Ostrze

Okładka książki Ostrze
Anne Mette Hancock Wydawnictwo: Mova Cykl: Mroki Kopenhagi (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Mroki Kopenhagi (tom 1)
Ligblomsten
Mova
2021-05-12
2021-05-12
Edyta Stępkowska

Bardzo dobry skandynawski thriller. Moja pierwsza książka tej autorki. Czyta się ją szybko, wciąga, dobrze, interesująco i z wartką akcją, napisana.
Kilka lat wcześniej zostaje brutalnie zabity znany adwokat pochodzący z zamożnej rodziny z tradycjami. Kobieta, która to zrobiła stoi przez kilka chwil zakrwawiona przed kamerą monitoringu. Następnie znika. Policja próbuje znaleźć powiązania łączące kobietę i mężczyznę, ale wszystko wskazuje na to, że ono nie istnieje. Czyżby?
Po latach od powyższego, zdolna dziennikarka dostaje listy podpisane nazwiskiem morderczyni, która zniknęła. W listach są zawarte informacje znane tylko najbliższym dziennikarki, a ta twierdzi, że nigdy tamtej kobiety nie spotkała.
Czy są sytuacje, które usprawiedliwiają popełnienie zabójstwa? Czy wszystko jest zawsze czarno-białe?
Książka jest momentami, dla mnie, zbyt wulgarna, a końcówka naprawdę wstrząsająca i mimo iż można się jej domyślać jest poprowadzone tak wszystko, że do ostatniej chwili czyta się w napięciu i z emocjami.
Polecam i zabieram się za część drugą.

Zawiodłam się nieco na tej książce, dałabym 5,5/10. Książka napisana w dość lekkim i płynnym stylu, niestety fabularnie średnio wciągająca. Powód wciągnięcia dziennikarki w sprawę sprzed lat przez ukrywającą się morderczynię był taki sobie. Ogólnie nie była to zła pozycja, tyle że po tylu zachwytach z okładki spodziewałam się czegoś więcej. Być może przeczytam kolejne tomy, w których rozwinie się opis głównych bohaterów.
Spodobało mi się stwierdzenie, że duński wymiar sprawiedliwości jest zbyt łaskawy, wyroki są zbyt niskie, a więzienia zapewniają zbyt wysoki standard życia więźniów, przez co ci nie odczuwają dosadnie kary.

Kryminał. Akcja rozgrywa się w Dani i Francji. Dziennikarka otrzymuje listy od kobiety oskarżonej o zabójstwo adwokata. Okazuje się iż była to zemsta za pedofilię. Książka trzyma w napięciu, dobrze się czyta, wzbudza emocje.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wiosną 2013 roku zostaje zamordowany ceniony adwokat. Mimo, że policja szybko ustala sprawcę ten nigdy nie zostaje schwytany. Anna Kiel, bo o niej mowa zapada się pod ziemię. Po kilku latach dziennikarka Heloise Kaldan otrzymuje tajemniczy list od Anny Kiel. Kobieta twierdzi, że coś je łączy. W tym samym czasie zostaje zamordowany dziennikarz, pracujący dla tej samej gazety co Heloise. Czy to ma związek z tajemniczym listem morderczyni adwokata? Czy dziennikarka może ufać kobiecie, która bez mrugnięcia okiem pozbawiła człowieka życia?

Książka zapowiada się dobrze. Z wielką przyjemnością zabrałam się za czytanie. Ale z każdym kolejnym rozdziałem ochota na poznanie dalszych losów malała. Historia przegadana. Dużo wątków nie trzyma się za przeproszeniem kupy. Akcja zaczyna się mniej więcej od trzysta dwudziestej strony. Przypominam, że finalnie powieść liczy trzysta siedemdziesiąt sześć stron. Więc wartkiej, trzymającej w napięciu fabuły jest tyle co kot napłakał. Mało tego odnosi się wrażenie, że ogniwo które spaja całą intrygę powstało naprędce. Hancock ni z gruchy ni z pietruchy wkleja dramatyczną historię krzycząc suprise spodziewaliście się tego? Nie! Bo przegadałaś trzysta stron zupełnie o czymś innym!!!

