadań. Miszmasz gatunkowy: political fiction, 'hard' sf, 'heroic' fantasy i łolaboga co tam jeszcze.

Literacko nieporadne i drętwe, drętwotą szkolnych wypracowań. W każdym z opowiadań był: początek, środek i koniec. Niczego więcej w nich nie było. Żenująco infantylne ("polskie mocarstwo" rządzące Irakiem...). Pustka intelektualna taka, że aż dudniło echo.

A nie, przepraszam - była jeszcze mdląca (jak wszystko w tym zbiorze) wrzutka ideolo, w bardzo znajomo brzmiącym pakiecie:

* "fałszywa" wirusowa pandemia "inscenizowana" po to, żeby "pozbawić praw" naiwnych mieszkańców Unii Europejskiej;

* kapitan dowodzący wyprawą kosmiczną tejże Unii Europejskiej to - uwaga! - Rosjanin;

* podli, źli i knujący Anglicy jako przeciwieństwo naszych "towarzyszy broni" (sic!!!),może troszkę pijących i przekupnych, ale z gruntu poczciwych, no 'oczywiście' - Rosjan znowu!

Olgino będzie zachwycone. Wszystkim innym odradzam branie tego do ręki.

Opowiadania, które zabierają nas w tajemniczą podróż na Marsa oraz na planetę, gdzie żyją potomkowie Ziemian i obcych. Książka, w której zobaczymy Europę w czasie epidemii, gdzie porządku pilnuje wszechmocna Europejska Służba Bezpieczeństwa. Opowieści o śledztwie w sprawie podejrzanej śmierci na okołoziemskiej platformie, śmiałej akcji polskich służb w Iraku, ostatnim Bohaterze Królestwa. Opowiadania „Odbicie” oraz „Misja Aresa” zostały wyróżnione w międzynarodowych konkursach 1st and 2nd The Clarke - Bradbury Science Fiction Competition i opublikowane po angielsku w zbiorach nagrodzonych prac.

Witam ponownie. Teraz polecam wam książkę troszkę innego gatunku. Mianowicie fantastykę, która ogólnie mi się spodobała. Brak błędów i jest ciekawie napisana. Autorowi dziękuję za książkę z dedykacją. Daje 1000/1000 punktów. Jakże miałbym uczynić inaczej. Pozdrowienia przesyłam. 😯

Zapraszam wszystkich do lektury autorstwa @adam_ostaszewski_autor pt. Odbicie.

Za egzemplarz dziękuję autorowi @adam_ostaszewski_autor oraz Wydawnictwu Poligraf.

🌌 Książka jest zbiorem 6-ciu opowiadań utrzymanych w gatunku SF.

🌌"ODBICIE" -
tytułowe opowiadanie utrzymane w konwencji kryminału. Do stacji kosmicznej Finezja zostaje wysłany agent Robert Smart mający wyjaśnić sprawę zgonu Jensa Bogatoffa, właściciela stacji, zmarłego oficjalnie na zawał serca. Czy, aby na pewno był to zawał serca? Bogatoff był po przeszczepie serca wychowanego z komórek macierzystych, w tym przypadku prawdopodobieństwo zawału wynosi jeden na milion. Robert Smart próbuje rozwiązać zagadkową śmierć i ustalić jej związek ze szczurami i transponderem. Czy, uda mu się ustalić prawdę?

🌌"WIRUS" - Europa zaatakowana przez wirusa. Kapitan Radecki otrzymuje drugą szansę, ma przeprowadzić akcję eliminacji ostatniego z organizacji terrorystycznej Szesnastu. Czy Europejska Służba Bezpieczeństwa tak naprawdę chroni obywateli? Czy dąży do rządów totalitarnych? Czy jesteśmy manipulowani i oszukiwani?

