Odsiecz

Okładka książki Odsiecz Robert F. Barkowski
Okładka książki Odsiecz
Robert F. Barkowski Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Powieść historyczna z czasów piastowskich (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Powieść historyczna z czasów piastowskich (tom 2)
Novae Res
2022-03-16
2022-03-16
9788382197976
Bolesław Chrobry średniowiecze literatura piękna literatura polska Piastowie powieść historyczna

Dobra ksiazka historyczna nie znosze wojen ale tu wszystko jest w miare strawnie opisane. Juz za czasow piastowskich kobiety potrafily facetami rzadzic czyli jestesmy w tym genialne:)

Kolejna część przygód Drużyny Gromosława pod rządami Bolesława Chrobrego. Ciekawa fabuła, interesujące wątki polityczne i historyczne a także bohaterowie którzy świetnie się prezentują. Całość podszyta połabskim klimatem i wojnami które tam rozgrywały, jedna po drugiej. Gorąco polecam książkę. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Już przy pierwszych rozdziałach utwierdziłam się w przekonaniu, że ta książka, druga w serii, gdyż jest to kontynuacja Włóczni, zapowiada nie lada przygodę. Tym razem również wielkich rzeczy dokonują niezłomni bohaterowie, gruba śmiałków służących Bolesławowi Chrobremu przedstawieni w poprzednim tomie. Fakt, że kierunek, w jakim podążyła akcja powieści, sprawił, że ciekawość rozwoju właściwych (głównych) dla tego tytułu wydarzeń, wzrosła jeszcze bardziej.

Wątek podpisania traktatu pokojowego w Budziszynie między polskim władcą Bolesławem Chrobrym a cesarzem Henrykiem II stanowi jeden z licznych elementów prawdziwych wydarzeń. Jeśli chodzi o wydarzenia fikcyjne, są doskonale wykreowane, co wspólnie z faktami przekłada się na ciąg fascynujących splotów wypadków.

W Odsieczy znów mamy szansę zgłębić temat m.in. plemion połabskich, w którym autor z racji wykształcenia i imponującej wiedzy historycznej, orientuje się po mistrzowsku. W rezultacie opowieść jest bogata w detale, które uprzyjemniają lekturę. Dawne dzieje w takim wydaniu, opisane w przystępnym stylu, ale nie pozbawione właściwych sobie cech (słownictwo, które wyraźnie wskazuje na przeszłość, imiona bohaterów, ich obyczaje, stroje, zajęcia, poglądy) mogą bez najmniejszego problemu konkurować z powieściami z innych (być może chętniej czytanych) gatunków i czytelnik z całą pewnością będzie miał tak w trakcie, jak i po lekturze mnóstwo powodów do zadowolenia.

Zawartość książki -poza fabułą -od czysto praktycznej strony jest in plus, więc nie było żadnych obaw odnośnie występujących postaci historycznych i fikcyjnych ani tych, związanych z miejscem akcji, bo mapka znacznie pomaga "się odnaleźć" w trakcie czytania. Nie mogłabym nie wspomnieć o zjawiskowej okładce, która doskonale odzwierciedla to co wewnątrz.

Uważam, że cykl „Powieść piastowska z czasów historycznych" rozpoczął się niezwykle ciekawie i niewątpliwie autor rozbudził apetyt na więcej.

Powieść Odsiecz to kontynuacja przygód "Drużyny do zadań specjalnych" podległej Bolesławowi Chrobremu, która wyrusza w kolejną misję.
Tak jak w poprzedniej części pt. Włócznia fikcyjny wątek sensacyjny przedstawiony jest na tle historycznych wydarzeń z drugiej dekady XI w.
Dużym plusem jest załączona mapa terenów Słowian Połabskich. Drugim plusem jest Epilog historyczny wyjaśniający, które wydarzenia i postacie są faktycznie historyczne, a które fikcją literacką.
Odejmuje jedną gwiazdkę, nazwy niektórych miejscowości w powieści nie zgadzają się z mapą i powstaje wątpliwość, która nazwa jest prawidłowa, bo jest też dość sporo błędów w tekście. Korektor mógł się trochę bardziej postarać.

Autor zabiera nas w XI wiek. Pięknie opisane sceny walk. Wojna religijna plemion zajmujących obecne ziemie niemieckie.

Z dużym zainteresowaniem sięgnąłem po książkę Roberta F. Barkowskiego pt. Odsiecz. Jak się okazało, książka ta jest kontynuacją powieści pt. Włócznia w cyklu Powieść historyczna z czasów piastowskich. To moje pierwsze spotkanie z piórem autora, mieszkającego za granicą u naszych zachodnich sąsiadów, w stolicy Niemiec, Berlinie. Pan Barkowski specjalizuje się w powieściach historycznych, a jego konikiem jest okres średniowiecza, a szczególnie upodobał sobie okres za czasów panowania dynastii Piastów.

Okres piastowski zawsze kojarzył mi się z Mieszkiem I, chrztem Polski, bitwą pod Cedynią, zjazdem gnieźnieńskim oraz koronacją syna Mieszka, Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. To utkwiło mi ze szkoły podstawowej i przyznam, że był to okres, który najlepiej zapamiętałem z edukacji historii. Dlatego też byłem ogromnie ciekawy, jak tamtejsze realia opisał autor.

Okładka książki przyciąga wzrok, ale bardzo ważną jej częścią po otwarciu jej, będzie zamieszczona mapka części Europy. Warto się z nią zapoznać, ponieważ ułatwi to śledzenie akcji powieści. Szczególnie gdy nie zna się dokładniej historii, nazw grodów czy wiosek słowiańskich. Warto również na początku prześledzić spis postaci historycznych oraz wymyślonych przez autora na potrzeby fabuły.

Odsiecz to dalsze losy bohaterów, poddanych Bolesławowi Chrobremu: Gromosława, Randulfa, Czambora i Bernarda. Przenosimy się do stycznia 1018 roku, gdy w Budziszynie (obecnie Niemcy),został zawarty pokój między Polską a Niemcami. Zakończył o trwającą 16 lat wojnę pomiędzy zainteresowanymi stronami.

Wydaje się, że losy głównych bohaterów w czasie pokoju będą sielanką, odpoczynkiem przed planowaną wyprawą wojenną na Ruś Kijowską. Nic bardziej mylnego! Rycerze muszą wykonać kolejną misję przyszłego króla Polski. Ruszamy z nimi na tereny, które zajmowali wtedy Obodryci, czyli plemiona słowiańskie, które należały do Słowian Połabskich. Na ich ziemiach trwa wewnętrzna wojna, a po wygnaniu Mścisława, władcy zwierzchniego kraju Obodrytów, kraj znów staje się ostoją pogaństwa. Kampania zaprawionych w bojach rycerzy rusza na odsiecz!

Bardzo podobały mi się opisy walk, uzbrojenia oraz wszechobecny... humor, którym autor obdarzył swoich bohaterów. A przecież do śmiechu zapewne im nie było. Trup ściele się gęsto, opisy są bardzo sugestywne, zapewne przeniesienie fabuły na szklany ekran zapowiadałoby klasowy hit.

Powiem szczerze, że książkę przeczytałem jednym tchem, a przygody bohaterów, ich bohaterska postawa, sprawność w walkach, operowanie bronią, bardzo przyciągnęły moją uwagę. Z chęcią przeczytam kolejny tom.

• Powieść historyczna
  • Absolutnie