Okładka książki Jak wzmocnić swój mózg. Wystarczy 1 godzina tygodniowo, aby zyskać najlepszą pamięć, produktywność i poprawić jakość snu Tom O’Bryan
Tom O’Bryan Wydawnictwo: Vital poradniki
poradniki
You Can Fix Your Brain: Just 1 Hour a Week to the Best Memory, Productivity, and Sleep You've Ever Had
Vital
2021-04-12
2021-04-12
choroby autoimmunologiczne mózg oczyszczanie organizmu poprawa pamięci

Przeczytanie całego poradnika zajęło mi jakiś miesiąc. Wracałam do niego wielokrotnie, bo nie jest to książka, którą można przeczytać na raz. Aby wynieść z niej prawdziwe korzyści, trzeba ją sobie dawkować, a zapewniam – warto! Muszę przyznać, że to prawdziwe kompendium wiedzy na temat czynników, które mają negatywny wpływ na mózg człowieka, jak również na procesy myślowe. Nie od dziś wiadomo, że dieta silnie oddziałuje na funkcjonowanie mózgu, dlatego ucieszyłam się, że poradnik dostarczył mi tak wielu informacji w tym zakresie. Autor zawarł w nim zarówno gotowe przepisy na dania, jak i liczne wskazówki na temat tego, jak przejść na dietę bezcukrową, bezglutenową, beznabiałową itp. Autor traktuje jedzenie jako lekarstwo, chroniące nas jednocześnie przed szkodliwymi czynnikami jak np. toksyny środowiskowe. Czytając tę książkę, niejednokrotnie byłam zaskoczona tym, jak wiele zagrożeń czyha na nasz układ nerwowy w ciągu dnia. Mam na myśli m.in. kosmetyki i środki czystości w gospodarstwie domowym. Również i w tym przypadku autor podsuwa czytelnikowi gotowe rozwiązania, podając łatwe przepisy na przyrządzenie własnych środków czyszczących.

W ciekawy sposób omówiony został problem zanieczyszczenia elektromagnetycznego, z którym przychodzi nam się zmagać. Przyznam, że nie wszystkie rady, jakie wystosowuje autor, można moim zdaniem wprowadzić w życie, gdyż urządzenia elektromagnetyczne stały się niemal nieodłącznym elementem codzienności człowieka, jednak znalazłam wiele cennych sugestii, do których będę się stosowała.

Muszę przyznać, że wszelkie poruszane kwestie zostały w tym poradniku szczegółowo omówione, tak, że nie miałam problemów z ich zrozumieniem. Książka jest zatem przystępnie napisana i umożliwia czytelnikowi wyciągnięcie natychmiastowych wniosków na temat tego, co warto zmienić w życiu na lepsze, by wspomóc pracę mózgu. Autor wskazuje ogromny wpływ pozytywnego nastawienia na zdrowie. Omawia tu m.in. praktykowanie „intencjonalności”, medytacji, czy świadomego oddychania.

Nie zabrakło również omówienia szkodliwego oddziaływania toksyn, antybiotyków, GMO, bisfenolu A (BPA),i wielu innych czynników. Z ręką na sercu mogę stwierdzić, że mnie ta książka rozpieściła pod względem wysokiego poziomu wiedzy, jakiego dostarcza autor. Polecam zaznaczać na bieżąco najważniejsze wskazówki, bo jest to pozycja, do której warto regularnie wracać. Jestem przekonana, że stosowanie się do zaleceń dr Toma O’Bryana jest w stanie przynieść bardzo pozytywne efekty. Książka zdecydowanie warta jest swojej ceny, biorąc pod uwagę jej naprawdę wysoką wartość merytoryczną.

Okładka wita nas opisem obiecującym poprawę pamięci, produktywności i jakości snu poświęcając godzinę tygodniowo. Czy rzeczywiście tak jest?
Lektura jest poradnikiem, mającym na celu poprawę efektywność naszego mózgu, zapamiętywania i unikania chorób immunologicznych. Początek książki to stricte teoria - opis działania mózgu itp. Następnie autor przedstawia konkretne sposoby na poprawę funkcjonowania mózgu, począwszy od wyeliminowania podstawowych rzeczy, które nam zagrażają jak choćby pleśń czy inne związki, na które jesteśmy narażeni. W kolejnej części płynnie przechodzimy do zmiany diety i nawyków żywieniowych, opisuje przepisy na zdrowe dania i sposoby na eliminację niezdrowego odżywiania. Książka jest po części również reklamą produktów, które autor niekiedy sugeruje nam kupić w jego sklepie.
Wracając do pytania zadanego na wstępie, czy da się w godzinę tygodniowo poprawić stan naszego mózgu? Trzeba przetestować na sobie :) Ja taki plan podejmę (głównie zmiana nawyków żywieniowych) i sprawdzę efekty po pewnym czasie.
7/10

• Zdrowie