Pucio na wsi. Ćwiczenia rozumienia i mówienia dla dzieci

Okładka książki Pucio na wsi. Ćwiczenia rozumienia i mówienia dla dzieci Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Okładka książki Pucio na wsi. Ćwiczenia rozumienia i mówienia dla dzieci
Marta Galewska-KustraJoanna Kłos Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Pucio (tom 7) Seria: UCZĘ SIĘ mówić interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
40 str. 40 min.
2022-04-13
2022-04-13
40 min.

Okładka książki Pucio robi porządek Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Pucio robi por... Marta Galewska-Kust...
Okładka książki Pucio rośnie zdrowo Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Pucio rośnie z... Marta Galewska-Kust...
Okładka książki Pucio u lekarza Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Pucio u lekarza Marta Galewska-Kust...

Jedziemy na wieś!

Daję 5 gwiazdek za piękne wydanie. Ale niestety - jak napisane w jednej z opinii poniżej - Pucio and female empowerment... czy naprawdę nie można tego typu tematów oszczędzić w książkach dla dzieci ?

Świetna!

Świetna!

Najładniejsza część z serii o Puciu. Książka dużego formatu. Twarde tekturowe kartki oraz okładka.
Zaokrąglone brzegi. Prześliczne ilustracje, bardzo kolorowe z mnóstwem szczególików.

Ta część bardzo różni się od poprzednich, gdzie ilustracje były proste, bez zbędnych ubarwień.
Ma ona bowiem inne zadanie dla miłośników książek.
Jest podzielona dla odbiorców z dwóch grup wiekowych 2-3 lata i 3-6 lat.
Książka ma wspierać rozwój mowy dziecka, umiejętności zrozumienia tekstu, wzbogacać słownictwo, wyrobić biegłość opowiadania i wyrażania myśli.

Początek przeznaczony jest dla rodziców i wychowawców. Omówiono budowę książki , jak jej używać w stosunku do dzieci młodszych i starszych, czego unikać podczas zabawy z książką, na co zwrócić szczególną uwagę podczas czytania i ćwiczeń z dzieckiem.

Treść poświęcona jest pobytowi na wsi Pucia i Misi u dziadków. Wprowadzone zostały zupełnie nowe osoby, które nie występowały w poprzednich częściach.
Dzieci poznają zwierzątka , które mieszkają w wiejskich zagrodach jak kury, indyki, kozy itp., również te żyjące na swobodzie jak bóbr czy bocian. Budują z dziadkiem Pucia domek, odwiedzają panią sołtyskę, smakują tutejsze wiktuały, uczą się wypiekać chleb, pielęgnować ogródek warzywny, poznają życie pszczół w pasiece łącznie z wyrobem miodu, gotują konfitury, obserwują prace polowe zmechanizowane, mają styczność z końmi ze stajni łącznie z czyszczeniem ich zgrzebłem, pomagają przy przygotowaniach do wiejskiego festynu, karmią krowy i świnie, uczą się garncarstwa, obserwują prace strażaków przy zwalonym drzewie i naprawianiu szkód i jeszcze wiele innych interesujących rzeczy.

Na każdych dwóch stronach książki są wyróżnione ćwiczenia dla dzieci młodszych skupione na pokazywaniu różnych elementów na obrazku .
Polega to na rozpoznawaniu
- rzeczowników . Przykładowo: Gdzie jest chleb? Gdzie jest talerz? Gdzie jest stół?
- czasowników. Kto podlewa?
- wyrazów dźwiękonaśladowczych. Jak mówi pies? Jak robi wąż ogrodowy?

Z kolei dla dzieci starszych wygląda to inaczej, nacisk kładziony jest bardziej na dłuższe zdaniowe wypowiedzi.
Przykładowo: Jak się robi konfitury? Skąd bierze się mąka?

Na końcu jest raj dla dzieci do rozwiązywania zagadek rysunkowych, labiryntów itp. z podziałem na grupy wiekowe.

Piękna, mądra książka, bardzo pouczająca i w dodatku na temat wakacyjny bardzo się nadaje.
Dzieci z zachwytem same również ją przeglądają.
To taki letni powiew , dla tych co jeszcze nie mogą w tej chwili wyjechać na odpoczynek .

Polecam! Jest co czytać, oglądać ,ćwiczyć z dziećmi, rozwiązywać zadania i zagadki.

Ma ona bowiem inne zadanie dla miłośników książek.
Jest podzielona dla odbiorców z dwóch grup...

