Oczy Adrianny

Prozami
2021-03-17
2021-03-17
literatura polska

...tak wiele zależy od Lektora!
bo niestety bardzo dobrą książkę można przeczytać bardzo bardzo słabo.
Nie ocenię książki bo ocena byłaby bardzo słaba, a ja kierowałabym się moim odbiorem/odsłuchem, nie zaś treścią i wartością książki.
Trzy razy wracałam do audiobooka, bardzo chciałam wysłuchać do końca - jednak poddałam się (nie byłam w stanie słuchać kolejnych zdań odczytywanych przez Lektorkę...)

...tak wiele zależy od Lektora!
bo niestety bardzo dobrą książkę można przeczytać bardzo bardzo słabo.

Zupełnie mylący opis na okładce, który sugeruje jednowątkową historię. Tutaj natomiast mamy do czynienia z wieloma wątkami, które splatają osoby sióstr. Czy to kwestia oczekiwań po przeczytaniu blurba, czy niezbyt porywających historii innych bohaterów, nie wiadomo, ale poza wątkiem Karoliny, Ady, Mateusza i Patryka czytelnika mało interesują pozostałe historie. Może to być również to, że pojawiają się one nagle nie wiadomo skąd i drażniąco odciągają czas powrotu do lubianych bohaterów.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna książka. Ale dla mnie to nie jest romans ale rewelacyjna obyczajówka z wątkiem romantycznym, zawiera także elementy kryminału. Autorka porusza niezwykle ważny temat niepełnosprawności, reakcji na nią i umiejętności życia w takiej trudnej sytuacji, jej akceptacji lub braku takowej. Ale dotyka także miłości, również siostrzanej, zazdrości, zawiści i nienawiści. Historia dwóch sióstr wciągnęła mnie bezapelacyjnie, nie mogłam przerwać czytania, chciałam wiedzieć co będzie dalej. Oczywiście chwilami akcja była przewidywalna ale nie przeszkadzało mi to w czytaniu. Końcówka zaskakująca i trochę nierealna ale to przecież wytwór wyobraźni autorki. Po prostu czytajcie. Sama przyjemność.

„Świat jest piękny nawet dla niewidomych. To od nas samych zależy, czy dostrzeżemy jego piękno.”

Spróbujcie zamknąć oczy i przejdźcie się kawałek bez możliwości dojrzenia, gdzie stawiacie kroki. Dla bohaterki książki pt.: „Oczy Ariadny”, w pewnym momencie, taki świat stał się codziennością. Musiała nauczyć się żyć w nowych warunkach, które stworzył jej los.

Często czynnikiem decydującym o wyborze konkretnej książki jest okładka, gdyż to ona „wpada w oko” od razu. Dopiero potem zaglądamy do notki redakcyjnej, która z reguły bywa przypieczętowaniem wyboru. Spośród wielu tytułów prezentowanych na stronie sztukater.pl zwróciłam uwagę na „Oczy Adrianny” kierując się tymi dwoma elementami i uważam, że to był bardzo dobry wybór.

To moje pierwsze spotkanie z książką tej autorki i już żałuję, że nie czytałam jej wcześniejszych powieści, gdyż „Oczy Adrianny” zrobiły na mnie ogromne wrażenie i pozostawiły ślad w mojej pamięci i sercu. Sięgając po ten tytuł nie spodziewałam się, że otrzymam tak złożoną, fascynującą i wciągającą historię. Patrząc na oprawę graficzną i poznając jedynie notkę redakcyjną na tylnej części książki, można by spodziewać się zwykłej opowieści obyczajowej o dwóch siostrach. Tymczasem jej fabuła dostarczyła mi wielowątkową, bogatą w wydarzenia i barwne postacie powieść, która rozrywa emocjonalnie i sprawia, że wciąż chcemy wiedzieć więcej, z niecierpliwością podążając ku zaskakującemu finałowi.

„Człowiek czasami lubi się oszukiwać, gdy prawda jest zbyt bolesna”

Głównymi bohaterkami są dwie siostry, które różni praktycznie wszystko. Łączy jedno – miłość do tego samego chłopaka. Karolina jest bardziej przebojowa, odważna, pewna siebie, zdecydowana ale też perfidna, arogancka i egoistyczna. Natomiast Adrianna wykazuje więcej empatii, szczerości, spokoju i wrodzonego wdzięku, dzięki któremu zdobywa sobie sympatię wśród znajomych a zwłaszcza płci przeciwnej. Jest nieświadoma prawdziwych uczuć Karoliny uważając ją za swoją najlepszą przyjaciółkę. Wierzy, że wszystko co ma, zawdzięcza swojej starszej siostrze. Tydzień przed ślubem Adrianny z Mateuszem świat obu sióstr całkowicie się zmienia i obie muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością.

