Wikingowie. Zew Odyna

Okładka książki Wikingowie. Zew Odyna Sara Weber
Okładka książki Wikingowie. Zew Odyna
Sara Weber Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Wikingowie (Weber) (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Wikingowie (Weber) (tom 1)
Prószyński i S-ka
2022-10-11
2022-10-11
9788382951974

Nie dałam rady skończyć tej książki. Pomysł był całkiem ciekawy, ale realizacja pozostawia wiele do życzenia. Bohaterowie są jednowymiarowi, płytcy. Ksiązka mnie zwyczajnie nudziła, dobrnęłam do połowy i więcej nie dałam rady.
Nie polecam.
Ale mam nadzieję, że Autorka rozwinie swoje pomysły i nie podda się tak łatwo.

Nie polecam.
Ale mam nadzieję, że Autorka rozwinie swoje pomysły i nie podda się tak łatwo.

Nie dałem rady ! Połączenie harlequina z powieścią dla nastolatków ! Masakra !

Nie dałem rady ! Połączenie harlequina z powieścią dla nastolatków ! Masakra !

Może nie jest to literatura najwyższych lotów i z wikingami ma niewiele wspólnego ale dało się tego wysłuchać. Są zwroty akcji, jest wielkie uczucie, walka o władzę, smutek i intrygi. Jeśli ktoś ma ochotę na coś lekkiego to polecam.

Popełniłam wielki błąd zwlekając tak długo z lekturą pierwszego tomu serii Wikingowie autorstwa @saraweberautorka. Mowa tu o tytule "Zew Odyna" którą to książkę otrzymałam w ramach współpracy reklamowej od @proszynski_wydawnictwo

Wielokrotnie w komentarzach pod postami o książkach w tematyce mitologii nordyckiej, wikingów itp powtarzałam że byłam zafascynowana serialem "Vikings" i że na mojej półce czeka książka w tym klimacie. Wreszcie dałam się ponieść głosowi Odyna z Valhalli który w końcu skutecznie mnie zawezwał.

Książka opowiada losy dwójki ludzi z dwóch zacnych i poważanych rodów skandynawskich. Ona Ingrid, została już obiecana jako żona jednemu z wodzów. I wtedy wkracza on,Thorolf niby najeźdźca, wróg, bezwzględny a jednak skute lodem serce na widok pięknego anioła mu mocniej zabiło.
Obudzone pożądanie, ukrywane uczucia, potajemne schadzki , do tego intrygi mające na celu pozbawienie prawowitego jarla władzy to wszystko okraszone wierzeniami nordyckimi zawarła w swojej opowieści autorka. Czego można chcieć więcej?

Aż żałuję że nie zaopatrzyłam się jeszcze w drugą część bo te klimaty, dzikość średniowiecznej Norwegii z brutalnymi ale też kochającymi dziko i namiętnie brodaczami zostają w pamięci na długo.

Jeśli tak jak ja z zapartym tchem śledziliście na szklanym ekranie losy Wikingów to gwarantuję że Zew Odyna i was do siebie przekona. Mnie nie pozostaje nic innego jak zdobyć tom drugi bo Valhalla wzywa.

Wraz z tą książką przenosimy się w 9 wiek, a dokładniej do średniowiecznej Norwegii. Ingrid jest córką jarla oraz znakomitą zielarką, ojciec przeznaczył ją dla lokalnego wodza wikingów. Jej kandydatem jest stary oraz otyły, a Ingrid pragnie prawdziwej miłości. Czy jej się to uda? Jej brat Ulfar popłynął na wyprawę, kiedy wraca z kosztownościami najeżdża ich wrogi jarl. Co wydarzy się później? Ta książka ma wątek historyczny, ale także magiczny widać magie w tej książce. Ta książka przypadła mi do gustu romans, a w tle Norwegia i wikingowie spodobało mi się to połączenie. A jak poznacie Thorolfa to też przepadniecie. Pod koniec tej ksiązki jest pewna hipokryzja Thorolfa, ale jest ona drobna i może niektórzy w ogóle jej nie zauważą. Polecam i na pewno sięgnę po 2 tom.

