Łatwo być miłym!

Okładka książki Łatwo być miłym! Francesca Pirrone
Okładka książki Łatwo być miłym!
Francesca Pirrone Wydawnictwo: Muchomor opowieści dla młodszych dzieci
28 str. 28 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Muchomor
2021-04-02
2021-04-02
28 min.
Katarzyna Radziwiłł

Okładka książki Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Wytrzyszczka, ... Joanna Rusinek, Mic...
Okładka książki Leopantera. Historia pewnej miłości Józef Wilkoń, Piotr Wilkoń
Leopantera. Hi... Józef Wilkoń, Piotr...
Okładka książki Najmocniej na świecie! Trish Cooke, Helen Gillian Oxenbury
Najmocniej na ... Trish Cooke, Helen ...
Okładka książki Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze Joost Elffers, Saxton Freymann
Owocoemocje, c... Joost Elffers, Saxt...

„Łatwo być miłym” to książka włoskiej ilustratorki Francesci Pirrone. To autorka obdarzona talentem do rysowania i tworzenia prostych prawd w sposób niezwykle słodki i czytelny dla dziecka (i dorosłego) w każdym wieku. Przecież tak naprawdę potrzeba niewiele słów, mało czynów, by każdy z nas czuł się miło.
Co mnie urzekło w tej książeczce? Przede wszystkim rysunki. Prosiaczek, z którym poznajemy emocje, jest przesłodki. Nie ma chyba na świecie dziecka, które nie twierdziłoby tak samo. Choć ilustracje są oszczędne i symboliczne, są bardzo proste w przekazie. Właściwie nawet bez słów można by było zrozumieć o co chodzi.
Więcej na: https://konfabula.pl/latwo-byc-milym-ksiazeczka-o-slodkim-prosiaczku/

Co mnie urzekło w tej książeczce? Przede wszystkim rysunki....

“Łatwo być miłym” @francescapirrone62 to książeczka dla małych czytelników. Kojarzy mi się z takim mini poradnikiem 🤭

Na początku zakładałam, że będzie ona odpowiednia dla dzieci od czterech lat. Ale jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłam jak mało w niej tekstu, są pojedyncze słowa takie jak “Dziękuj”, “Uśmiechaj się”.
Większą część książeczki zajmują ilustracje. Głównym bohaterem jest prosiaczek, który pokazuje jak łatwo być miłym. Każda z rad zilustrowana jest, krótką przygodą świnki.

I właśnie ta mała ilość tekstu a mnogość obrazków przekonała mnie do pokazania książeczki mojemu dwulatkowi. I spodobała mu się. Swoimi słowami mogłam mu opowiedzieć przygody prosiaczka, a są one proste, zaczerpnięte z życia każdego z nas.

Myślę, że książka tak minimalistyczna obrazuje to, że nie potrzeba wielkich słów i czynów by sprawić komuś radość. Bo czy nie jest nam miło jak ktoś się po prostu do nas uśmiechnie?

Mała świnka zwraca też uwagę, że Ziemia też potrzebuje naszej pomocy.

Myślę, że to piękny pomysł na prezent dla każdego dziecka. A i nie jednemu dorosłemu przypomni jakie to proste, aby być miłym. Bo prawda jest taka, że nawet jak czytamy dziecku najpiękniejsze, najmądrzejsze książki to dziecko i tak najwięcej nauczy się naśladując nas, dorosłych.

Większą część książeczki zajmują ilustracje....

"Kiedy Ty jesteś miły dla innych, inni są mili dla Ciebie!"

Łatwo jest być miłym... Po prostu podziękuj. Uśmiechnij się. Zaproponuj pomoc. Kiedy jesteś miły, inni też są mili. Życzliwość to cenna cecha, którą wszyscy posiadamy, można ją praktykować wszędzie i z każdym, nie wymaga wiele pracy, nauki ani poświęcenia, a sprawia, że dobrze czują się ci, którzy ją okazują, i ci, którzy ją otrzymują. Czy to nie jest niesamowite? Słodka świnka, zabawna i przede wszystkim bardzo miła, pokazuje nam, jak łatwo być miłym! Ta książka to opowieść o tym, że każde dobro do nas wraca i to ze zdwojoną siłą.

