Błędny rycerz

Okładka książki Błędny rycerz Brandon Mull Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Błędny rycerz
Brandon Mull Wydawnictwo: Wilga Cykl: Pięć Królestw (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Pięć Królestw (tom 2)
The rougeKnight
Wilga
2022-09-28
2015-10-07
Rafał Lisowski
magia iluzja fantasy fantastyka fantastyka młodzieżowa intrygi rycerz

Wyróżniona opinia i

Błędny rycerz

przeczytanych książek 372 napisanych opinii 227

Dobre

Dobre

Myślę, że najlepszą reklamą serii "Pięciu Królestw" jest fakt, że bawię się przy niej niesamowicie, pomimo tego, że nastoletnie lata mam już za sobą.
"Pięć Królestw" to seria pełna, dobrze przemyślana i szalenie angażująca czytelnika. Szczególnie trzeba pochwalić świat wykreowany przez autora, który jest ciekawy i tworzy świetne tło do licznych przygód naszych bohaterów.
Drugi tom na pewno nie ustępuje niczym części pierwszej, a jest nawet lepszy - misje, które realizuje grupka nowych, jak i już poznanych przez nas postaci, stają się poważniejsze i bardziej złożone, a główny bohater Cole w nieco śmielszy sposób porusza się po Obrzeżach z uwagi na wcześniejsze doświadczenia i towarzyszących mu kompanów.
Wartka fabuła i lekkie pióro Brandona Mulla sprawiają, że książkę czyta się rewelacyjnie i z niecierpliwością sięga po kolejne tomy.

Drugi tom opowieści z Pięciu Królestw już za mną i przyznam, że coraz lepiej zaczynam rozumieć dorosłych fanów autora. Nie mówię od razu, że tu między nami wytorzyła się chemia gotowa zagotować słońce, to wciąż seria książek dla dzieci o dzieciach, ale świat jaki tutaj stworzył autor jest niesamowity! A mnie naprawdę można przekonać do siebie genialnie napisanym uniwersum :)

Drugi tom jest już odrobinkę poważniejszy. Bohaterowie przemieszczają się tutaj do innego królestwa, aby znaleźć kolejną zaginioną księżniczkę. Nowe królestwo, nowe zasady, inne formowanie, inna magia, nowe przygody. Drugi tom podszedł mi zdecydowanie lepiej, autor zrezygnował już z przytłaczającej ilości dorosłych służących dobrą radą młodym bohaterom. Tutaj "przykleił" do nich na stałe dwójkę dorosłych, którzy zawsze posłużą im radą oraz zdrowym rozsądkiem.

Problemy przed, którymi staje dzielnia drużyna są poważniejsze, a ich misja coraz bardziej niebezpieczna. Ostatnia potyczka była tak brutalna, iż nie mogłam uwierzyć w to jak moco końcówka drugiego tomu różni się od odrobiknę za słodkiego tomu pierwszego. Książka nie traci lekkości, ona w tym tomie zyskała mięsistość, oraz ten pierwiatek niebezpieczeństwa, którego brakowało mi w tomie pierwszym. Nie jest to też seria, która udaję na siłę książki dla dorosłych, to są absolutnie książki dla dzieci, ale napisane są niesamowicie, a uniwersum z nich robi ogromne wrażenie. Pozostając pod tak pozytywnym wrażeniem Pana Mulla, łapię się już za trzeci tom :D

Drugi tom opowieści z Pięciu Królestw już za mną i przyznam, że coraz lepiej zaczynam rozumieć dorosłych fanów autora. Nie mówię od razu, że tu między nami wytorzyła się chemia gotowa zagotować słońce, to wciąż seria książek dla dzieci o dzieciach, ale świat jaki tutaj stworzył autor jest niesamowity! A mnie naprawdę można przekonać do siebie genialnie napisanym uniwersum...

Świat Obrzeży, który stworzył Brandon Mull w Łupieżcach niebios, okazał się ze wszech miar fascynujący. Do tego stopnia, że po drugi tom sięgnąć musieliśmy bezzwłocznie. Do lektury Błędnego rycerza zasiedliśmy, mając już konkretne oczekiwania i pewni, że dobrze znamy zasady, rządzące tym światem. Mull jednak szybko pokazał, jak bardzo się myliliśmy.

