Myśl polityczna wieków średnich

Okładka książki Myśl polityczna wieków średnich Jan Baszkiewicz
Okładka książki Myśl polityczna wieków średnich
Jan Baszkiewicz Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Omega historia
1970-01-01
nauki polityczne historia europa

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Bardzo dobre pióro. Nie dla laików. Wielowątkowe omówienie polityki średniowiecza na wszystkich możliwych płaszczyznach wraz z przykładami. Jest to lektura niezwykle pasjonująca, a także wnosząca dużą dozę nowatorstwa, którego nie sposób uświadczyć w standardowych książkach tego typu. Autor przedstawia bogatą bibliografię oraz faktografię. W sposób porażająco ciekawy omówił tytułową kwestię, dodatkowo wzbogacając ją o prawne zawiłości całkowicie oddając istotę polityki wieków średnich.

Słynna iluminacja z XIII wieku przedstawia trzy postacie po lewej duchownego, który naucza rycerza w hełmie i kolczudze oraz chłopa stojącego nieco z tyłu z narzędziem rolniczym. Ilustruje to trzy stany drabiny feudalnej, gdzie panuje ład, pobożność i stabilność.

Nie jest to jednak takie proste wbrew pozorom, mówimy o epoce która obejmuje 1000 lat, gdzie feudalizm rozwinął się w trakcie trwania tej epoki i który nie zakończył się wraz z nią. Myśl polityczna jak pokazuje nam autor nie była zastygła przez cały ten okres, ponieważ ludzie wieków średnich korzystali z całego bagażu doświadczeń minionej epoki dodając swoje nowe doświadczenia. Prawo pogańskich nakładało się na religię chrześcijańską a późniejsze odkryte na nowo prawo rzymskie przeplatało się z filozofią grecką. Można wręcz powiedzieć że z premedytacją ludzie średniowiecza okrywali stare nauki antyczne nie dla ich piękna, ale żeby w praktycznie je wykorzystać np. w sporze cesarza z papieżem lub ograniczyć władzę króla.

Trudno będzie komuś powiedzieć po przeczytaniu tej książki, że średniowiecze było ciemne i barbarzyńskie w porównaniu z antykiem. Gdyż autor opisując Europę łacińska podaje też przykłady z sąsiedniego greckiego Bizancjum. Na przykładzie z tego wychodzi, że o wiele lepiej było być królem jakiegoś europejskiego państewka niż cesarzem który ciągle mógł zginąć w zamachu pałacowym. Przy okazji dowiemy się jak bardzo łacinnicy rozbudowywali swoje prawo i zostawili w tyle swojego greckiego sąsiada. Tą książkę po prostu trzeba przeczytać.

Polecam zainteresowanym średniowieczem i myślą polityczną.

Polecam zainteresowanym średniowieczem i myślą polityczną.

Mamy skłonność do zamykania 1000-letniego okresu historii wieków średnich w różnorakich stereotypach. Średniowiecze jednak nie daje się ująć w takie ramy, nie jest monolitem, to okres wielu perspektyw, zmian i krzyżujących się wpływów kulturowych. Prof. Baszkiewicz przeprowadza czytelnika przez bogactwo wyobrażeń ludzi średniowiecza na społeczeństwo, państwo, władzę i prawo. Książka ma charakter syntetyczny, nie znajdziemy w niej szerokiego zarysu kontekstu historycznego czy sylwetek myślicieli. Autor treść wykłada problemowo - omawiając kolejne zagadnienia i przedstawiając wnioski. I czyni to w sposób spójny oraz klarowny.

Pozycja dobra i godna uwagi każdego zainteresowanego średniowieczem lub historią politycznej myśli.

• Średniowiecze
  • Absolutnie
  • Antropologia
  • Do Zdobycia

Dodaj cytat z książki Myśl polityczna wieków średnich