Dogman. Wichrowe Bzdurza

2021-10-27
2021-10-27
Stanisław Kroszczyński

Okładka książki Uparty Ikar Christophe Cazenove, Philippe Larbier
Uparty Ikar Christophe Cazenove...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Spotkanie Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Giganci - 1 - Erin Lorien Aureyre, James Christ, Paul Drouin, Lylian
Giganci - 1 - ... Lorien Aureyre, Jam...
Okładka książki Pamiętniki Wisienki - 5 - Od pierwszych śniegów do Perseidów Joris Chamblain, Aurélie Neyret
Pamiętniki Wis... Joris Chamblain, Au...
Okładka książki Przyjaciółki na zawsze Shannon Hale, LeUyen Pham
Przyjaciółki n... Shannon Hale, LeUye...

Dogman to seria komiksów dla dzieci, w której głównym bohaterem jest pies, mający wiele wspólnego z policjantem. Przyznam szczerze, że Wichrowe bzdurza to pierwszy tom w naszej bibliotece, ale - o zgrozo! - ostatni w tym właśnie cyklu wydawniczym. Pomyślałam, że niewiele stracimy, zaczynając przygodę z tą historią od końca lecz niestety tym razem się pomyliłam. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zdobyć pozostałe tomy z serii i lepiej poznać Dogmana oraz jego perypetie. Wrażenia z ostatniego tomu na podstawie nieznajomości poprzednich części są zapewne mniej pozytywne niż te bezpośrednio od czytelników będących na bieżąco z tym cyklem. Niemniej jednak i po lekturze, tylko tego tytułu, wyrobiłam sobie pewną opinię, którą chciałabym się z wami podzielić.

Ten komiks jest tak zakręcony, że czytając go nie wiedziałam o czym on jest. Dopiero pod koniec zrozumiałam jego ważne przesłanie dotyczące miłości, które jest piękne i warte zapamiętania. Znajdziecie je na poniższym zdjęciu.

Z perspektywy rodzica najbardziej w tej części podobało mi się właśnie owo przesłanie oraz ciekawe doświadczenia wizualne podczas czytania, nadające rysunkom ekspresji i w pewien sposób je ożywiające. Trudno jest to wytłumaczyć za pomocą słów, ale autor pośrednio - przez swoich bohaterów (bo to oni są twórcami tego tomu) wszystko wyjaśnia. Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć, o co mniej więcej w tej zabawie chodzi. Muszę przyznać, że po raz pierwszy spotkałam się z taką taktyką w komiksie i bardzo mi się ona spodobała. Na końcu znajdziecie także kurs rysunku krok po kroku i to też uważam za ciekawy oraz kreatywny dodatek.

Jak natomiast ten komiks przyjął mój dziesięcioletni syn? Oczywiście bardzo pozytywnie. Podobały mu się te same kwestie co i mnie, a dodatkowo był bardziej zaangażowany w treść, a szczególnie podobały mu się dialogi pomiędzy bohaterami, poruszające dosłownie - śmierdzące - kwestie. Dla przybliżenia tematu pokażę na zdjęciu poniżej jeden z nich.

Osobiście nie jestem zwolenniczką takich wypowiedzi, ale wyznam, że sama uśmiechnęłam się pod nosem podczas ich czytania. Dla mnie to już był raczej śmiech pobłażliwy, ale mój syn oczywiście był szczerze tymi dialogami rozbawiony. Kupa i wszystko co z nią związane nabiera szerszego wymiaru. Nie da się ukryć, także w dziecięcej literaturze. Chociaż nie zachwycił mnie ten komiks to znajduję w nim dużo plusów, do tego stopnia, by uznać pracę autora za dość ciekawą i na pewno oryginalną. Jeśli zamierzacie poznać Dagmana to polecam zacząć od pierwszej części. Sami też tak zrobimy, bo warto dać mu szansę zwłaszcza, że został doceniony nawet przez twórców filmowych. Niewątpliwie ma przed nami wiele do odkrycia, a ten tom jest zwieńczeniem serii, który fani na pewno przyjmą z nostalgią i niejakim smutkiem, że to już w pewnym sensie koniec tej przygody.

