Martwe anioły

Okładka książki Martwe anioły Veronica Sjöstrand
Okładka książki Martwe anioły
Veronica Sjöstrand Wydawnictwo: Word Audio Publishing International Cykl: Althea Molin (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Althea Molin (tom 1)
Änglalik
Word Audio Publishing International
2022-05-13
2022-05-13
Emilia Fabisiak

#czytam_se

"Bab­cia cią­gle po­wta­rza­ła, że coś, co nie wy­ma­ga wy­sił­ku, nie ma w sobie siły."

Babcie często mówią mądre rzeczy, prawda. A jakie mądre rady miały dla Was Wasze Babcie? Moja zawsze powtarzała, że jeśli jest źle, to potem będzie tylko lepiej.

Pierwszy tom, gdzie główną bohaterką jest Althea Molin. Doświadczona profilerka kryminalna, która wcześniej miała okazję pracować w Nowym Jorku, jednak po napaści, wróciła do Szwecji i teraz będzie pomagała szwedzkiej policji.

Sprawa jest dość poważna, ponieważ nie ma jednej ofiary, a sprawca nie zostawia po sobie na tyle personalnych śladów, żeby można było go złapać i uznać sprawę za zakończoną.
Wiele osób się buntuje przeciwko profilerce, ponieważ uważają, że jej metody pracy nie są konwencjonalne, co dla innych jest ogromnym plusem.

Althea nie ma więc łatwego zadania, ale robi wszystko co w jej mocy, żeby jak najlepiej ukazać profil sprawcy. Tylko, czy będąc tylko człowiekiem, potrafi odzwierciedlić wszystko idealnie? Tu nie ma miejsca na błędy, każdy może kosztować kolejne życie. Do czego doprowadzą ją wnioski? Tego nie zdradzę.
Napisze jedynie, że pojawiło się nowe nazwisko i wiem, ze będę wyczekiwała kolejnych części.

#czytam_se

Książka została napisana w 2007 roku, to tłumaczy dlaczego telefony komórkowe i portale randkowe zdawały się być dla bohaterów czymś nowym i nieznanym. Autorka miała ciekawy pomysł na fabułę ale niestety książka nie trzymała w napięciu.

Ten niby kryminał to jakieś nieporozumienie. Pierwszy raz spotkałem się z tak fatalnie napisaną książką. Już sam początek z opisami szczegółowego ubioru trochę bez sensu zwłaszcza, że nic nie wnosi. Dobrze, że nie opisała podłogi i z czego jest zrobiona aż do płyty czy stropu. Pisarka bez składu, ładu chciała stworzyć coś co pewnie nie jeden uczeń by lepiej napisał. Są sytuacje nie wiadomo skąd. Pojawiają się bo akurat była potrzeba. Sytuacje bez jakiejkolwiek atmosfery. Teksty typu Ktoś zapukał do drzwi, popatrzyłam przez wizjer a tam policjant. i kolejne zdanie: W komisariacie…. Takie skakanie z miejsca na miejsce, zdania i sytuacje często urwane aż w pewnym momencie zastanawiałem się czy to nie stworzyła sztuczna inteligencja. Wiedza na temat telefonów marna. Szwedzka policja przedstawiona jako najgorsza i nieudolna policja, a pani profilerka chciała być geniuszem i przywódczynią w śledztwie a była toporna i nieudolna. Gdyby morderca nagle sam się nie ujawnił i bez jakiejkolwiek przyczyny zaatakował i nie wiadomo dlaczego uciekł nie sprawdzając czy żyje, nigdy by go nawet nie namierzyli i nie złapali. Analiza postępu mordercy: “Ukrywa się lub uciekł”. Przecież jak uciekł to po to aby się ukrywać i nie być złapanym ale dla pisarki to zupełnie coś innego.
Może romanse by tej pani lepiej wyszły. Jedno jest pewne. Dobry kryminał do analizy jak nie pisać i czego unikać.

Oj nie, bardzo nie. Główna bohaterka tak infantylna, tak irytująca, tak dziecinna, że aż dziw bierze w jakiej branży pracuje i że w ogóle pracuje. Sam pomysł na książkę nawet dobry, jednak bohaterowie sprawili, że miałam wrażenie, że czytam jakieś zwykłe opowiadanie, na pewno nie kryminał. Brak napięcia, brak zwrotów akcji, brak werwy, brak dreszczu emocji. Po godzinie nie pamiętałam o czym ta książka była, za to nadal odczuwałam irytację.... ;/

Czytałem jakieś dwa miesiące temu i prawdę mówiąc uleciały mi już gdzieś szczegóły, a zatem bez większych zachwytów.

Świetna powieść, rewelacyjna. I w końcu thriller okazał się być thrillerem.
Muszę poważnie przeprosić literaturę skandynawską. Nigdy na nią nie przepadałam, a trafiam ostatnio na coraz więcej rewelacyjnych powieści właśnie autorstwa skandynawskich pisarzy.
Książka jest świetnie napisana i ma oznaczenie "pierwszy tom" - więc liczę, że niedługo pojawi się kolejny.
Zwroty akcji, duża dynamika to jedno. Ale także bardzo dobrze zrobiona obudowa obyczajowa, psychologiczna.
Wyśmienita lektura i bardzo polecam!

Świetna powieść, rewelacyjna. I w końcu thriller okazał się być thrillerem.
Zwroty...

• Kryminał
  • _2023
  • Legimi powieści
  • 000 Biblioteczka

Dodaj cytat z książki Martwe anioły