Piękna, poruszająca i zachwycająca książeczka o niewielkich gabarytach, ale traktująca o temacie istotnym i ważnym dla każdego człowieka, dlatego jest tak bardzo uniwersalna. To książka dla każdego - dla czytelnika małego i dużego. Uczy, daje do myślenia i skłania do refleksji. Obowiązkowa lektura dla każdego, która powinna się znaleźć w każdej biblioteczce. Tekstu w niej jest niewiele, jednak jest on bardzo wyjątkowy i wystarczający. Przepiękne rysunki tylko dodają atrakcyjności i uwypuklają całość tematyki książki. Główny bohater - prosiaczek daje czytelnikowi 11 porad, jak być miłym, na koniec puentując piękną życiową prawdą o tym, że każde dobro do nas wraca, w różnej postaci. Bo w życiu zawsze trzeba pamiętać o najważniejszych zasadach i kierować się nimi, bo wtedy życie jest prostsze i piękniejsze.

Książka pokazuje również wiele codziennych sytuacji, które przydarzają się każdemu z nas i próbuje uchwycić ich istotę. Uświadamia nas, że warto dbać o innych ludzi, ale nie zapomnając również o sobie i swoich potrzebach. Jest to świetna pozycja do pracy zarówno już w najmłodszych latach nauki jak i podczas zabaw w domu - genialny wstęp do nauki związków przyczynowo-skutkowych wielu sytuacji. Myślę, że powinien to być przewodnik dla każdego rodzica, nauczyciela, opiekuna i pedagoga na początku drogi edukacyjnej młodego pokolenia. Książka wywołuje wiele pięknych emocji, jest pozytywna i radosna. Wprawia w szczęśliwy nastrój i pobudza do działania.

Polecam tę książkę każdemu, ponieważ w tak niewielkim formacie i na tak niewielkiej liczbie stron, autorka uchwyciła wszystko to, co jest ważne w życiu każdego człowieka. Zwraca uwagę na to, co w codziennym, zabieganym życiu jest czasem niezauważalne, pozwala się zatrzymać. To wprowadzenie do rozmowy z dziećmi o dobru i wzajemnych relacjach. Gotowość do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi jest ukazana w prosty, ciekawy, oryginalny i piękny sposób, przystosowany już dla najmłodszych czytelników. Każdy wyciągnie z tej pięknej treści coś dla siebie, bo jest to pozycja uniwersalna. Polecam z czystym sumieniem.

"Kiedy Ty jesteś miły dla innych, inni są mili dla Ciebie!"

Hej, Ty! Bądź miły!

Myślisz, że nie jest to proste zadanie? W czasach kiedy wszystko jest trudne, zbyt duże i przerasta nas na każdym kroku?

Bardzo łatwo jest być miłym. Trzeba tylko posłuchać zabawnego prosiaczka i jego złotych 11 rad.

Głównym bohaterem książeczki wydawnictwa Muchomor jest sympatyczny prosiaczek. Nie zawsze wszystko idzie mu łatwo, ale zawsze pamięta o najważniejszych zasadach. Gdy do nich się stosuje, okazje się, że wiele spraw jest prostszych i wszystko pomyślnie się układa.

Prosiaczek spotyka na swojej drodze przyjaciół i przypadkowe postaci. Pokazuje, że wszystko się opłaca, gdy tylko jesteś miłym. Prosiaczek pewnego razu gubi swoją zabawkę, zauważa to mała myszka i postanawia mu ją oddać. Historia ta pokazuje, że nie tylko myszka zachowała się uczciwie. Prosiaczek podziękował jej bardzo serdecznie. Codzienne sytuacje ukazane w prostych, schematycznych opowiastkach pozwalają zauważyć, że wzajemna troska i uśmiech jest najcenniejszym darem. Innym razem prosiaczek dostrzega maleńkiego, zmarzniętego ptaszka na drzewie, postanawia mu pomóc i buduje dla niego karmnik - jego mały domek, w którym będzie mógł się schronić przed mrozem.

Prosiaczek pokazuje, że nie tylko o innych trzeba dbać. Należy także żyć zgodnie z własnym sumieniem i dbać o przyrodę i ziemię. A na koniec zdradza nam motto, które wszyscy powinni zapamiętać.

W tej niewielkiej książeczce ukazanych jest tyle życiowych prawd. Wspaniałe ilustracje i prosty tekst dopełniają się wzajemnie. To bardzo wartościowa książka i dla dużych i dla najmłodszych. Już 3 latek wyniesie z niej solidną lekcję wartości. Poszczególne historie są opowiedziane w trzyelementowych obrazkach - będą one wspaniałą bazą do rozwijania myślenia przyczynowo-skutkowego, nad niektórymi warto się zastanowić i to właśnie w tej książce jest wspaniałe! Uczy myślenia i do tego rozwija etyczne zachowania. Wspomniałam już, że nie jest to tylko książka dla najmłodszych. Myślę, że będzie ona wspaniałym prezentem, dla kogoś, komu chcemy powiedzieć, że jest dla nas ważny.

To bardzo uczuciowa i radosna książeczka w grubej oprawie, z grubymi kartkami papieru. W środku znajdziecie piękne i proste ilustracje, a w całości użyto tylko 7 podstawowych kolorów. Uwielbiam takie książki. Pozwalają zwrócić uwagę na to, co niezauważalne przy całej palecie kolorów.

Hej, Ty! Bądź miły!

"?Łatwo być miłym!" to krótka forma literacka. Na jej treść składa się zaledwie kilka słów, jednak to obrazki stanowią tu główny przekaz. W kilku scenkach, z których każda zbudowana jest z trzech ilustracji poznamy małego prosiaczka. To właśnie on pokaże młodym czytelnikom co to znaczy ?być miłym?. Prosiaczek bowiem doskonale wie, jak trzeba się zachować, by sprawić przyjemność innym zwierzakom. Co robi prosiaczek, gdy zajączek smutny i ze spuszczoną głową kopie kamyki? Uśmiechem i otwartymi ramionami odgania wszelkie troski z serca przyjaciela. Co robi, gdy słyszy miauczenie, dobiegające z wnętrza kosza na śmieci? Bez mrugnięcia okiem nurkuje w kuble, by uratować kotka, który znalazł się tam w wyniku jakichś nieszczęśliwych okoliczności. To jednak nie koniec!

Prosiaczek pokaże dzieciom, że bycie miłym to także dbanie o otaczający nas świat. W końcu czy nie jest przyjemnie, gdy w czasie spaceru widzimy czyste alejki i pięknie kwitnące kwiaty? Mały bohater opowieści Francesci Pirrone da maluchom świetny przykład i swoim zachowaniem nauczy je, że troska o przyrodę i współodpowiedzialność za swoją małą ojczyznę to także bardzo ważna sprawa. Każda krótka przygoda prosiaczka i jego przyjaciół pokaże, że tak naprawdę łatwo jest być miłym. A gdy już wywołamy na czyjejś twarzy uśmiech, to i nasze serce przepełnione jest radością!

"Łatwo być miłym!" to urocza, pełna ciepła i pięknych emocji opowieść dla najmłodszych. Francesca Pirrone, włoska pisarka i ilustratorka, stworzyła świetną, obrazkową historię o tym, że dobro zawsze powraca. Na stronach swojej książki powołała do życia kilku bohaterów, którzy wspólnie z prosiaczkiem pokażą dzieciom, że każdy z nas potrafi być serdeczny. Każdego z nas stać na drobne gesty, które zmieniają wiele, choć z pozoru wydają się być mało znaczące. Wdzięczność, troska, cierpliwość czy gotowość do niesienia pomocy to cudowne i jakże potrzebne cechy, które w wielu sytuacjach są wyrazem tego, że ktoś jest dla nas bardzo bliski.

Jest to naprawdę cudowna opowieść, po którą śmiało możecie sięgać nawet z 2-latkami. Zachęcam jednak, by podsuwać tę książkę także starszakom. Tak naprawdę dzieci w każdym wieku wyciągną z tej historii coś dla siebie. Ja jestem tą książką zachwycona i wiem, że będę do niej często zaglądać z moimi synami. Dlaczego? Ponieważ jest to lektura wywołująca uśmiech, a tego nigdy za wiele!
Czytelnicze Podwórko

• Dla dzieci
  • Dziecięce
  • Dziecięce - (3) na przyszłość
  • Dla szkrabów
  • Chce mieć!
  • Przeczytane Marcelince

Dodaj cytat z książki Łatwo być miłym!