Postać Adrianny była dla mnie zbyt idealna, niemal bez żadnych wad. Jednak czułam, że nie do końca jest tak, jak autorka nam ją pokazuje. Niejednokrotnie drażniła mnie swoją naiwnością, tłumaczeniem sobie wszelkich działań siostry czy Mateusza po swojemu. Bardziej prawdziwa wydaje się Karolina, do której od razu poczułam niechęć, ale odczucia związane z tą postacią zmieniały się u mnie wraz z rozwojem sytuacji. Sprawiły to już pierwsze słowa, które dziewczyna wypowiada na początku rozdziału mówiąc, że nie wie dokładnie kiedy zaczęła nienawidzić swojej siostry. Już w momencie narodzin Ady poczuła do niej awersję, która wzrosła jeszcze bardziej w latach szkolnych, gdy pojawił się Mateusz Szulc. Jednak nikt nie domyślał się prawdziwych uczuć Karoliny do młodszej siostry, gdyż potrafiła skrzętnie je ukryć, pokazując na zewnątrz zupełnie odmienną twarz od tego, co nosiła w sercu.

To nie jedyne postacie tej zachwycającej, wielowarstwowej i nietuzinkowej opowieści. Każda z występujących w niej osób ma za sobą jakąś mniej lub bardziej trudną przeszłość i własną historię. Nikt nie jest tu do końca dobry ani zły, każdy popełnia błędy, podejmuje trudne decyzje, które powodują różne komplikacje i rzucają cień na obecne życie.

„Oczy Adrianny” to doskonale i zgrabnie opowiedziana historia o miłości, wybaczaniu i lekcjach dawanych przez życie. Jest ona bardzo emocjonalna, różnorodna i życiowa, poruszająca ważne zagadnienia związane z niepełnosprawnością i adaptacją w społeczeństwie. Dynamika akcji sprawia, że nie ma w tej powieści czasu na nudę, gdyż wciąż jesteśmy zaskakiwani nowymi okolicznościami i faktami. To wszystko sprawia, że nasza uwaga jest absorbowana od początku aż do ostatniej linijki tekstu. Historia opowiadana jest z punktu widzenia Karoliny i Adrianny ale też poznajemy perspektywę zdarzeń dwóch innych osób, których narracja prowadzona jest w trzeciej osobie a ich spojrzenie daje pełniejszy obraz sytuacji wprowadzając dodatkowy niepokój i napięcie.

Fabuła została tak świetnie zaplanowana, że dopiero na koniec wszystko staje się jasne i wszystkie karty zostają odkryte. Odnajdziemy w niej nie tylko motywy obyczajowe ale nawet wątek kryminalny, gdyż nie bez powodu pojawia się wśród postaci detektyw Mirek Filer, znany z cyklu "Akta Mirka Filera". W powieści „Oczy Adrianny” otrzymał on wprawdzie drugoplanową rolę, ale nie mniej ważną.

Pani Danka Braun z niezwykłym wdziękiem, lekkością i przeprowadza nas przez kolejne epizody, oplata wielobarwnymi przeżyciami ale przede wszystkim pokazuje świat z perspektywy osoby niewidzącej. To opowieść o akceptacji tego, co nas spotyka, umiejętności dostrzeżenia piękna chwili, dojrzenia tego, co w drugiej osobie jest najpiękniejsze i wartościowe. Często nie przywiązujemy uwagi do drobiazgów, przyjmując je jako coś normalnego i zwyczajnego. Tymczasem patrząc jedynie zmysłem słuchu czy węchu rzeczywistość nabiera zupełnie innych dźwięków, zapachów i znaczeń.

To jedna z lepszych książek, jakie ostatnio przeczytałam, gdyż poprzez stworzenie postaci Adrianny i jej historii, zaczynamy rozumieć co dla takich osób jest ważne, jak powinniśmy się wobec nich zachowywać, czego nie robić i w jaki sposób można im pomóc. Poprzez tę opowieść autorka pokazuje, że życie stawia czasami przed nami różne przeszkody ale najważniejsze jest to, by nigdy się nie poddawać.

„Ciesz się tym, co masz. Szukaj piękna w drobiazgach. Raduj się chwilą. Bądź wyrozumiały dla innych. Uwierz w człowieka.”

