Leksykon Zamków w Polsce

Arkady
2022-01-01
2022-01-01
album

Okładka książki Acta Artis. Studia ofiarowane Profesor Wandzie Nowakowskiej Gralińska-Toborek Agnieszka, Zbigniew Anusik, Zbigniew Bania, Irmina Gadowska, Piotr Gryglewski, Łukasz Grzejszczak, Eleonora Jedlińska, Sowińska-Heim Julia, Leszek Kajzer, Małgorzata Karkocha, Ewa Kubiak, Paulina Kurc-Maj, Lechosław Lameński, Dominika Łarionow, Aneta Pawłowska, Łukasz Sadowski, Piotr Scholz, Ilona Skupińska-Løvset, Krzysztof Stefański, Paulina Sztabińska, Grzegorz Sztabiński, Jan Szymczak, Alicja Szymczakowa, Kazimierska-Jerzyk Wioletta
Acta Artis. St... Gralińska-Toborek A...
Okładka książki Początki architektury sakralnej w Polsce Centralnej Część II: Zapilicze i Sieradzkie Paweł Filipowicz, Ewa Hanc-Maik, Leszek Kajzer, Piotr Kittel, Anna Kowalska-Pietrzak, Marcin Krystek, Piotr Kurowicz, Zbigniew Lechowicz, Robert Olbrycht, Jerzy Sikora, Alicja Szymczakowa, Bogusław Więcek
Początki archi... Paweł Filipowicz, E...
Okładka książki Zawisza Czarny. Rycerz najsławniejszy i najdzielniejszy Tomisław Giergiel, Leszek Kajzer, Tomasz Olszacki, Tomasz Pietras, Jan Ptak, Anna Sochacka, Sobiesław Szybkowski, Jan Szymczak, Dariusz Wróbel, Ewa Zielińska
Zawisza Czarny... Tomisław Giergiel,&...

Musimy się pochwalić!! Patrzcie jakie cudo!! My obok książek jesteśmy również miłośnikami podróży, dlatego „Leksykon zamków w Polsce” wydany przez wydawnictwo Arkady sprawił nam ogromną radość!
Temat zamków jest poruszany nie tylko przez profesjonalnych pasjonatów ale też i laików. Zamki poruszają wyobraźnię nie tylko historyczną, ale również genealogiczną i architektoniczną. Leksykon zawiera opisy ponad 500 zamków i tych odrestaurowanych, jak ich ruiny i pozostałości. W leksykonie oprócz przepięknych zdjęć, dużej dawki wiedzy historycznej, dowiadujemy się o planach, rekonstrukcjach i archiwalnych rycinach.
Leksykon składa się z dwóch części. Pierwsza to rozbudowany wstęp historyczny. Badacze opisują ze szczegółami zamki powstałe od średniowiecza do XVII w na terenie Polski. Druga część to doskonałe fotografie jak i inne dokumenty dotyczące zamków znajdujących się na terenie Polski.
„Leksykon zamków w Polsce” to bogato wydany poradnik dla pasjonatów, profesjonalistów ale i dla laików. Piękny prezent dla podróżników. Warto sięgnąć po dawkę ważnej, historycznej wiedzy na temat zjawiskowych zamków w Polsce. Polecamy!!
Yerbo Poczytalni jako amatorzy wycieczek, pasjonaci zabytków, ruin zamków w pełni jesteśmy usatysfakcjonowani Leksykonem. Zasugerował on nam wiele ciekawych miejsc do odkrycia, wzbogacił wiedzę oraz rozbudował plan na nadchodzące wakacje !. Obszerne wydanie świadczy o ciężkiej pracy włożonej w wydanie publikacji, którą zarówno można potraktować jako przewodnik do odkrywania przepięknych zabytkowych miejsc jakie skrywa polska ziemia.

"Leksykon zamków w Polsce" został przygotowany bardzo dobrze, zarówno pod względem merytorycznym jak też wizualnym. Cechą charakterystyczną, oprócz zwięzłego przedstawienia materiału, są zarówno fotografie autorstwa Marka Gaworskiego, jak i ryciny, plany i rekonstrukcje poszczególnych zamków, które zachowały się w formie ruin. Można powiedzieć, że publikacja stanowi swoistą „biblię” dla każdego miłośnika architektury zamkowej i powinna znaleźć się w domowej biblioteczce.

Pełna cegła średniowieczna waży minimum 3,5 kg. I tyle właśnie waży „Leksykon zamków w Polsce” wydawnictwa ARKADY.

Kiedy już uporasz się z przytarganiem tej książki i zaczniesz kartkować strony, to prawdopodobnie dostaniesz olśnienia o zróżnicowanej skali natężenia.

