Jaszczurunia

Wilga
2022-04-13
2022-04-13
dladzieci emocje adopcja

Okładka książki O fretce, która dała się porwać wiatrowi Marta Guśniowska, Marta Kurczewska
O fretce, któr... Marta Guśniowska, M...
Okładka książki Marvin Marta Guśniowska, Robert Romanowicz
Marvin Marta Guśniowska, R...

Okładka książki Koronkowa robota czyli wzór na kryminalną historię Grzegorz Kasdepke, Anna Oparkowska
Koronkowa robo... Grzegorz Kasdepke, ...
Okładka książki Ośmiornica Zośka Katarzyna Boni, Marcin Minor
Ośmiornica Zośka Katarzyna Boni, Mar...
Okładka książki Miejsce na skale Jol Temple, Kate Temple
Miejsce na skale Jol Temple, Kate Te...
Okładka książki Wyspa wolności Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt
Wyspa wolności Barbara Brun, Éric-...

Czasami trafiam na wyjątkową książkę dla dzieci i wtedy nie szczędzę gwiazdek. „Jaszczurunia” jest właśnie wyjątkowa- do śmiechu i wzruszenia. Polecam!

"Jak się bardzo o czymś marzy, ale tak całym serduszkiem, to to się zawsze spełni..."

"Jaszczurunia" to piękna i mądra książka.
Napisana jest w bardzo przystępny sposób i choć traktuje o poważnych sprawach, to nie brak w niej też humoru.

Siedmiu Ślepych Ninja rozbawiło mnie do łez.
Jaszczurunia jest trochę taką Pollyanną tej historii, ale o ile bohaterka Porter nie jest moją ulubioną postacią książkową (bardzo mnie irytowała i drażniła),tak Jaszczurunia to cudownie rozczulające i przekochane stworzonko.
Wzruszył mnie też pan Kaczka swoją niezłomnością i odwagą, a Junior był takim małym, zagubionym krokodylkiem, że momentami wydawał się mniejszy nawet od Jaszczuruni.

Autorka ukazała wachlarz emocji i zrobiła to tak dobrze, że "Jaszczurunia" to genialna historia dla młodszych czytelników, ale i dorosły uroni łezkę (czy to ze wzruszenia, czy ze śmiechu).
Książka Marty Guśniowskiej jest świetnym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi o tym, co w życiu ważne.
Ze swojej strony bardzo polecam.
Wydawnictwo Wilga kolejny raz oddało w nasze ręce wartościwą pozycję - błyskotliwą historię, która uczy, bawi i pozostaje w pamięci na długo.

"Jaszczurunia" to piękna i mądra książka.

Siedmiu Ślepych Ninja rozbawiło mnie do łez.

Jedna z lepszych książek do głośnego czytania, z jaką miałam przyjemność się spotkać. Pięknie napisana historia, która niesie mnóstwo dobrego na wielu płaszczyznach - fabuły, emocji, konstrukcji bohaterów, a wreszcie - uniwersalności, bo tym przecież jest pragnienie przynależności do grupy oraz głęboka wiara w marzenia.

Niektóre opowieści dla dzieci, takie do głośnego czytania, zabawne są tylko dla dzieci, a rodziców nudzą śmiertelnie. Oczywiście jest to zrozumiałe i nikt nie oczekuje od książki dziecięcej, że będzie także rozrywką dla dorosłych, ale kiedy już się tak zdarzy, to przecież nie narzekamy, prawda?

I tak jest właśnie z tą książką. Krokodyl Junior, adoptowany przez rodzinę kaczek, wyrusza w podróż, by odnaleźć swoich prawdziwych rodziców. To on jest głównym bohaterem, chociaż najważniejsze przesłanie książki pochodzi od jego towarzyszy - Jaszczuruni oraz adopcyjnego taty. Ten absolutnie poważny temat o tożsamości i przynależności podany jest w sposób atrakcyjny zarówno dla młodego odbiorcy, jak również dla jego opiekuna. Książka obfituje w komizm sytuacyjny, co sprawia, że jej lektura jest lżejsza, niż wynikać by to mogło z jej tematyki.

