rozwińzwiń

Historia Kościoła katolickiego 2. Średniowiecze.

Okładka książki Historia Kościoła katolickiego 2. Średniowiecze. Marian Banaszak
Okładka książki Historia Kościoła katolickiego 2. Średniowiecze.
Marian Banaszak Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego historia
380 str. 6 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Data wydania:
2021-01-09
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-09
Liczba stron:
380
Czas czytania
6 godz. 20 min.
Język:
polski
Tagi:
historia Kościół katolicki średniowiecze religia
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
116
116

Na półkach:

W porównaniu do tomu pierwszego mamy tutaj mało dziejów Kościoła jako instytucji. Widzimy za to realia polityczne z jakimi mierzył się Kościół i w jakich przyszło mu funkcjonować.
Gdzieś wśród tej polityki pojawiają się informacje o bullach, heretykach, soborach i papieżach jednak mimo wszystko dominującym elementem narracji jest polityka.
Czy to źle? Oczywiście, że nie. Takie były realia średniowiecza i dzieje Kościoła, a autor dobrze je nakreślił.

Ta cześć cyklu to opis polityki europejskiej pisanej z perspektywy Kościoła - jak sobie radził, jak reagował przeżywając co chwila to nowe kryzysy.

W dobie zakłamania i nagonki na Kościół warto czytać takie publikacje aby wiedzieć jakie były naprawdę dzieje Kościoła lub aby krytykować Kościół z pozycji wiedzy. A nie jak to się dzisiaj spotyka: "nie znam się ale wypowiem się bo przecież oglądałem 3 filmy na YT i mam wiedzę!". Tacy to dzisiaj krytycy: wiedza zdobywana w piwnicy, z marnych źródeł ale w duchu luterańskiej zasady "Tylko Pismo" i to najczęściej bez pojęcia jak to Pismo rozumieć i czytać.

W porównaniu do tomu pierwszego mamy tutaj mało dziejów Kościoła jako instytucji. Widzimy za to realia polityczne z jakimi mierzył się Kościół i w jakich przyszło mu funkcjonować.
Gdzieś wśród tej polityki pojawiają się informacje o bullach, heretykach, soborach i papieżach jednak mimo wszystko dominującym elementem narracji jest polityka.
Czy to źle? Oczywiście, że nie....

więcej Pokaż mimo to

avatar
158
158

Na półkach:

Jak najbardziej polecam wszystkich, których interesuje Historia Kościoła oraz adeptom studiów teologicznych.

Jak najbardziej polecam wszystkich, których interesuje Historia Kościoła oraz adeptom studiów teologicznych.

Pokaż mimo to

avatar
475
145

Na półkach:

Tom 2 przeznaczony został w całości na omówienie średniowiecza. Warto jednak zaznaczyć, że w tym wypadku ostatnie wydarzenie zaliczane do tej epoki to wystąpienie Marcina Lutra (1517). Według niektórych bowiem to w tym momencie rozpoczynają się czasy nowożytne w Kościele Katolickim, inni natomiast wyznaczają granicę, tak jak w historii powszechnej, na odkrycie Ameryki (1492),upadek Konstantynopola (1453) lub wynalezienie druku (1450). Przestrzeń czasowa nie jest zatem duża, ale biorąc pod uwagę, że w tezach egzaminacyjnych znalazło się zagadnienie: papieże renesansu trzeba wziąć poprawkę na inną rachubę czasu.
Także tematyka ogranicza się do dziejów Kościoła Katolickiego, w średniowieczu ten podział jest już bardzo widoczny, po 1054 Kościół na wschodzie jest wspominany tylko incydentalnie.
Tak jak w części pierwszej plusem jest podział tekstu na małe podrozdziały opatrzone wskazującym na jego tematykę tytułem, z tyłu książki znajduje się kalendarium najważniejszych wydarzeń, spis papieży średniowiecza (i renesansu!) oraz indeks osobowy i rzeczowy (w formie jednej listy).
Język tego opracowania jest prosty i przejrzysty. Przedstawione zostały w nim kluczowe tematy dla epoki, najważniejsze wydarzenia i sylwetki postaci, które zaważyły na losach Kościoła. Jednym słowem historia Kościoła na tle wydarzeń z historii powszechnej.
Miłym zaskoczeniem był fakt, że ilość literówek zmniejszyła się znacząco w stosunku do części pierwszej. Czyta się już bez żadnych problemów, od czasu do czasu tylko natrafiając na przestawioną literkę.
Książka jest przyjazna dla średnio zaawansowanych, bez problemu można zdać egzamin korzystając z jej pomocy (już dwa razy udało mi się upolować 5, więc się da ;) )

Tom 2 przeznaczony został w całości na omówienie średniowiecza. Warto jednak zaznaczyć, że w tym wypadku ostatnie wydarzenie zaliczane do tej epoki to wystąpienie Marcina Lutra (1517). Według niektórych bowiem to w tym momencie rozpoczynają się czasy nowożytne w Kościele Katolickim, inni natomiast wyznaczają granicę, tak jak w historii powszechnej, na odkrycie Ameryki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    32
  • Chcę przeczytać
    23
  • Posiadam
    4
  • Historia
    2
  • Historia Kościoła
    2
  • Średniowiecze
    2
  • Chrześcijaństwo
    2
  • 4) Chrześcijaństwo
    1
  • 1.2.Średniowiecze
    1
  • Fragmenty
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia Kościoła katolickiego 2. Średniowiecze.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne