Psia chata

2021-10-15
2021-10-15
9788382195484

Psia Chata
Książka dla dzieci z bohaterami, którzy najbardziej ujmują milusińskich czyli pieskami i kotkami. Świat przedstawiony z psiego punktu widzenia choć nie odbiega on daleko od naszego. Pełne ciepła , humoru i morału opowieści mogą dzieciom pomóc w trudnych tematach jakimi są przyjaźń, naprawianie złych rzeczy jakie się zrobiło, przyjęcie kogoś nowego do swojego grona czy nawet śmierć. Wszystko to jest przedstawione w przygodach psów i innych bohaterów tej książeczki.
Książka podzielona jest na rozdziały, każdy przedstawia inną przygodę czy wydarzenie, ale w niektórych są jeszcze bajki jakie Lungo (główny bohater) opowiada swoim przyjaciołom. Poznajemy w nich urocze dwie rodzinki misiów i bobrów. Każda historia niesie ze sobą jakiś morał. Włączenie ich do niektórych rozdziałów pokazuje jak działają bajki np. pomagają zasnąć, uspokoić się, tłumaczą niektóre rzeczy.
Z początku nie podobało mi się, że jest aż tyle postaci. Mojemu dziecku to nie przeszkadzało i szybko zapamiętywało poszczególne zwierzaki i ich imiona. W domu Pani i Pana, którzy tak naprawdę przygarniają zwierzęta porzucone lub skrzywdzone, mieszkają: Lungo (w typie owczarka niemieckiego),Gucio (najstarszy pies),Pako (szczeniak z długą białą sierścią),Curly (piesek cały w brązowe loczki),Matylda inaczej Tysia (mops),5 kotów: Lusia, Astra, Arwena, Cekin i Daisy. Do tego są rybki w oczku wodnym i bohaterowie bajek : Opowieści z trzciny i tataraku.
„Psią chatę” śmiało mogę polecić, bo choć wygląda to na bajkę o zwierzętach, które mówią, jest to bardzo mądra i ciepła książka. Bardzo ładnie pokazane są w niej uczucia. Lungo przedstawiając mieszkańców domu i tak mówi o ludziach:
„…są jeszcze ludzie – niezbędni w naszym życiu. Sami sobie nie przygotujemy jedzonka, nie wyszczotkujemy sierści, a co najważniejsze, nikt jak oni nas nie poprzytula, wymizia, powie, że jesteśmy najpiękniejszymi, najmądrzejszymi futrzakami na świecie! To ostatnie jest tak samo ważne jak jedzenie. A może nawet ważniejsze. Nazywa się to miłość i działa w obie strony.”
Psia Chata, autor: Ewa Letachowicz, wydawnictwo: Novae Res

Klub Twórczych Mam: https://klub-tworczych-mam.blogspot.com/2021/12/biblioteka-dzieciakow-psia-chata-ewa.html

Psia Chata

Czy w waszych domach zamieszkają pupile? W Psiej chacie jest ich całkiem sporo, bo aż pięć psów i pięć kotów. Cała ta gromadka opowiada nam całkiem sporo fajnych historyjek, które u nas sprawdziły się jako bajeczki na dobranoc.

Zobaczymy świat czworonogów ich oczami, marzenia, przygody, które nie zawsze były piękne, ale kończące się happy endem.
Czytamy o szczeniaczku, który chciał być kolorowy jak tęcza, o psie, który przeszedł przez trudne chwile i wylądował w schronisku, ale też o psie, który odszedł na zawsze…
Wszystkie te opowiadania niosą za sobą morały, dużo emocji smutnych i radosnych.

Autorka poprzeplatała historię, tak aby
smutek nie przeważył nad książeczką, za co ogromnie jej dziękuję. Pięknie stworzone kolorowe ilustracje, które przyciągają wzrok naszych dzieci, ale nie tylko dorosłego też.

Cieszę się, że takie książeczki powstają i że ta akurat trafiła w nasze ręce, gdyż w domu mamy psa i chomika. Dlaczego o tym wspominam? Dlatego że często dzieci (i nie tylko) myślą, że zwierzaki są ozdobą naszego domu, bawią się z nami, wtedy kiedy my tego chcemy… Mój syn na szczęście zrozumiał, że zwierzęta są jak ludzie, potrzebuje uwagi, miłości i ciepłego domu.

Czytamy o szczeniaczku,...

Autorka "Psiej chaty" jest miłośniczką zwierząt, która uważa, że każdy pies podobnie, jak człowiek ma do opowiedzenia własną ciekawą historię.

"Psia chata" to zbiór dwudziestu dwóch opowiadań,  których bohaterami są psy i koty mieszkające w Tajemniczym domu. Historyjki te są proste i łatwe do przyswojenia dla małego czytelnika. Są one ciekawe i różnorodne. Czasem wesołe, innym razem odrobinę smutne, ponieważ Ewa Lerachowicz porusza w nich wiele różnych tematów, jak na przykład życie w schronisku, porzucenie przez właściciela, czy odejście psiego towarzysza. Nie brakuje więc tej w książce emocji, ale też ciepłych słów oraz morałów, które w książkach dla dzieci nie są, a raczej nie powinny, niczym niezwykłym, a są wręcz pożądane.
Do tego w książce znajdziemy piękne, kolorowe ilustracje, które przyciągną uwagę każdego malucha. Ja jestem nimi zachwycona.

"Dom to przyjaciele, ludzie, którzy cię kochają i dbają o ciebie. Dom to rodzina, którą się kocha i jest się jej częścią".

Poznajemy tutaj historię pięciu psiaków, które zabiorą nas w świat swoich przygód. Bohaterami opowiadań są: Lungo, Gucio, Pako, Curly, Matylda, koty i rybki. Wszyscy mieszkają razem z ludźmi. W tej książce psy mówią i opowiadają nam o sobie, pokazują jak przyjaźnić się między sobą lub szukać rozwiązań przeróżnych problemów.
Mały czytelnik po przeczytaniu książki, będzie wiedział, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność, ale też wielki obowiązek. Zwierzaki lubią: głaskanie, mizianie, smyranie i przytulnie, ale z umiarem. No i oczywiście ważna jest codziennie pełna miska, żeby pies nie zawracał sobie głowy szukaniem jedzenia i nie bałaganił bardziej niż to potrzebne. Zwierzęta tak samo jak ludzie pragną być kochane i odwdzięczą się tym samym.

Książkę czyta się bardzo szybko, bo napisana jest w prosty i zrozumiały sposób.
Uważam, że ta pozycja obowiązkowo powinna się znaleźć w biblioteczce małego czytelnika i miłośnika zwierząt,  który zaczyna przygodę z czytaniem. Pieski świat czeka na to, by go odkryć. Mnie bardzo on się podobał.

O psach mogę czytać zawsze i wszędzie. Lubię szczególnie fabularne powieści koncentrujące się wokół naszych czworonożnych przyjaciół, ponieważ wiąże się z tym zawsze mnóstwo emocji. Często płaczę przy takich książkach nie wiedząc konkretnie dlaczego, bo nawet jeśli nie wydarzy się żadna tragedia, zawsze czuję się mocno związana z psimi bohaterami. Dlatego zdecydowałam się na lekturę "Psiej chaty" dedykowanej młodym czytelnikom, ale przecież w każdym z nas żyje wewnętrzne dziecko. Prawda?

W rolę głównych bohaterów wcieliło się pięć charyzmatycznych psów, które opowiedziały mi swoją opowieść z podziwu godnym zaangażowaniem. Mieszkając w Tajemniczym Domu przeżywają szalone i pomysłowe przygody, które na szczęście zawsze dobrze się kończą, ale przecież chodzi przede wszystkim o to, by zdobywać nowe doświadczenia, nie stać w miejscu i nigdy się nie nudzić. Chociaż lektura jest króciutka, ponieważ liczy sobie niespełna dwieście stron, to kryje w sobie wiele motywów oraz subtelnych lekcji, by wzorować się na czworonożnych bohaterach.