Cole wcale nie chciał trafić na Obrzeża. Ale gdy w Halloween porwano jego przyjaciół, ruszył im na ratunek, co dało początek fascynującej, ale też niebezpiecznej przygodzie! Teraz nie jest już niewolnikiem, choć jego położenie ulega tylko nieznacznej poprawie. Przed nim niebezpieczna podróż i jasny cel. W drodze towarzyszą mu nowi znajomi: Mira, Drgawa i Jace, a każde z nich ma do zrealizowania własną ważną misję. Ruszają tropem siostry Miry, której może grozić niebezpieczeństwo, a na swej drodze spotykają tajemniczego człowieka znanego w Elloweer jako Błędny Rycerz. Czy okaże się on ich sprzymierzeńcem, czy raczej śmiertelnym wrogiem? Czy Cole odnajdzie przyjaciół ze swojego świata? I czy uda mu się przechytrzyć najwyższego króla, który nie cofnie się przed niczym, żeby odzyskać to, co stracił?

Jeśli spodobał się wam pierwszy tom i poczuliście się już komfortowo w stworzonym przez Mulla świecie, to przed wami kolejna ekscytująca przygoda. Tyle że autor wcale nie postawił jeszcze kropki nad i, konstruując mechanikę świata przedstawionego, a bohaterowie wkraczają do nowego królestwa, w którym działa zupełnie inna magia niż ta, którą dotąd znaliśmy.

Ellower to świat, w którym magiczne artefakty nie działają już tak jak w podniebnych zamkach, a kluczem do posługiwania się magią jest moc iluzji. Przed bohaterami stoją więc kolejne wyzwania i konieczność zdobycia nowych sojuszników.

Główny wątek fabularny, na który składa się droga Cole'a do odnalezienia i uwolnienia przyjaciół, splata się tu wyraźnie z misją Miry, która szuka swojej siostry Honoraty. Jednocześnie pojawia się dylemat do rozstrzygnięcia, czy przypadkiem pomaganie Mirze nie odciąga chłopca od jego pierwotnego celu.

Mull kontynuuje rozpoczętą już opowieść, zamazując kolejną białą plamę na mapie Obrzeży i zapraszając czytelnika do eksplorowania drugiego z pięciu królestw. Ellower jest równie interesujące co podniebne zamki, nawet jeśli wydaje się nieco bardziej... przyziemne. Potężna wyobraźnia Mulla powołuje do życia nie tylko kolejne ciekawe postacie i lokacje, ale też tworzy nowe zasady magii ściśle związanej z tym właśnie królestwem, sprawiając, że bohaterowie znów wydają się bezbronni, skoro nie działają tu ich magiczne artefakty. Nie poddają się jednak i do swojej misji pozyskują kolejnych sojuszników.

W powieści dzieje się dużo i szybko, a jednocześnie autorowi udaje się pozostawić dość miejsca na rozwinięcie świata przedstawionego i ukazanie coraz bardziej złożonych relacji między bohaterami. Dorzuca też kolejne elementy do ich osobistych historii, przez co wraz z rozwojem fabuły stają się nam bardziej bliscy.

Intryga, już na początku ciekawa, staje się coraz bardziej złożona, a napięcie rośnie ze sceny na scenę. Niejednokrotnie autor zaskakuje czytelnika, konfrontując bohaterów z ich własnymi wątpliwościami i lękami. Akcja goni tutaj akcję, a niepewność co do intencji nowo napotkanych postaci i istot sprawia, że od lektury trudno się oderwać.

To powieść przede wszystkim rozrywkowa - pełna emocji i przygód, niezwykłych walk, przeciwności losu, iluzji, magii, odkrywania tego, co nieznane. A przy tym porusza istotne kwestie takie jak lojalność, zaufanie i przyjaźń. Oddanie, determinacja i przezwyciężanie własnych słabości. Pokazuje, że czasem niełatwo podjąć właściwą decyzję, ale warto podejmować ryzyko. I że czasem stać nas na więcej, niż sami byśmy przypuszczali.

Co tu dużo mówić - Błędny rycerz nie tylko utrzymuje poziom pierwszego tomu, ale dokłada nowe ważne i interesujące elementy do głównego wątku i popycha go w ciekawym kierunku. Jednocześnie rozbudowuje świat przedstawiony i rozwija bohaterów, którzy wraz z kolejnymi wyzwaniami coraz więcej dowiadują się o sobie samych i zmieniają się pod wpływem wydarzeń. Zdecydowanie temu tomowi najbliżej do klimatu Baśnioboru - zwłaszcza ze względu na rodzaj magii i istoty, z którymi się tu spotykamy. Całość jedynie zaostrza apetyt i zachęca do sięgnięcia po kolejny tom.

