Okładka książki Człowiek szczęśliwszy. 53 naukowo udowodnione nawyki, które pomagają odnaleźć radość życia A. Amit, Scott S.J.
A. AmitScott S.J. Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2022-12-13
2022-12-13

53 naukowo udowodnione nawyki, które pomagają odnaleźć radość życia.

Często myślimy sobie:
• gdy skończę szkołę, będę szczęśliwy
• gdy znajdę lepszą pracę, będę szczęśliwy
• gdy kupię lepsze auto, będę szczęśliwy
• gdy, przejdę na emeryturę, będę szczęśliwy
• gdy umrę...

Całe życie czekamy na szczęście.
Całe życie odkładamy szczęście w przyszłość.
Dlaczego by nie zawalczyć o to szczęście już dziś?

Książka, która dziś chciałam Wam przedstawić, może być dobrym początkiem.
Muszę jednak już teraz zaznaczyć - nie jest to zbiór magicznych zasad, które z dnia na dzień odmienią Wasze życie. Nie jest też oświeceniem, ani receptą na szczęście.

To bardzo dobrze opracowane wskazówki.
Ale to od nas zależy, czy wykażemy się wystarczającą motywacją.

,,Człowiek szczęśliwszy" urzekł mnie swoją praktycznością. Większość nawyków jest przedstawiona prosto i na chłopski rozum. Książka podpowiada, co konkretnie możesz zrobić, ale to my musimy włożyć w to wysiłek.
Dodatkowo, jest świetnie dopracowana i dostosowana do łatwego czytania. Każdy poruszony temat odsyła nas do licznych artykułów/książek, dzięki czemu możemy poszerzać wiedzę o nim. A więc mimo że książka nie jest pokaźnych rozmiarów to ma w sobie dużą dawkę informacji.

Na pewno jest to idealna pozycja dla kogoś zainteresowanego psychologią. Aż roi się tutaj od ciekawych badań i doświadczeń. Ale myślę, że każdy może spróbować pomóc swojemu szczęściu i zapoznać się z tą książką 😊

Czy zmieniła ona moje życie?
Jeszcze nie.

Ale na pewno wskazała mi drogi, którymi chciałabym podążać.

Czy będę dzięki nim szczęśliwsza?
Okaże się za jakiś czas.

53 naukowo udowodnione nawyki, które pomagają odnaleźć radość życia.

Często myślimy sobie:
• gdy skończę szkołę, będę szczęśliwy
• gdy znajdę lepszą pracę, będę szczęśliwy
• gdy kupię lepsze auto, będę szczęśliwy
• gdy, przejdę na emeryturę, będę szczęśliwy
• gdy umrę...

Całe życie czekamy na szczęście.
Całe życie odkładamy szczęście w przyszłość.
Dlaczego by nie...

Można posłuchać, ale wielkiego wrażenia nie było

Można posłuchać, ale wielkiego wrażenia nie było

Jesteście szczęśliwe? Mam nadzieję, że choć życie lubi rzucać nam wyzwania, ogólnie możecie określić siebie jakoś szczęśliwe osoby. Zapewne jednak jest sporo aspektów życia, które chciałybyście poprawić i w książce, która chciałam dzisiaj Wam zaprezentować , znajdziecie aż 53 sposoby na to, by polepszyć stan swojego poczucia szczęścia na co dzień.

Spokojnie! wystarczy jeden z tych sposobów, który wejdzie nam w nawyk, a z pewnością poczujecie się lepiej.

Wszystkie te metody zostały przebadane naukowo, nie są więc błahymi obietnicami bez pokrycia. Co wybierzecie? Może zaczniecie ćwiczyć jogę ? Wiedzieliście, że osoby które ją praktykują są o 15% bardziej szczęśliwe niż kanapowe leniuchy? A może macie jakieś hobby? Tak! To super bo ono również wpływa na poziom szczęścia. Zaskoczę Was jeśli powiem, że picie kawy (z umiarem i w odstępach 8h) również wpływa na wzrost hormonu szczęścia? Pojawiają się tutaj również takie oczywiste kwestie jak unikanie alkoholu, spacerowanie czy uprawianie seksu ;)
Na końcu książki znajdziemy również wskazówki jak wybrane nawyki wprowadzić w życie i cieszyć się z codzienności.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta lektura - autor pisze bardzo konkretnie, wszystkie pomysły są tak na prawdę możliwe do zrealizowania (nie ma czegoś w stylu wejdź na Mount Everest czy morsuj 3 razy w tygodniu). Z pewnością każdy czytelnik znajdzie tutaj taki nawyk, który będzie do niego pasował.

