Długi zew

Okładka książki Długi zew Ann Cleeves
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Długi zew
Ann Cleeves Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Dwie rzeki (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Dwie rzeki (tom 1)
Sławomir Kędzierski

Wyróżniona opinia i

Długi zew

przeczytanych książek 169 napisanych opinii 139

Kolejna rewelacja od autorki cyklu o Szetlandach.
Świetna książka, super zagadka kryminalna.
Bardzo dobrze i szybko się czyta.
Lubię!

Kolejna rewelacja od autorki cyklu o Szetlandach.
Świetna książka, super zagadka kryminalna.
Bardzo dobrze i szybko się czyta.
Lubię!

To jest na pewno bardzo dobra książka, tylko czytana przeze mnie w nieodpowiednim czasie. Spokojny angielski kryminał, powolny i dopracowany. Przeczytam za jakiś czas ponownie bo jest tego warta. Polecam.

Sięgam po książki tej autorki dość często (cykl Shetlands - świetny),niemniej ta pozycja mnie zmęczyła. Miałam poczucie... chaosu; nie odpowiadało mi zbyt szybkie tempo akcji, bez spowolnień potrzebnych na oddech, zastanowienie, pomyślenie, wkurzało zbyt wielu ważnych bohaterów.
Najlepiej czytało mi się samą końcówkę :)

Jednakże bohaterowie ciekawi, język na odpowiednim poziomie, próba uchwycenia życia małej wioski ok.
Książka niektórym z pewnością przypadnie do gustu.

Najlepiej czytało mi się samą końcówkę :)

Jednakże bohaterowie ciekawi, język na odpowiednim...

Książka obyczajowa z elementami kryminału. Dobrze się czyta, narracja płynie wartko.
W małej angielskiej mieścinie Barnstaple ginie mężczyzna, przyjezdny, z wyrokiem sądowym, z problemami psychicznymi. Nad sprawą pracuje troje policjantów - Mathew, Jen i Ross. Ciekawa mieszanka, postacie są zindywdualizowane, ale bez męczącej głębi, moim zdaniem niepotrzebnej w tego typu lekkich kryminałach. Dużo tu obserwacji obyczajowych, w tle konflikty pokoleniowe, motyw fanatyzmu religijnego, mrocznego oblicza patriarchatu oraz homoseksualizmu.
Jest też ważny wątek osób niepełnosprawnych umysłowo, pokazanych w wyjątkowo nieprotekcjonalny sposób, co bardzo mi się podobało.
Wyjaśnienie zagadki jest zarówno zaskakujące, jak i typowe. W końcu nikt tak do końca nie zna drugiego człowieka.
Ogólnie polecam. Dobra książka na jesienno-zimowe wieczory.

Anne Cleeves jak zwykle w formie. Dobrze się to czyta. Fajnie, że mam już drugi tom!

Bardzo przygnębiający kryminał. Śledztwo prowadzą: Matthew - wykluczony z rodziny, Jane - matka samotnie wychowująca dzieci oraz Ross - pupilek Szefa. A sam Szef - podstarzały mężczyzna, któremu nic się nie chce. A do tego dochodzi wątek kryminalny, w który zaangażowane są kobiety z zespołem downa. I to tyle. jedyny ciekawy wątek społeczny to małżeństwo dwóch mężczyzn. W książce zauważyć można, że niektórzy bohaterowie powieści mają problem z nazwaniem Jonathana mężem Matthew.

"Długi zew" to druga książka autorki, jaką miałam okazję przeczytać. Po raz kolejny zostaliśmy przeniesieni w pochmurne i niespokojne miejsce.

