Przesłuchanie

reportaż
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1976-01-01
1976-01-01

Trzeci raz próbuję napisać moją opinię na temat tej książki. Liczę, że uda mi się sprawnie ją napisać i bez większego emocjonowania się. Potrzebowałam kilku tygodni, aby emocje z nią związane we mnie się ułożyły.

Przejmująca książka o tym, jak prokurator rozmawia z świadkami własnych cierpień z obozów koncentracyjnych. Historie przejmujące, jak również narrator opisuję widziane obrazy ludzkich ciał, które wycierpiały znacznie więcej niż można sobie wyobrazić. Wspomnienia tych opisów, wpychają w moje oczy łzy. Nie mogłabym siedzieć na jego miejscu, zadawać im pytań, słuchać i być profesjonalną. Chęć przytulenia ich, uściśnięcia ich z przeszłości, gdy był zadawany im ból który trwa do dziś.

Straszny temat, ważny temat i pamięć o żywych ofiarach powinna być ciągle wzmacniana. Bo to co ich spotkało to byli inni ludzie, nie UFO, nie bajki, po prostu inni ludzie.

Przerażający reportaż o tym jakie eksperymenty medyczne przeprowadzano na więźniach Auschwitz i innych obozów.
Wymyślne tortury, doprowadzanie do śmierci i kalectwa. Wszystko to robił człowiek człowiekowi. To byli lekarze. Hm ...
Tylko, czy tych oprawców można nazwać lekarzami? Ba! Czy można ich nazwać ludźmi?!

Masakra. Nie mam słów, które opiszą moje odczucia po przeczytaniu tej pozycji. Nie wiem też, jak skomentować to, co autorowi udało się przelać na papier. Jest to dowód tego, co się działo za kolczastym drutem II Wojny Światowej. Dowód tego, jakie okropieństwo ludzie zgotowali ludziom.

Opisane eksperymenty wspominane przez więźniów obozów powodują dreszcze na plecach, współczucie, ból i niedowierzanie. Bo jak jeden człowiek może wyrządzić takie rzeczy drugiemu?

Książka przeszywa do samych kości. W przenośni i dosłownie. Trzeba po prostu ją przeczytać i nie dopuścić, by nigdy w życiu taka historia się powtórzyła.

Książka robi wrażenie, bo to same ofiary opisują, czego na własnej skórze doświadczyły w obozach koncentracyjnych, jakim chorym i nieludzkim eksperymentom zostały poddane i były tego skutki.

Szkoda tylko, że jest tak krótka i właściwie nie ma zakończenia. Miałam wrażenie, że opowieść skończyła się tak bardzo nagle, nie wiadomo skąd. Słuchałam audiobooka i aż byłam przekonana, że coś się popsuło, że urwało mi kawał książki.

Mocna książka przedstawiająca jak Naziści dokonywali eksperymentów na więźniach obozów koncentracyjnych.

Wstrząsająca relacja osób poddawanych eksperymentom medycznym w hitlerowskich obozach. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka napisana dekady wcześniej bardziej realistycznie oddaje tragizm ludzkich opowieści. Czytałam jednym"tchem". Byłam poruszona zeznaniami świadków nie mniej jak sędzia prowadzący te przesłuchania.

Wstrząsająca książka o niemieckich pseudoeksperymentach medycznych podczas wojny w obozach koncentracyjnych.

Przesłuchanie to bardzo dobry utwór. Podobnie jak w Medalionach ujęła mnie w nim autentyczność opisywanych zdarzeń. Książka szokuje i dostarcza górę emocji.

Mocna książka. Autor ma świetne pióro i zadaje trafne pytania, zmusza do myślenia, wyciąga z tematu więcej niż przeciętny przesłuchujący. Wspomnienia są bolesne i szokujące. Szkoda, że całość tak krótka.

• Literatura faktu
  • Reportaż