A Wy, robicie coś dla siebie? Dla swojej przyjemności? Ja odkrywam to w aktywności fizycznej - pilatess i fitness bardzo dobrze na mnie działają, lubię pielęgnować swoje kwiaty, lubię spacerować, lubię wychodzić na randki z mężem :) niby niewiele ale pozwala złapać trochę oddechu by nie zatracić się w codzienności.

Jeśli po zbyt długiej zimie szukacie pomysłu jak rozbudzić swoje ukryte szczęście - polecam Wam tą książkę.

Spokojnie! wystarczy...

Po lekturze tej książki mam mieszane uczucia.
NIe chciałabym jej od razu skreślać, jako tę, która powiela wszystko to co zostało powiedziane. Jednak rzeczywistość okazuje się być właśnie taka.
Czy stałam się dzięki niej szczęśliwsza? Chyba niebardzo. Zanosiło się na ciekawą pozycję, w końcu tytuł wiele obiecuje. Jednak nie spełniła ona pokładanych w niej nadziei.

Po lekturze tej książki mam mieszane uczucia.

„Człowiek szczęśliwszy. 53 naukowo udowodnione nawyki, które pomagają odnaleźć radość życia” to lekki poradnik, w którym przeczytacie czym jest szczęście i czy da się je w jakiś sposób zmierzyć? Dowiecie się jakie są najczęstsze powodu nieszczęścia. Autor podzielił fakty na części aby łatwiej było się z nimi zapoznać:
1. Wielkie dźwignie szczęścia, które najbardziej wpływają na jego poziom, znajdują się tutaj między innymi regularne ćwiczenia czy dziennik wdzięczności
2. Znajdowanie szczęścia z innymi, czyli takie czynności które są związane ze spędzaniem czasu, wykonywaniem czegoś z innymi. Prowadzenie głęboki h rozmowy czy wydawanie pieniędzy na innych może nas uszczęśliwiać.
3. Znajdowanie szczęścia samemu, czyli co możemy zrobić sami dla siebie aby poczuć się lepiej. Tutaj są proste czynności jak picie kawy czy siedzenie prosto.
4. Wyzbycie się złych nawyków jak ograniczenie oglądania telewizji czy korzystania z telefonu, ale także bardzo ważna rzecz nie bycie popychadłem oraz osobą bierną może sprawić, że będziemy szczęśliwsi.

Autorzy zebrali w jednym miejscu wszytko co udało im się ustalić i tłumaczą jaki wpływ poszczególne rzeczy mają na nasze życie.

Ważna rzecz. To nie są złote rady, to są propozycje. Znajdź dla siebie takie, które uważasz, że uda Ci się zrealizować i małymi krokami idź do przodu. Ja już kilka z nich mam wprowadzone w życie i faktycznie człowiek czuje się szczęśliwszy gdy już wejdą mu w nawyk.

1. Wielkie dźwignie szczęścia, które najbardziej...

"Człowiek szczęśliwszy" to książka, która wprowadza nas w świat refleksji.
Czytając ją, czujemy potrzebę realizacji jej założeń. Motywuje nas do działania. Po prostu chcemy spróbować wznieść swoje szczęście na kolejny poziom. Fascynuje mnie to, jak pozytywnie na nas oddziałuje.

Same myśli jednak nie wystarczą. To od nas zależy czy odważymy się sięgnąć po szczęście.

Bardzo podoba mi się konstrukcja tej książki. Na początku znajdziemy w niej główne powody, przez które czujemy się nieszczęśliwi. A następnie możemy zmierzyć swój aktualny poziom szczęścia! Czy to nie brzmi ekscytująco? Ja od razu musiałam go sprawdzić, byłam niezmiernie ciekawa, na czym to polega.
Dopiero po tym wstępie przechodzimy do sedna książki- naukowo udowodnionych nawyków, które pomagają odnaleźć radość życia.

