The Martyr

Okładka książki The Martyr Anthony Ryan
Okładka książki The Martyr
Anthony Ryan Wydawnictwo: Orbit Cykl: Trylogia Przymierza Stali (tom 2) fantasy, science fiction
Trylogia Przymierza Stali (tom 2)
The Martyr
Orbit
2022-06-28
2022-06-28
fantasy dark fantasy epic fantasy adult

Tom jeszcze lepszy od poprzednika, w tym pierwszym były pewne momenty z życia młodego Alwina które były nudne, ciągnęły sie zbyt długo, nasz bohater dostawał od losu po głowie praktycznie non stop przez co czytanie nie było komfortowe kiedy sie kibicowało protagoniście . Drugi tom dzieje sie już w krótszych ramach czasowych, skupia sie przede wszystkim na religii, do czego ona doprowadza zwykłych ludzi, tych najbardziej oddanych, i to że nawet mając dobre intencje może ona doprowadzić do katastrofy i olbrzymiego rozlewu krwi.
Jeżeli chodzi o kwestie "fantasy" dostajemy tu pewne odpowiedzi ale jednocześnie jeszcze więcej pytań, mimo że autor poprzez "narratora" czasami lekko spoiluje przyszłość i sugeruje nam co sie dalej wydarzy to nadal wszystko jest tak niejasne że trudno stwierdzić co sie w trzeciej (ostatniej? Nie wiem) książce o wymownym tytule "The Traitor".

Mam małe problemy z Evadine - chciałbym jednak zobaczyć ją od bardziej ludzkiej strony - póki co mimo że to druga co do ważności postać w tej serii to niewiele o niej wiemy - jeden wielki wyprany z emocji chodzący kult religijny - autor tylko kilka razy teasował nam jej drugą strone ale nigdy jej nie pokazał.

Nadal świetne machinacje polityczne, dobrze realistyczne opisane działania wojenne, niejednoznaczni bohaterowie, intrygująca relacja protagonisty z "The Risen Martyr" i magią i przepowiedniami w tle i pytanie do czego to finalnie doprowadzi. Nie moge sie doczekać 3 tomu. Autor na szczęście bardzo szybko pisze, obszerne ksiązki a wychodzą w odstępie plus minus roku.

• Chcę kupić
  • Chcę mieć :)