Dorosły czytelnik wyłapie przesłanie, by nigdy się nie poddawać, zaakceptować siebie czy walczyć z przeciwnościami losu z uśmiechem na twarzy. Chodzi przecież o to, by życie brać nie w pełni na poważnie i zawsze być szczęśliwym z drobnych rzeczy. Autorka na przykładzie najlepszych bohaterów jakich mogła sobie wybrać do swojej powieści pokazuje dzieciom również bardzo ważny fakt: psy są inteligentne, przebojowe i pełne energii, więc należy je szanować i traktować jak przyjaciół.

Piękna, krótka, ale treściwa "Psia chata" przywołuje na usta szczery uśmiech i budzi wiele pozytywnych emocji. W tle przewijają się piękne ilustracje a czas spędzony w towarzystwie przebojowych psów umili chwile każdemu młodemu czytelnikowi. I nie tylko! Mając w domu urwisa podobnego do jednego z występujących tutaj psiaków doskonale potrafię wyobrazić sobie jak żywy i zaskakujący jest Tajemniczy Dom, w którym dźwięk stukania pazurków o podłogę budzi same pozytywne emocje.

Psy to moje ulubione zwierzęta. Tkwią w nich nie tylko pierwotne instynkty, ale i emocje wyrosłe w nowszych ewolucyjnie strukturach mózgu. W ich oczach można spostrzec radość, miłość, ciekawość, szczerość, ale i smutek, zawstydzenie, złość. Jako dziecko otrzymałam atlas ras psów w wersji mini, stając się ekspertem kynologicznym w rodzinie. Dzisiaj z kolei pod wpływem pobudek pedagogicznych sprawdzam zawartości książek dla dzieci i młodzieży pod kątem wartości, przekazu, skuteczności rozwijania wyobraźni i ciekawości świata.
Przyciągnął mnie tytuł „Psia chata”, który oddziałuje podprogowo na przekonanie, że tam gdzie pies, tam prawdziwy, ciepły dom- wzór ostoi i źródło rodzinnej aury. Postanowiłam zapoznać się z twórczością nieznanej mi autorki. Po przeczytaniu książki odczułam lekkie rozczarowanie. Stwierdziłam, że sam pomysł miał potencjał, ale jego rozwinięcie wypadło blado. Treść okazała się nudnawa, bez odkrywczych zwrotów akcji, ciekawostek czy wydarzeń. Przygód czworonogów nie było, lekcji wychowawczych również, z humorem też skąpo. Gdyby idea powieści dla dzieci została inaczej zrealizowana, z większą kreatywnością i polotem, nie uznałabym ją za zmarnowaną. Jedynie ilustracje rekompensują nijakość wpadającą do czarnej dziury zapomnienia.

Co byście powiedzieli na to aby spojrzeć na pieskie życie oczami czworonogów? Mam dla Was zbiór pogodnych opowiadań, których bohaterami są psy i koty mieszkające w Tajemniczym Domu.

Poznajemy historie pięciu cudownych psiaków, które zabierają nas w świat swoich przygód. Poznajemy Lungo, Gucia, Pako, a do tego koty, rybki. Historyjki są proste i łatwe do przyswojenia małemu czytelnikowi. Piękne pastelowe ilustracje, które doskonale współgrają z treścią przytoczonych historyjek. Są to bardzo ciekawe i przyjemne opowieśći, ale są i takie mniej przyjemne, ale jak najbardziej realne, jak na przykład pieskie życie w schronisku, porzucenie przez właściciela czy odejście psiego towarzysza.
Bardzo podoba mi się, że Autorka zawarła mnóstwo ciepłych słów, pozytywnych emocji oraz morały. Mały czytelnik po przeczytaniu książki już wie, że zwierzęta tak samo jak ludzie pragną być kochane i tym samym się odwdzięczają. Dzieci nauczą się, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemności ale też wiele obowiązków.

To bardzo mądra i wartościowa książka, która spodoba się dzieciom ale i dorosły znajdzie w niej odrobine magii i coś dla siebie. Serdecznie polecam!

Książka przybliży nam, że każde zwierzę jest wymagające, a ich opiekunowie posiadają w związku z tym wiele obowiązków, ale czymże one są wobec przygód i emocji, które możemy z nimi dzielić?