Seria Pucio jest już dość dobrze rozbudowana. Znajdziemy w niej zarówno czytanki dla rocznych maluchów żegnających się z pieluchą, eksperymentujących z pierwszymi bardziej zróżnicowanymi smakami, uczących się zasypiania o określonej porze, wchodzących w określony rytm dnia i nocy, wypowiadających pierwsze słowa i naśladujących różne dźwięki, a przy okazji ćwiczących swoje umiejętności mówienia i poszerzania osobistego słownika. Są też dwuelementowe puzzle dla dwulatków, bardziej rozbudowane dla trzy- i czterolatków. Do tego nie zabraknie w niej książek, po które można sięgnąć od drugiego do szóstego roku życia. Razem z małym bohaterem i jego rodziną jedziemy na wakacje, odkrywamy uroki miasta i wsi, lata i zimy. Są też gry, ćwiczenia, które pod pretekstem zabawy pozwalają rozwinąć cenne umiejętności.
U nas ta seria doskonale sprawdza się w terapii. Świetnie wspiera rozwijanie koncentracji, spostrzegawczości, ćwiczenie mowy, naukę czytania. W publikacjach Marty Galewskiej-Kustry widzimy bardzo empatyczne podejście dla dzieci. W każdym zestawie rodzice dostają szereg cennych wskazówek, w jaki sposób pracować ze swoją pociechą. Jedną z ważniejszych moim zdaniem wskazówek jest zachęcanie, a nie przymuszanie do ćwiczeń. Autorka mająca wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi wyjaśnia, dlaczego taka postawa jest ważna. Mniejsze formatowo książki skierowane są do młodszych czytelników, a z większych można korzystać przez kilka lat, ponieważ znajdziemy tam naukę słów, czytanki oraz ćwiczenia dostosowane do wieku rozwojowego.
Dziś z Martą Galewską-Kustrą Pucio zabiera nas na wieś. Każda rozkładówka zawiera tu dużą ilustrację wypełniającą większość strony i uzupełniający ją tekst z przygodami bohaterów. Na dole każdej strony znajdziemy wąski (1/5 strony) pasek z ćwiczeniami. Na lewej części rozkładówki zadania dla 2-3 latków, a na prawej dla 3-6 latków. Są one dokładnie opisane, dzięki czemu rodzice wiedzą, w jaki sposób je stosować (kiedy mają coś pokazać na ilustracji, a kiedy ma to zrobić dziecko). Dzięki tej publikacji sprawdzamy umiejętność naśladowania dźwięków zwierząt, spostrzegawczość, słownik globalny, ale też w przypadku starszych czytelników rozwijamy umiejętność słuchania, opowiadania, czytania ze zrozumieniem. Bardzo podoba mi się w tych seriach to, że autorka traktuje rodziców jak laików, czyli osoby, które niekoniecznie mają wykształcenie pedagogiczne i nie wiedzą w jaki sposób pracować. Dzięki temu pięknie i prosto pokazuje, w jaki sposób to robić. Uświadamia też dorosłych, że wcale nie jest oczywistym, że ich pociechy coś wiedzą i lepiej wyjść z założenia, że jednak nie i zacząć ćwiczenia od łatwiejszych, bardziej kojarzących się z zabawą niż poszerzaniem wiedzy. Owo podejście doskonale sprawdzi się też w czasie zabaw z innymi książkami. Autorka uczy i rodziców i dzieci. A wszystko w przyjemniej atmosferze wchodzenia w świat kilkuletniego Pucia.
Wieś jest dobrym miejscem do spędzenia czasu. Nie ma tu nudy. Za to każdy dzień obfituje w niezwykłe przygody. Po wprowadzeniu nas w otoczenie autorka pokazuje jak wygląda śniadanie, prace przy ulach, pieczenie chleba, zbieranie owoców, podlewanie grządek, sąsiedzka pomoc, praca w stajni, naprawianie domów, prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego. Babcia Pucia to zaradna sołtyska potrafiąca zjednoczyć ludzi i zachęcić do wspólnej pracy oraz zabawy. Każdy dzień niesie nowe wyzwanie, bo trzeba wykonać prace przy zwierzętach, w polu, a czasami usunąć szkody wywołane przez przyrodę.
We wszystkich książkach z tej serii autorka kładzie nacisk na poznanie słownictwa z najbliższego otoczenia dziecka, czyli od nazwania członków rodziny, przez poznanie wyposażenia wnętrza domu, części garderoby, podstawowych produktów spożywczych, otoczenia spotykanego w na wsi, przedmiotów, które można znaleźć w przedszkolu lub na placu zabaw, na wycieczkach czy w czasie trwania różnych pór roku, a także w sklepie czy w czasie przyjęcia urodzinowego, zimy czy wakacyjnej wyprawy. Dzieci razem z bohaterami wybiorą się też na basen, mają okazję pohasać po śniegu czy po morskich falach, zobaczą las i jezioro, poznają części ciała, wyposażenie łazienki, sypialni, nazwy czynności oraz przyimki i wiele innych podstawowych rzeczy. Każdy tom wzbogaca dziecięce słownictwo o nowe wyrazy, zachęca do wypowiadania kolejnych trudnych słów, a do tego zabiera na inną przygodę, dzięki czemu oswaja nasze pociechy ze zmianami, pozwala nauczyć się pór roku.
Wieś staje się pretekstem, aby poznać całe mnóstwo zwierząt, przyjrzeć się pracom związanym z bliskością natury. Zamiast wyprawy do sklepu czy na targowisko mamy tu samodzielne wytwarzanie jedzenia. Młodzi czytelnicy dowiadują się skąd biorą się owoce, warzywa, mleko i wiele innych produktów. Mogą zobaczyć tradycyjne dojenie krowy, czyli taki jakie ja pamiętam z dzieciństwa. Do tego udają się do stajni, zobaczą żniwa i pracę kombajnu, naprawią kurnik. Wielkim plusem jest tu pokazywanie rzeczywistości, czyli tak naprawdę przełamywanie stereotypów o podziale prac na damskie i żeńskie, bo takie rozróżnienie nie funkcjonuje w praktyce. Każdy robi to, co lubi i potrafi. Jedni pieką sękacze, a inni lepią figurki i prowadzą gospodarstwo agroturystyczne.
Całość dopełniają świetne i zarazem bardzo proste ilustracje Joanny Kłos. Cała seria słynie z jej przyciągających wzrok prac oraz ciepłych kolorów, pokazywania pozytywnych bohaterów. Kartonowe strony sprawiają, że książka jest trwała i długo posłuży młodym czytelnikom.
„Pucio” to seria doskonale sprawdzająca się w terapii. U nas kolejne tomy wprowadzały córkę w świat słów, zachęcają do czytania i mówienia. Pokazywanie świata bliskiego dziecku doskonale sprawdza się w rozbudzaniu ciekawości oraz otwartości na inne dzieci. Do tego te duże lektury skierowane także do starszych przedszkolaków są świetnym materiałem do nauki czytania w szkole. Zdania są tak zbudowane, że zarówno rodzicowi, jak i dziecku łatwo jest czytać, powtarzać po rodzicu.

