storytelling

Okładka książki storytelling Antonina Tosiek
Okładka książki storytelling
Antonina Tosiek Wydawnictwo: Biuro Literackie poezja
52 str. 52 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Biuro Literackie
Data wydania:
2021-02-08
Data 1. wyd. pol.:
2021-02-08
Liczba stron:
52
Czas czytania
52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366487352
Tagi:
poezja biuroliterackie postkolonializm polska wieś chłopstwo tożsamość
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Romantyczność 2022. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza Kacper Bartczak, Miłosz Biedrzycki, Dariusz Bugalski, Helena Burdzińska, Aleksandra Byrska, Łukasz Cabajewski, Jacek Dehnel, Michał Domagalski, Janka Harasimowicz, Anouk Herman, Roman Honet, Kamila Janiak, Aleksandra Kasprzak, Bogusław Kierc, Katarzyna Klein, Adrian Korlacki, Jakub Kornhauser, Maria Krzywda, Jakub Kurzyński, Natalia Malek, Karol Maliszewski, Piotr Matywiecki, Joanna Mueller, Katarzyna Ożgo, Zofia Pacześna, Edward Pasewicz, Anna Podczaszy, Jakub Pszoniak, Natalia Roguz, Bianka Ronaldo, Joanna Roszak, Karolina Sałdecka, Piotr Śliwiński, Katarzyna Szaulińska, Daniel Tamkun, Maciej Topolski, Antonina Tosiek, Grzegorz Wróblewski
Ocena 7,5
Romantyczność ... Kacper Bartczak, Mi...
Okładka książki ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski, Wojciech Bonowicz, Nicholas Carr, Maciej Dobosiewicz, Andrzej Franaszek, Olga Gitkiewicz, Michał Heller, Tomek Kaczor, Dominika Kozłowska, Zbigniew Mikołejko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Filip Springer, Antonina Tosiek, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,7
ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
334
67

Na półkach:

widziałem jak wiersze czyta autorka i jakoś nie tak bym to widział; ani mnie to nie siekło, ani mnie to nie rzygło

widziałem jak wiersze czyta autorka i jakoś nie tak bym to widział; ani mnie to nie siekło, ani mnie to nie rzygło

Pokaż mimo to

avatar
793
58

Na półkach:

WIEŚ I SZTUKA DOBREGO KŁAMANIA

Tomik z tezą. Tomik w nurcie. Tomik z zaangażowaniem.

Teza i intencje są jak najbardziej szczytne – tomik wybija się zarówno z nurtu poezji wiejskiej-ekopoetyckiej (Lebda, Honek),jak i z nurtu „odrzucam miasto i kapitalizm” (Witkowska). Tosiek oddaje głos podmiotom i podmiotkom, dla których wiejska codzienność nie jest ani mistycznym kontaktem z poza-ludzką przyrodą, ani wyborem (stojącym w opozycji do życia w mieście),ani przestrzenią wspomnień z trudnego dzieciństwa. Tu nie potrzeba żadnych zbliżeń, rysowania egzotyzujących wiejskich krajobrazów - wow wieś, wow wow ludowość. Bycie poza centrum PO PROSTU SIĘ DZIEJE. Jednocześnie pisząc o owym „oddawaniu głosu”, mam wrażenie, że wszyscy (piszący i czytający) tkwimy trochę w jakimś fetyszyzowaniu tego właśnie zabiegu. Bo tak naprawdę w „storytellingu” nie mówi starsza pani z Kcyni, ani pan pracujący kiedyś w pegeerach.
Najlepiej, najszczerzej i najbardziej wyraziście Tosiek wypada wtedy, kiedy porzuca „oddawanie głosu” i przemawia głosem swoim: uprzywilejowanym, nieznającym z autopsji prowincjonalnej rzeczywistości, głosem poetki wydającej tomik w najbardziej liczącym się polskim poetyckim wydawnictwie:

„moje doświadczenie ziemi
jest czysto estetyczne

mój upór jest śmieszny
(...)
(z offu: brawo! brawo!
niech pani tylko od tego
nie pęknie tej wiejskości
przywłaszczonej tych
sztandarów z dederonu
(…)”