Zapomnij i zasłuchaj się w opowieści o niezwykłych czworonogach . Poza ciekawą fabułą młodszemu pokoleniu spodoba się również spora czcionka i piękne, bajkowe ilustracje.

Od zawsze mówi się, że psy to najlepsi przyjaciele człowieka – nie zawodzą, zostają na zawsze, przytulą, a nawet obronią. Bezwarunkowa miłość, radość na nasz powrót do domu, pocieszenie i rozładowanie negatywnych emocji oraz po prostu obecność – to chyba ich najważniejsze cechy. Psia chata pokaże nam pieskie życie, mnóstwo pozytywnych oraz troszkę mniej radosnych historii....

Psia chata to zbiór delikatnych bajek o puchatych pieskach i opowiadających przez nie historiach do snu. Dom, w którym żyją to Tajemniczy dom zamieszkała przez zwierzęcych przyjaciół. Psów i kotów. Przepiękne ilustracje, które robią cały klimat historii, przypominają troszkę bajkę o zakochanym kundlu. Kolejna książeczka, z której dzieci uczą się ze przyjaźń ma wielką siłę. Mój 7-letni syn powiedział, że to mieć cud takich oddanych bliskich.

Największym plusem książki jest jej lekkość w odbiorze, szybkość akcji i prosty język. Wielkie litery, bez skomplikowanych zwrotów. Krótkie rozdziały co u nas są dużą zaletą, bo syn sobie czyta sam i się nie męczy.

Dzisiaj dla odmiany mam dla was kilka słów o pozycji dla dzieci, a mianowicie o przygodach psich bohaterów. Psia chata to opowieść o domu, w którym znajduje się cała zgraja zwierzęcych przyjaciół, bo oprócz psów są też i koty. Głównym narratorem w tej historii jest w większości pies Lungo, który będzie opowiadał wam różne historie.
Pomiędzy tymi historiami poznamy również różne Opowieści z trzciny i tartaku do snu.

Życie piesków może być niezwykle ciekawe, nie zawsze wszystko jest dla nich zrozumiałe o czym sami wam opowiedzą. Oprócz różnych ciekawych i przyjemnych historii, zostaną opowiedziane również te mniej przyjemne, jak życie w schronisku, porzucenie przez właściciela czy odejście psiego przyjaciela. Wśród tych historii odnajdziecie ogrom ciepłych słów, ale także i morały. Dzieci nauczą się, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z wieloma obowiązkami oraz ogromem emocji. Bowiem każdy zwierzak chce kochać i być kochany.

„- I wciąż marzyłem o domu. Bo dom to nie ściany i dach. Dom to miejsce, gdzie czujesz się bezpieczny i kochany. Dom to przyjaciele, ludzie, którzy cię kochają i dbają o ciebie. Dom to rodzina, którą się kocha i jest się jej częścią… - wyjaśnił.”

Książka została wyposażona w ilustracje wykonane przez Piotra Letachowicza, które bardzo dobrze komponują się z treścią. Są wyraziste, kolorowe i bez wątpienia oddziałują na dziecięcą wyobraźnię. Czcionka w tej pozycji jest dość duża, więc czytanie nie powinno sprawiać kłopotu. Rozdziały nie są długie, a sami bohaterowie niezwykle ciekawi. Z całą pewnością ta książka znajdzie zainteresowanie wśród dzieci, które kochają zwierzęta.

"Psia chata" to książka, która pozwoli waszym dzieciom miło spędzić czas. Zabierze ich w świat, w którym poznają nie tylko psie i kocie przygody, ale po drodze również spotkają inne zwierzęta m.in. bobry, jeże, misie czy też wiewiórkę. Polecam.

Pomiędzy tymi historiami poznamy również...

6,5/10

6,5/10

• W mojej domowej bibliotece
  • Książki dedykowane młodszym, a także mego fantazyjnie barwnego pod kątem czytelniczym dzieciństwa
  • Hania czyta
  • Hania przeczytane w wakacje 2022
  • Kolejka - Legimi
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Psia chata