Seryjni.pl

horror
Phantom Books Horror
2021-11-15
2021-11-15
Literatura polska horror zbiór opowiadań grozy seryjni mordercy

Okładka książki Czarcie Runo - Antologia horroru słowiańskiego Dagmara Adwentowska, Maks Dieter, Zbigniew Golemienko, Marcin Halski, Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Kornel Mikołajczyk, Maciej Szymczak
Czarcie Runo -... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Zaduszki. Zemsta zza grobu Michał Larek, Maciej Szymczak
Zaduszki. Zems... Michał Larek, Macie...
Żertwa. Antolo... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Słowiańskie strachy. Antologia opowiadań grozy. Część 2 Piotr Borowiec, Piotr Ferens, Krzysztof Haczyński, Karolina Kaczkowska, Tomasz Krzywik, Maciej Szymczak, Honza Vojtisek, Flora Woźnica, Zeter Zelke
Słowiańskie st... Piotr Borowiec, Pio...

Autor przedstawia każdą z ośmiu historii z innej perspektywy. Dzięki temu książka jest oryginalna i bardzo wciągająca. Oczywiście działalność morderców jest opisana dość pobieżnie, dlatego bardziej przypadnie do gustu znawcą tematu.

Książka którą warto przeczytać jeśli choć trochę interesuje się człowiek i fantasy i polskimi seryjnymi mordercami. Mam nadzieję że będzie kontynuacja bo "niestety" trochę mamy i naszych polskich seryjnych morderców

Seryjni.pl to zbiór 8 opowiadań, które w interpretacji autora pokazują nam historię bardzo złych ludzi. Ci zwyrodnialce nie cofnął się przed niczym aby zaspokoić swoje fantazje. Mordują, szlachtują, obcinają części ciała, zjadają a nawet przerabiają na wyroby mięsne, którymi częstują mieszkańców Wrocławia. Nie brakuje też innych mrocznych fascynacji na tle seksualnym.

Do książki przekonały mnie bardzo przychylne opinie @katooola @zaciesz i @books_and_me_90
Z pomocą zawsze przychodzi Legimi i możemy się zanurzać w najbardziej sadystyczne i brutalne światy. Książka jest napisana w bardzo lekkim stylu, co sprawia, że tym bardziej jest przerażająca. Autor wyciągnął z bohaterów wszystko co najgorsze a poza czynami, mamy wgląd do ich psychiki i tego co mogło się w nich zalęgnąć. Nie okazują oni skruchy. Są bezwzględni. Chełpią się każdym gwałtem, pobiciem, mordem czy wynaturzeniem. Nie ma happy endów. Zginęli ludzie w dość bestialski sposób. Pamiętajcie, że potwory istnieją i wyglądają jak ludzie. Mogą mieszkać niedaleko nas i w pewnym momencie pokazać co potrafią.

Bądźcie zdrowi i uważajcie na siebie.

Do...

"Seryjni.pl" to książka, która wyszła spod pióra Macieja Szymczaka, wydana nakładem wydawnictwa Phantom Books. Ja, pomimo posiadania papieru, przesłuchałam w audiobooku popełnionym przez wydawnictwo Nine Realms, gdzie głosu użycza Jakub Kamieński.

Sięgacie po true crime? Lubicie literaturę opartą na faktach?

Ja bardzo często sięgam i zdecydowanie lubię, dlatego też co do tej pozycji miałam spore oczekiwania, z resztą jak zawsze gdy sięgam po treści takie a nie inne. Z założenia: ma mnie nie zanudzić, ma nieco przybliżyć do tego co siedzi w głowach ludzi popełniających liczne zbrodnie, a przede wszystkim nieco pograć na emocjach. Najróżniejszych.
I ta książka właśnie to mi dała. Znając już pióro autora wiedziałam, że to nie będzie byle co, a gdy dobiera się takiego a nie innego lektora... może zabrzmię jak psychopatka, jednak to było perfekcyjne! Otrzymałam wszystko, czego oczekiwałam.

W książce znajdziemy opowieści inspirowane zbrodniami morderców niegdyś po naszej ziemi chodzących. To osiem różnych historii traktujących o ośmiu różnych nazwiskach, doskonale znanych każdemu kto ma styczność z literaturą opartą na kryminalnych faktach, jak również i tym, którzy jej nie mają. Tutaj jednak autor pokusił się o dołożenie nieco fikcji a nawet umiejscowienie wydarzeń w naszych czasach. I tak na przykład, działania jednego z nich możemy zaobserwować dzięki temu, że nastolatka odprawia na cmentarzu... dziady. Takie zabiegi podsycają odczuwane emocje.

