Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami

Okładka książki Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami Tomasz Miler
Okładka książki Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami
Tomasz Miler Wydawnictwo: Słowa i Myśli poradniki
poradniki
Słowa i Myśli
2017-12-08
2017-12-08
kaizen coaching małe kroki wielkie zmiany małe kroki

Nie sposób nie lubić i nie szanować autora, zwłaszcza jeśli ktoś docenia dobrą whiskey i ogląda jego filmy na YouTube. Niestety, ta książka to nieporozumienie. Miałem wrażenie jakby Pan Tomasz napisał ją tylko po to, żeby wygrać jakiś zakład albo szybko odhaczyć punkt na swojej liście marzeń, a nie żeby przekazać rzetelną wiedzę, szanując przy tym inteligencję i czas czytelnika.

Książka początkowo brzmi jak "typowa amerykańska książka o rozwoju osobistym". Jest dużo przykładów, są historyjki, wszystko z uśmiechem, humorem i dystansem do siebie. To, co mnie zniechęciło, to praktycznie brak odwołań do świeżych badań naukowych, płaskie i trochę naiwne problemy "z życia wzięte", opisy w stylu masła maślanego, a do tego częste cytowanie książek, które miałem okazję przeczytać i które prezentują filozofię kaizen w o wiele ciekawszy sposób - wyszła dziwna rekurencja.

Kto czytał klasyki typu Droga Toyoty, czy inne Atomowe Nawyki, będzie miał częste uczucie deja vu. Podane przykłady są w pewnej znacznej części nieprzemyślane i jednowymiarowe, jakby bez przekonania argumentują "jedyną słuszną drogę". Myśl rozdziału przeważnie jest wałkowana wiele razy dokładnie na ten sam sposób - zamiast podchodzić do niej z różnych stron.
Istnieją akapity o niczym, jakby wklejone na życzenie wydawcy, żeby "nadmuchać" trochę więcej stron, kosztem bezsensownie straconego czasu czytelnika. Ostatecznie jednak odrzuciło mnie ślepe argumentowanie "jedynej słusznej filozofii", zamiast krytycznego szukania i omawiania jej słabych stron. Ani w inżynierii, ani w biznesie, nie ma idealnych rozwiązań. Przedstawiając rozwiązanie ubrane tylko i wyłącznie w tęcze i jednorożce, autor wywarł na mnie wrażenie natrętnego komiwojażera i jednocześnie niekompetentnej osoby, która nie zbadała tematu wystarczająco głęboko. Moim zdaniem to po prostu kiepska książka o kaizen.

W przystepny sposób wyjaśnia podstawowe zasady Kaizen , dobra dla początkujących.Polecam

Jak rozbić duże przedsięwzięcie na małe kroki? I co ważniejsze - dlaczego warto to zrobić? Oto dwa podstawowe pytania, na które odpowiada autor tej książki.

Jak dla mnie, warto było przesłuchać (słuchałam w wersji audiobook'a) co autor miał do przekazania. Mimo, że to jego pierwsza książka to przyłożył się do niej należycie. Co prawda spora część rzeczy była mi wiadoma już wcześniej - ale tylko dlatego, że czytałam wcześniej inne książki a propo's motywacji i osiągania celów. A tamte książki w połączeniu z metodą Kaizen mogą dać naprawdę fantastyczne efekty.

O kaizen mało. Za to dużo zbędnych wynurzeń rodem z coachingu za 5 złotych. A wypełniacze w stylu rola wody w organizmie skopiowane chyba z książki dla przedszkolaków to już żałosne

Średnia, za dużo zbędnych historii

Średnia, za dużo zbędnych historii

Nie odmieni mojego życia, pisana ewidentnie dla mężczyzn, więc pewne rzeczy drażniły, ale za to jest pełna energii i spełnia swoje poradnikowe zadanie: zachęca do modyfikacji nawyków i budowania nowych.

Książka jest ok. Najciekawszy dla mnie fragment to historia kaizen.

Dałabym wyższą ocenę gdyby nie bezsensowne porównania i przykłady autora, które utrwalają szkodliwe postrzeganie ról społecznych.

Obawiam się, że niezbyt łebscy faceci mogą uznać je za zabawne, dla mnie fragmenty o tłumaczeniu facetom co to znaczy coś zrobić i rozbijanie tego na najmniejsze fragmenty było mega irytujące. I tylko wzmogło przekonanie, że autor sugeruje by facetów traktować jak dzieci lub osoby, ktore nie potrafią samodzielnie myślec :/

Książka jest ok. Najciekawszy dla mnie fragment to historia kaizen.

Sluchalam jako audiobook. Kaizen jest mi bardzo bliskie, choc mam wrazenie, ze dokola, w polskiej rzeczywistosci, jest zupelnie odwrotnie. Zyjemy nie-kaizen. Jako trenerka stosuje te filozofie z klientami od zawsze podczas gdy najczesciej widzimy chec efektu tu i teraz. Zasady kaizen spisalam! To wspaniale, ze autor ta ksiazka dociera do wielu osob. W sposob lekki oraz przyjemny przedstawia zasady filozofii kaizen.

Osobiście mi się spodobała. Faktem jest, że nie jest to książka przeładowana informacjami, ale można to potraktować jako zaletę - idealnie nadaje się do słuchania. Odnosząc się do jednego wcześniejszych komentarzy - autor właśnie dobrze zaznaczył, ze nagrody serio mogą być małe i nie muszą to być czekoladki prawdziwe, a przysłowiowe (to chyba najważniejsza informacja, jaką wyciągnąłem z książki. Nie jest to tez książka o bieganiu i odchudzaniu (trochę krytykuje krytykę) a zgrabne pokazanie zasad Kazien na przykładzie. Dobra i sympatyczna książka. Coś pomiędzy małym kopniakiem motywacyjnym i lekką dawką wiedzy w ładnym papierku.

Mi bardzo się podobała.
Przybliży Ci kaizen i pokaże na przykładach jak drobne działania mogą zmieniać życie. Była bardzo motywująca i czuję że drobne zmiany zaczynają działać też w moim życiu.

Mi bardzo się podobała.

• Poradniki
  • Audiobooki
  • Polskie

Dodaj cytat z książki Kaizen. Jak osiągać wielkie cele małymi krokami