Rady są dobrze opisane i wyjaśnione tak, by każdy mógł je zrozumieć. Do tego poparte przekładami. Autorzy przychodzą nam też z pomocą, jak wprowadzić każdy z nawyków w życie. A wszystko to poparte badaniami, do których możecie w każdej chwili zajrzeć, wpisując linki zmieszczone w książce do przeglądarki internetowej.

Nawyków jest wystarczająco by, każdy znalazł coś dla siebie. Jedne są bardziej znane, z kolej o innych wcale nie słyszałam.
Są one podzielone na kategorię, które ułatwiają wybranie odpowiedniego zwyczaju dla siebie.

Jeśli chcecie zabrać się za tę książkę, to pamiętajcie o skupieniu. Bez własnych przemyśleń i chęci działania, będzie to kolejna książka na półce. Nic nie wniesie do waszego życia.

Po przeczytaniu najlepiej ułożyć sobie plan, od którego nawyku chcecie zacząć i w jaki sposób będziecie to robić, a następnie zacząć działać. Nie wiecie jak to zrobić? Nie ma problemu. Wszystko jest świetnie przemyślane! W książce znajdują się porady, jaki nawyk wybrać na początek i jak się go trzymać.

A na koniec dostajecie jeszcze bonus, który może wam pomóc na drodze ku pełni szczęścia! Jego zawartość musicie odkryć już sami.

Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona tą książką. Treść jest zrozumiała dla przeciętnej osoby, wszystko jest super wytłumaczone. Oprócz samych nawyków, znajdują się w niej też inne pomocne informację. Książka zdecydowanie warta przeczytania.

Sama wybrałam już, od czego chce zacząć swoją drogę ku szczęśliwszemu życiu. Życzcie mi wytrwałości.

"Człowiek szczęśliwszy" to książka, która wprowadza nas w świat refleksji.

Bardzo...

Autor opisuje w swojej książce 53 nawyki, które mogą nam pomóc w byciu szczęśliwszym. Oczywiście nie trzeba wprowadzać ich wszystkich, wystarczy wybrać kilka takich, które nas zainteresują.

W książce opisano wiele ciekawych nawyków, które sama praktykuję, a część z nich chciałabym wprowadzić do swojego życia. Książka jest interesująca, ale nie ze wszystkimi propozycjami nawyków mogę się zgodzić.

Nawyki, które uważam za przydatne i skuteczne to między innymi: praktykowanie medytacji, ograniczenie bądź wyeliminowanie oglądania telewizji, ograniczeniu lub wyeliminowanie cukru w diecie, a także dbanie o zdrowy sen.

Uważam, że myślenie kontrfaktyczne jest bez sensu, bo po co zastanawiać się, co by było, gdyby. Dane wydarzenie należy do przeszłości i nie zmienimy jego przebiegu, więc nie ma sensu tracić czasu na tego typu rozmyślania. Co więcej, nie sądzę, by miało to nas w jakikolwiek sposób uszczęśliwić.

Kupowanie dużej ilości drobiazgów również nie uważam za dobry pomysł. Możliwe, że da nam to szczęście, ale na chwilę. Niestety w wyniku takiego konsumpcjonizmu po jakimś czasie możemy zostać z górą śmieci, która wcale już nie będzie nas uszczęśliwiać, a frustrować.

Nie sądzę, by chodzenie do kościoła sprawiło, że staniemy się szczęśliwsi. Może w Ameryce jest inaczej i bardziej się tam odczuwa przynależność do wspólnoty. Jeśli chodzi o samą wiarę bez względu na jej odłam, myślę, że praktyki religijne mogą sprawiać radość osobom w nie wierzącym.

Na koniec zostawię wam dwa ciekawe cytaty: "Branża reklamowa nauczyła się tak znakomicie sterować naszymi myślami, że nie tylko pragniemy rzeczy, których nie możemy mieć, ale czujemy, że się nam one należą."

"Poczucie szczęścia jest w dużej mierze uzależnione od różnicy między oczekiwaniami a rzeczywistością. Społeczeństwo zachęca do snu o potędze: możesz być mądrzejszy, bardziej seksowny, bogatszy i po prostu lepszy. Co się stanie, gdy porównasz ów sen z rzeczywistością?".

To tylko kilka nawyków zawartych w tej książce. Jeśli jesteście ciekawi pozostałych, to zachęcam Was do zapoznania się z książką "Człowiek szczęśliwszy ... ".