Pióro autora to jedno, bo wiadomo, że to jest doskonałe, w przypadku audiobooka jednak całości dopełnia perfekcyjne modulowanie głosu lektora. Wcielanie się w psychopatów, w ich wypowiedzi, dialogi... zdarzało mi się zapomnieć, że to lektor a nie dyskusja telefoniczna z Kotem czy Kolanowskim.

Językowo jest bardzo dobrze. Tematyka jest ciężka, jednak spisana lekko i widać sporą robotę przy robieniu researchu, a pomimo przedstawionej niejednokrotnie makabry, odczuwalna jest wrażliwość.

Fascynuje mnie to, że tak skrajnie różne tematy można poruszać w doskonały sposób. No bo z jednej strony słowiańska "Klątwa żercy", z drugiej książka, o której rozmawiamy dzisiaj. Ukłony, nowa fanka właśnie dołączyła do kolekcji.

Sięgacie po true crime? Lubicie literaturę opartą na faktach?

Ja bardzo często sięgam i zdecydowanie lubię, dlatego też co do...

Tematyka seryjnych morderców jest mocno eksploatowana w literaturze, coraz częściej prawdziwe historie stają się, już nie tyle inspiracją, co kanwą dla fabularyzowanych powieści. Wciąż jednak są nisze, pozwalające twórcom na oryginalność i zaskoczenie czytelnika.
"Seryjni.pl" to zbiór opowiadań autorstwa Macieja Szymczaka. Każde jest poświęcone innemu mordercy, a w dodatku napisane jest zupełnie inaczej. Ta mnogość konwencji sprawiła, że trudno było mi się oderwać od lektury, tak byłam ciekawa, w jaki jeszcze sposób autor może mnie zszokować.
"Karol" to historia o mordercy, który wydaje mi się na swój sposób najbardziej fascynujący, może dla tego, że był jednym z najmłodszych. Tutaj autor zdecydował się na podzielenie opowiadania na kilka urywków dotyczących przesłuchania Karola Kota już po jego zatrzymaniu oraz retrospekcji do poszczególnych zbrodni i ważnych wydarzeń w jego życiu. Było to ciekawe, ale dopiero zakończenie wbiło mnie w fotel.
"Ojczulek Denke" to najstarsza sprawa poruszona w tej antologii i opisana chyba najbardziej realistycznie. Maciej Szymczak przedstawił trochę podkoloryzowany przebieg jednej ze zbrodni Kanibala z Ziębic, zostawiając czytelnika z nieco niepokojącym przesłaniem.
"Zimny Chirurg" dotyczy oczywiście Edmunda Kolanowskiego. Jestem już trochę przesycona tą historią, poznałam każdy jej aspekt, więc mogę stwierdzić, że autor dość wiernie odtworzył przebieg wydarzeń.
"Władca Much" to pseudonim nadany Bogdanowi Arnoldowi. Opowiadanie o tym samym tytule było jednym z tych najbardziej oryginalnych i zaskakujących. Głównym bohaterem jest w nim chłopak prowadzący kanał true crime'owy. Tego jak zakończyło się przygotowywanie odcinka w mieszkaniu seryjnego mordercy nie mogę Wam zdradzić, ale to mocna historia z elementami paranormalnymi.
"Seryjni.pl" to opowieść rozpoczynająca się na słynnym poznańskim cmenatrzu, na którym pochowanych zostało wielu zbrodniarzy. Jest tu kilka wątków, nie chcę ich zdradzać, żeby nie spojlerować, ale muszę przyznać, że choć było to wszystko utrzymane w klimacie horroru, to i tak mi się podobało bardziej niż sądziłam.
"Blacharz", czyli Ferdynand Gruning i historia jemu poświęcona. Podobnie jak w tej o Karolu Kocie to zakończenie robi największe wrażenie, a wydarzenia je poprzedzające zostały wiarygodnie odtworzone.
"Zaułki i Wampiry" to w pewnym sensie alternatywna opowieść o losach Joachima Knychały. Muszę przyznać, że podobała mi się konwencja zastosowana w tym przypadku przez autora.
"Potwory są wszędzie" to opowiadanie o zbrodniarzu działającym współcześnie. Można by się spierać, czy jest on seryjnym mordercą, bo są różne szkoły definiujące to pojęcie, ale fakty są takie, że Maciej Szymczak bez wątpienia jest mistrzem zakończeń, bo po raz kolejny mnie zmroziło.
Posłowie do tej książki napisał Mikołaj Kołyszko. Szkoda, że wkradł się tam znaczący błąd w imieniu jednego z morderców, ale mimo to to ciekawe podsumowanie i uzupełnienie wszystkich opowiadań.
"Seryjni.pl" to najbardziej różnorodna atologia, z jaką się zetknęłam, mimo że wszystkie historie wyszły spod pióra jednego autora. Maciej Szymczak podjął się niełatwego zadania, ale niewątpiliwie mu sprostał. Warto się zapoznać z tą pozycją, tym bardziej, że wkrótce ma ukazać się kolejny zbiór.
Moje 7/10.