W północnym Devonie na plaży zostały znalezione zwłoki mężczyzny. Nie miał przy sobie dokumentów, więc pierwszym krokiem jest ustalenie jego tożsamości. W tym samym czasie trwa pogrzeb ojca Matthew Venna, który jest jednym z głównych detektywów miejscowej policji. Nie jest mile widziany tam mile widziany, gdyż wiele lat temu sam opuścił ich Bractwo. Sprawa, jak się okazało zabójstwa, tajemniczego mężczyzny została przydzielona właśnie jemu.
Od razu przystąpił do pracy i rozdzielił zadania pomiędzy swoich ludzi. Simon Walden, bo tak nazywała się ofiara, to bardzo tajemnicza postać. Mężczyzna wynajmował pokój u jednej z miejscowych kobiet, która mieszkała z przyjaciółką. Jak się okazało, Simon pracował, jako wolontariusz w miejscowym ośrodku dziennej opieki osób z zespołem Downa Woodyard. Mąż Matthew, Jonathan, kierował tym ośrodkiem, więc sprawa dodatkowo się komplikuje. Z czasem na jaw wychodzą coraz to nowe fakty z życia Simona. Pojawiają się także nawiązania do Bractwa i rodziny detektywa.
Atmosfera jest gęsta. Z godziny na godzinę pojawiają się nowe powiązania z różnymi miejscami i osobami, ale brak odpowiedzi na to, dlaczego i skąd się znają.
Ann Cleeves zbudowała bardzo dobrą atmosferę wokół morderstwa. Świetnie przedstawiła bohaterów, ukazując ich, jako normalnych ludzi z normalnymi problemami. Ukazała ich życie prywatne od ludzkiej strony, ich problemy, z jakimi, na co dzień się borykają. Matthew ma męża. Jen matką samotnie wychowującą dwoje nastolatków, która za dużo pracuje. Ross jest pupilkiem szefa, choć wydaje się, że to mu nie pasuje.
Pomimo tych problemów, na co dzień muszą wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafią, a nie jest to łatwa sprawa.
Ann Cleeves ponownie zbudowała historię, którą trzeba nitkę po nitce złączyć, aby wyszła logiczna całość. Bardzo lubię ten sposób przedstawiania historii, bo jest on bardzo angażujący czytelnika i wciągający. Z ogromną ciekawością sięgnę po kolejny tom, bo jestem ciekawa dalszych losów detektywa i jego zespołu.

Współpraca barterowa @czwartastronakryminalu

Ogromnie lubię książki Ann Cleeves i dlatego z ogromną przyjemnością zagłębiłam się w nową serię i nie zawiodłam się autorka w swojej najlepszej formie. Oby powstało wiele tomów szybko tłumaczonych na j. polski.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Matthew wracając z pogrzebu ojca dostaje telefon. Niedaleko jego domu na plaży znaleziono ciało. Jest on dalej roztrzęsiony po pogrzebie, gdyż nie tylko umarł mu ojciec, ale jako osoba wykluczona z Bractwa nie mógł na nim uczestniczyć. Tajemniczy zamordowany mężczyzna nie ma nic przy sobie a jedną wyróżniającą go rzeczą jest tatuaż albatrosa. Kiedy wreszcie dowiadują się kim jest zmarły okazuje się, że nic nie jest takie jakie się wydaje. A sprawa ma drugie a nawet trzecie dno. Do tego śledztwo doprowadza do Bractwa, z którym Matthew nie chce mieć nic wspólnego.
Do czego to doprowadzi? Czemu został zamordowany i porzucony na plaży? Kto jest winien?

To było moje pierwsze spotkanie z autorką. Muszę też przyznać, że było ono udane. Autorka umiejętnie potrafi podsycić ciekawość. I choć może akcja nie leci na łeb i szyję to jednak chce się przewrócić kolejną stronę by dowiedzieć się czegoś więcej. Dostać kolejny element układanki. Ale czy będzie on pasował do obrazu jaki powstaje?
Autorka nie boi się poruszać trudnych tematów. Tu pokazuje jak ludzie, którzy są upośledzeni, mają problemy w życiu. Jak się ich postrzega, traktuje, jaki mają problemy. Jest to ciężki temat, ale ważne też by i o nim mówić.
Co do samej zagadki i jej rozwiązania, to jestem zadowolona. Nie zgadłam ani kto zamordował ani czemu.
Jak dla mnie była to ciekawa przygoda z dobrym kryminałem.
Polecam.

Solidny kryminał, jak zwykle u autorki akcja rozgrywa się z dala od wielkich metropolii, tym razem odwiedzamy północną część Devonu. Wraz z odnalezieniem zwłok niezidentyfikowanego człowieka na mało uczęszczanej plaży zaczyna się żmudne poszukiwanie przyczyn tego morderstwa oraz jego sprawców. Jak się okaże czasem nie jest łatwo na pierwszy rzut oka dostrzec gdzie czai się zło i za jakimi maskami się ono chroni. Jako nowatorskie znajduję skupienie się na problemach osób z Zespołem Downa i na intrydze kryminalnej, w której to właśnie te osoby są pokrzywdzone. Mimo wszystko główny bohater Matthew Venn nie zrobił na mnie takiego wrażenia, jak poprzedni bohaterowie Ann Cleeves.

• Serie
  • Kryminały