To do nas zupełnie niepodobne, że zaczynamy czytać od finałowego tomu, ale kiedy tylko najnowsza część przygód Dogmana do nas dotarła – całą rodziną wyrywaliśmy ją sobie z rąk. Jakby fakt, że to ostatni tom miał jakiekolwiek znaczenie. Liczyło się tylko to, że twórcą jest Dav Pilkey. Tak, tak, ten sam, który stworzył postać przezabawnego Kapitana Majtasa. I chociaż dwa lata temu kręciłam swoim czytelniczym nosem na komiksy, jak dobrze, że dałam im szansę. Wydawnictwo Jaguar wypuszcza w świat niesamowite komiksy i fani tego gatunku nie powinni przechodzić obok nich obojętnie. Seria o Dogmanie przeznaczona jest dla dzieciaków właściwie w każdym wieku; swój egzemplarz testowałam na pięciolatku, dziesięciolatce i dorosłych, dlatego nie przesadzę twierdząc, że czytając zabawę wszyscy mieliśmy przednią. Począwszy od fabuły, poprzez wywołujące salwy śmiechu dialogi, przekomiczne scenki, osobiste (głębsze bardziej lub mniej) refleksje bohaterów, aż po ilustracje – na każdej stronie coś nas bawiło, coś wzruszało, dziwiło, rozbrajało i szokowało nawet. Bohaterów polubią zwłaszcza dzieci. Tytułowy Dogman to nikt inny, jak tylko odpowiednik współczesnego policjanta. Psi łeb i korpus człowieka, a do tego ludzkie cechy bohatera sprawiają, że staje się postacią charakterystyczną i niezapomnianą. Ten znany w okolicy stróż porządku dba, aby wszędzie panował ład i mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Jest wyrozumiały i na wskroś dobry, chociaż ze skupieniem różnie u niego bywa. Ratuje świat, a dla relaksu biega za wiewiórkami.
W prezentowanym przez nas tomie Dogman będzie musiał nie tylko poradzić sobie z własną fizyczną słabością, ale jednocześnie uniemożliwić ucieczkę z kociego kicia pewnym rzezimieszkom. Jednak jak zyskać wiarygodność i szacunek paradując z przyczepionym do szyi „kloszem hańby”? Cóż…łatwo nie będzie. Mnóstwo nieoczekiwanych zwrotów akcji, konfrontacja dobra ze złem, dowcip chwilami zwalający z nóg i wiele, wiele zabawy. Będzie także o miłosnych podchodach i wartości, jaką stanowi rodzina, a także o dobrych uczynkach, wyrozumiałości, o konsekwencjach swoich czynów oraz o zwykłej życzliwości. Jeśli o nas chodzi, fenomen tej graficznej powieści bezapelacyjnie tkwi w umiejętnym połączeniu pozytywnych wartości ze sporą dawką humoru.
Kolorowe, praktyczne wydanie można zabrać ze sobą wszędzie. Piętnaście rozdziałów poprzedza prezentacja bohaterów i ich słabych oraz mocnych stron, która już sama w sobie jest majstersztykiem i stanowi pomoc w odbiorze całości, zwłaszcza dla tych, którzy (jak my) czytają nie zachowując kolejności chronologicznej. Na końcu zaś wisienka na torcie, czyli krótki kurs rysowania głównych postaci. Nie muszę dodawać, że akurat tym byliśmy wszyscy zachwyceni i po przeczytaniu każdy zabierał się za rysowanie. Rysunki w komiksie są kolorowe i tak inspirujące, że się chce spróbować swoich sił. Zdania proste, zwięzłe, a całość przeplatania śmiesznymi rymowankami, które dzieciaki uwielbiają.
Polecamy ogromnie dzieciom powyżej pięciu lat, zwłaszcza tym, które rozpoczynają samodzielne czytanie. Cudowna zabawa przed nimi!