Przesunięcie akcentu w tytule na bohaterkę drugoplanową to ciekawy zabieg autorki, dzięki czemu uwaga odbiorcy koncentruje się na cechach Jaszczuruni – szczerej marzycielki, która wierzy, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko wystarczająco mocno się tego pragnie.

Sporo w tej książce jest literackiego pomysłu – od koncepcji podziału świata na przestrzeń dla lepszych i gorszych, przez bezwarunkową miłość rodziców adopcyjnych, aż po wielką siłę marzeń.

Niektóre opowieści dla dzieci, takie do głośnego...

Wpadłam po uszy! Mistrzostwo świata - językowe i graficzne, świetna historia, mnóstwo smaczków. Jaszczurunia podbiła moje serce!

Jest to historia, która pokazuje nam, że nie ważne kto jest naszym biologicznym rodzicem ale ten kto nas wychował, zarazem podkreślając jak ważna jest prawda i jaką siłę ma miłość. Uświadamia nas, że nie warto odrzucać i oceniać nikogo na podstawie samych uprzedzeń.

Jak widać książka porusza wiele wartości w swej krótkiej treści przez co dziecko nie nudzi się, a jednocześnie uczy.

Idealna książka dla każdego rodzica i dziecka. W końcu edukować trzeba od najmłodszych lat. Nie bez powodu mówi się "Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci."

Na półkach: , , , , , ,

Dzisiaj zapraszam was na recenzje niebywałej książki dla dzieci, książki, która powinna znaleźć się w każdej domowej biblioteczce, gdyż "tłumaczy" naszym małym odkrywcom, że miłość najbliższych oraz spełnianie marzeń jest w życiu najważniejsze.

"...w rodzinie najważniejsza jest miłość, i że można kogoś kochać najbardziej na świecie, mimo, że nie zniosło się jajka, z którego się wykluł, i że tak właśnie było w jego przypadku.
Gdyby powiedzieli to Juniorowi wcześniej, to na pewno by zrozumiał."

~Pan Kaczka i Pani Kaczka są szczęśliwym małżeństwem, jednak do pełni szczęścia potrzebują tylko jednego - dziecka.I tak pewnego dnia wspólnie udają się do Domu Jajka, który prowadzi Pani Kukułka, w celu nabycia swojego wymarzonego jajka.Po wybraniu jajeczka wspólnie udają się do domu, aby celebrować ta niezwykłą, emocjonalną, chwilę wyklucia małego potomstwa.
Kiedy nagle nadchodzi ta upragniona chwila, okazuje się, że z jajka wykluł się śliczny, zielony pyszczek który w niczym nie przypina kaczki.Maluszek okazał się krokodylem.
"Miłość, jaką w tej chwili poczuli, była tak wielka, że nie zorientowali się nawet, że śliczny zielony pyszczek w niczym nie przypomina dziobu kaczki."
Krótko mówiąc rodzice pokochali go od już od pierwszego pęknięcia skorupki.
Pewnego dnia podczas pobytu w wesołym miasteczku i niezbyt przychylnych okoliczności, Junior dowiaduje się, że jest adoptowany...
Od teraz krokodyl pragnie poznać swoich prawdziwych rodziców, więc postanawia wyruszyć na poszukiwanie swojej rodziny...
~"JASZCZURUNIA" to nieprawdopodobnie piękna, mądra, wartościowa, emocjonująca, rozczulająca, momentami nawet przezabawna historia, która w akompaniamencie uroczych ilustracji, oddaje cudowny klimat całej opowieści.Przez co nasi mali milusińscy, szybko zrozumieją, że najważniejsza rzeczą w życiu do pełni szczęścia jest bezinteresowna miłość rodziców do dziecka.To wszystko ona wraz ze zrozumieniem, akceptacją i przyjaźnią pozwala nam być w pełni szczęśliwymi.
Kolejny raz miałam możliwość poznać niecodziennością historię którą będę polecać wam dalej. Z gorącym sercem polecam! J.K.