Osoby kompletnie nie wkręcone w temat odkryją ze dziwieniem, że mamy w Polsce aż tyle zamków.

Ci, którzy bywają i zwiedzają zostaną bardzo mile zaskoczeni, że stan naszych zamków z dekady na dekadę ulega znaczącej poprawie.

Natomiast nawiedzeni „zamkoholicy” z pasją w oczach zaczną tworzyć nowe listy obiektów, których nie dane im było jeszcze eksplorować.

W księdze, bo chyba tak powinniśmy ten gabaryt nazywać, na blisko sześciuset stronach zebrano 500 miejscowości i warowni w nich występujących. Autorzy ciekawie wprowadzają nas w dzieje zamków w Polsce, ich początki, rozwój i okres schyłkowy. Jednak esencją leksykonu jest doskonale przygotowany katalog.

My, gwoli karkonosko – dolnośląskich pasji, skupimy się jedynie na tym zakątku kraju, gdyż wszem i wobec i każdemu z osobna wiadomym jest, że Dolny Śląsk zamkami i pałacami stoi. Wystarczy zerknąć na zamieszczoną tamże mapkę.

Nawet na okładce opasłego tomiszcza zamek Czocha został ulokowany. Dziwny to zamek, z mętną historią i masą tajemnic do tej pory niewyjaśnionych. Ale o tym przy innej okazji.

Leksykon ułożony jest alfabetycznie, a spójne i merytoryczne opisy połączone są z czytelnymi planami budowli, rycinami sprzed wieków i największym atutem, czyli dobrymi fotografiami z ziemi i powietrza autorstwa Marka Gaworskiego, jednego z czterech autorów drugiego wydania.

To właśnie dzięki tym ilustracjom widok choćby na zamek w Bolkowie, zamek w Karpnikach czy wieżę Książęcą w Siedlęcinie podsuwają inspirację do koniecznych odwiedzin tak mało jeszcze znanych miejsc na zamkowej mapie Polski.

Wywołany dla przykładu zamek w Bolkowie przeżywa teraz swój renesans, co widać choćby po ilości odwiedzających to miejsce fanów gotyckiego rock festiwalu Castle Party. A na przysłowiowy strzał z kuszy od Bolkowa trwają intensywne prace przy bardzo bliskich sąsiadach - zamku Świny i zamku Niesytno.

Zamek w Karpnikach, który dzięki mądremu i ogromnemu zaangażowaniu nowych właścicieli został jak Feniks z popiołów przywrócony do pełni świetności. Króluje wśród 30 obiektów zlokalizowanych w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Jest zarówno punktem odniesienia dla innych rekonstrukcji, jak też bardzo komfortowym hotelem dla wielbicieli łączenia doskonałego stylu i lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Wieża Książęca w Siedlęcinie zaskakuje skalą i gabarytami budowli. A co ważniejsze swymi słynnymi na świat cały średniowiecznymi malowidłami naściennymi z legendą arturiańską o sir Lancelocie z Jeziora, jednym z rycerzy Okrągłego Stołu. To właśnie ten przystojniak, który mocno podpadł królowi Arturowi, uwodząc jego żonę Ginewrę. Przez to nie mógł zdobyć świętego Graala, co w końcu uczynił nieślubny syn jego Galahad.

Opisy tych miejsc znajdziesz w „Leksykonie zamków w Polsce”.
A to jedynie kilka przykładów z ponad pięciuset miejsc zamieszczonych w przysłowiowej „cegle”.

Naszym zdaniem cegła ta powinna stanowić fundament w budowaniu wartościowego krajoznawczego księgozbioru, który przetrwa lata i służyć będzie wielu następnym pokoleniom.
Słowa to patetyczne, jednak warte głębszego przemyślenia. A my z pełną odpowiedzialnością potwierdzamy, że naprawdę warto mieć leksykon ten w swych zbiorach.
My mamy i polecamy!

goryolbrzymie.pl

Ci, którzy...

„Niekiedy człowiek zdaje się sądzić, iż twory jego cywilizacji nie mają sobie równych odpowiedników. Lecz, gdy upoiwszy oko barokową lub klasycystyczną fasadą pałacu, zagłębimy się w cienistą aleję ogrodową, gdy zamknie się za nami zielone listowie i ogarnie nas najpiękniejsza muzyka przyrody — cisza, przerywana jedynie śpiewem ptaków, wypadnie nam chyba zweryfikować dotychczasowe poglądy. Natura bowiem najlepszym i najmądrzejszym jest architektem i urbanistą.“