Dav Pikley kojarzony jest przede wszystkim z wydanej prawie dwadzieścia lat temu serii o Kapitanie Majtasie. Szkolna nuda i przypadek sprawiły, że do życia powołali niezwykłego superbohatera, którym jest upierdliwy i flegmatyczny dyrektor będący całkowitym przeciwieństwem jakiegokolwiek bohatera. Chłopcy powołali też innego stróża porządku. Jest nimi Dogman, czyli mający niezwykłe moce pies jednego z autorów. Próbki przygód dostaliśmy już w Kapitanie Majtasie. Później przyszedł czas na drugą serię, czyli opowieść o dokonaniach zwierzęcego stróża porządku. Seria ta jest podobnej długości jak ta o Majtasie i pisana w podobny sposób: pełno w niej irracjonalnych i zadziwiających przygód. Różnią się tylko długością poszczególnych scenek. Dognam jest bardziej poszczątkowany. Niby jedna przygoda wypływa z poprzedniej, ale są bardziej autonomiczne, dzięki czemu poszczególne tomy można czytać bez znajomości wcześniejszych bez wpływu na odbiór całości. W przypadku Kapitana Majtasa też niby można, ale traciło się ważne przesłanie.
Tytułowy „Dog Man” to bohater z psim łbem i ludzkim korpusem, przez co przywodzi na myśl staroegipskich bogów dysponujących różnymi mocami. I taka jest też postać: potrafi zdziałać wiele, ma ukryte talenty i świetnie identyfikuje złoczyńców, aby móc chronić przed nimi ludzi. Ma tylko jedną małą słabostkę: lubi gonić wiewiórki i bywa roztargniony. Ale w obliczu wielkiego serca i dużej dobroci są to małe mankamenty.
Na początku tomu poznajemy wszystkich bohaterów, ich losy, powiązania, mocne i słabe strony. Po takim zapoznaniu przenosimy się w świat przygód. Tym razem Dogman trafia do szpitala. Zapowiada się długie leczenie i mamy wrażenie ciężkiego stanu zwierzaka. Na szczęście wszystko kończy się zaledwie klosz hańby będącym początkowo udręką bohatera. Okazuje się, że tę słabość można przerobić na tajną broń i wykorzystać w czasie kolejnego ratowania świata. A chronić będzie przed czym, bo w kocim kiciu szykuje się wielka ucieczka wielkich łotrów.
Komiks zawiera dużą dawkę humoru, ale też poruszone są ważne tematy. Autor pokazuje miłość, wyrozumiałość i znaczenie dobrych uczynków, a także przemiany. Bohaterzy będą musieli zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Dla jednych będzie to walka ze złoczyńcami, a dla innych uroki rodzicielstwa, a jeszcze innych pokonanie nieśmiałości.
Ostatnia część przygód Dogmana bardzo dobrze wpisuje się w całą serię. Mamy tu sporą ilość absurdu, dużą dawkę humoru i spojrzenia na różne sprawy w krzywym zwierciadle. Czytelnicy widzą czasami zbytnią łatwowierność bohaterów, a innym razem ich cynizm. Do tego mogą z nieco innej perspektywy spojrzeć na relacje dorośli-dzieci.
„Dogman” to ciekawa, lekka, przyjemna, kolorowa i narysowana prostą kreską seria zawierająca proste, niedługie przygody będące kolejnymi odsłonami całości. Mimo pozorów infantylności zawiera ona bardzo ważne przesłania. Mimo stylizacji na rysowaną i stworzoną przez dzieci oraz pokazującą świat widziany z ich perspektywy mamy tu wiele ważnych tematów wymieszanych z prostym humorem, dzięki czemu całość jest bardziej strawna dla młodego odbiory.
Podobnie jak w przypadku przygód Kapitana Majtasa i ta lektura skierowana jest do wszystkich. Co znajdą w niej dorośli czytelnicy? Przede wszystkim parodię komiksów superhero, buddy movies i kompilację znanej literatury wymieszanej z różnymi teoriami epistemologicznymi. Szukanie i odkrywanie tych tropów może być dobrą zabawą.