"[...] w rodzinie najważniejsza jest miłość i że można kogoś kochać najbardziej na świecie, mimo że nie zniosło się jajka, z którego się wykluł, i że tak właśnie było w jego przypadku."

Jaszczurunia to historia o rodzicielstwie jego trudach i o dzieciach i ich troskach. Pan Kaczka i Pani Kaczka byli zgodną parą, jednak brakowało im do pełni szczęścia dzieci. Pewnego dnia postanowili, że udadzą się do Domu Jajka, który prowadziła Pani Kukułka i zabiorą jedno jajko. Kiedy jajo się kluło, był to emocjonalny czas. A później okazało się, że z jajka wykluł się krokodyl. Rodzice pokochali go od pierwszego wejrzenia. Czy z wzajemnością ?
Tak jednak nadszedł czas kiedy krokodyl będzie chciał poznać swoich prawdziwych rodziców.

Kto jest rodzicem ? Nie ten, kto spłodził a ten, kto wychował. I krokodyl to zrozumie w pewnym momencie. Książka, która wywołuje wiele emocji. Jest bardzo mądra, dzieci i dorośli mogą wyciągnąć bardzo ważne wnioski z lektury. Podczas lektury dzieci będą zadawać wiele pytać, ważnych. Książka, która powinna się znaleźć w każdej biblioteczce maluchach. Kawal dobrej roboty ze strony autorki i ilustratorki.

Jaszczurunia to historia nie tylko krokodyla, ale i innych zwierząt. Pokazująca, że jeśli się czegoś pragnie, marzy się o tym. To kiedyś się to spełni. Jak w przypadku małej jaszczurki.

"[...]- Ja wiedziałam, że jak się o czymś marzy, tak całym serduszkiem, to to się spełni- szepnęła i wytarła zasamrkany, że wzruszenia nosek."

Kochani dzieci są ważne, i mądre. Rozmawiajmy z dziećmi na każdy temat, bo to my jesteśmy ich wzorem, ich bohaterami.

Polecam wam serdecznie lekturę.

„Jaszczurunia” to bardzo mądra książeczka z ważnym przekazem. Mianowicie z takim, że nie ważne skąd się jest, ale kim się jest oraz to, że jak się o czymś mocno marzy, to to się spełni . Poruszony tu został temat adopcji i przedstawiony w ciekawy sposób za pomocą świata zwierząt. Ta opowieść niejednokrotnie mnie rozbawiła i niejednokrotnie wzruszyła. Zastanawia mnie tylko tytuł, gdyż Jaszczurunia nie była tu główną postacią.

Ciepła, przyjazna i bardzo przyjemnie się ją czyta. „Jaszczurunia” idealnie się wpasuje w wieczorne czytanie dzieciom.

Czy wiecie, co może pomóc rodzicom w wyjaśnieniu dzieciom trudnych zagadnień? Książki. Dokładnie tak. Mamy tyle pięknych utworów, poruszających ciężkie tematy. Dziś przychodzę do was z pozycją, która w pewnym stopniu rozwija pojęcie adopcji.

Pan i Pani Kaczka byli zgodnym, kochającym się małżeństwem. Do pełni szczęścia brakowało im jedynie dziecka. Czas płynął nieubłaganie, wszyscy wokół posiadali już potomka, a oni nadal nie. Los miał wobec nich inne plany.