(„Biesiada ostatnia”, s. 45)

Koniec końców, „storytelling” faktycznie jest opowiadaniem historii: a nie od dziś wiadomo, że każdą historię można ubarwić i zmienić, kiedy tylko zmienimy perspektywę: poetka pozostaje opowiadaczką, nie uczestniczką – ani nawet nie świadkinią, tylko tą, która ma przywilej mówienia (pisania). Co w wielu miejscach ujawnia się także w wierszach (i bardzo dobrze, to najlepsze teksty z tomiku). Czytam sobie zatem tomik Tosiek po raz kolejny i odkrywam, że żadna tam wieś, żadne dawanie głosu, żadne wpisywanie się w nurty. To jest tomik opowiadający o tym, jak kłamiemy sami przed sobą, jak okłamują nas cudze narracje i nasze własne snute przed innymi. I żadnej prawdy nie ma.

WIEŚ I SZTUKA DOBREGO KŁAMANIA

Tomik z tezą. Tomik w nurcie. Tomik z zaangażowaniem.

Teza i intencje są jak najbardziej szczytne – tomik wybija się zarówno z nurtu poezji wiejskiej-ekopoetyckiej (Lebda, Honek),jak i z nurtu „odrzucam miasto i kapitalizm” (Witkowska). Tosiek oddaje głos podmiotom i podmiotkom, dla których wiejska codzienność nie jest ani mistycznym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
100
18

Na półkach:

Chciałem dać tej książce 8, bo to jest świetny debiut, ale daję 10, bo nie rozumiem różnicy w ocenach, więc podbiję se średnią i kij wszystkim do tego. Komuś może być nie po drodze z poglądami autorki, albo ktoś może się nie odnajdywać w poezji zaangażowanej (czy tam społecznej),rozumiem. Nikt mnie jednak nie przekona, że to są źle napisane wiersze! Panowanie nad różnymi elementami warsztatu, przebogaty język, bardzo samoświadome podejście do tematu i porządne obrazowanie. Okładka jest do dupy, ale to chyba nie za okładkę ktoś tu wystawił 3, 2 i 1 (sic!).

Chciałem dać tej książce 8, bo to jest świetny debiut, ale daję 10, bo nie rozumiem różnicy w ocenach, więc podbiję se średnią i kij wszystkim do tego. Komuś może być nie po drodze z poglądami autorki, albo ktoś może się nie odnajdywać w poezji zaangażowanej (czy tam społecznej),rozumiem. Nikt mnie jednak nie przekona, że to są źle napisane wiersze! Panowanie nad różnymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
64
4

Na półkach:

Czytana na fali chłopskich rozrachunków w duecie z ,,Ludową Historią Polski'', bardzo dobre zestawienie.

Czytana na fali chłopskich rozrachunków w duecie z ,,Ludową Historią Polski'', bardzo dobre zestawienie.

Pokaż mimo to

avatar
130
23

Na półkach:

dlaczego BL wydaje coraz gorszych debiutantów/gorsze debiutantki? i nie mówcie, że to jest kondycja polskiej poezji. poezja jest różna, a w BL coraz częściej zdarzają się wydmuszki, które obiecują dużo i nie dają nic. ta książka to typowe obiecanki cacanki. wielkie nie!

dlaczego BL wydaje coraz gorszych debiutantów/gorsze debiutantki? i nie mówcie, że to jest kondycja polskiej poezji. poezja jest różna, a w BL coraz częściej zdarzają się wydmuszki, które obiecują dużo i nie dają nic. ta książka to typowe obiecanki cacanki. wielkie nie!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    34
  • Chcę przeczytać
    16
  • Posiadam
    4
  • Poezja
    2
  • Poezja
    1
  • Połezja & pokrewne rzeczy
    1
  • Przeczytane w 2021
    1
  • 2021
    1
  • Poezja
    1
  • Poezja polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki storytelling


Podobne książki

Przeczytaj także