Pismo. Magazyn opinii. Wydanie specjalne „Wokół Jutra”, nr 1/21, jesień 2021

- Kategoria:
- czasopisma
- Tytuł oryginału:
- Pismo. Magazyn opinii. Wydanie specjalne „Wokół Jutra”
- Wydawnictwo:
- Fundacja Pismo
- Data wydania:
- 2021-11-17
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-11-17
- Liczba stron:
- 98
- Czas czytania
- 1 godz. 38 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 25445022
- Tagi:
- przyszłość fantastyka Watts kosmos fanfiction technologie sciencefiction
W wydaniu „Wokół Jutra” przyglądamy się przyszłości. Z jednej strony sprawdzamy, jakie rozwiązania szykuje dla nas technologia, z drugiej – jak na przyszłość i związane z nią wyzwania (demografia, zmiany klimatu, energetyka, sztuczna inteligencja czy biotechnologia) patrzy literatura science fiction. W końcu czy jej sednem nie jest projektowanie światów możliwych?
O przyszłość pytamy wizjonerów, którzy zajmują się badaniem trendów. Spotkamy się z polskimi badaczkami i naukowcami pracującymi nad innowacjami, które mogą mieć wpływ na kształt biomedycyny, energetyki czy eksploracji kosmosu. Zastanawiamy się, jak może wyglądać edukacja przyszłości. Przyglądamy się temu, jakie wizje przyszłości szykuje nam popkultura, ale też jakie pomysły ma rodzima fantastyka. Czy sięga gwiazd, jak Stanisław Lem w swoich książkach? Czy proponuje fantastyczne, choć nierealne rozwiązania, które pobudzą czytelniczą wyobraźnię? Czy jest alternatywa dla modnych i popularnych ostatnio w kinie i literaturze dystopii? Te pytania w obchodzonym właśnie Roku Lema wydają nam się ważne i zachęcające do rozmowy.
W numerze m.in.:
- Karolina Lewestam, autorka „Pisma” i publicystka wielokrotnie nominowana do Nagrody Grand Press, rozmawia z pisarzem science fiction Peterem Wattsem o tym, czy i jaka przyszłość czeka ludzkość oraz jakie znaczenie ma w jej kształtowaniu nasza natura.
- Michał Cetnarowski z „Nowej Fantastyki” pisze o tym, w którą stronę zmierza polska fantastyka.
Karolina Słowik-Garbiak kreśli możliwe scenariusze rozwoju edukacji na przykładach już działających start-upów technologicznych.
- Prof. Piotr Homola z Laboratorium Astrofizyki w Krakowie tłumaczy Adamowi Robińskiemu, w jaki sposób każdy z nas może się przyczynić do badań nad sygnałami z kosmosu i co wiara ma wspólnego z nauką.
- Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu, autor scenariusza komiksu „Robot” przedstawia swoją wizję pracy przyszłości.
- Zofia Sawicka, redaktorka i autorka „Pisma” wprowadza z kolei czytelnika w świat literatury fan fiction, której autorzy są czasem oskarżani o plagiat, a kiedy indziej straszeni sądem przez twórców prozy będącej dla nich twórczą pożywką.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 20
- 6
- 5
- 3
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Pismo. Magazyn opinii. Wydanie specjalne „Wokół Jutra”, nr 1/21, jesień 2021
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE