Niemożliwe

druganoga
2021-02-24
2021-02-24
Jakub Jankowski

Wielki Wybuch, powstanie wszechświata, naszej galaktyki, a także naszej planety oraz jej mieszkańców to zagadnienia dość trudne i skomplikowane, z którymi nawet dorośli niejednokrotnie mają problem. Problem, by je zrozumieć, by ogarnąć je naszymi umysłami.

‘Niemożliwe” Catariny Sobral od Wydawnictwa Druga Noga to idealna książka stworzona z myślą o maluchach, o dzieciach wkraczających w wiek pytań. W bardzo przejrzysty, prosty sposób oraz również przy pomocy bardzo kolorowych, kontrastowych rysunków pokazuje, czym jest Wszechświat i jak powstał. Tej książce nie można odmówić pomysłowości, przemyślanie ułożonej wiedzy dawkowanej bardzo ostrożnie, aby każde dziecko było w stanie zrozumieć, o co w niej chodzi. Ilustracje są dość proste, z pewnością przyaciągną uwagę młodszych czytelników. Książka sprawdzi się w domowej biblioteczce, jak i w przedszkolu. Ma siłę przyciągania, niczym Ziemia.

Czy można opowiedzieć maluchowi o Wielkim Wybuchu i początkach wszechświata tak, żeby zrozumiał? Niemożliwe. A jednak z "Niemożliwe" wiele staje się możliwe. Wystarczy nieco uważnej lektury i gotowość do rozmowy. Oczywiście lektury książki Catariny Sobral od Wydawnictwo Druganoga

"Niemożliwe" to skierowana do najmłodszych książka o początkach wszechświata. Opowiada o tym, co wydaje się niemożliwe, a jednak w takiej formie prawdopodobnie się odbyło. Na kolejnych stronach poznajemy drogę, jaką pokonała materia, od mikroskopijnej kropki długo zanim pojawili się ludzie, do wielkiego rozprzestrzeniania się cząstek. Poczytamy o tym, ile to wszystko trwało, w jaki sposób powstały gwiazdy i planety, a także co łączy nas z gwiezdnym pyłem.

Autorce udało się w moim odczuciu przedstawić temat możliwie prosto, w sposób dostosowany do możliwości poznawczych dziecka, wykorzystując w miarę możliwości zrozumiałe dla niego słownictwo, a przede wszystkim sięgając po obrazowe porównania, zapewniając punkt odniesienia.
Ważnym elementem historii są tu ilustracje. Są one nie tylko ozdobnikiem, ale służą jako wizualizacja omawianych zagadnień

"Niemożliwe" to jedyna w swoim rodzaju publikacja wprowadzająca najmłodszych odbiorców w teorię powstania wszechświata. Zachęca do lektury pełną kolorów szatą graficzną i realizuje swój - zdawało by się - niemożliwy do realizacji cel. Za pomocą obrazowego tekstu i stylizowanych na dziecięce rysunki grafik objaśnia jedną z najważniejszych naukowych teorii. Ta książka może nie uczyni z waszych dzieci geniuszy, ale ma szansę rozbudzić ich ciekawość światem, a kto wie, dokąd doprowadzi je wrodzona dociekliwość? Ta książka to jak pierwszy krok w świat nauki i literatury popularnonaukowej i dlatego bardzo cieszy mnie, że pojawiła się na polskim rynku. Mamy już do dyspozycji nieco książek o wszechświecie dla dzieci, w których również opisana została teoria wielkiego wybuchu, jednak żadna z nich nie była przystosowana do tego, by czytać ją nawet z przedszkolakami. Dopiero Catarinie Sobral udało się ująć temat w formie, która będzie odpowiadać tej grupie odbiorców.

Zachwyt!
Po każdym czytaniu czuję tylko zachwyt
Co prawda w trakcie zawsze mam takie zawahanie, bo ilustracje są nietypowe. Ale zawsze na końcu jest zachwyt

Nie może przecież być inaczej w przypadku książki, która przypomina, że jesteśmy stworzeni z pyłu gwiazd :)

To książka o początkach wszechświata, o kilku pierwszych sekundach wielkiego wybuchu (oraz o tym, dlaczego mówi się wielki wybuch). Tekstu jest niewiele ale jest dobrze napisany. Przemyślany. Ale od razu zaznaczam, ta książka nie będzie źródłem jakiejś niesamowitej wiedzy kosmologicznej dla Waszego dziecka. Mimo tego uważam, że totalnie warto ją mieć i czytać bo docenienie siebie i życia w ogóle to bardzo ważna sprawa

Poza tym, że będzie doskonała dla najmłodszych fanów kosmosu, polecam ją też (a może nawet bardziej) wszystkim innym. Książka świetna na prezent, bo przypomina o wyjątkowości każdego z nas w nietypowy sposób. Wiecie, taka laurka "jesteś super" ale w nieoczywistej formie.