🌌"ARKADIA" - na tytułową Arkadię po prawie dwustu latach zostają wysłani z ziemi dziennikarze, aby zrelacjonować zmiany na tej niedostępnej planecie, którą wcześniej skolonizowali ziemianie, obecnie planeta zamieszkiwana jest przez rasę Ludzi, Arkadyjczyków i Arkażan zrodzonych ze związku ludzi i Arkadyjczyków. John Timberlee i Amanda Rustigale mają relacjonować obecną sytuację na Arkadii, ale czy tak naprawdę tego się będzie od nich oczekiwać? Czy też zupełnie czego innego?

🌌"SPOTKANIE" - opowieść utrzymana w klimatach baśni o rycerzach. Rycerz Erril i jego giermek Merek na drodze swej podróży spotykają karła Brandta. "Przygoda dopiero się zaczynała"....

🌌"MISJA ARESA" - statek kosmiczny Ares zamierza w kierunku Marsa, pięciu kosmonautów oraz wszechwładny komputer HALL. Czy, my to my? Czy, oni to my? Czy, oni to oni?

🌌"IRAK 2035" - nie odległa przyszłość Polska Strefa Okupacyjna w Iraku Basra. Paweł Wolski, asystent naczelnego zarządcy Polskiej Sfery Okupacyjnej w Iraku, otrzymuje od Irakijczyka Hamiego teczkę z tajemniczą zawartością, wkrótce po tym Hami zostaje zamordowany. W Iraku islamiści wzniecają rewoltę. Komu i dlaczego tak bardzo zależy na przejęciu teczki? I co ona zawiera?

🌌 Sześć opowiadań, sześć historii łączy je jedno każda mogłaby mieć ciąg dalszy, pozostaje niedosyt chciałoby się dłużej cieszyć lekturą autorstwa @adam_ostaszewski_autor. Gorąco polecam tę książkę 😉.

Zapraszam wszystkich do lektury autorstwa @adam_ostaszewski_autor pt. Odbicie.

🌌 Książka jest zbiorem 6-ciu opowiadań utrzymanych w gatunku SF.

🌌"ODBICIE" -

Zbiór sześciu opowiadań różnej długości w tym jedno ze świata fantasy a reszta z obszaru science fiction.
Książka dla wszystkich tych, którzy lubią i cenią: raz krótkie formy literackie takie jak opowiadania, dwa szeroko pojętą tematykę fantastyki naukowej.
Zbiór krótkich opowiadań pana Adama Ostaszewskiego urzekł mnie wieloma aspektami.
Po pierwsze kreacją przedstawionego świata w wymiarze fantastycznym. Miejsca, postacie, innowacyjne rozwiązania i techniki - to wszystko przedstawione jest niezwykle skrupulatnie, ale przede wszystkim pomysłowo. Ta właśnie pomysłowość i obrazowość opowiadań przenosi czytelnika w świat fantastyki, którego można niemalże dotknąć.
Po drugie doceniam świetne przedstawienie natury ludzkiej z jej wszelkimi zaletami i wadami. W każdym opowiadaniu poznajemy bohaterów jedynie przez wycinek chwili, ale miałam pełne przekonanie, że to postacie z krwi i kości aż kipiące czymś co definiujemy ludzką naturą. Doskonale zagrało tu moim zdaniem zestawienie fantastycznej wizji świata przyszłości z tak dobrze nam znanym na codzień ludzkim pierwiastkiem.
Po trzecie, mimo iż każde opowiadanie było inne, to podczas czytania towarzyszyło mi odczucie swego rodzaju wspólnego mianownika - człowiek ze swoimi walorami i słabościami stający naprzeciw wielkich często nie do końca wyjaśnionych spraw/teorii/spisków.
Świat przedstawiony przez pana Adama jest niezwykle barwny, przeciekawy, fascynujący, futurystyczny, ale człowiek pozostaje dobrze znajomy niezależnie od tego, czy próbuje skolonizować Marsa czy też poznaje nowe cywilizacje na tajemniczej Arkadii. To trochę takie "odbicie" nas samych w totalnie innej rzeczywistości.
Opowiadania są krótkie i narracja dosłownie wrzuca nas często w środek akcji, a mimo to fabuła nie rwie się, a bohaterów można poznać od różnych stron. Na pewno każde z opowiadań jest świetnym punktem wyjścia do nadbudowy przedstawionego świata i mam szczerą nadzieję, że autor pokusi się kiedyś o napisanie wciągającej powieści science fiction :)
Ciężko jest mi wskazać faworytów jeśli chodzi o opowiadania, bo wszystkie mimo iż nieco podobne, są całkiem inne - ot paradoks :) Gdybym miała jednak wybrać, to 2 zrobiły na mnie szczególne wrażenie: "Misja Aresa" i "Irak 2035". Nie wiem czy chodzi o to, że wydają mi się najbardziej realne czy o przedstawienie emocji w zderzeniu człowieka z nowym/nieznanym.
To co mnie totalnie rozczarowało to... okładka :) Zwyczajnie nie podoba mi się i nie współgra mi jakoś absolutnie z naprawdę świetnym kontentem literackim opowiadań.
Bardzo Was namawiam na lekturę "Odbicia" tym bardziej, że to tylko trochę ponad 100 stron, a opowiadania mogą naprawdę porwać Was w wir fantastycznej wizji przyszłości i z pewnością umilą Wam kilka czytelniczych wieczorów :)