Reasumując powieść dobra z ciekawym pomysłem. Ale kompletnie nie dopracowana. Całkowity brak rysu psychologicznego bohaterek skutkuje płytkością i miałkością postaci. A to z kolei daje efekt ujednolicenia i wrzucania wszystkich do jednego worka. Bohaterowie są tu bez charakteru, bez twarzy.

Ostrze, to debiutancka powieść Anne Mette Hancock. Widać w niej potencjał, ale musi dużo nadrobić, aby finalnie lektura była od początku do końca spójna. A narracja zachęcała, a nie odpychała czytelnika. A przede wszystkim pisarka powinna dać sobie czas. Czas na riserch , czas na ułożenie w głowie tego co chce przelać na papier i perfekcyjnie dopracować szczegóły. Ostrze to debiut poprawny. Niedociągnięcia są, ale trzymam kciuki, aby następna oraz kolejne powieści były coraz lepsze. http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2022/01/ostrze-anne-mette-hancock_54.html

Historia opisana w książce od początku budzi zainteresowanie i wciąga a końcówke czytałem z wypiekami na twarzy. Debiutancka powieść Anne Mette Hancock zrobiła na mnie piorunujące wrażenie i napewno sięgne po kolejne części.....

Debiutancka powieść czterdziestodwuletniej duńskiej autorki to typowy skandynawski kryminał, to właśnie ten rodzaj powieści, który potrafi skutecznie trzymać w okowach niepewności, tajemniczości, niepokoju i mroku. Czuć w tej powieści chłód północy, przeszłości, o której najchętniej chciałoby się zapomnieć. Autorka spojrzała światu w oczy i opisała to, co w nich zobaczyła. Niesprawiedliwość, bezradność i okrucieństwo. Napisała powieść niezwykle prawdziwą, trudną, ale i taką, o której się nie zapomina, która zostaje w człowieku. Mroczny duński świat mafijnych powiązań, uzależnień od hazardu, morderstw, przedstawiony, w sposób, który odciska swoje piętno na umyśle czytelnika.
Jak przystało na typowy kryminał opowieść zaczyna się morderstwem. Z rąk kobiety ponoć ginie znany i szanowany adwokat. Śledczy dysponują nagraniem z monitoringu i ustalają, że zabójczynią jest Anna Kiel. Niestety ścigana za zabójstwo kobieta nie została schwytana, rozpłynęła się w mrokach Kopenhagi.
Jest zbrodnia, jest tajemnica. Jest dziennikarskie śledztwo, które hipnotyzuje obrotem sprawy. Są też listy Anny nawiązujące do średniowiecznej zakazanej miłości. Nie sposób odgadnąć jak to wszystko się skończy. Lubię właśnie takie powieści, w których bohaterowie to postacie z krwi i kości. Świetnie oddana postać dziennikarki Heloise. Co ją łączy z Anną? Czytając kilkakrotnie zadawałem sobie to pytanie, na które niestety nie umiałem znaleźć odpowiedzi. Nie pomyślałem, że sprawa z zabójstwem adwokata zaprowadzi mnie aż do Francji. Polecam, to naprawdę kawał porządnej, trzymającej w napięciu lektury z zaskakującym zakończeniem.

Historia historią, ale pierwszy raz chciałam zobaczyć Kopenhagę, choćby tylko na zdjęciach. Lubie historię z miastem w tle. książka napisana dobrze, czyta się lekko, chociaż historia opisana do lekkich nie należy.
Kolejna część już czeka na półce.

Kolejna część już czeka na półce.