Wydawnictwo Jaguar ma już w swoim portfolio 10 części, a my otrzymaliśmy właśnie tę jubileuszową ostatnią odsłonę. Komiks Dog Man cieszy się olbrzymią popularnością, jest bestsellerem New York Timesa. Nie wiem jak to się stało, że jest to pierwszy egzemplarz w naszym domu… Może wynika to z wieku moich synów, do tej pory tak nieszczególnie interesowali się komiksami jako takimi. Hmmmm…

Dziesiąta część tego komiksu porusza temat miłości. Autor stawia pytanie czy miłość może wygrać i czy jest wieczna? Tym razem Dog Man, nieugięty strażnik prawa będzie musiał zmierzyć się ze złem dmącym jak wichura musi stanąć w obronie praw. Już na wstępie mamy okazję poznać wszystkich bohaterów, z zaznaczaniem co jest ich słabą lub mocną stroną. Strażnik prawa trafia do szpitala i musi mieć założony klosz hańby. Dlaczego tak się dzieje i co to zmienia na drodze do dobra? Drugim głównym bohaterem jest Kocio Pecio, który jest wcieleniem słodyczy i to mu przyjdzie się zmierzyć z tym czym tak naprawdę jest miłość. Komiks bardzo się synom spodobał. Mówi w ciekawy sposób o ważnych sprawach, przybliżając dany temat młodym czytelnikom. A wszystko jest ubarwione kolorową i ciekawą kreską komiksu oraz bawiącymi dowcipami. Z pewnością zakupimy pozostałe części, aby móc poznać całe losy tytułowego psa.

Chciałam przedstawić Dog Mana.
Dav Pikley zasłynął dzięki serii o Kapitanie Majtasie. Było to prawie dwadzieścia lat temu.
Jego druga seria ma zaledwie dwa lata i zdobyła rzeszę młodych odbiorców.
Dogman to numer 1 na listach bestsellerów New York Timesa wśród książek dla dzieci.
Książki są jednymi z najlepiej sprzedających się książek wśród wszystkich kategorii na Amazon.
Jest to dziesiąty finałowy tom i oczekujcie ekranizacji!
Tytułowy Dog Man ma psi łeb, ludzi korpus, serce bohatera. Uwielbia gonić wiewiorki.
Jego mocą jest dobroć, a słabością roztargnienie.
Na początku książki poznajemy każdego z bohaterów oraz ich moce i słabości.
Szefa policji, kota Peta, jego synka czy Sarę Czapski Zglów.
Nie chcę odbierać Wam osobistej przyjemności poznawania kolejnych bohaterów, bo jest to zabawny wstęp do głównej historii.
Tym razem Dogman trafia do szpitala i jest zmuszony nosić klosz hańby. Co sie stało i czym jest tajemniczy klosz?

Książka zaraża śmiechem i musicie się z tym liczyć. Dostajemy nie tylko ogromną dawkę humoru, ale i poruszane są tematy życzliwości, miłości, wyrozumiałości czy dobrych uczynków.
Książka jest bardzo ładnie wydana, multikolorowo i na przyjemnym w dotyku śliskim papierze.
Dodatkowo na końcu książki mamy zabawę w "jak narysować".
To komiks dla pokoleń.
Wiek 4 do 104,105...tak zapewnia wydawca😉

Chciałam przedstawić Dog Mana.
Jego druga seria ma zaledwie dwa lata i zdobyła rzeszę młodych odbiorców.

Dziesiąty, finałowy tom bestsellerowej serii Dava Pilkeya o przygodach Dogmana właśnie stał się faktem co z jednej strony sprawiło córce dużą radość jak i rozczarowanie (bo to ostatnia część ☹).
Tym razem na policjant trafia do szpitala w efekcie czego musi chodzić w kołnierzu ortopedycznym. Z tego powodu staje się obiektem drwin i szykan ze strony innych osób. Na szczęście od czego ma się przyjaciół!