Cole wcale nie chciał...

Cudowna fantastyka

Cudowna fantastyka

Świetna kontynuacja przygód Cole oraz jego dzielnych przyjaciół, którzy razem stają przed zadaniami niemalże niemożliwymi do wykonania. Pięcioma Królestwami włada nikczemny najwyższy król, który pozbawił mocy i uwięził swe córki. Każda ucieka i ukrywa się w jednym z Królestw, lecz czyha na nie ich ojciec i inni wrogowie. Mira, jedna z nich po spotkaniu i uratowaniu przez Cole postanawia odnaleźć resztę sióstr i wraz z nimi uratować Królestwo. Dzielni bohaterowie trafiają do Eloweer, gdzie stają do beznadziejnej gry w której stawką jest ich wolność i wolność Honoraty-kolejnej z sióstr. Niestety to nie koniec niewykonalnych zadań - okolice nawiedza Morgassa- potwór, który zniewala ludzi swą niesamowita mocą. Żeby stanąć z nią do walki Cole, Mira i reszta przyjaciół musi odnaleźć Wielką Formistkę i nakłonić ją do pomocy. Czy misja się powiedzie i jak wielkiego poświęcenia będzie wymagała przekonajcie się sami, naprawdę warto! To pozycja, która niesamowicie wciąga od samego początku i do końca trzyma czytelnika w swych magicznych sidłach, z których wcale nie chcemy się wydostać !

"Pięć Królestw. Błędny rycerz" to drugi tom fantastycznej serii dla młodzieży.

Nasi bohaterowie kontynuują działania z ukrycia, aby uwolnić siostrę księżniczki Miry oraz najlepszego przyjaciela Cole'a. W tym celu ruszają do kolejnego królestwa, którym rządzi magia iluzji. Na ich drodze staje jednak tajemniczy Błędny Rycerz, a ponadto nadchodzi zagrożenie ze strony kolejnego tworu nieokiełznanej magii...

Zdecydowanie poziom pierwszego tomu został utrzymany. Ileż tu się dzieje! Akcja goni akcję, zapewniając zapierajace dech w piersi pojedynki - zarówno rycerskie pojedynczych wojów, jak i z całymi grupami przeciwników - a także tajemnicze działania pod przykrywką. Potencjał iluzji jest w pełni wykorzystany 😊

Kolejne działania związane z intrygami i próbą obalenia króla wiążą się z wprowadzeniem nowych, ciekawych postaci. Drużyna się powiększa i staje się bogatsza o interesujące umiejętności, osobowości i rozmowy. Intrygujące są również odkrywane stopniowo magiczne moce Cole'a, o których jeszcze nie za wiele wiadomo, ale już dały fascynujący pokaz 😊

Nowe rodzaje magii i mocniejsi przeciwnicy, kolejne pasjonujące tereny do zwiedzenia, a także rozwój bohaterów sprawiają, że nie ma tu mowy o nudzie. Książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem, a zapowiedź tego, co (i gdzie!) będzie się działo w kolejnym tomie sprawia, że od razu zaczynam czytać kontynuację 😁 Polecam!

"Pięć Królestw. Błędny rycerz" to drugi tom fantastycznej serii dla młodzieży.

Cole po ucieczce wraz z nowymi przyjaciółmi postanawia pomóc Mirze w odnalezieniu siostry. Po drodze zostają napadnięci a gwiazda, która wskazywała siostrę, znika. Nie poddają się jednak łatwo. Ruszają dalej do następnego królestwa, mając nadzieję, że uda im się odszukać księżniczkę. Czeka ich wiele przygód i niebezpieczeństw, a na drodze grasuje niebezpieczny Błędny Rycerz. Kim on jest i jak zakończy się ich spotkanie? Czy uda im się odnaleźć siostrę? Cole czy znajdzie w tym wielkim nowym świecie choć jedną osobę ze swojej Ziemi?