Autor nie wykazał się odpowiednim przygotowaniem w trakcie pisania tego zbioru - nie chciało się? brak wiedzy i oczytania? - no cóż zdarza się, nie wymagajmy zbyt dużo od autorów horrorów, ale książka przechodzi redakcje i korektę - z zapisu wynika, że są to aż trzy osoby !!!
A tu takie kwiatki: końcówka lat 60 a bohaterowie pokazują "Gest Kozakiewicza" - dla tych, którzy nie wiedzą wyjaśniam, że chodzi o gest pokazany na olimpiadzie w Moskwie w roku 1980. Groźby Markowskiego do Kota (nadal jesteśmy w latach 60) o użyciu wariografu, pierwszy poligraf (tak się jeszcze to wtedy nazywało),to końcówka lat 60 i takowy został zainstalowany jako narzędzie badawcze na UW. Kradzież chlorku sodu z laboratorium aby zatruć kogokolwiek - dobre - czy Autor wie czym jest chlorek sodu - polecam zajrzeć do kuchni...
Mnóstwo takich wstawek wskazujących mierną wiedzę Autora. Nie wyrobiłem jak przeczytałem o chomiku w szkolnym laboratorium w latach 50 w Polsce (Kolanowski ur 1947 !!! ) - całkowite odrealnienie :D
Historie do połowy da się czytać, później coraz gorzej...
Gratulacje osobom, które oceniły ten zbiór jako arcydzieło i postawiły 10

PS przed rokiem 1980 gest pana K. to był po prostu wał

Dziś chcialbym pokazać wam prawdziwie czerwoną perłe polskiej grozy. Powitajcie "seryjnych.pl" czyli zbiór opowiadań w całości poświęcony polskim seryjnym mordercom.

Powyższy zbiorek to jak łatwo się zczaić zwieńczenie fascynacji Maćka sylwetkami morderców i wszelkich plugawych osobowości. Autora chyha nie muszę przedstawiać, bo myśle że nie jest wam obcy i mogliście poznać go już wielokrotnie podczas przekopywania grozy, lub w przypadku poznawania katalogu wydawniczego innych nazwisk. Jest też znany z promocji grozy ale dziś nie o tym.

Być może będzie to stwierdzenie na wyrost ale wydaje mi się że dotychczas mieliśmy więcej informacji o seryjniakach w internecie niż na papierze. Co prawda jest kilka pozycji w tym temacie ale nie jest to ilość która by w pełni mogła zadowolić fanów tematu...gdy nagle na scenie pojawił się Maciek.

Szymczak podszedł do tematu ale nie w taki sposób jak wam się wydaje. Nie uświadczycie tu suchych życiorysów popaprańców i wywodów na sto stron dlaczego sprzedał kosę babie pod kościołem. Dostaniecie tu opowiadania luzno bazujące na ich życiorysach, pełne akcji i dobrej krwawej grozy.

Wśród moich ulubieńców nie mogło zabraknąć wspaniałego Karla Denke który z włóczęgów robił mięsne przysmaki a następnie opychał je na targu. Maciek przerobił go trochę na modłe amerykańskich hollywoodzkich seryjniaków ale nie przeszkadzało to tak jak myślałem a ostatecznie wciągneło na maksa.

Niezwykle urzekło mnie również to że autor sięgał po wątki nadprzyrodzone. Opowiadanie "władca much" to rasowe ghost story zmieszane z ekstremą, które jest tak soczyście dobre że nikt nie przejdzie obok tego obojętnie.

W pełni rozumiem te wysoko oceniane opinie. Są jak najbardziej zasłużone.

Na koniec dodam tylko; Maćku, to jest dokładnie to czego oczekiwałem od prawdziwego znawcy tematu. ❤️ Idealne dopełnienie wiedzy o polskich seryjnych mordercach i naprawdę się ciesze że mogę patronować tej ksiażce.

Pierwsze spotkanie z tym autorem i ta książka to prawdziwa petarda. Niektóre opowiadania mogą konkurować z najwyższej klasy grozą. Polecam posiadaczom mocnych nerwów.

Świetna, jak większość dzieł Szymczaka .

Świetna, jak większość dzieł Szymczaka .

Do połowy książka mi się podobała, a opowiadania wciągały, jednak w drugiej części z fajnych, kryminalnych historii zmienia się w nieco głupie slaszery emanujące nie do końca uzasadnioną brutalnością i niezrozumiałą furią. O wątkach duchów i nawiedzeń nie wspominając...

• Audiobooki
  • Kryminalne