Po pierwsze kreacją przedstawionego...

Odbicie to antologia z gatunku science-fiction spod pióra @adam_ostaszewski_autor . Cienka, bo licząca sobie zaledwie 138 stron książka przedstawia 6 różnych historii, w różnym czasie i miejscu. Czy są warte zapoznania?
.......

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca i negatywna w zależności od opowiadania. Nie wszystkie przypadły mi do gustu, w większej mierze przez wzgląd, iż coś mi w tam zabrakło i nie ratowało ich nawet zaskakujące zakończenie. Z niektórymi bohaterami trudno było mi się polubić, może dlatego, że byli często w średnim wieku co nie przemawia do dwudziestolatki. Ale! Arkadia, Misja Aresa i Irak 2035 naprawdę mi się spodobały. Tam były emocje, wyraźnie zarysowani bohaterowie i finał, którego nie zdołałam przewidzieć. Szczególnie Arkadia przypadła mi do gustu i chętnie zobaczyłabym tę historię jako wciągającą, rozwiniętą powieść.
.......

Styl autora jest bardzo prosty, przyjemny w odbiorze. Nie ma zawirowań emocjonalnych, mocno rozpisanych postaci, ale wykreowane światy, smaczki technologi, wizje przyszłości wynagradzają to wszystko.
.......

Wydanie, a szczególnie okładka, nie jest najlepiej dobrana. Językowo bez gacków, czasem tylko skład kuleje. Ale poza tym, nie mam do czego się przyczepić. Chyba że białego papieru, bo meczy oczy w czasie czytania.
.......

Odbicie jest debiutanckim zbiorem opowiadań, zaś niektóre z nich zostały docenione i wyróżnione w międzynarodowych konkursach. Nie dziwię się temu, bo naprawdę zasługują na uwagę. To była dobra lektura, czasem coś mi zabrało, ale zdecydowanie umilała wieczory. 6,5/10 😊
.......

Dziękuję autorowi za możliwość zrecenzowania Odbicia.

.......

Ja, wielka fanka fantasy i science fiction, gdy nadarzyła się tylko okazja przeczytania tej książki, nie wahałam się ani chwili. Kocham ten gatunek i zaczytuję się namiętnie takimi pozycjami. Do tego przepiękna, tajemnicza okładka zachęca do sięgnięcia.

Tutaj znajdziecie zbiór sześciu, totalnie różnych opowiadań, z czego dwa zostały docenione i wyróżnione w międzynarodowych konkursach, między innymi „Odbicie”, które najbardziej przypadło mi do gustu.
Nie dziwią mnie te wyróżnienia, gdyż autor ma niebywały talent do tworzenia niezwykle ciekawych, pełnych tajemniczej aury historii, które wciągają czytelnika, rozbudzają wyobraźnię i zmuszają otwartymi zakończeniami do dopowiedzenia sobie samemu dalszych zdarzeń. Ten zabieg bardzo mi się spodobał i uatrakcyjnił czas spędzony z lekturą.