Pewnego dnia podjęli decyzję, by adoptować jajko z Domku Jajka. Nie spodziewali się jednak, że oprócz miłości, czeka ich mnóstwo trosk. Gdy na świat przychodzi maleństwo, są w siódmym niebie, aczkolwiek na pierwszy rzut oka widać różnice między nimi. Junior nie jest kaczką, lecz krokodylem i kiedy tylko to sobie uświadamia, decyduje się odszukać biologicznych rodziców. W wyprawie towarzyszy mu Jaszczurunia, którą spotkał na początku drogi. Teraz wspólnie zmierzają do dzielnicy Lepszy Świat. Oboje marzą o prawdziwym domu, miłości i bezpieczeństwie. Czy odnajdą to, czego pragną?

Bez wątpienia ta podróż pełna przygód da im bardzo cenną lekcję.

Genialna! Barwna, przepięknie ilustrowana, a w dodatku niosąca niesamowitą mądrość. Nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica. Moim zdaniem każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Opowieść przedstawia młodego krokodyla, który po odkryciu, że nie wygląda tak jak jego mama i tata, postanawia odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Na szczególną uwagę zasługuje tu postawa opiekunów. Nie negują wyborów pociechy, nie narzucają mu własnego zdania, lecz puszczają w świat, by sam odkrył, co w życiu ma największą wartość. Z kolei tytułowy bohater, Jaszczurunia, uświadamia nas, że warto marzyć i dążyć do obranego celu, bo jedynie ciężka praca pomaga osiągnąć sukces.
Książka liczy 64 strony, podzielona jest na krótsze rozdziały, co w przypadku kilkulatków sprawdza się idealnie. Bajka znajdzie swoich odbiorców w wieku przedszkolnym, jak również wczesnoszkolnym. Moją córkę pochłonęła całkowicie. Co wieczór czytałyśmy po fragmencie i zawsze słyszałam „Mamo, ciekawe co będzie dalej...”.
Historia ta bawi, wzrusza oraz zmusza czytelnika do refleksji, a ponadto nakreśla temat adopcji. Pokazuje, czym tak naprawdę jest miłość rodzicielska, tolerancja i szacunek. Na mnie wywarła ona ogromne wrażenie, momentami ciężko było opanować emocje.
Na sam koniec zostawię wam dwa cytaty, które tworzą idealne podsumowanie całości.

„Chciałem dla swojego synka jak najlepiej. Ale pieniądze to nie wszystko. To, co się liczy naprawdę, to kochający rodzice, tacy, którzy poczytają mu na dobranoc, pocałują rozbite kolano i wezmą na lody, gdy będzie mu źle...”

„Widocznie czasem musimy wyruszyć gdzieś daleko, żeby docenić to, co mamy blisko. Więc nie bójmy się podróży i nie bójmy się marzeń, bo jak mówiła Jaszczurunia: „Jak się tak bardzo o czymś marzy, ale tak całym serduszkiem, to to się zawsze spełni...”.”

Junior, krokodyl, który szczęśliwe dorastał w rodzinie Kaczek niespodziewanie dowiedział się, że został adoptowany. Szok, niezrozumienie i chęć poznania własnych korzeni skierowały Juniora w długą podróż, której celem jest odnalezienie biologicznych rodziców. Zrozpaczeni rodzice, postanawiają jednak (w tajemnicy przed synem),że tata Kaczka będzie towarzyszyć mu w tej wyprawie.

Podróż, która odkrywa przed Juniorem największe wartości, wyjątkowe przyjaźnie i prawdziwą miłość będzie dla niego i pozostałych bohaterów niezwykłą lekcją życia.

A kim jest Jaszczurunia? To jedna z najbardziej uroczych książkowych postaci, która Was rozczuli i napełni ciepłem.

To książka, która na zmianę będzie Was bawić i wzruszać, a po jej lekturze będzie mnóstwo przestrzeni do rozmów. Dzięki tej pozycji spojrzymy z zupełnie innej perspektywy na tematy, które do tej pory wydawały się nam zbyt trudne.

A ilustracje - uwielbiam!

• Dla szkrabów
  • Julita @polacyniegesi