Quarks: Urstoff unserer Welt

Piper Verlag GmbH
1999-01-01
1999-01-01
niemiecki

Czytałem wydanie uzupełnione z 1999-go roku. Tym samym jest oczywiście jasnym, że fizycy teoretyczni mieli w międzyczasie przeszło 20 lat czasu, aby rozszerzyć i podeprzeć nowymi danymi opisany tutaj stan wiedzy. Mimo to uważam, że „Kwarki” warto przeczytać.

Dla mnie, jako nie-fizyka, była to lektura wymagająca. Profesor Fritzsch tłumaczy i definiuje nowe pojęcia tylko raz. Jeśli dana definicja nie zostanie od razu zrozumiana, to dalsza lektura może nie mieć większego sensu. Skłamałbym, gdybym stwierdził, że zrozumiałem wszystko co ten uczony opisał. Mam jednak wrażenie, że zrozumiałem ogólne zależności ze świata kwarków i chromodynamiki kwantowej.

Doceniam bardzo jasne ilustracje tej książki. Czasami jeden rysunek mówi więcej niż tysiąc słów. A jak to zwykle bywa z książkami popularyzującymi najnowsze osiągnięcia fizyki lub kosmologii, nie można w nich stosować języka dla fizyków najklarowniejszego, czyli matematyki.

Książka sprawia również wrażenie napisanej nieco suchym stylem, bardzo przypominającym wykład akademicki. Nie polecam tej pozycji zupełnym nowicjuszom.

• Fizyka, astronomia, kosmologia
  • Nauki ścisłe