Pan Ostaszewski ma lekkie, przystępne pióro, a jego plastyczny styl oczarował mnie i zapewnił, że przez książkę się płynie. Nie ma szans na nudę, gdyż każde opowiadanie jest inne, dostarcza niezapomnianych wrażeń i pozwala wczuć się w przeżycia bohaterów. Postaci są niezwykle silnymi osobami, z charakterkiem, inteligentne oraz przebiegłe.

Mamy tu podróże w kosmos, wysokorozwiniętą technologię, krzyżowanie gatunków, zagadki kryminalne, wyścig wywiadów. Fabuła jest dynamiczna, naszprycowana wartkimi zwrotami akcji, przemyślana, co zapewnia rewelacyjną rozrywkę.

Żałuję tylko, że te utwory były tak krótkie, gdyż chętnie zagłębiłabym się w tych historiach nieco dłuższych i bardziej rozbudowanych.
Ta pozycja jest godna naszej uwagi, liczy zaledwie 136 stron i na pewno wpasuje się w gusta wielkiej grupie czytelników i miłośników science fiction. Intryga, dochodzenia, śledztwo, zagadki i elementy, które zaskakują lubi prawie każdy.

Ze swej strony pragnę zachęcić was do przeczytania „Odbicie” i wyrobienia sobie własnego zdania. Przekonajcie się, czy fantasy to gatunek, który was zaciekawi i pozwoli na przyjemne spędzenie czasu.

Ja polecam tę lekturę i chętnie poznam wasze odczucia po zapoznaniu się z opowiadaniami. Która historia jest dla was najciekawsza?

Przyznam szczerze, że bardzo sceptycznie podeszłam do tej książki. Science fiction to kompletnie nie są moje klimaty, a jednak miło się zaskoczyłam. Mam nawet swoje ulubione historie - tytułowe "Odbicie" oraz "Arkadia".
"Odbicie" to zbiór sześciu opowiadań o kosmicznych podróżach i najnowszej technologii, ale można tu znaleźć również wątki kryminalne, które były moimi ulubionymi. Każde opowiadanie zaczyna się niepozornie, natomiast zakończenie zawsze było najlepszą częścią, wprawiało mnie w osłupienie i dezorientację. Autor tworząc otwarte zakończenia, daje nam możliwość własnej interpretacji. Czasami musiałam czytać je po dwa razy, żeby zrozumieć, co się wydarzyło i jakie to może mieć znaczenie, ale możliwe, że to po prostu mój brak doświadczenia z tego typu literaturą. Na plus jest również język, który mnie bardzo przypadł do gustu, książkę czytało się z dużą przyjemnością, mimo ciężkiej, dla mnie, tematyki. Myślę, że fanom gatunku bardzo się spodoba ten zbiór opowiadań.

Jeśli chodzi o science-fiction, sięgam mało kiedy po ten gatunek , boję się tego gatunku.
Sięgnąłem po tą książkę po recenzjach innych. Chciałem się odbić od kryminałów i romansów, dla tego zabrałem się po tą książkę.
Autor przedstawia nam sześć opowiadań, w których mamy zawarte podróże kosmiczne, dalekie podróże. Które zajmują coraz mniej czasu. Brzmi znajomo? Majstersztyk jeśli chodzi o technologię i pomysły spraw ludzkich z połączeniem science-fiction. Mamy inny świat, inne technologie, ale ludzie ciągle ci sami. Kierowani pychą, żądzą władzy i opanowania wszechświata! A jeśli inna cywilizacja istnieje i my ziemianie się byśmy złączyli z taką cywilizacją, co by z tego wyszło?
Żałuję, że nie są to dłuższe opowiadania, bo ciekawe historie, różnorodne postacie. Mam przeczucie, że science-fiction jest przesłaniem o przyszłości, czy możemy tą tematykę odbierać jako przepowiednie przyszłości?

