Ania i Święty Mikołaj. Książka adwentowa dla wszystkich, którzy wyczekują Świąt

Okładka książki Ania i Święty Mikołaj. Książka adwentowa dla wszystkich, którzy wyczekują Świąt Maren Tjelta Thu
Maren Tjelta Thu Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
56 str. 56 min.
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2022-11-09
2022-11-09
56 min.
Katarzyna Tunkiel

Przedstawiam Wam świetną książkę adwentową dla najmłodszych. "Ania i Święty Mikołaj" jest w dużym formacie, a ilustracje na rozkładówkach zawierają naprawdę mnóstwo szczegółów, przy czym ich rozmieszczenie nie powoduje uczucia chaosu. Głównymi bohaterami są oczywiście Ania i Święty Mikołaj. Ania mieszka z rodzicami, braćmi oraz psem i kotem w dużym domu. Wspólnie oczekują świąt i bardzo drobiazgowo przygotowują się do nich. W domu Świętego Mikołaja również dużo się dzieje. Nikt nie próżnuje, bo Gwiazdka tuż tuż.

Każdego dnia grudnia zaglądamy do domu Ani lub Świętego Mikołaja i pomagamy im w przygotowaniach do świąt. Musimy odnaleźć na ilustracji wskazane elementy w ilości odpowiadającej danemu dniu grudnia - nie sprecyzowano tego w książce, dlatego warto o tym wspomnieć. Tak więc np. 15 grudnia musimy odnaleźć na bogatej w szczegóły rozkładówce 15 piłek.

Tekstu nie jest dużo, ale rekompensuje to świetna zabawa doskonaląca spostrzegawczość wzrokową oraz umiejętności przeliczania na konkretach.
Największą frajdę moim dzieciom sprawia odnajdywanie myszek, które są wszędzie, na każdej ilustracji. Siedzą w najdziwniejszych miejscach i wykonują równie nieprawdopodobne czynności, co wywołuje wybuchy szczergo dziecięcego śmiechu.

Ze względu na minimalną ilość tekstu i duże ilustracje, książka jest odpowiednia już dla dzieci 2-letnich, a nawet 1,5 rocznych. Z pewnością będą się świetnie bawić odkrywając myszki śpiące w starym domku dla lalek lub piekące pierniczki.

Prześliczna książeczka adwentowa, ale można ją czytać również przed świętami jak i po.

Spędzamy cudowne 24 dni z Anią i jej rodziną, czyli tatą, mamą, młodszym braciszkiem Julkiem i starszym bratem Markiem. Nie zapominamy też o bardzo ważnych członkach rodziny jak kotka Klementyna i piesek Klops oraz o rozbieganych szarych myszkach po domu, którym bardzo się tutaj podoba.
Każdy dzień to inne wyzwanie dla tej rodzinki oraz dla nas niezwykłe zadanie. Podam przykładowo:

Ania z tatą szuka zabawek na choinkę strychu, to my mamy znaleźć gwiazdy na choinkę na obrazku i policzyć je.

Ania z całą rodziną i Klopsem udaje się na jarmark świąteczny na zakupy, a my liczymy ile psów przyszło ze swoimi właścicielami na targowisko.

Cała rodzina Ani dekoruje dom na święta od zewnątrz światełkami, a my mamy odnaleźć sarenki ,które przyszły do ogrodu i je policzyć. itd...

Niektóre strony zawierają też ciekawostki z życia Mikołaja jak odpisywanie na stosy listów itp...

Ani jest przykro, że Mikołaj rozdaje tyle prezentów, a sam nic w zamian nie dostaje. Szykuje więc, specjalny podarunek - rękodzieło dla Mikołaja i własnoręcznie też ozdabia pudełeczko dla podarku.
Mikołaj też nie jest dłużny i pracuje zawzięcie nad niespodzianką dla Ani.

Czy Mikołajowi spodoba się prezent od Ani i jaka to będzie niespodzianka z drugiej strony?
Przekonacie się czytając i bacznie śledząc ilustracje w tej opowieści.
Malownicze obrazki w książce są magicznie niesamowite, dopracowane z najdrobniejszymi szczegółami.
Dosłownie jedną stronę można aż godzinę oglądać i na pewno się nie znudzi.
Ta książeczka jest prawdziwym malarskim arcydziełem.
Dzieciaki będą miały wspaniałą zagwarantowaną zabawę ,ale i rodzic też.
Polecam gorąco jako danie już teraz poświąteczne!