Polecam Waszej uwadze gorąco

Zachwyt!
Po każdym czytaniu czuję tylko zachwyt

Od Wielkiego Wybuchu i powstania Układu Słonecznego, przez narodziny życia i dinozaury, aż po współczesnego człowieka - w taką podróż zabiera nas w swojej książce Catarina Sobral, portugalska ilustratorka. "Niemożliwe" to publikacja skierowana do dzieci w wieku 3-6 lat, która bardzo dobrze wprowadzi je w kwestie związane z początkiem wszechświata i naszej planety. A co ważne, zrobi to z lekkością i szczyptą humoru. Książka zachwyca oryginalną szatą graficzną - nasyconymi barwami i rysunkami "w dziecięcym stylu", które z łatwością przemawiają do młodszych czytelników. Całość jest dynamiczna, atrakcyjna i przystępna - świetny punkt wyjścia do dalszych poszukiwań i pogłębiania wiedzy.

"Wszystko zaczęło się w bardzo małej przestrzeni. Mniejszej niż ziarenko piasku czy końcówka najlepiej na świecie zaostrzonego ołówka." Wydaje się to niemożliwe? A jednak...
Cofnijmy się 14 miliardów lat wstecz i wyobraźmy sobie wszechświat. Trudne zadanie, prawda? Otóż wszechświat był wtedy skupiony w jednej mikroskopijnej kropeczce, niedostrzegalnej nawet przez mikroskop! Fascynująca sprawa zatem jak do tego doszło, że obecnie przestrzeń pozaziemska jest tak ogromna? Właśnie o tym jest ta książka!

W bardzo przyjemny i prosty sposób wyjaśnione zostało dzieciom powstanie wszechświata. Książka została skonstruowana tak, że to z rozmowy dwóch osób dowiadujemy się o początkach uniwersum. Chłopiec zadaje pytania, a dziewczynka stara się jak najprościej je wytłumaczyć, często używając bardzo banalnych porównań, tak by dzieci potrafiły sobie wyobrazić, o czym w ogóle jest mowa. Genialny pomysł! Po tej lekturze pociechy będą mądrzejsze nie tylko o rozpierzchające się cząsteczki, wywołujące wielki wybuch. Przede wszystkim uświadomią sobie, iż rośliny, zwierzęta, wszystko wokół oraz MY jesteśmy z tej samej materii! Może wiecie z jakiej?

Ależ to jest pomysłowa książka! Skierowana już do kilkulatków, zatem nie jest to obszerna pod kątem treści książka, ale w zupełności wystarczająca do zaspokojenia dziecięcej ciekawości.
Przepełniona jest barwnymi oraz bardzo ekspresyjnymi ilustracjami. Rysunki stworzone przez Catarine Sobral są zabawne i dokładnie takie, jakie bym sobie wyobrażała jako przedszkolak! Pomagają lepiej zrozumieć teorię powstania wszechświata, a dodatkowe osi czasu pojawiające się co kilka stron porządkują ważne wydarzenia, począwszy od Big Bangu czy powstania gwiazd aż po pierwsze życie i początki dinozaurów! Summa summarum dzieciakom powinny się spodobać.
Na końcu książki znajduje się słowniczek z wyjaśnionymi zagadnieniami, które mogą sprawić problem małemu czytelnikowi, świetna sprawa! Takie wyjście naprzeciw odbiorcom to ja szanuje.

"Niemożliwe" to przekład z języka portugalskiego. Jak możliwie łatwo wytłumaczyć dzieciom powstanie wszechświata dowiemy się z lektury tej książki. Polecam trochę starszym dzieciom!

"Wiemy, że wszystko zaczęło się w bardzo małej przestrzeni. Wydaje się to NIEMOŻLIWE"

"Te cząsteczki były tak stłoczone i było im tak gorąco, że mogły zrobić tylko jedno: rozpierzchnąć się"

Myślę, że dzieciom spodobają się również urocze ilustracje. Kochani rodzice - polecam dla Waszych dzieci! Zróbcie im niespodziankę!

Niemożliwe” opowiada historię wszechświata od wielkiego wybuchu do narodzin roślin, zwierząt i ludzi. Niezwykła podróż przez cząsteczki, które odkrywają tajemnice powstania wszechświata, słońca, planet oraz późniejszego życia na ziemi. Jest to dobre wprowadzenie do wzbudzenia zainteresowania u dzieci stworzeniem świata i wszystkimi elementami, które się z nim łączą. Czujemy po niej niedosyt i już szukam kolejnej książki w tej tematyce.

• Dla szkrabów
  • Dziecięce - (3) na przyszłość