Polska posiada ponad 400 obiektów zamkowych, z czego nieco ponad setka jest dostępna dla zwiedzających. Po wielu z nich została tylko historia, garść ciekawych legend i opowiastek, a także kupa gruzu, jednak cały czas przyciągają one miłośników nie tylko podróży, ale przede wszystkim oryginalnych zabytków. Wiele z tych budowli zachęca do zwiedzania nie tylko latem, ale pięknie prezentuje się także jesienią kiedy tłum turystów jest mniejszy. Każdy z nas zna przynajmniej kilka zamków w kraju. Wiele z nich jest niezwykle popularnych jak np. Zamek Krzyżacki w Malborku, czy Zamek Czocha. Mapa Polski obfituje i zachęca, aby choć raz podążyć szlakiem tych budowli, poznać ich historię, a nawet spotkać się z duchami. Najwięcej z tych starych twierdz znajduje się na Dolnym Śląsku, który wprost obfituje w zabytki.

Z najbardziej interesujących zamków warto zwiedzić najpopularniejszy chyba w Polsce Zamek Królewski w Warszawie. Zaraz po nim niezmiennie fascynuje Królewski Zamek Będzin. Ta twierdza jest najważniejszą budowlą Górnego Śląska, a także historycznej części Małopolski. Wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w tak zwanym systemie Orlich Gniazd w Małopolsce był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Ostateczna odbudowa miała miejsce w roku 1956, do dziś w zamku można zobaczyć najciekawszą ekspozycję dawnego uzbrojenia oraz broni. Zbiór jest największym w kraju.

Niezwykle ciekawy jest także Zamek Zakonu Krzyżackiego w Gniewie. Oczywiście to Malbork przyciąga rocznie najwięcej turystów, jednak ta budowla z XIII wieku, której powstanie trwało niemal 40 lat jest obok zamku w Gdańsku i w Człuchowie najpotężniejszym zamkiem Krzyżaków na lewym brzegu Wisły.

Nie możemy również zapomnieć o Zamku Grodziec, budowli w Janowcu, czy wspaniałym robiącym wielkie wrażenie Zamku w Książu. Każdy z nich ma swoją niepowtarzalną historię, zabiera nas do coraz to innej Polski, zachęca do poznania ówczesnego świata, a także zapewnia wiele ciekawych atrakcji.
Leksykon Zamków w Polsce Wydawnictwa Arkady to jak do tej pory najobszerniejszy zbiór na temat zamków w naszym kraju. Zaktualizowane wydanie suto zapełnione fantastycznymi zdjęciami Pana Marka Gaworskiego wprost nie tylko zachwyca, ale wbija w kanapę.

Kocham wszelkie książki związane z historią, archeologią, zabytkami i sztuką. W ogóle odkąd odkryłam Arkady, moja kolekcja książek stała się obfitsza właśnie w takie wartościowe pozycje jak Leksykon Zamków w Polsce. Najważniejsze w tym można powiedzieć albumie, jest to, że nie żałowano tuszu na zdjęcia. Może się wydawać, że książka jest minimalistyczna, ponieważ faktycznie fotografie dominują nad treścią, ale moim zdaniem to jest właśnie największym atutem tego dzieła. Oczywiście miłośnicy historii tych budowli również się nie rozczarują, ponieważ opisy są tak obfite w szczegóły, że można dowiedzieć się wielu nowych, a nawet nieznanych rzeczy.
Kompozycja książki jest chronologiczna, co daje świetny wgląd w historię zamków na ziemiach polskich, ówczesne życie społeczne, historię badań naukowych oraz już później całą przestrzeń zamkową w kontekście różnych epok i władców. Wisienką na torcie moim zdaniem jest dokładna mapa, która pokazuje wszystkie zawarte w albumie kompleksy zamkowe w Polsce. Bez trudu znajdziemy interesujący nas zabytek, a także miasto, w którym jest on położony, planując wycieczkę.

Dzieło Pana Leszka Kajzera, Stanisława Kołodziejskiego, Jana Salma i Marka Gaworskiego to również najlepsza książka edukacyjna dla młodszych czytelników, którzy uwielbiają historię i podróże. Tutaj muszę jednak napisać, że waga książki jest ogromna, myślę, że to około 2,5 kg więc dzieci mogą mieć problem z samodzielnym korzystaniem z pozycji. Niezwykle ważna w publikacji jest bibliografia, która zachęca do zapoznania się także z innymi książkami w temacie.

Leksykon Zamków w Polsce to album, do którego chce się wracać i oglądać bez końca. To nie tylko fantastyczna podróż do świata królów, rycerzy, wielkich uczt, czy niebezpiecznych wypraw. Przede wszystkim to wielka historia, wielkiego narodu, którą warto znać.

• Przeczytane 2022
  • Z historią w tle