Książka adwentowa dla mniejszych dzieci to nadal dość trudna rzecz do znalezienia.
Ania odpowiada mi z kilku(nastu) powodów

Po pierwsze, nie jest Kicią Kocią (którą lubię ale mam jej już trochę dosyć)
Po drugie, przy okazji czytania ćwiczymy liczenie
Po trzecie, jest mało tekstu, a dużo szczegółów na ilustracjach
Po czwarte, ilustracje są boskie
Po piąte, święta z książki są świeckie (dla mnie istotne)
Po szóste, jest kochana
Po siódme, ma fajny, duży format
Po ósme, ma wstawki o Mikołaju
Po dziewiąte, są pierniczki
Po dziesiąte...

No, chyba widzicie, że mi się podoba :)
Sprawdźcie sami

Ania odpowiada mi z kilku(nastu) powodów

Po pierwsze, nie jest Kicią Kocią (którą lubię ale mam jej już trochę dosyć)
Po drugie, przy okazji czytania ćwiczymy liczenie
Po trzecie, jest mało tekstu, a dużo szczegółów na ilustracjach
Po czwarte, ilustracje są boskie
Po piąte, święta z książki...

"Ania i Święty Mikołaj. Książka adwentowa dla wszystkich, którzy wyczekują Świąt" to przepięknie zilustrowana książeczka, która będzie idealna na wyczekane i radosne odliczanie do Gwiazdki! Każda rozkładówka to kolejny dzień grudnia, dopełniony cało stronnicową, hipnotyzującą, jakże szczegółową ilustracją, jaka skutecznie przyciąga uwagę młodego czytelnika i zachęca go do opisywania czy snucia własnych historyjek. Znajdziemy tu również niewielki opis i zadanie polegające na wyszukaniu i policzeniu konkretnych przedmiotów. Myślę, że dobrą zabawą będzie samodzielne wymyślanie takich poleceń, bo każdy obrazek to prawdziwa feeria barw i przedmiotów, które można odnajdywać i liczyć.

Bezsprzecznie, ta niezwykła, dopełniona magicznym klimatem publikacja błyskawicznie oczaruje wszystkich członków rodziny, fundując przy tym długie godziny przepełnione niesłychaną frajdą, doskonałym treningiem spostrzegawczości, lawiną pozytywnych emocji, a także cudownymi, niesłychanie kreatywnymi opowiadaniami, których zarówno wymyślanie, jak i słuchanie, będzie frapującym doświadczeniem. To także doskonały wstęp do omówienia rozmaitych obyczajów świątecznych oraz zaplanowania kolejnych przygotowań. Książeczka wprowadza w magiczny, świąteczny nastrój, a odliczanie z nią do Gwiazdki to prawdziwa przyjemność!

"Ania i Święty Mikołaj. Książka adwentowa dla wszystkich, którzy wyczekują Świąt" to przepiękna, i misternie wykonana publikacja obrazkowa, która rozkocha w sobie każde dziecko. Zachwycająca szata graficzna, angażujące ilustracje, rozwijające spostrzegawczość, zdolność skupienia i kreatywność, ciekawa forma kalendarza adwentowego, a wszystko dopełnione cudownym, świątecznym klimatem, który momentalnie udzieli się każdemu! Jeśli szukacie nietuzinkowej, świątecznej pozycji, która dodatkowo będzie nieopisanym wsparciem w rozwoju mowy i wyobraźni waszej pociechy, ta niezwykła publikacja będzie wprost idealna! Polecam gorąco!

Już za chwilkę, coraz bliżej... grudzień. A wraz z nim wielkie odliczanie i oczekiwanie na Święta. Nie możecie sie już doczekać grudnia, tak jak my? Mój Skrzat prawie codziennie pyta, ile jeszcze dni zostało do Świąt. Dla wszystkich niecierpliwych Maluchów polecam przepiękny kalendarz adwentowy, który nie tylko umili czas oczekiwania klimatycznymi ilustracjami, ale również pomoże w nauce liczenia, o wspomaganiu spostrzegawczości nie wspominając 💙😍.

