Ayacucho 1824

Bellona
2011-12-14
2011-12-14
Ameryka Łacińska Hiszpania bitwa

Książka niezła choć raczej powinna mieć inny tytuł. Być może coś w stylu wojna o niepodległość Peru i tu data od, do 1824 roku czyli do bitwy pod Ayacucho.
Autor opisuje w skrócie podbój Ameryki Południowej od wyprawy Kolumba do XVIII wieku. Pierwsze dwa stulecia podbojów są bardziej ogólne, wiek XVIII to już zdecydowanie więcej szczegółów i skupienie się przede wszystkim na Peru.
Przedstawione zostały najważniejsze postacie takie jak choćby Simon Bolivar czy generał Sucre. Opisana została także polityka Hiszpanii wobec podbitych terenów, następnie kolonii oraz w końcu ich chęci usamodzielnienia się. Autor przedstawił również walczące strony ich uzbrojenie, słabe i mocne strony. Opisane zostały także walki i potyczki prowadzące do ostatecznej tytułowej bitwy.
Tak, jak napisałem wcześniej, książka to przede wszystkim historia walki o niepodległość Peru. Sama bitwa to jakieś trzydzieści końcowych stron.
Ocena nieco zawyżona, ze względu na moje zainteresowanie historią Ameryki Południowej. Pewnie 6 byłoby oceną bardziej obiektywną.

Czamuż to książkę o walkach w Amerykach trzeba zaczynać od Kolumba???? Nie będę odkrywczy i zgodzę się z innymi opisami iż nie jest to ksiązka na temat. O samej bitwie jest raptem kilkadziesiąt stron z dzieła liczącego prawie trzysta. Opisywanie wojeno niepodległośc w Ameryce Południowej jakoś nie wydaje sie dobrym zabiegiem, można to było zrobić w osobnej publikacji. A na dodatek na str, 18 pojawia sie tajemnicze plemie indiańskie Chichiba w kontekscie wypraw de Quesady i Belalcazara. Mapki takie sobie mało przejrzyste a zabrakło najważniejszej, która by sie przydała czyli podziału Ameryki Południowej na niepodległe państwa w dobie opisywanych wydarzeń.

Zachęcam do obejrzenia recenzji książki "Ayacucho 1824" Jarosława Spyry.

Zachęcam do obejrzenia recenzji książki "Ayacucho 1824" Jarosława Spyry.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Na przestrzeni 301 stron dostajemy dzieje kolonizacji hiszpańskiej w Ameryce od wypraw Kolumba, wojskowość w koloniach za czasów Burbonów, narodziny ruchu niepodległościowego w koloniach, sylwetki jego liderów i ich przeciwników, a następnie przebieg wojen wyzwoleńczych w całej Ameryce Południowej z bliższym spojrzeniem na kampanię Ayacucho w 1824 roku. Jak na niewielki format tej serii, to zdecydowanie za dużo na jeden tomik.

To przystępnie podana pigułka wiedzy, ale zadowoli tylko zupełnych laików. Pierwsze 50 stron to właściwie skrót "Morskiego Imperium Hiszpanii" J.H. Parry'ego, książki wybitnej, tutaj skróconej do podstawowych faktów. Moim zdaniem ten przydługi wstęp o historii kolonizacji w Ameryce można było pominąć. Również decyzja opisania wszystkich wojen o niepodległość w całej Ameryce Południowej nie wydaje się sensowna. W konsekwencji "wstęp" do Ayacucho zajmuje grubo ponad połowę książki, a tytułowa kampania mniej niż 1/6 jej objętości. Z kolei po bitwie książka nagle się urywa, chociaż operacje militarne, w wyniku których powstała Boliwia, trwały jeszcze kolejny rok.

Szkoda, że autor nie przyjął węższej perspektywy czasowej i geograficznej. Ze względu na znajomość hiszpańskiego i pracę z pamiętnikami mógł rzucić pogłębione spojrzenie na finał wojen o niepodległość Ameryki Południowej. Niestety w zamian napisał książkę ślizgającą się po temacie i pozostawiającą spory niedosyt. Lepiej sięgnąć po "Libertadores" Harveya.

Długie wprowadzenie, ale przedstawiające wyczerpująco czasy poprzedające tytułową bitwę i dlaczego miała ona taką wagę dla Ameryki. Sam opis bitwy nie jest zbyt długi ale klarowny, po za tym poprzedzony opisem całej kampanii. Dla mnie ciekawą i lekka książka.

Co można powiedzieć o tej książce ? Publikacja ta ma pewne zalety i wady. Do zalet należy bardzo dobre przedstawienie politycznego tła opisywanych wydarzeń. Gdyby oceniać tylko ten aspekt tej książki wypadałoby ocenić to dzieło jak najwyżej. Niestety dużo słabiej opisane w tym dziele są kwestie czysto militarne (Na czele z samą bitwą pod Ayacucho ),widać wyraźnie że Jarosław Spyra nie jest historykiem wojskowości i sprawy związane z militariami nie należą do jego szczególnych zainteresowań. Oceniam więc książkę w skali 7 na 10. Zasługiwałaby na wyższą notę gdyby aspekty wojskowe były dopracowane lepiej.

Porządnie napisana monografia rewolucji w Ameryce południowej - bo sama bitwa to tak naprawdę ostatnie jej strony. Napisana porządnie i rzetelnie, nie mam tu uwag, zaś mało znana tematyka została podana fachowo i zrozumiale.

Widać, że autor po raz pierwszy pisze dla tej serii. Czyta się nieźle, choć jak dla mnie zdecydowanie za mało pisze o genezie całej rewolucji w Ameryce Południowej. I także zdecydowanie za mało pisze o Polakach, którzy uczestniczyli w tych wydarzeń. Jest opisany tylko jeden Polak, który w dodatku bardzo negatywnie się zasłużył.

• Historyczne Bitwy
  • historia