rozwiń zwiń

Morderstwo w Mezopotamii

Okładka książki Morderstwo w Mezopotamii
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 14) Seria: Jubileuszowa Kolekcja Agathy Christie kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Oficjalne recenzje i

Królowa Kryminału jest tylko jedna

Link do recenzji

1224 122 82

Bardzo dobry kryminał, którego akcja rozgrywa się nie w Anglii, jak większość książek autorki, ale w Mezopotamii. Towarzyszymy ekspedycji archeologicznej, i jesteśmy świadkami morderstwa, winnego próbuje znaleźć Herkules Poirot. Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące, ale to nic nowego u mistrzyni kryminałów.

Moja pierwsza Agatha Christie od której się zaczęło i już nie skończyło... Uwielbiam! 😍😍

Będąc dzieckiem, od zawsze marzyłem by zostać w przyszłości archeologiem, podróżować, odkrywać i w końcu znaleźć się na wykopaliskach by prowadzić swoje badania. Dziecięca wyobraźnia bywa zabawna, oglądana przez pryzmat czasu, tym bardziej sentymentalnie podchodzę do tej powieści Agathy Christie.
Bliski Wschód, który przesiąknięty swym surowym klimatem i wykopaliskami pełnymi tajemnic, chodź nie tylko tam. Akcja toczy się w bazie niedaleko wykopalisk, gdzie spotkać możemy jak zwykle zróżnicowane i wyjątkowe osobowości, które biorą w niej udział. Do obozu zostaje sprowadzona młoda i skromna pielęgniarka, która ma zająć się małżonką głównego szefa wykopalisk, która ponoć nie czuję się za dobrze, a tak naprawdę jest pełna leku o swoje życie, ponieważ odnosi wrażenie że jest prześladowana. Kiedy dochodzi do tragedii, nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytania - Jak mogło do tego dojść? Dlatego tak się stało? Zrządzeniem losu przez Bliski Wschód podróżuje w drodze powrotnej do Anglii nie kto inny jak Herkules Poirot, który za namową zgadza się pomóc w tej skomplikowanej sprawie. Baza otoczone dziedzińcem, zamykane bramy, same znajome twarze, żadnych obcych, patowa sytuacja chyba że mordercą jest ktoś z wewnątrz, lub ktoś wybitnie sprytny potrafiący myśleć nieszablonowo, zaprawdę wciągająca historia.

Bliski Wschód, który przesiąknięty swym surowym klimatem i wykopaliskami...

Agata Christie w formie. Bardzo dobrze się czyta, nic dodać, nic ująć.

Agata Christie w formie. Bardzo dobrze się czyta, nic dodać, nic ująć.

Całkiem niezła intryga, trochę uszczypliwego humoru. Może nie należy do najlepszych książek z Poirot, ale to też nie jedna ze słabszych.

Bardzo dobra książka. Christie rządzi. Nigdy się na niej nie zawiodłam

Bardzo dobra książka. Christie rządzi. Nigdy się na niej nie zawiodłam

W końcu trafił się ktoś kto jest w stanie godnie zastąpić Kapitana Hastingsa.
Jest to moim zdaniem jedna z ciekawszych zagadek Poirota.
Postaci są ciekawe, a rozwiązanie zagadki zaskakujące.
Jedyne co mi się odrobinę nie podoba to brak chronologii, jako że akcja rozgrywa się przed wydarzeniami w Orient Ekspresie, które poznajemy we wcześniejszej książce.
Chętnie przeczytałabym kolejne przygody Poirota z siostrą Leatheran w roli jego pomocnika.

W końcu trafił się ktoś kto jest w stanie godnie zastąpić Kapitana Hastingsa.
Jest to moim zdaniem jedna z ciekawszych zagadek Poirota.
Postaci są ciekawe, a rozwiązanie zagadki zaskakujące.
Chętnie...

Żona organizatora archeologicznej ekspedycji na Bliskim Wschodzie zostaje znaleziona martwa w swoim pokoju. Od pewnego czasu obawiała się, jak widać słusznie, o swoje życie. Brzmi jak idealne zadanie dla Herkulesa Poirot i tak też dzieje się w "Morderstwie w Mezopotamii". Przebywający w pobliżu wykopalisk detektyw stawia się na miejscu i stara się rozwikłać kto i dlaczego pozbawił życia wspomnianą wyżej kobietę, a potencjalnych sprawców, jak i towarzyszących im motywów zdecydowanie nie brakuje. Jak zwykle w przygodach niewysokiego Belga mamy do czynienia z zagadką zamkniętego pokoju i jak zwykle zagadka ta wciąga i angażuje, trzyma w napięciu od pierwszej do prawie ostatniej strony. Fabuła jest intrygująca, postaci ciekawe i "ludzkie", a miejsce bardzo klimatyczne. Do tego zakończenie - moim zdaniem dość zaskakujące. O ile przypuszczałem, kto może być sprawcą, o tyle daleko byłem od rozwikłania motywów działania. Niezbędna pozycja dla zwolenników twórczości Agathy Christie.

"Morderstwo w Mezopotamii" było bardzo klimatyczną książką, ponieważ historia dotyczyła głównie aspektów archeologii a do tego akcja miała miejsce w niecodziennym miejscu. Zwłoki zostały bowiem znalezione w niewielkim domostwie złożonym przede wszystkim z pokoi, magazynów i innych przestrzeni potrzebnych odkrywcom wykopalisk.

Sama historia była dla mnie nieco nużąca. Niestety nie wiem, czy wynika to ze specyficznych bohaterów tej części serii, czy z powodu tego, jak ta książka została poprowadzona. Niby dużo się działo, ale jakoś mnie to wszystko nie angażowało, choć powinno, choćby ze względu na wyżej wymienione czynniki. No cóż, nie każda pozycja Agathy Christie musi przypaść mi do gustu. Jedne są lepsze, inne nieco gorsze. Zdarza się!

Sama historia była dla mnie nieco nużąca....