Ania, mała bohaterka książki też nie może doczekać się Wigilii, w całym domu, począwszy od 1 grudnia czuć już świąteczne przygotowania, a dookoła unosi się nie tylko aromat pierniczków, ale i aura radosnego podekscytowania. Codziennie, aż do 24 grudnia mały czytelnik będzie wraz z Anią lub Mikołajem - bo w domu Mikołaja również trwają przygotowania, wyczekiwać Świąt. Licząc i wyszukując czy to listy w różowych kopertach, czy psy na świątecznym jarmarku, czy miseczki z łakociami do ozdabiania piernikowych chatek, szpulki z nićmi, prezenty w kolorowych pudełkach i wiele więcej.
Przyszykowania z Anią i Mikołajem to jednak nie tylko odliczanie i świąteczna wyszukiwanka, to także świetna inspiracja do wspólnych, rodzinnych przygotowań. Bo chyba nic tak nie nastraja do Świąt jak na przykład wspólna wyprawa na jarmark, albo wypisywanie kartek świątecznych, prawda?
Macie ochotę zaprosić Anię do swojego domu?

Poznajcie uroczą dziewczynkę, bohaterkę książki zatytułowanej "Ania i Święty Mikołaj", której autorką oraz ilustratorką jest Maren Tjelta Thu. Dziewczynka mieszka w starym domu razem z rodzicami oraz rodzeństwem: młodszym bratem Julkiem i starszym bratem Markiem. Rodzinie towarzyszy kotka Klementyna i pies zwany Klops. Dziewczynka bardzo lubi adwentowy czas i wszystkie trwające wówczas przygotowania do Bożego Narodzenia. Wspólnie z tatą przeszukuje strych, by odszukać świąteczne ozdoby ukryte tam wśród licznych drobiazgów. Będą one niezbędne w przystrajaniu ogrodu. Ania wybiera się na jarmark, do centrum handlowego i szkółki leśnej.
Tymczasem w domu Świętego Mikołaja również sporo się dzieje. Sam Mikołaj ma do przeczytania wiele listów. Jeden z nich jest wyjątkowy...
Począwszy od 1grudnia, aż do Wigilii mali czytelnicy mogą bacznie śledzić losy Ani i gorączkowe przygotowania w domu Świętego Mikołaja. Czy ich drogi się połączą?
Każdego dnia, poza dalszą częścią opowiastki, na czytelnika czeka również zagadka do rozwiązania.
Bardzo przypadła nam do gustu forma tego kalendarza. Ilustracje, bogate w szczegóły, pobudzają wyobraźnię i zachęcają snucia własnych opowiastek.
To książka dedykowana jest nie tylko najmłodszym, ale również wszystkim tym, którzy wyczekują Świąt 🎄

"Ania i Święty Mikołaj" to pięknie ilustrowana (dokładnie w moim typie!) adwentówka.

Na kolejnych stronach opowiada nam historię oraz proponuje aktywne włączenie się w treść poprzez pracę z ilustracjami.

Tu trzeba policzyć psy, tu poszukać kopert w określonym kolorze, a tam odnaleźć żółte gwiazdki.

Cała opowieść skupia się wokół głównej bohaterki o wielkim sercu, która postanowiła obdarować Świętego Mikołaja i w tym celu wysyła mu własnoręcznie wykonany prezent. Dziewczynce jest bowiem przykro, że on sam niczego nigdy nie dostaje, choć jest tak hojny dla wszystkich dzieci.

Mikołaj, wzruszony gestem Ani, także postanawia dać jej coś specjalnego.

***

To świetna książka, która szybko stała się u nas hitem. Czytaliśmy ją już kilkakrotnie i Iga chętnie do niej wraca.

Wspaniale pomaga w tworzeniu atmosfery świątecznej i sprawia, że wręcz nie możemy się doczekać tego radosnego okresu.

Cała opowieść skupia się wokół głównej bohaterki o wielkim sercu, która...