Ostatnia część przygód Dogmana nie odbiega zbytnio od poprzednich. Otrzymujemy tutaj taką ilość absurdu, humoru że o zachowaniu powagi nie ma mowy, choć i tutaj warto zaznaczyć że oprócz tych głupawek, autor porusza też ważne kwestie czy różne zachowania bohaterów. Sam nie wiem na czym polega fenomen tych komiksów, że stały się one ulubionymi książkami córki. Na szczęście fanów Dogmana ucieszy informacja że planowana jest ekranizacja jego przygód.

Komiksy te idealnie sprawdzą się w próbie oderwania naszego dziecka od tabletu czy komputera. Do tego mogą być źródłem inspiracji w stworzeniu swoich postaci i spróbowaniu stworzenia własnego komiksu.

Cześć książkoholicy 🎶❣️

Najnowszy tom przygód o psie policjancie.
"Dogman" to komiks, który moje dzieci uwielbiają i który już czytaliśmy wielokrotnie (prawie każdy tom, bo brakuje w naszej kolekcji niestety dwóch). Jak zwykle @dav_pilkey zrobił robotę! Moim zdaniem jest to najlepsza część przygód tego psa!!!

Jeśli lubicie komiksy, bądź Wasze dzieci je lubią to serdecznie polecamy przygody Dogmana. Zabawne historyjki 😁 napisane w naprawdę przystępny dla dzieci sposób 😉

Polecamy ogromnie ❣️

Cześć książkoholicy 🎶❣️

Najnowszy tom przygód o psie policjancie.

Jeśli lubicie komiksy, bądź Wasze dzieci je lubią to serdecznie...

Lubicie sięgać po różne gatunki literackie? Dajecie szansę powieściom graficznym?

"Dog man wichrowe bzdurza" to komiks autorstwa Dav Pilkey. Jest to 10 a zarazem finalny tom przygód tego bohatera. Znacie?

Ale to była fantastyczna przygoda. Przezabawna historia, która nie tylko bawi czytelników, ale także uczy wrażliwości, empatii, otwiera oczy na zachowania innych.  Świetne rysunki, kolory, które przyciągają wzrok małych, jak i dużych odbiorców.  Prześmieszne dialogi, rymowanki  wywołujące ciągły śmiech dzieci. Interakcje, w które wciągnięty zostaje czytelnik są świetnym dodatkiem. Na duży plus zasługuje opis postaci, bo jeśli ktoś, tak jak my po raz pierwszy styka się ze światem Dog mana może lepiej poznać bohaterów i zrozumieć ich zachowania 🙂  Polubiliśmy bohaterów, więc na pewno sięgniemy po pozostałe komiksy 😉

OSTATNI PIESMAN

Dziesiąty tom „Dogmana” pojawił się właśnie na polski rynku i jest to wydarzenie, które zarówno cieszy, jak i smuci. Cieszy, bo to naprawdę udana seria dla całej rodziny, na dodatek planowana jest właśnie jej ekranizacja, więc jest na co czekać. Ale, niestety, dziesiąty tomik „Dogmana” to jednocześnie ostatnia część serii, a z dobrymi tytułami ciężko jest się żgnąć prawda? Na szczęście jest czym się cieszyć, czytając ten tom, bo tradycyjnie trzyma on świetny poziom i mimo głupkowatego humoru, nie jest głupi i potrafi niejednego wiele nauczyć.

Wszystko zaczyna się od tragicznej wieści: Dogman trafił do szpitala! I wszystko wskakuje na to, że jest w ciężkim stanie. Wskazuje, oczywiście, źle, ale pozostaje pytanie, co właściwie się stało? I dlaczego nasz bohater ma nosić klosz hańby? A tymczasem w kocim kiciu szykuje się wielka ucieczka. Do czego doprowadzą wszystkie te wydarzenia?

OSTATNI PIESMAN

Moja ocena podyktowana jest entuzjazmem mojego ośmioletniego dziecka. On pewnie dałby dziesiątkę, ale nie będę szaleć na moim profilu ;).

• Komiksy
  • 52 książki 2022