Morskie bałwany

Okładka książki Morskie bałwany Natalia Przeździk
Okładka książki Morskie bałwany
Natalia Przeździk Wydawnictwo: eSPe Cykl: Rodzina z niebieskiego domu (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Rodzina z niebieskiego domu (tom 2)
eSPe
2022-05-27
2022-05-27
9788382011418

,, Morskie bałwany" to drugi tom przygód Rodziny z Niebieskiego Domu.

Tym razem nasi bohaterowie wybierają się na wakacje nad morze. Tak jak w książce ,, Niebieski dom" spodobał mi się klimat tej historii. Jest tutaj mnóstwo pomysłów jak fajnie spędzić czas razem . Autorka funduje najmłodszym czytelnikom podróż m.in. poprzez Warszawę, Gdynię, Łebę czy też Kartuzy, których to miejscach nie brakuje przygód naszej wesołej rodzince.

Książki Natalii Przeździk to idealne odwzorowanie czasów naszego dzieciństwa, gdzie nie rządziły telefony i konsole.

Wasze dzieci muszą mieć tę serię na swoich półkach 😇

,, Morskie bałwany" to drugi tom przygód Rodziny z Niebieskiego Domu.

Natalia Przeździk to autorka serii powieści o rodzinie z niebieskiego domu. Bardzo czuła, pełna rodzinnej atmosfery i codzienności książka, którą miałam okazję poznać bliżej dzięki @wydawnictwo.espe 🤍

Tym razem była to część mocno wakacyjna, ponieważ rodzina wybiera się… nad morze! ⛱️

„Morskie bałwany”, bo taki nosi tytuł ta część, to nic innego jak przezabawna wyprawa całej rodziny na wakacje. Z Krakowa podróż trwa długo, więc nie zabraknie przygód w naszych pięknych, polskich miejscowościach takich jak Warszawa, Frombork, Gdynia, Łeba, Kartuzy i oczywiście Malbork.

Z zapartym tchem czytałam o wyprawie w rejs w mojej ukochanej Łebie. Osobiście byłam tam niejednokrotnie i mimo, że odwiedziłam również inne morskie miasta, to właśnie Łeba skradła moje serce. Podobnie jak książka!

Wyobraźcie sobie sami ile może mieć przygód tak liczna rodzina, jak rodzina z niebieskiego domu? Do piątki rodzeństwa w tej wyprawie dołączy gościnnie Marta.
Jak minie czas spędzony nad morzem?
Kogo rodzeństwo spotka na swojej drodze?
Czy bajkowe koniki naprawdę istnieją?
Jakie zapiekanki i które lody są najlepsze?

Śmiało stwierdzę, że książka jest naprawdę ciekawą, współczesną lekturą dla dzieci i młodzieży. Kocham i czytam książki właściwie odkąd nauczyłam się czytać, a styl autorki bardzo mocno przypomina mi te, po które sięgałam w czasach podstawówki.

Historie są poruszające, lekkie, uczące empatii i dobrego zachowania, jak również wywołujące nutkę ciekawości na tyle, że książkę czyta się bardzo lekko i szybko. Prosty język, sympatyczni bohaterowie, którzy sprawiają wrażenie „rodziny z sąsiedztwa”.
Gorąco polecam ☺

Czytanie tej książki wywołało fale miłych wspomnień z naszych dwóch ostatnich wycieczek - tej nadmorskiej i krótszej, warszawskiej.

Drugi tom przygód rodziny z niebieskiego domu zabiera nad w podróż przez Polskę. Z Krakowa, przez Warszawę, Flombork, Gdynię, Kartuzy...
Nie ma nudy!

Ta książka to skarbnica wiedzy, pomysłów i świetny sposób na pokazanie dzieciom, że wycieczki nie muszą być drogie, żeby były fajne. Zamiast luksusowego hotelu z basenem jest wielki dom, a prysznice są w osobnym budynku. Są też gwiazdy (te na niebie),wspólne zabawy i dużo radości.

Znajdziemy tu mnóstwo morałów, które moim zdaniem bardzo dobrze jest przekazać dzieciom.
Wspólnie spędzony czas, wzajemna pomoc i troska o bliskich. Bliskość natury i szacunek do tego, co nas otacza.

Książka jest dobrym pomysłem zarówno na wspólne czytanie jak i podsunięcie nieco starszej młodzieży, która potrafi już sama czytać. Duża czcionka i czarno-białe grafiki to przysłowiowa wisienka na torcie, utwierdzająca nas, że dokonaliśmy dobrego wyboru.

Nie ma nudy!

Drugi tom przygód rodzinki z Niebieskiego Domu i ich koleżanki Marty też sprawił nam dużo radości. Przy okazji odbyliśmy kilka ciekawych podróży palcem po mapie, odświeżyliśmy nasze wspomnienia z wyjazdów w opisywane regiony Polski i zyskaliśmy inspirację do kolejnych wycieczek.

Zabierając się za lekturę drugiej części cyklu: Rodzina z niebieskiego domu zastanawiałam się, czy książka wciągnie mnie tak samo, jak jej poprzedniczka. Okazało się, że może nawet jeszcze bardziej, gdyż opisuje świat mnie akurat nieznany. Dzięki Autorce mogłam zwiedzić północne rejony Polski i zobaczyć morze szczerymi oczami dziecka. Żadnego udawania czy literackiej maniery. Samo prawdziwe życie. Może dlatego tak nie można się oderwać? Z niecierpliwością czekam na kolejny tom!

Cudowna książka! Poprzez sympatyczną lekturę o przygodach rówieśników, młodzi czytelnicy (ale i ci starsi również!) poznają ciekawostki podróżnicze o Kaszubach od morza aż po Kartuzy - turystyczną stolicę Kaszub. Jest też Frombork na Warmii i wiele innych interesujących miejsc. Lektura odpręża, wycisza, zachwyca. Można się spodziewać, że potomstwo na następne wakacje zażąda właśnie Kaszub! :)

Akcja drugiego tomu rozgrywa się nad polskim morzem. Zanim jednak z Krakowa przeniesiemy się nad Bałtyk czeka nas kilka wycieczek krajoznawczych. Odwiedzicie Warszawę, Frombork, Gdynię, Łebę, Kartuzy, Malbork. Poznacie liczne ciekawostki, poobserwujecie nocne niebo, przyjrzycie się bliżej Mikołajowi Kopernikowi, a nawet znajdziecie tu bohaterów innych książek, np. Pana Samochodzika, Dzieci z Bullerbyn, Hobbita, czy Opowieści z Narnii. Oczywiście nie zabrakło morskich szaleństw, skoków przez fale, meduz, glonów i zamków z piasku. Będą konie, oceanarium i przygody niespodzianki, a wszystko okraszone oczywiście lodami!

Bardzo polecam.

Moja dziesięcioletnia córka zachwycona i prosi o jeszcze. To chyba najlepsza rekomendacja.

• Jest w bibliotece Zielona Góra
  • Dzieci