Grudzień to miesiąc obrosły w całe mnóstwo tradycji związanych z chrześcijańskim (z naciskiem na katolickie i jego odłamami) świętem. Wierzący wchodzą wówczas w czas powolnego przygotowania się do tego niezwykłego dla nich czasu, czyli Wigilii i świąt Bożego Narodzenia będących umowną datą narodzin Jezusa.
Narastająca radość na zbliżające się intensywniejsze spędzanie czasu z rodziną, ozdoby i prezenty sprawiają pozwalają na budowanie klimatu świąt. Do tego w budowaniu klimatu, przygotowaniu dzieci do świętowania przygotowują odpowiednie lektury pozwalające wejść z zwyczaje związane z tym czasem, oswajającą z nowymi rzeczami. Do takich lektur należy „Ania i Święty Mikołaj” będąca połączeniem książki i kalendarza adwentowego, przy czym z otwieraniem kolejnych „okienek” (stron) wcale nie trzeba czekać do świat. Można robić to każdego dnia przed snem.
Jeśli jeszcze rodzina nie ma wypracowanych stałych zwyczajów to publikacja stanie się świetnym programatorem. Krok po kroku młodzi czytelnicy poznają czynności towarzyszące kolejnym dniom grudnia. A wszystko dlatego, że tytułowa Ania i jej rodzina przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia, a my mamy okazję przyjrzeć się ich zajęciom każdego dnia.
Do książki wchodzimy, kiedy zaczyna się grudzień. Pierwszy dzień tego miesiąca staje się już czasem powolnego przygotowania, ale też poznania bohaterów opowieści. Każda rozkładówka poświęcona jest innej dacie i związanej z nią aktywności. Poznajemy Anię i jej rodzinę, a na kolejnych stronach Świętego Mikołaja i jego ekipę. Dowiadujemy się, gdzie mieszkają bohaterzy, jak wyglądają ich domy, jakie mają zwierzęta oraz tego, że lubią czas oczekiwania na święta. Pierwsza ilustracja w książce pozwala nam na przyjrzenie się porannej codzienności. Całą rodzina je śniadanie przy stole. Mamy tu bogatą w szczegóły kuchnię, w której panuje rodzinna atmosfera, bo członkowie rodziny są radośni, szczęśliwi i spędzają razem czas.
Kolejne dni pozwalają nam na lepsze poznanie domu Ani oraz okolicy w której mieszka. Jest tu wyprawa na strych pełen różnorodnych rzeczy, które rodzina przechowuje na określone okazje. To tu znajdziemy ozdoby świąteczne. Dom bohaterki stoi w malowniczym ogrodzie pełnym świerków i drzew, które można wspólnie ozdobić. A kiedy udamy się na dalszą wyprawę widzimy, że ludzie spotykają się w parku przy ognisku (jestem ciekawa jak w Polsce policja zareagowałaby na pieczenie kiełbasek w takim miejscu). Nie zabraknie tu też jarmarku świątecznego pełnego różnorodnych stoisk ze smakołykami i drobiazgami. Odwiedzimy też przedszkole, w którym dzieci tworzą różnorodne ozdoby. Zajrzymy do dziecięcego pokoju, przedpokoju, w którym jest całe mnóstwo zimowych rzeczy, galerii handlowej, lasu, domu Świętego Mikołaja, w którym elfy majką pełne ręce roboty. Codzienność przeplatana jest tu z fantastycznymi opowieściami o Świętym Mikołaju w wydaniu popkulturowym, czyli starca w czerwonym ubraniu jeżdżącego saniami ciągniętymi przez renifery i rozwożącego prezenty stworzone przez pracowite elfy.
Każda strona pozwala na poczucie magii świąt. Ale to tylko część atrakcji. Ma też ona swój wymiar uniwersalny, bo razem z bohaterką uczymy się liczyć. Każdego dnia stopień trudności wzrasta. Pierwszego dnia wyszukujemy jednej rzeczy. W każdy kolejny dzień o jednej więcej.
„Ania i Święty Mikołaj. Książka adwentowa dla wszystkich, którzy wyczekują Świąt” to publikacja zawierająca piękne ilustracje bogate w szczegóły. Każda rozkładówka może tu być pretekstem do wędrowania palcem po książce i wyszukiwania kolejnych rzeczy, a przy okazji rozwijania koncentracji i spostrzegawczości. Dwadzieścia cztery rozkładówki zabierają nas też w świat liczb. Zawarte na stronach zadania mogą być podpowiedzą dla rodziców, jak formułować zadania.
Bogate w szczegóły ilustracje będą też świetnym punktem wyjścia do poszerzania słownictwa. Do tego śledzenie aktywności bohaterów w poszczególne dni pozwoli dzieciom nielubiącym zmian na oswojenie się z nimi, zrozumienie ich. Całość składa się na ciekawą opowieść o Ani i Świętym Mikołaju przygotowujących się do ważnego dla nich dnia. Kiedy już nastaje Wigilia mamy sielski obrazek z salonu domu rodziny Ani: pomieszczenie jest pięknie ozdobione, a przy choince znajdziemy radosnych domowników z prezentami w rękach.
Całość dopełniają piękne ilustracje, bardzo dobrze zszyte strony oraz solidna, kartonowa okładka, dzięki której lektura jest estetyczna i trwała. Dzięki temu młodzi czytelnicy będą mogli sięgać po tę lekturę wielokrotnie.

Narastająca radość na zbliżające się intensywniejsze spędzanie czasu...

PIĘKNA!!! Absolutnie fantastyczna książeczka do wyszukiwania w klimacie świątecznym.

• Świąteczne
  • Kupione 2023