Literackie przechadzki po Paryżu

Okładka książki Literackie przechadzki po Paryżu Aleksandra Bajerska
Okładka książki Literackie przechadzki po Paryżu
Aleksandra Bajerska Wydawnictwo: Novae Res popularnonaukowa
496 str. 8 godz. 16 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2022-06-15
Data 1. wyd. pol.:
2022-06-15
Liczba stron:
496
Czas czytania
8 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382199024
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pan Polski. Podręcznik do nauki języka polskiego jako obcego na poziomie A1-A2 Aleksandra Bajerska, Justyna Sochacka
Ocena 0,0
Pan Polski. Po... Aleksandra Bajerska...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
685
525

Na półkach:

Mam problem z oceną tej książki. Jest to opublikowana w formie książkowej praca naukowa, nie dostosowana do potrzeb rynku, a zatem trudno ją nazwać popularnonaukową. Wielka szkoda, bo temat obecności Paryża w literaturze przyciągnąłby zapewne wielu czytelników - tak, jak i mnie. Niestety ostatecznie dość mocno się zawiodłam. Doceniam gigantyczną pracę badawczą autorki, ale czego innego szukałam w "Przechadzkach...". W efekcie przerzucałam całe rozdziały nudnej bibliografii, żeby znaleźć co ciekawsze ustępy poświęcone wizerunkowi i tożsamości Paryża, utrwalonym w literaturze.
A wystarczyło ów doktorat ująć w formę popularyzatorską i byłaby porywająca lektura!

Mam problem z oceną tej książki. Jest to opublikowana w formie książkowej praca naukowa, nie dostosowana do potrzeb rynku, a zatem trudno ją nazwać popularnonaukową. Wielka szkoda, bo temat obecności Paryża w literaturze przyciągnąłby zapewne wielu czytelników - tak, jak i mnie. Niestety ostatecznie dość mocno się zawiodłam. Doceniam gigantyczną pracę badawczą autorki, ale...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1662
1653

Na półkach:

Paryż. Miasto marzeń, ekskluzywne, intelektualnie wysmakowane, lekko snobistyczne i dyktujące trendy, mekka artystów i… oczywiście inspiracja dla twórców literatury i filmu. Aleksandra Bajerska to wielka admiratorka Paryża, co jest od pierwszych akapitów wyczuwalne w książce, którą poświęciła temu miastu.

Pełna recenzja książki dostępna jest na stronie:
https://moznaprzeczytac.pl/literackie-przechadzki-po-paryzu-aleksandra-bajerska/

Paryż. Miasto marzeń, ekskluzywne, intelektualnie wysmakowane, lekko snobistyczne i dyktujące trendy, mekka artystów i… oczywiście inspiracja dla twórców literatury i filmu. Aleksandra Bajerska to wielka admiratorka Paryża, co jest od pierwszych akapitów wyczuwalne w książce, którą poświęciła temu miastu.

Pełna recenzja książki dostępna jest na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
110
110

Na półkach:

Aleksandra Bajerska jest literaturoznawczynią, absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim, specjalności glottodydaktycznej.
Obecnie pracuje jako lektor języka polskiego w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego. W 2017 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. Od lat zajmuje się badaniami literatury i kultury paryskiej.

Tak samo jak autorka książki „Literackie przechadzki po Paryżu” fascynuję się Paryżem i jego kulturą. W styczniu tego roku udało mi się pierwszy raz odwiedzić stolicę Francji i mój zachwyt tym miastem nie zmalał ani odrobinę. Bardzo się ucieszyłam, gdy pojawiła się okazja, by przeczytać i zrecenzować publikację Aleksandry Bajerskiej. Nie jestem jednak do końca przekonana, czy opracowanie to jest pracą doktorską o zmienionym tytule, czy może pewnym rozszerzeniem pracy naukowej „Obraz Paryża w literaturze pozytywizmu i Młodej Polski”.

Aleksandra Bajerska w swojej książce prezentuje czytelnikowi fenomen XIX-wiecznej stolicy świata zaklęty w literaturze. Przybliża dzieła literatury polskiej, w których pojawia się Paryż, szczegółowo opisuje wpływ kultury francuskiej, tamtejszych obyczajów i języka na polskich autorów pozytywizmu i Młodej Polski.

Już pierwsze strony publikacji utwierdziły mnie w przekonaniu, że nie mam przed sobą zwykłej książki, lecz pracę naukową. Obawiałam się nudnej literatury popularnonaukowej, tymczasem otrzymałam książkę pełną ciekawostek, dzięki której jeszcze lepiej poznałam Paryż, a nawet odbyłam niesamowitą podróż w czasie do XIX wieku.

„Literackie przechadzki po Paryżu” dzielą się na pięć rozdziałów. W pierwszym Aleksandra Bojarska przestawia Paryż na tle historycznym oraz kulturowym. Pokazuje jak kształtowało się znaczenie Paryża na przestrzeni lat, a w szczególności jakie zmiany zaszły w nim w XIX wieku oraz wspomina o wielkiej fali emigracji z różnych zakątków świata, a szczególną uwagę przywiązuje do przybyszów znad Wisły. Byłam w ogromnym szoku, gdy dowiedziałam się, ilu znakomitych, znanych nam wszystkim Polaków mieszkało bądź było związanych dłużej lub krócej z Paryżem. Literaci tacy jak Adam Asnyk, Bolesław Leśmian, Władysław Reymont, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, arystokraci jak Czartoryscy, Potoccy, czy Radziwiłłowie, malarze jak Józef Chełmoński, Olga Boznańska, rzeźbiarze, muzycy, śpiewacy operowi i wielu, wielu innych.