Nie podzielam zachwytów nad tą książką. Dla mnie jest ona mocno przeciętna, a w kategorii kryminałów skandynawskich - wręcz słaba.
Rozczarowała mnie bardzo prosta, nieskomplikowana fabuła oparta na mocno wyeksploatowanym wątku pedofilii, który tutaj zresztą został potraktowany dość powierzchownie, podobnie jak przewijające się tu postaci. Zupełnie zabrakło tła społeczno-obyczajowego, co zwykle jest znakiem firmowym skandynawskich autorów.
Przy tak banalnej fabule trudno było oczekiwać jakichś zwrotów akcji czy jakichkolwiek momentów podnoszących tętno w trakcie lektury. Przebrnąłem ją gładko, bez emocji, ale i bez irytacji, co chyba jest plusem.
Powieść zaliczam do grupy tych, które wprawdzie można przeczytać, ale które zapomina się już z chwilą sięgnięcia po kolejną książkę.

"Anna często śniła o tym, jak go zabija... Czy już jest po wszystkim?"

Kryminał sprawia, że chętnie się w niego zagłębiamy, chociaż nie należy do wybitnych. Intryga ciekawie zawiązana, z przemyślanym konspektem na przebieg zdarzeń, uwzględnionymi atrakcyjnymi incydentami, okraszonymi sensacyjnymi barwami. Pomysł na fabułę zajmująco rozpracowany, poddajemy się grze snucia domysłów i przypuszczeń. Wiele elementów trzymanych jest przez dłuższy czas w ukryciu, co sprawia, że nie wpadamy szybko na właściwe tropy, a to podgrzewa niecierpliwe poznawanie. Momentami wkradają się thrillerowskie akcenty, mnożą się groźne okoliczności wokół kluczowej postaci, zatem nie brakuje napięcia. Otrzymujemy obraz sytuacji z dwóch zgrabnie wyważonych perspektyw, detektywistycznej i dziennikarskiej.

Narracja przyjemna, stawia na dynamikę akcji i relacji międzyludzkich, elastycznie dostosowuje się do przebiegu zdarzeń, chociaż brakuje sugestywnych opisów, tak aby można było nie tylko przebiegać po stronach książki, ale jeszcze mocno zaangażować się. Mankamentem są również nie w pełni przekonujące portrety bohaterów, jakby dopiero zaczęli być nakreślani, ale nie można im odmówić frapujących akcentów przeszłości, zwłaszcza Heloise. Znawcy kryminałów stwierdzą, że powieść niczym szczególnym nie wyróżnia się na tle jej podobnych, składnie włącza się w nurt lekkich kryminalnych klimatów, ale przyjemnie wypełnia czas, na tyle, że z zainteresowaniem sięgam po drugą odsłonę tej duńskiej serii.

Wrześniowa Kopenhaga nie rozpieszcza pod względem pogody, ponura kolorystyka przenosi się do dzielnic i ulic miasta, ale także wkracza w mroczne cienie ludzkiej natury. Starszy aspirant Erik Schäffer, po niespodziewanym pojawieniu się świadka, wraca do sprawy morderstwa prawnika wywodzącego się z bogatego rodu. Kobieta podejrzana o dokonanie zbrodni, Anna Kiel, wciąż wymyka się organom ścigania. Heloise Kaldan, dziennikarka śledcza zajmująca się sprawami gospodarczymi, otrzymuje osobliwe listy właśnie od Anny Kiel. Postanawia podążyć tropem podsuwanych informacji, dowiedzieć się, dokąd zaprowadzą, co tak naprawdę chce przekazać morderczyni, dlaczego stała się obiektem fiksacji psychicznie chorej zabójczyni. Także w życiu osobistym Heloise pojawiają się niepokojące brzmienia domagające się wyjaśnienia.

bookendorfina.pl

"Anna często śniła o tym, jak go zabija... Czy już jest po wszystkim?"

Zgrabny krotki kryminal prosto z Danii z paryskim wątkiem. Poszukiwana morderczyni z przeszłości kontaktuhe sie niespodziewanie z popularną dziennikarką. Przy okazji wychodzi na jaw kilka ciekawych wątków tego morderstwa. Polecam

Dodaj cytat z książki Ostrze