To drugi tom przygód Cola w Pięciu Królestwach. Jest tak samo dobry, a może nawet i lepszy od pierwszego tomu. Dużo się dzieje, a grupa nie ma czasu na nudę. Do tego coraz więcej poznajemy o tym świecie. Tym razem to jest Królestwo Elloweer. Tu magia inaczej działa. A przedmioty, które tak do tej pory pomagały straciły swoje właściwości. Każdy z drużyny dowiaduje się też więcej o sobie i swoich towarzyszach. Pomimo młodego wieku i lęku wiedzą co to lojalność, przyjaźń, odwaga. Bo odwaga jest wtedy nie kiedy robimy coś, czego się nie boimy. Ale właśnie, gdy robimy coś, gdy wiemy, że nas przez to ogarnia lęk. W tej książce pełnej przygód odnajdujemy nie tylko chwilę zapomnienia i świetnej zabawy. Uczy nas, że nie warto czasem iść jak wszyscy. Trzeba umieć pokazać swoje zdanie. Czasem jest to trudne, ale dla prawdziwej przyjaźni warto ryzykować. Ukazuje też, czym jest przyjaźń. To nie wtedy ona istnieje, jak wszystko idzie łatwo. Przyjaźń jest wtedy, gdy pomimo przeciwieństw i ryzyka zostajesz przy tej osobie i jej pomagasz.
Bardzo podoba mi się ten wykreowany, magiczny świat. Już nie mogę się doczekać, jak będzie wyglądać magia w innym królestwie. Bo każdy z Pięciu Królestw wygląda inaczej.
To piękna książka, nie tylko przygodowa, ale i ucząca nas co nieco. Świetnie się przy niej bawiłam. Nie mogę doczekać się kolejnego tomu, bo i tam na pewno będzie świetna przygoda.
Jeżeli jeszcze nie spotkaliście się z twórczością autora, to serdecznie polecam. Co prawda, książki skierowane są raczej do młodszego pokolenia, ale i ja, jako starszy czytelnik świetnie się przy tym bawiłam.

„Niesamowite, jak szybko totalnie dziwaczne rzeczy stają się normalne, kiedy są częścią twojej codzienności.”

To druga część pięciotomowej serii.
Cole Randolph trafił na Obrzeża, ponieważ ruszył na ratunek porwanym przyjaciołom, a tym samym rozpoczął fascynującą, niebezpieczną przygodę.
Bohaterowi w podróży po Elloweer towarzyszą nowi znajomi: Mira, Drgawa i Jace. Wszyscy oni mają do wykonania własne misje. Połączyli siły, aby móc je zrealizować.
Ruszają tropem Honoraty, siostry Miry, której grozi niebezpieczeństwo, gdyż jej gwiazda zgasła. Na swej drodze spotykają m.in. Błędnego Rycerza i Morgassa.
Czy Cole trafi na trop przyjaciół? Jaki sekret skrywa Drgawa? Kim jest tajemniczy Błędny Rycerz? I czy bohaterom uda się odnaleźć Honoratę i pokonać Morgassę?

Rozpoczęte w trakcie trwania Halloween kłopoty, w które wpakowała się grupka przyjaciół, zaprowadzą czytelnika do drugiego z pięciu królestw – Elloweer. Przekroczenie granicy wiąże się ze zmianami, które dotyczą: magii, potworów i przyrody.
Jestem pod wrażeniem świata wykreowanego przez autora. Nie można mu zarzucić braku wyobraźni. Nigdy nie odgadłam, jaka siła wyższa zmieni bieg zdarzeń. W tym tomie zostałam wielokrotnie zaskoczona, a Cole dobrze odnalazł się w roli głównego bohatera.
Historia w piękny sposób ukazuje moc przyjaźni. Przyjaźń bohaterów rozwija się z każdą kolejną stroną, z każdym rozdziałem.
„Wszyscy czasem potrzebujemy pomocy (…) Nie musisz szarpać się z tym sam.”
Pokazuje, że odkrywanie swojej mocy, to nic innego jak wejrzenie w swoje wnętrze i odnalezienie własnych talentów. Konsekwentne dążenie do celu, w czasach, w których nie lubimy długo czekać na sukces, jest dużą wartością, a przyznanie się do błędu nie jest odznaką słabości tylko siły. I marzenia… one są ważne w naszym życiu i należy je pielęgnować.

Gwarantuję Wam, że wieczór spędzony z książką nie będzie stracony. Przygotujcie sobie wcześniej ciepłą herbatę i koc, bo nie będziecie mogli się od niej oderwać. Magia działa również na czytelnika 😮
Dobrze, że niebawem ukaże się trzeci tom serii. Już nie mogę się doczekać.
Polecam.

To druga część pięciotomowej serii.

❤💙❤💙💜💜💜

❤💙❤💙💜💜💜