Miła robótka. Polskie świerszczyki, harlekiny i porno z satelity

Okładka książki Miła robótka. Polskie świerszczyki, harlekiny i porno z satelity Ewa Stusińska
Ewa Stusińska Wydawnictwo: Audioteka Seria: Reportaż reportaż
reportaż
Reportaż
Audioteka
2021-02-26
2021-02-26
literatura polska

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 10 (46) / październik 2021 Anna Alboth, Wojciech Bonowicz, Karol Grygoruk, Eliza Kącka, Katarzyna Kazimierowska, Zuzanna Kowalczyk, Siergiej Lebiediew, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Herta Müller, Urszula Pieczek, Mateusz Roesler, Ewa Stusińska, Beata Szady, Lisa Taddeo, Anna Tatarska, Aleksandra Warecka, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Wojcie...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 2 (38) / luty 2021 Justyna Dąbrowska, Karol Grygoruk, Elle Hunt, Joanna Lech, Bolesław Leśmian, Karolina Lewestam, Paulina Maślona, Andrzej Mencwel, Ania Morawiec, Joanna Mueller, Izabela O’Sullivan, Daniel Petryczkiewicz, Michał Rzecznik, Bartek Sabela, Paweł Sołtys, Mery Spolsky, Ewa Stusińska, Adelajda Truścińska, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...

Miła robótka - miła lekturka XD

Przyszedłem tu po wiedzę. Mimo iż każdy z poruszanych tematów wydaje mi się przedstawiony zaledwie pobieżnie to i tak książka napakowana jest informacjami po brzegi. Zabieg ze zmianą formy każdego z rozdziałów świetny - wywiady, przykłady, wspomnienia, zadania, dzienniki zdarzeń. Osobiście nie jestem fanem moralizatorskiego tonu, a porównanie obu pań o nazwisku Figura miało trafione i trąci to gimnazjalnym stylem pisania rozprawek piątkowej uczennicy.

Czyta się szybciutko, pewnie ze względu na tematykę.

Miła robótka - miła lekturka XD

Ciekawy materiał nt. polskiej pornografii. Garść ciekawostek do przyswojenia, bez głębszej refleksji.

Bardzo dobrze mi się to czytało. Pozwoliło mi to też lepiej zrozumieć kontekst w jakim dorośli moi rodzice i który ciągle rzutuje na nasze podejście do seksualności w kraju. Polecam

Mam wrażenie, że temat nie został wyczerpany a zakończenia w zasadzie brak. Czyta się dobrze, ale bez fajerwerków.

Muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak dobrego reportażu - ,,Miła robótka" to pozycja świetnie zresearchowana i napisana z polotem i wielką pasją do tematu. Długość też w sam raz, aczkolwiek aż chce się czytać więcej. Bardzo polecam!

Bardzo rzetelny i ciekawy reportaż dotyczący rozwoju pornografii i erotyki w Polsce na przełomie lat 90' i 00'. Konkretna, dużo się dowiedziałam.

Sentymentalna podróż, która pozwala na ponowne odkrycie rodzącej się erotyki w Polsce. Dla mnie obowiązkowa pozycja dla miłośników lat dziewiędziesiątych.

Reportaż o dość nie spotykanej tematyce. Bardzie ciekawe ujęcie przemian społecznych w latach 90, i to od strony o której nikt raczej nie chce rozmawiać.

Reportaż o czasie przemian, o okresie kiedy jako Polska weszliśmy w świat kapitalizmu. Zachłysnęliśmy się wolnością, brakiem cenzury, wolnością. Pojawiło się bardzo dużo erotyki: wydawnictw, czasopism, filmów etc. Z czasem sytuacja okrzepła, z kiosków zniknęły wydawnictwa erotyczne (same kioski też częściowo zniknęły, ale to inna historia),wiele zrobił internet, gdzie bez problemu można znaleźć takie treści.
Ciekawie się czytało, może w tym zasługa nutki sentymentu. Warto było sobie przypomnieć te dawne lata. Kolejne rozdziały pisane z wyczuciem, choć zdarzają się bardziej dosadne sformułowania, jednak w sposób delikatny.

Musze przyznać, ze niektóre książki mnie zadziwiają pod kątem tematyki. Ta właśnie jest jedną z nich. Autorka skupia się w tym reportażu nad historią polskich świerszczyków oraz pornografii w Polsce. Temat naprawdę ciekawy aczkolwiek kontrowersyjny. W latach dziewięćdziesiątych Polska otworzyła wrota kapitalizmu i nasz rynek został zalany produktami z Zachodu. Razem z nimi pojawiła się też zachodnia frywolność i obietnica seksualnego spełnienia w postaci czasopism i filmów. Razem ze zniknięciem cenzury granica między erotyką a pornografią się zatarła, a wszędzie zaczęły królować kasety VHS, seks telefony czy erotyczne anonse w prasie. Również był to czas pierwszych sex-shopów. Zwykły szary obywatel był teraz bombardowany z każdej strony przez zdjęcia oraz literaturę porno. Była ona wszędzie dostępna – nawet w kioskach Ruchu.
„Miła robótka…” jest swoistą kroniką opisująca wkroczenie pornografii po upadku komunizmu w Polsce. Autorka w sposób przejrzysty i bardzo rozubudowany przedstawia czytelnikowi rozwój poszczególnych gałęzi pornografii w Polsce. Mamy tutaj historie pojawienia się pierwszych kaset VHS z filmami dla dorosłych w Polsce, pojawienie się pierwszych sex-shopów, czy cały przekrój przez wszystkie tytuły czasopism zajmujących się tą tematyką. Co ciekawe również znajdujemy tutaj przykładowe anonse z lat dziewięćdziesiątych czy historie osoby która w tamtych latach udzielała Polakom seks porady. Stusińska też przytacza dużo informacji o ikonach polskiej erotyki i pornografii. Tę pierwszą była Katarzyna Figura, natomiast tę drugą Klaudia Figura. Książka ta jest prawdziwą skarbnicą wiedzy jak wyglądało wkroczenie zachodnich świerszczyków do pokomunistycznej Polski a także przedstawia jakie zmiany zaszły w społeczeństwie polskim, które przez lata były zza żelazną kurtyną. Całość została zwieńczona zmianami społecznymi i politycznymi, które znowu zepchnęły erotykę i pornografię do działu zakazanego. Naprawdę warto przeczytać.

• Reportaż
  • Ebooki
  • Reportaże

Dodaj cytat z książki Miła robótka. Polskie świerszczyki, harlekiny i porno z satelity