Możesz być bogaty

Świat Książki
2021-01-13
2021-01-13
Bogactwo Podświadomość Przyciąganie Siła przyciągania Pieniądze

Osobiście wierzę w potęgę podświadomości i w fakt że Bóg stworzył pewne " prawa natury " mechanizmy , w które ( nie ) świadomie wykorzystujemy bądź nie wykorzystujemy .

Audiobook. Jestem bardzo krytycznie nastawiony do tej książki. Moim zdaniem jej jedyną zaletą jest zwrócenie uwagi czytelnika na możliwości kreowania sytuacji życiowej zaczynając od sfery wewnętrznej. Z plusów to by było tyle. Lista minusów jest długa. Po pierwsze - podobnie jak w innych amerykańskich pozycjach, mamy tu do czynienia ze wskazaniem, że wszystko jest możliwe, że wszystko zależy od nas, że nie istnieją ograniczenia - jednym słowem bujda na kółkach. Po drugie - autor na poparcie swojej tezy stawia momentami absurdalne przykłady i argumenty np. wyleczenie opryszczki siłą woli, awans w pracy dzięki podświadomości czy zdobycie bogactwa dzięki medytacjom. Oceną takich przykładów pozostawiam już Wam, ale dla mnie są one wybitnie absurdalne. Po trzecie - niebezpieczeństwo książki dla chrześcijan - musiałem poruszyć tą kwestię, bo rzuciła mi się ona w oczy - książka jest stylizowana na poradnik chrześcijański, znajdziemy w niej wiele odniesień do Pisma Świętego zarówno Starego jak i Nowego Testamentu. PRZESTRZEGAM - ta książka nie jest chrześcijańska, a na pewno nie KATOLICKA. Autor propaguje pogląd, że Bóg - Najwyższa Inteligencja lub wymiennie Najwyższe Dobro jest integralną częścią każdego człowieka zwaną podświadomością. Nie musimy go o nic prosić, za nic przepraszać gdyż BÓG to MY. To już wybitnie zahacza o heretyzm. Ponadto autor daje pomysły w jaki sposób polepszyć swoje umiejętności różdżkarstwa, jasnowidzenia itd. Po czwarte - wadą jest sama konstrukcja książki, w której de facto cały czas powtarza się schemat zbudowany w stylu - problem -> dobra rada doktora od podświadomości --> afirmacja, mantrowanie w celu pobudzenia podświadomości --> bezwzględny sukces. I tak w kółko. Przykład po przykładzie. Po 10 przykładzie książka stała się nudna. Żeby jeszcze raz powtórzyć - to nie jest książka chrześcijańska bo autor zaleca mantrowanie w stylu raczej buddyjskim czy hinduskim niż modlitwę.
Reasumując - ta książka moim zdaniem jest słaba. Owszem - wskazuje na podświadomość czy ukryte własne możliwości. Autor dorabia jednak do tego teorie heretyckie i niebezpieczne. Niebezpieczny jest również pogląd, że wystarczy pomyśleć i wszystko w naszym życiu samo się zrobi. Przestrzegam przed braniem sobie do serca rad autora - gdyż np. z ciężką chorobą doradziłby on wam afirmację i mantrowanie zamiast pójścia do lekarza. Nie zamierzam zachęcać Was do przeczytania tej książki. Ja sam nie sięgnę już na pewno po publikacje tego autora.

Daje dużo do myślenia.
Działa

Daje dużo do myślenia.
Działa

Nie wiem czy z mojej opinii ktokolwiek skorzysta.
Książki Murphy,ego dla mnie bowiem są sposobem na samorozwój intelektualny, na budowanie własnej wartości i wiary w lepszą przyszłość.
Nie mogę ich traktować typowo, jak książek literackich, oceniać języka, sposobu wypowiedzi czy budowy zdań.
Bo to jest rodzaj książki, który ma zmusić do refleksji nad własnym życiem, nad własnym postępowaniem, nad pojednaniem z Bogiem, czy też panowaniem nad własnymi myślami, które kierują naszym życiem.
Książka do tego stopnia przekonała mnie do "pozytywnego myślenia", że postanowiłam założyć sobie specjalny zeszyt i zgromadzić w nim afirmacje dla lepszej przyszłości.

Nie wiem czy z mojej opinii ktokolwiek skorzysta.

Książka porusza kwestie finansowe w myśl zasady atrakcji psychologiczno-duchowej. Jest to o tyle dobra książka że wskazuje na bardzo ważny i chyba zawsze niedoceniany element naszej rzeczywistości - wnętrze. Pokazuje że najskuteczniejszym sposobem działania jest działanie od wewnątrz do zewnątrz. Czyli najpierw musimy sami w sobie coś zbudować aby móc jakoby oczekiwać odzwierciedlenia tego w rzeczywistości (świecie zewnętrznym). Jest to duży plus tej książki oraz jej główny atut.

Problemem natomiast jest fakt że rzeczywistość zewnętrzna też wpływa na nasze wnętrze. Model działania nie jest wyłącznie od wewnątrz do zewnątrz lecz działa to w obie strony. Jednak całkowity wpływ mamy jedynie na nasze wnętrze przez co dobrze jest się skupić właśnie na nim zanim zaczniemy robić cokolwiek innego. Jest to jedyny mankament tej książki - absolutyzowanie własnego poglądu który jak najbardziej ma wady.

• Joseph Murphy
  • Rozwój osobisty
  • Poradniki
  • Lista

Dodaj cytat z książki Możesz być bogaty