Książka podzielona jest na 6 głównych części:
I » twoje szczęście zaczyna się dziś
II » wielkie dźwignie szczęścia
III » znajdowanie szczęścia z innymi
IV » znajdowanie szczęścia samemu
V » znajdowanie szczęścia dzięki wyzbywaniu się złych nawyków
VI » osiem kroków do nabywania szczęścia

Wszystkie 53 nawyki są tu dobrze i prosto opisane. Autor za pomocą przykładów pokazuje korzyści z nich płynące 😉
Duży plus stanowią w tej kwestii odniesienie do badań naukowych 🔥 - przedstawiona w tym poradniku teoria nie jest powzięta z nieba 😁

Dodatkowo > autor dostarcza nam mnóstwo adnotacji wskazujących miejsca, gdzie możemy bardziej zgłębić interesujące nas zagadnienia 👌🏼

Znajdują się tu również pytania i zadania dla nas samych - dzięki czemu aktywnie uczestniczymy w lekturze.

Całość jest bardzo przejrzysta - dzięki czemu nie mamy problemu z odnalezieniem interesujących nas treści.

Myślę, że spośród tych 53 nawyków przedstawionych w książce, każdy czytelnik wybierze coś dla siebie > choćby z czystej ciekawości, by sprawdzić ich rzeczywistą skuteczność 🧐a nuż może coś zostanie na dłużej? 😉

Książka podzielona jest na 6 głównych części:
I » twoje szczęście zaczyna się dziś
II » wielkie dźwignie szczęścia
III » znajdowanie szczęścia z innymi
IV » znajdowanie szczęścia samemu
V » znajdowanie szczęścia dzięki wyzbywaniu się złych nawyków
VI » osiem kroków do nabywania szczęścia

Jest to moje kolejne spotkanie z poradnikiem tego autora i jak zawsze się na nim nie zawiodłam. Bardzo mi się podoba forma w jakiej autor pisze ponieważ jest to zbiór nawyków i sposobów, które wprowadzone do naszego codziennego życia mogą wpłynąć na odczuwany poziom szczęścia. Każdy z 53 sposobów jest dobrze opisany oraz pokazane na przykładach dlaczego jego stosowanie może przynosić korzyści oraz znajdują się odnośniki do większej ilości informacji na ten temat, co pozwala zgłębiać samodzielnie zagadnienia, które nas zainteresowały, ale nie jesteśmy przytłaczani informacjami w książce. Poradnik jest bardzo dobrze i przejrzyście napisany, więc bez problemu za jakiś czas będziemy mogli wrócić bez problemu do treści, które nas zainteresowały. W przypadku większości opisanych nawyków mamy również odniesienia do badań naukowych, co zdecydowanie zwiększa ich wiarygodność.
Na końcu książki znajdziemy również podsumowanie gdzie autor skupił się na przedstawieniu ośmiu kroków do nabrania nawyku szczęścia, gdzie wyjaśnia, że najistotniejszy jest umiar oraz stopniowe wprowadzanie kolejnych nawyków oraz. pokazuje dlaczego nie wystarczą same dobre afirmacje o których często czytam w poradnikach. Myślę, że przy wśród 53 nawykach, czytelnik spotka takie które praktykuje nawet o nich nie wiedząc, ale możliwe też, że nad niektórymi się zastanowi i będzie chciał wprowadzić do swojego życia nawet z czystej ciekawości, aby sprawdzić ich skuteczność. Dlatego jeśli lubicie lekkie poradniki gdzie autor dzieli się swoimi przemyśleniami, ale nie "namawia" Was do niczego na siłę tylko daje praktyczne wskazówki to zachęcam do sięgnięcia w wolnej chwili.

Człowiek szczęśliwszy. 53 naukowo udowodnione nawyki, które pomagają odnaleźć radość życia- Byłam sceptycznie nastawiona do tej książki jak do większości poradników. Okazała się być jednak miłym zaskoczeniem. Nawyki były naprawdę prosto opisane a jak się okazało niektóre z nich wdrążyłam już do swojego życia nie przykładając do nich zbytniej uwagi.
Dużym plusem był dla mnie fakt że nawyki są udowodnione naukowo a nie są tylko sposobami autora. Jeżeli ktoś chce poznać pare przydatnych nawyków to polecam sięgnąć po te książkę.

Dużym plusem był dla...

• Rozwój osobisty