Bardzo lubię książki o wikingach, zwłaszcza, jeśli znajdują się w nich wątki romantyczne, Sara Weber stworzyła cykl pod tytułem Wikingowie, zupełnie, jakby wiedziała, że brakuje mi czegoś takiego. Autorka przenosi czytelnika do IX wieku na tereny Skandynawii. Miałam ogromną ochotę, aby wkroczyć do świata magii, walki, niebezpieczeństw i romantycznych uniesień. Byłam bardzo ciekawa tej książki, nie siadłam do niej od razu, jednak często się przewijała w moich myślach. Norwegia jest takim pięknym krajem, intrygowała mnie, jaka była w czasach średniowiecznych. Czułam podekscytowanie, kiedy w końcu zasiadłam do lektury.
Główną bohaterką książki autorstwa Sary Weber pod tytułem „Wikingowie. Zew Odyna” jest Ingrid, jej przyszłość nie wygląda na różową, kobiety w czasach średniowiecznych w Norwegii nie miały lekko. Nie decydowały o sobie, a musiały robić to, co zadecydował dla nich ojciec czy w późniejszym czasie mąż. Ojciec dziewczyny jest jalem króla, na jego głowie jest, więc cała osada i zapewnienie bezpieczeństwa jej mieszkańcom. Ojciec zadecydował, że wyjdzie za starszego, odpychającego wikinga Erpema Rarczownika, uczucia Ingrid się nie liczą, powodem takiego związku ma być intratny sojusz. Plany niweczy atak innego plemienia wikingów, zebrał on wyjątkowo krwawe żniwa, ginie ojciec dziewczyny. Pośród rannych dziewczyna znajduje wikinga, postanowiła się, więc nim zaopiekować, na ironię losu Thorolf napadł na wioskę, w której okazano mu opiekę. Ingrid ma wiedzę i zna się na ziołach, ocaliła mu życie i oddała coś, czego nie powinna, serce. To miłość niemożliwa, ona obiecana innemu, on musi zająć się swoimi i ich chronić, czy jest jakakolwiek nadzieja na to, by los Ingrid się odmieni?
„Wikingowie. Zew Odynna” to nie tylko romans, który nie miał prawa się narodzić, ale już tak jest z uczuciami, że pojawiają się zawsze wtedy, kiedy nie powinny, kiedy są niechciane. Jeśli przeznaczenie jest z góry przesądzone, nie można mu się sprzeciwić, prawda? Może jednak warto zaryzykować? Tylko, jakie będą tego konsekwencje? Sara Weber przygotowała dla nas historię niecodzienną, przepełnioną magią, runami, obrządami i niebezpieczeństwem. Bohaterowie są dobrze rozrysowani, podobała mi się uzdrawiająca moc ziół i to, że bohaterka tak świetnie potrafiła je wykorzystać. Na Odyna! Ile tam się działo, przyjaciele wrogowie, walki, a przede wszystkim ogień namiętności, który nie tak łatwo będzie zgasić. „Wikingowie. Zew Odyna” to opowieść przepełniona intrygami, mimo przeciwności losu tlącym się uczuciem i cudowną mitologią nordycką. Moje spotkanie z wikingami minęło stanowczo zbyt szybko, cieszyłam się, że na półce czeka drugi tom.

Spore rozczarowanie. Jedyny plus za okładkę reszta nudna i nijaka.

Spore rozczarowanie. Jedyny plus za okładkę reszta nudna i nijaka.

Bardzo słabo napisana. Postaci bez charakteru. Dialogi marne. Nie polecam.

Bardzo słabo napisana. Postaci bez charakteru. Dialogi marne. Nie polecam.

Mówcie, co chcecie, mi się podobało. To był całkiem przyjemny romans historyczny. Miał dużo gorących scen, ale również ciekawą fabułę. Realia życia wikingów wypadły wiarygodnie. Cieszę się, że autorka pokazała nie tylko zwyczaje, ale też wierzenia.

Tylko szkoda, że trwało to tak krótko. Słuchałam książki w audiobooku (świetni lektorzy i podział na role, swoją drogą) i aż zaczęłam się zastanawiać, czy przypadkiem odtwarzacz mi się sam nie przestawił, a to faktycznie tylko niecałe 300 stron.

Polecam, jak ktoś ma ochotę na niegłupi romans, gdzie mężczyzna nie walczy o tytuł największego dupka w kraju (takich powieści jest teraz o dziwo na pęczki). Dobra rozrywka, lekka lektura, można się "wyłączyć" i zrelaksować. Na pewno sięgnę po kolejną część.

Lekka, bez większych zawiłości w fabule. Dobra książka na leniwy wieczór.

Lekka, bez większych zawiłości w fabule. Dobra książka na leniwy wieczór.

• Romans
  • Romans historyczny