Wachter's list

Okładka książki Wachter's list Magdalena Ogórek
Okładka książki Wachter's list
Magdalena Ogórek Wydawnictwo: Zona Zero historia
historia
Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków
Zona Zero
2020-01-01
2020-01-01
Stan Kaye
historia rabunek ss druga wojna światowa kraków

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Bardzo rzetelnie przygotowana praca. Jako historyk mediewista zazdroszczę z całych sił możliwości dostępu do archiwum watykańskiego, niezaleznie od tematu pracy. Idiotyczne zarzuty sympatyków obecnej opozycji należy zwyczajnie pominąć, bo co tu dyskutować z brakiem argumentów.
Książkę czyta się długo, bo okazuje się, że już w trakcie lektury rośnie lista tego, co jeszcze należałoby przeczytać na ten temat. I rośnie też spis miejsc, które koniecznie należy zobaczyć, żeby sobie pewne rzeczy uświadomić, na szczęście Pałac pod Baranami, Wawel czy Muzeum Czartoryskich miałam pod ręką. Ogrom wiedzy na temat dzieł sztuki i ich autorów w tonie przystępnym dla laika prowadzi do niesłychanie przygnębiającej refleksji, że nigdy nie dowiemy się, ile bezcennych skarbów utracilśmy w czaise II wojny światowej, ile sobie spokojnie wisi na ścianach mieszkań "dobrych nazistów" w Niemczech i szczególnie w Austrii, a ile tkwi w magazynach muzealnych na terenie całego byłego ZSRR.

Tym razem mam dla Was recenzję książki Magdaleny Ogórek "Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków", którą otrzymałam od Wydawnictwa Fronda. Bardzo dziękuję za egzemplarz! Już teraz zdradzę, że jest to pozycja warta szczególnej uwagi.
Opowiada ona o grabieży Krakowa w czasie II Wojny Światowej. W tym czasie ukradziono nam nie tylko "Damę z gronostajem", "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem", "Portret młodzieńca" o których było głośno, ale także "Walkę postu z karnawałem" Petera Brueghl'a. Dzięki ogromnej pracy profesora Karola Estreichera udało nam się odzyskać obraz Rembrandta oraz Leonadra da Vinci. Niestety dwa pozostałe dalej nie zostały odnalezione.
O nich właśnie jest ta książka. Autorka prowadzi śledztwo i chwyta się wszelkich metod, by móc je odzyskać. Prowadzi także dla czytelników szczegółowy dziennik, dzięki czemu on także bierze udział w tym śledztwie.
Okradzenie Polskich miast przez żołnierzy SS jest bardzo kontrowersyjnym tematem, ponieważ aktualne prawo działa na naszą niekorzysć. Dodatkowo wszystkie dzieła nieokreślonego pochodzenia stawały się w tamtym okresie majątkiem Niemieckim. Ponadto po wojnie nie wracano do tego tematu, uznano go za nie warty wspomnienia. Z resztą kto chciałby oddać takie dzieła sztuki, gdy do ich przywłaszczenia przygotowywał się jeszcze przed rozpoczęciem wojny.
Dzięki tej pozycji czytelnik dowie się wielu bardzo ciekawych informacji takich jak, powiążanie reżysera filmu "Koneser" z Generalnym Gubernatorem krakowskim von Wächterem, czy pojęcie "dobrego nazisty", lub kto skorzystał z "Operacji paperclip". Dodatkowo czytelnik pozna tutaj wiele ciekawych historycznie powiązań, wiele anegdot i ciekawostek historycznych.
Dodatkowym plusem pozycji oraz śledztwa prowadzonego przez autorkę jest fakt, że udało się odzyskać kilka ukradzionych nam dzieł.
Czytanie tej pozycji było dla mnie bardzo przyjembym doświadczeniem. Wszystkie zawarte w niej informacje są sprawdzone i pewne. Jest ona napisana z ogromną starannością, co podności jej jakość. Magdalena ogórek wykonała niesamowity ogrom pracy by napisać tak dokładne i doskonałe dzieło. Szczerze polecam ją miłośnikom sztuki oraz historykom, ale nie tylko.

2045

Nie należy oceniać książki po okładce, a w tym przypadku po autorze. Magdalena Ogórek wykonała tytaniczną i kosztowną pracę, aby napisać ten reportaż i odkryć jak najwięcej tajemnic Otto Wächtera - w czasie II wojny gubernatora dystryktu krakowskiego, a potem Lwowa. Nawiązała kontakt z synem Wächtera, który przez całe życie uważał ojca za dobrego nazistę, a był to zbrodniarz i złodziej, który wraz z żoną wywiózł z Krakowa najcenniejsze dzieła sztuki. Dzięki staraniom autorki udało się odzyskać trzy z nich, pani Ogórek wypatrzyła je w zamku, w którym mieszka syn Wächtera - Horst. Oddał je dobrowolnie i bezpłatnie, choć nie musiał, bo według prawa austriackiego odziedziczył je po rodzicach i stały się jego własnością.
W latach trzydziestych niemieccy naukowcy, czy pracownicy muzeów przyjeżdżali do Polski niby podziwiać dzieła sztuki, a wszystko skrupulatnie opisywali, aby móc po rozpoczęciu wojny rozpocząć grabież polskich zabytków. Ponoć pół miliona dzieł sztuki nigdy po wojnie nie wróciło do Polski.
Autorka dużo miejsca poświęciła zaginionemu w czasie wojny obrazowi "Walka postu z karnawałem", który z Krakowa prawdopodobnie wywiózł Otto Wächtera. Niestety nie udało jej się rozwiązać tej zagadki. Obraz ten znajduje się w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu i jak twierdzą władze tego muzeum to oni mieli zawsze oryginał, a w Krakowie znajdowała się kopia syna malarza, co według autorki niekoniecznie jest prawdą.
Bardzo dobra książka. Polecam tym, którzy interesują się sztuką i historią. Mam w planach dalszy ciąg tej opowieści "Kat kłania się i zabija".

Autorka, dr nauk humanistycznych prowadzi prywatne dochodzenie ws. niemieckiego rabunku dzieł sztuki będących własnością Polski. W swoich poszukiwaniach, Magdalena Ogórek odwiedziła wiele miejsc, aż koniec końców dotarła do tajemniczego zamku pod Wiedniem....

,,Lista Wachtera" to wyśmienity reportaż historyczny, na który składa się multum zdjęć i listów. Rozważania się dobrze udokumentowane.

Po więcej zapraszam do mnie;https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/01/dla-miosnikow-sztuki-historii.html

Niezwykle interesujące śledztwo, kawał dobrej roboty, plus zachwyty autorki nad wyrobami cukierniczymi.

Książka bardzo dobra, ciekawa i wciągająca ale zarazem smutna. Warto przeczytać.

Szkoda czasu i życia na czytanie bzdur.

Szkoda czasu i życia na czytanie bzdur.

Książka ma różne opinie ale mnie osobiście bardzo się spodobała i nawet czasem delikatnie zazdrościłam pani Magdzie wstępu do takich miejsc jakie są opisane w książce. Bardzo chętnie przeczytam kolejną część.

Bardzo wartościowa z punktu widzenia historii książka. Wzbogaciłem o nią mój księgozbiór.

Gadulstwo, chaos, samochwalstwo,pustota,pretensjonalnosc

Gadulstwo, chaos, samochwalstwo,pustota,pretensjonalnosc

Dodaj cytat z książki Wachter's list