Góry Pindos 1943-1949.

Okładka książki Góry Pindos 1943-1949. Andrzej Murawski
Okładka książki Góry Pindos 1943-1949.
Andrzej Murawski Wydawnictwo: Bellona Seria: Biblioteka II wojny światowej historia
historia
Biblioteka II wojny światowej
Bellona
2015-01-01
2015-01-01
Grecja II wojna światowa bitwy militaria

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Według mojej opinii książka ta jest idealna aby wprowadzić kogoś do wydarzeń greckiej wojny domowej z lat podanych w tytule utworu. Autor dobrze zadbał o przedstawienie postaci ważnych dla konfliktu zbrojnego oraz bardzo dobrze ujął wszelkie wydarzenia historyczne, które wielu z nas są mało znane.

Bardzo dobrze są opisane obecne nastroje w powojennej Grecji oraz zobrazowana geopolityka tego regionu świata, a także udział Wielkiej Brytanii oraz USA w tym konflikcie zbrojnym.

Po za tym uważam, że autor był obiektywny co jest ważne w przedstawianiu tego typu konfliktu zbrojnego gdzie w grę wchodzi ideologia.

Bardzo dobrze są opisane obecne nastroje w powojennej Grecji oraz...

Tytuł jest trochę mylący, bo choć rzeczywiste są przedstawiane wydarzenia z lat 1943-1949, to wydarzenia z czasów II wojny światowej oraz Dekemvriana są opisane dość skrótowo i jedynie właściwa wojna domowa w Grecji jest wyczerpująco opisana.
Góry Pindos to też dość mylący tytuł, bo książka opisuje wydarzenia w całej Grecji kontynentalnej, a nie wspomina nawet słowem o kolaboranckim Księstwie Pindos czy Legionie Wołoskim, który wszak funkcjonował na terenie gór Pindos.

Poza tym książka generalnie dobrze napisana, choć nie wybitna. Na plus można uznać przedstawienie konfliktu w miarę bezstronnie, co w przypadku tak mocno zideologizowanego konfliktu jest bardzo istotne.

Książeczka ta składa się z pobieżnego przedstawienia działań greckiej partyzantki przeciwko siłom okupacyjnym w czasie II Wojny Światowej oraz już szerszego przedstawienia wojny domowej w Grecji z lat 40-stych. W przypadku wojny domowej zostały opisane niektóre działania militarne (bez map) oraz wybrane wątki polityczne i polityki międzynarodowej (mające znaczenie dla przebiegu wojny domowej).
Czytelnicy oczekujący dokładnego zapoznania się z przebiegiem działań militarnych mogą być w jakimś stopniu zawiedzeni. Niemniej uważam, że pozycja może posłużyć za niezłe wprowadzenie do tego tematu. (Ze względu na nikłą znajomość przedmiotu książki nie oceniam zawartości od strony merytorycznej, gdzie wiele ocen zwłaszcza politycznych zostało przedstawionych z mocnej pozycji autorytatywnej - oczywiście to nie ten rodzaj pracy by dokładnie analizować różne aspekty pobocznych wątków).

Klasyczne bestialstwo komunistów, podsycane zbrodniami prawicowych ekstremistów. Ogólny opis 6 lat bratobóczych walk między Grekami.

Bohaterska walka komunistów z faszystowskimi pachołkami brytyjskiego i amerykańskiego imperializmu.

Mało konkretów jeśli chodzi o uzbrojenie czy opis formacji partyzanckich. Jest to raczej przedstawienie politycznego obrazu Grecji w czasie II WŚ w skrócie, aniżeli typowa pozycja z serii Historyczne Bitwy. Słaby habek.

Dobra książka opisująca chyba mało znaną w Polsce wojnę domową w Grecji.

Dobra książka opisująca chyba mało znaną w Polsce wojnę domową w Grecji.

• Historyczne Bitwy
  • Historyczne bitwy
  • Bellona - Bitwy Historyczne
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)
  • Historyczne Bitwy Bellona
  • Historyczne Bitwy - seria Bellony

Dodaj cytat z książki Góry Pindos 1943-1949.