Polecam!

Czy nie macie czasami wrażenia, że żyjemy w produkcji z gatunku science-fiction? Ja mam. I nie chodzi mi o postęp technologiczny, ani wiarę w zielone ludki. Szeroko pojęta fantastyka to dla mnie taki rodzaj książek, w którym można przekroczyć granice wyobraźni, a kiedy włączam serwisy informacyjne, często w głowie mi się nie mieści, co dzieje się w Polsce i na świecie. No dobrze, chowam już sarkazm do kieszeni. Przypuszczam, że w taki nastrój wprawiło mnie jedno z opowiadań Adama Ostaszewskiego zawartych w zbiorze „Odbicie”. Skądinąd, krótkiej, ale przyzwoitej publikacji.

Co w nim znajdziemy? 6 opowiadań, z czego 5 to science-fiction,a jednemu bliżej do fantasy.

Tytułowe „Odbicie” to połączenie fantastyki i kryminału. W podejrzanych okolicznościach umiera wpływowy biznesmen i razem z detektywem szukamy motywu i winnego.

W sarkastyczny nastrój wprowadziło mnie opowiadanie „Wirus”. Opisuje ono świat, w którym pandemia zadomowiła się na dobre. Ludzie musieli nauczyć się żyć z mikro wrogiem, obostrzenia stały się normą, a dzieci nie pamiętają czasów, kiedy ich nie było.

Kolejny tekst ma tytuł „Arkadia”. Jest to nazwa planety, na której znaleziono inteligentne formy życia. Stosunki Ziemian z Arkadyjczykami i ich potomkami układały się różnie. Doszło do tego, że od dłuższego czasu nie kontaktują się ze sobą. Zaskoczeniem jest, kiedy grupa ziemskich dziennikarzy zostaje zaproszona na odległą planetę.

„Spotkanie” to opowiadanie w klimacie fantasy. Mamy tu wielkiego bohatera na misji, który dowiaduje się, że jest planowany zamach na jego życie.

W „Misji Aresa” Adam Ostaszewski podjął jeden z moich ulubionych tematów – ludzie kontra sztuczna inteligencja. A akcja rozgrywa się podczas misji kosmicznej.

Zbiór zamyka opowiadanie „Irak 2035”. Tak, ten Irak. Czy w 2035 roku będzie tam w końcu spokojnie. Według autora nie. Państwo podzielone jest na strefy okupacyjne, a my wkraczamy do tej zarządzanej przez Polaków. Historia nabiera tempa, kiedy na scenie pojawia się tajemniczy przedmiot – pożądany przez wielu i przez to bardzo niebezpieczny dla właściciela.

Muszę pogratulować Adamowi Ostaszewskiemu równego poziomu prezentowanych tekstów. Bardzo trudno wybrać mi faworyta. Chyba będzie to „Misja Ares”, ale jedyną przewagą tego opowiadania jest temat, który trafia w mój gust. Pozostałym nie mogę nic zarzucić – maja dobre tempo, przemyślaną kompozycję i morał, napisane są przystępnym, jak na science-fiction językiem (co również traktuję jako zaletę).

Wyrzuciłabym z tego zbioru opowiadanie „Spotkanie”, bo odbiega ono charterem od pozostałych tekstów. Jeżeli chodzi o fantasy o wojownikach wolę, kiedy jest napisane w obszerniejszej formie. Opowiadanie nie pozwala mi poczuć klimatu wykreowanego świata. W tego typu literaturze muszę się zagłębić, a tempo akcji przy krótkich teksach nie zawsze mi na to pozwala.

„Odbicie” to krótki, ale godny uwagi zbiór opowiadań. Teksty Adama Ostaszewskiego trzymają wysoki, równy poziom, są lekkie w odbiorze i zahaczają o aktualne kwestie. Jakie? Sami musicie się przekonać. Zachęcam do przeczytania.

• Biblioteka Główna
  • Grafomani