Nasza kolejna książka z serii o Puciu. Jest to w pewnym sensie kontynuacja "Pucia w mieście". Tym razem wzbogacamy słownictwo związane z życiem na wsi oraz poznajemy styl życia panujący na wiejskich terenach. Nasza kolejna pozycja do czytania przed snem. Stosunkowo długa, w porównaniu do innych książek dla dzieci.

No niestety do bezpiecznego świata Pucia wkrada się tęczowa narracja, szkoda.

No niestety do bezpiecznego świata Pucia wkrada się tęczowa narracja, szkoda.

Jestem absolutną fanką Pucia. Z resztą nie tylko ja. Przede wszystkim moje dzieci.
Piękne rysunki, pytania dla 2-3 Latków. Nawet dla dzieci do 6 roku życia
Polecam!

Piękne rysunki, pytania dla 2-3 Latków. Nawet dla dzieci do 6 roku życia
Polecam!

Pucio odwiedza gospodarstwo Pana Henryka, stadninę Pani Ewy oraz pracownię ceramiczną pani Moniki. Co tam będą robić? Zobaczycie sami.
Ta część przygód Pucia podzielona jest tak by była odpowiednia dla dzieci młodszych (2-3 latków) oraz ciut starszych (3-6 latków). dla tych grup wiekowych przygotowane są ćwiczenia, z którymi dzieci na pewno sobie poradzą.
Zadania mają na celu sprawdzenie i rozwijanie umiejętności rozumienia mowy, poznanie nazw nowych obiektów i nowych umiejętności.
Całość jak zwykle pięknie wydane, sztywne strony, duży format i piękne kolorowe ilustracje.

Zadania mają na...

Dzieciom bardzo się podoba i często do niej wracamy.
Zaskakująco nasze wydanie ma błąd – jedna strona jest wydrukowana dwa razy.

Dzieciom bardzo się podoba i często do niej wracamy.
Zaskakująco nasze wydanie ma błąd – jedna strona jest wydrukowana dwa razy.

Pucio i "female empowerment". Meh

Pucio i "female empowerment". Meh

• Dla dzieci
  • Dziecięce

Dodaj cytat z książki Pucio na wsi. Ćwiczenia rozumienia i mówienia dla dzieci