Książkę otrzymałam od portalu Sztukater.pl

Często...

Książka dobra lecz trochę przy długa, momentami ciągnie się bez konkretnej akcji ale podejrzewam że to zabieg zamierzony. Np. po to, aby ukazać jak zmieniło się życie bohaterów, jak wydarzenia na nich wpłynęły, jak tłumaczyć sobie ich zachowania.
Jak dla mnie książka zbyt dramatycznie naznaczona. Wszystkie ważne wydarzenia poprzedzają tragedie, jak gdyby bez nich nie można podjąć jakiejś decyzji. Trochę przesadzona.

Bohaterkami opowieści Danka Braun uczyniła dwie siostry. Karolina poznaje w szkole Mateusza i zaczyna się w nim podkochiwać. Chłopak pochodzi z dobrej rodziny, jego rodzice mają własny gabinet stomatologiczny, on zaś już od dzieciństwa ma ściśle wytyczony cel – ma podążać śladami rodziców. Pewnego dnia Mateusz poznaje młodszą siostrę Karoliny – Adriannę. Od pierwszej chwili nawiązuje się pomiędzy nimi nić porozumienia. Są ze sobą przez okres licealny a potem studia. Oczywiście Adrianna podobnie jak Mateusz wybiera stomatologię. Planują ślub oraz wspólną przyszłość. Niestety przewrotny los bywa okrutny. Zdarza się wypadek, który nieodwracalnie zmieni wszystko. Adrianna nie dość, że traci wzrok to jeszcze na dodatek zostaje porzucona przez narzeczonego, dla którego staje się wybrakowana. To zaledwie początek opowieści. Jak potoczą się dalsze losy dziewczyn już nie napiszę.

Jak dla mnie jest to jedna z lepszych książek autorki. Opowiedziana historia jest niesamowita. Mamy dwie siostry i dwa diametralnie różne charaktery. Podczas, gdy Karolina jest typową buntowniczką, to Adrianna jest miła, ułożona i dobrze się uczy. Obie kojarzą się z żywiołami – ogniem i wodą. Trudno w tej sytuacji dziwić się Mateuszowi, że wybrał Adę, jednak jego późniejsze niedojrzałe zachowanie nie potrafię czymkolwiek i w jakikolwiek sposób wytłumaczyć. Życie pokazuje, że tak samo jak nie potrafimy zaakceptować niepełnosprawnego dziecka, tak samo trudno jest zaakceptować niepełnosprawnego partnera.

Książka wywołuje mnóstwo emocji, przez co pozostaje w pamięci każdego czytelnika. Serdecznie polecam.

Bardzo dobra książka, Danka Braun trzyma fason. Polecam!

Bardzo dobra książka, Danka Braun trzyma fason. Polecam!

Bardzo lubię, gdy książka wywołuje we mnie różne emocje. Doceniam, kiedy są to emocje skrajne. Tutaj była radość, smutek, niedowierzanie, a nawet zażenowanie.
To moja pierwsza książka tej autorki i nie do końca podpasował mi jej styl. Historia ciekawa, trochę zawiła i chyba przydługa. Dużo się dzieje, niektóre sytuacje są mało prawdopodobne, ale rozumiem, że fikcja literacka rządzi się swoimi prawami i nie mam nic przeciwko.
Generalnie książkę polecam, głównie jako odmianę/przerwę w czytaniu innych gatunków literackich. U mnie była to przerwa w thrillerach, chociaż muszę przyznać, że i tu znalazł się taki wątek, więc tak daleko nie odbiegłam od swojego ulubionego kierunku.

Jak zwykle Danka Braun nie zawiodła i kolejna jej powieść, którą przeczytałam pozwoliła mi miło spędzić czas. Bardzo interesująco i momentami zaskakująco poprowadzona fabuła wciąga czytelnika, pozwala wczuć się w losy bohaterów. Dodatkowym atutem jest wprowadzenie postaci, które znam z wcześniejszych książek autorki, przez co czytając mam wrażenie, że to kolejna część sagi, choć to całkiem odrębna historia.
Polecam tę książkę na ciepłe, letnie wieczory aby oderwać myśli od codzienności.

Jak dla mnie świetna książka i stwierdzam że autorka poprawiła swój warsztat pisarski i to bardzo.Pomimo grubości ksiązki szybko się czyta, nie sposób sie nudzić mnóstwo bohaterów poplątane losy ,dużo wątków ciekawi bohaterowie i zaskakujące zakończenie.Polecam

Dodaj cytat z książki Oczy Adrianny