Drugi rozdział poświęcony jest Paryżowi w literaturze francuskiej, w literaturze polskiej do XIX wieku oraz w literaturze pozytywizmu i Młodej Polski. To właśnie tu czytelnik może poznać autorów i tytuły wielu wspaniałych dzieł z trzech rodzajów literackich: epiki, dramatu i liryki. Oprócz licznych cytatów pojawiają się też fragmenty wierszy, które pokazują różne oblicza Paryża.

Trzeci rozdział to obraz Paryża w polskich powieściach. Aleksandra Bajerska wybrała i omówiła zaledwie kilka z ogromu zagadnień. Przybliża nam pojęcie syndromu paryskiego, który polega na doświadczaniu rozczarowania u turystów, którzy pierwszy raz w życiu odwiedzają Paryż. Mnie na szczęście ta dolegliwość nie dotknęła. Autorka przedstawia problem mityzacji Paryża i fascynacji nim, ale też emigracji czy moralności XIX-wiecznych kobiet, powołując się na liczne przykłady z polskiej literatury. Sporo uwagi poświęca również cyganerii artystycznej i życiu studenckiemu. W swoim opracowaniu porównuje Paryż do Babilonu, który kojarzony jest z zepsuciem, upadkiem zasad moralnych oraz podziałem społeczeństwa na lepszych i gorszych.

Dalsza część recenzji na: http://tamczytam.blogspot.com/2022/06/literackie-przechadzki-po-paryzu.html

Aleksandra Bajerska jest literaturoznawczynią, absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim, specjalności glottodydaktycznej.
Obecnie pracuje jako lektor języka polskiego w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego. W 2017 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. Od lat zajmuje się badaniami literatury i kultury paryskiej.

Tak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
0
0

Na półkach:

XIX- wieczny Paryż.
Miasto wyjątkowe, wielbione, ukochane przez artystów, skupiające śmietankę towarzyską, słusznie więc nazwane przez Waltera Benjamina „ stolicą XIX wieku ”.

Dla nas, Polaków, stolica Francji ma szczególne znaczenie. To właśnie w tym mieście, przez wiele lat skupiało się życie kulturalne i artystyczne naszych najwybitniejszych rodaków. To w Paryżu powstawały najsłynniejsze dzieła Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Miłosza czy Gombrowicza. Tutaj funkcjonował Instytut Literacki, tutaj Jerzy Giedroyć i Gustaw Herling-Grudziński wydawali niezapomniany miesięcznik „ Kultura ”, a Karol Szymanowski tworzył swoje opery.

Ten fenomen Paryża, „ stolicy świata ”, podjęła się zobrazować Aleksandra Bajerska w swojej książce „ Literackie przechadzki po Paryżu ”, która jest rezultatem wieloletniej fascynacji kulturą francuską. To również efekt 8 lat pracy badawczej, podróży do Paryża czy poszukiwań w archiwach, bibliotekach i katalogach. Jak można się domyślić, ten ogrom materiału, jaki wykazało poszukiwanie, niełatwo było skategoryzować i zbadać. Autorka jednak umiejętnie zebrała najważniejsze informacje dotyczące tego miasta, przedstawiła jego historię, wpływ na kulturę nie tylko polską, ale światową. Podzieliła treść na rozdziały, które są przystępne w odbiorze, dopracowane i wzbogacone cytatami z dzieł. Na końcu znajduje się bibliografia, z której korzystała, więc jeśli ktoś chce poszerzyć swoją wiedzę na dany temat, wie, gdzie szukać.

Choć literatury popularnonaukowej nie czytam na co dzień, muszę przyznać, że w tym przypadku była to ciekawa i inspirująca „ literacka przechadzka po Paryżu ”. Zobaczyłam dzięki niej różne oblicza XIX-wiecznego Paryża oraz wpływ jaki to miasto wywarło na kulturę polską. Widać i czuć w tej książce pasję i ogrom pracy jaki Aleksandra Bejerska włożyła, by należycie przedstawić stolicę Francji, która tak jak kiedyś, tak po dzień dzisiejszy oczarowuje pokolenia.

XIX- wieczny Paryż.
Miasto wyjątkowe, wielbione, ukochane przez artystów, skupiające śmietankę towarzyską, słusznie więc nazwane przez Waltera Benjamina „ stolicą XIX wieku ”.

Dla nas, Polaków, stolica Francji ma szczególne znaczenie. To właśnie w tym mieście, przez wiele lat skupiało się życie kulturalne i artystyczne naszych najwybitniejszych rodaków. To w Paryżu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    38
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2023
    2
  • Do kupienia
    2
  • Popularnonaukowa
    1
  • 1.4 Niedoczytane
    1
  • Literatura naukowa
    1
  • 1.2 Biblioteka Miejska
    1

Cytaty

Więcej
Aleksandra Bajerska Literackie przechadzki po Paryżu Zobacz więcej
Aleksandra Bajerska Literackie przechadzki po Paryżu Zobacz więcej
Aleksandra Bajerska Literackie przechadzki po Paryżu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne