Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje

Okładka książki Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje Ori Brafman, Rom Brafman
Okładka książki Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje
Ori BrafmanRom Brafman Wydawnictwo: Kompania Mediowa Cykl: Inwestuj w siebie (tom 6) Seria: Inwestuj w siebie poradniki
poradniki
Inwestuj w siebie (tom 6)
Inwestuj w siebie
Sway. The Irresistible Pull of Irrational Behavior
Kompania Mediowa
2021-02-24
2021-02-24
Małgorzata Maruszkin
bestseller new york times nieracjonalne decyzje nieracjonalne zachowanie bestseller Harvard Business School pierwsze wrażenie unikanie straty rozwój osobisty samodoskonalenie wiedza o człowieku ewolucja psychologia społeczna

Dawno tak bardzo się nie zmęczyłam, jak czytając tę książkę. Autorzy zaczynają jakąś myśl na początku rozdziału i ze świecą szukać jej puenty. Ciągłe powtórzenia "aby to zrozumieć, przenieśmy się do...", wybijały mnie z lektury. Zdecydowanie przyjemniej czyta się książki Miłosza Brzezińskiego, który uprawia podobny styl pisania.

Bracia Brafman to duet psychologa i ekonomisty. W swojej książce próbują przedstawić irracjonalne zachowania, znaleźć ich przyczyny, motywy kierujące człowiekiem i pokazać jak ta hitoria mogłaby się potoczyć, gdyby człowiek zachował się racjonalnie, a to wszystko na przykładach autentycznych wydarzeń, czy to lekarza, który nie uratował życia dziecka, czy pilota, który doprowadził do katastrofy. Autorzy profesjonalnie i fachowo podeszli do tematu rozpracowując każdą historię bardzo dokładnie i pokazując jak można było tego uniknąć. Wszystko zostało szczegółówo przedstawione w bardzo przystępny sosób, dzięki czemu łatwo można rozumieć co autorzy chcą przekazać czytelnikowi. Czego ja dowiedziałam się z tej książki? Każdy z nas czasami działa irracjonalnie, nawet najbardziej inteligenty czy uczony człowieki zdarzają się takie stuacje, że nie jesteśmy zachować tej zdrowej równowagi tylko podejmujemy głupie decyzje.

Bardzo przystępnie napisana pozycja z dziedziny psychologii popularnej (w dobrym rozumieniu tego terminu) poświęcona zjawisku nieracjonalności różnych ludzkich wyborów. Lekki, łatwy w odbiorze jezyk, duża liczba przykładów na które się powołuje braterski duet autorski, swada wywodu to najważniejsze zalety tej pozycji. Gdyby wskazywać slabsze strony to wyznacza je charakter przyjętego wywodu i swego rodzaju próba ugotowania potrawy z wielu składników (podejmowanie decyzji, dynamika procesów grupowych, popularne heurystyki wnioskowania i decyzji, konformizm, efekt kameleona, itd.) w jednym garnku, czyli raptem na 171 stronach książki (bez podziękowań, bibliografii i indeksu). siłą rzeczy otrzymujemy danie smakowite, ale pozbawione nieco głębi smaku. W każdej z opisanych na jej kartach dziedzin są pozycje i autorzy należący do kanonu wiedzy psychologicznej, którzy objaśniają to równie atrakcyjnie, jednak w sposób bardziej metodyczny i pogłębiony (Khaneman, Ariely, Zimbardo, Cialdnini, bracia Heath by wymienić tylko tych najbardziej znanych). Nie zmienia to faktu, że uważam tę pozycję za jak najbardziej godną lektury i polecenia, szczególnie jako starter, zachęta lub zgrabny tom All in one.

Jak dla mnie ksiązka-intro. W przystępny sposób pokazująca pewne mechanizmy na podstawie całej masy przykładów. Ciekawa, choć absolutnie nie wyczerpująca tematu, ani mocno się w niego nie zagłębiająca. Możliwe że taki był zamysł autorów, jeśli tak to się im udał.

Wyjaśnić nieracjonalne.

Dlaczego postępujemy czasem irracjonalnie? Dlaczego podejmujemy decyzje, które z rozsądkiem i z logiką mają niewiele wspólnego? Takie decyzyjne sytuacje zdarzają się chyba każdemu z nas. Gdyby jednak spytać każdego z nas z osobna dlaczego podjął taką, a nie inną decyzję, to najczęściej nie potrafilibyśmy tego sensownie wytłumaczyć. Autorzy niniejszej książki próbują zrobić to poniekąd za nas, biorąc na warsztat problem nieracjonalności w naszym życiu.

Sytuacji, w których decydujemy na przekór rozsądkowi i logice znaleźć można w życiu mnóstwo i dotyczą one w zasadzie każdej sfery życia. Czasem chcemy dopasować się dzięki naszemu wyborowi do większości, czasem chodzi o emocje, czasem o brak czasu do namysłu, czasem o chęć wpasowania się w obowiązujące trendy, czasem o zwykły impuls podyktowany chwilą bieżącą… Niestety decyzje są w życiu dorosłego człowieka czymś wiążącym i zawsze trzeba się zmierzyć z ich konsekwencjami. W przypadku decyzji nieracjonalnych bywa to bolesne.

Bracia Brafman podchodzą do tematu w bardzo rzetelny, fachowy sposób, zaprzęgając na potrzeby wyjaśnienia całego zjawiska współczesne zdobycze psychologii, jak np. tezy społecznej psychologii organizacji i ekonomii. Ponadto jeden z braci-autorów jest psychologiem, a drugi… przedsiębiorcą (!); takie połączenie rzuca nowe światło na całe omawiane zagadnienie, które można rozpatrywać także pod kątem biznesowo-marketingowym (wszak do tego także sprowadza się marketing: na łapaniu nas za rękaw i nakłanianiu do podjęcia w konkretnej chwili wiążącej decyzji, która dla marketingowca będzie nad wyraz korzystna, a dla nas… już niekoniecznie).

Z psychologicznego punktu widzenia za nieracjonalne decyzje odpowiadają wykształcone w naszych umysłach schematy zachowań, głęboko zakorzenione lęki oraz chęć wpasowania się w otaczającą nas społeczność. Mowa m.in. o chęci unikania straty, o potrzebie zrobienia wrażenia, czy o efekcie potwierdzenia, który w założeniu ma utrzymać w nas pewien stały poziom poczucia własnej wartości. Natomiast patrząc na sprawę z biznesowego punktu widzenia najczęściej po prostu ulegamy PR-owcom, którzy świetnie wykonują swoją pracę; ich zadaniem jest bowiem złapać klienta i skłonić go w krótkim czasie do decyzji np. o zakupie – jedyną wartością jest tutaj potencjalny zysk sprzedającego, tak bowiem działa rynek. Konsekwencje podjętych przez nas decyzji to już potem tylko i wyłącznie nasz problem.

Bracia Brafman bardzo trafnie rozkładają opisywany czynnik nieracjonalny na części składowe. Wszystkie zamieszczone w książce wywody są nad wyraz klarowne, jasne, a także pełne anegdot i wziętych z życia, obrazowych przykładów. Lektura jest w efekcie nie tylko przyjemnością, ale i wartościowym studium tego, jak bronić się przed nieracjonalnością w podejmowaniu decyzji we własnym życiu. Taka nauka z pewnością nikomu nie zaszkodzi.

Polecam!

Wyjaśnić nieracjonalne.

Kiedyś chciałam studiować psychologię. Tak bardzo, że niemal nie porzuciłam swoje ówczesne studia, bo przecież jak poświęcać się pasji to na 100%. Pragnienie odpłynęło, czego dziś absolutnie nie żałuję, ale zainteresowanie psychologią pozostało, dlatego od czasu do czasu sięgam po ten rodzaj literatury. Ostatnio w moje ręce wpadła i przez chwilę w nich pozostała świeżutka książka, która nie ma jeszcze nawet miesiąca, "Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje" autorstwa Roma Brafman i Ori Brafman z serii Inwestuj w siebie, Wydawnictwa Kompania Mediowa. Pozycja okazała się wciągającą lekturą o irracjonalnych zachowaniach istot ponoć racjonalnych. Tak, tak, to o nas mowa ;) Dlaczego zdarza się, że ludzie działają wbrew zdrowemu rozsądkowi, ulegają uprzedzeniom, które rzutują na postrzeganie sytuacji, a są wręcz oderwane od rzeczywistości i przyklejają etykiety, których potem kurczowo się trzymają (choćby ziemia się trzęsła i szalało tornado). Są tu przykłady decyzji, które podjęte na przekór wszelkim zasadom logiki, doprowadziły do katastrof, zaprzepaszczenia naukowych odkryć i konieczności pożegnania się z fortuną. A wszystko przez obawę przed stratą? Bo jak nikt nie chcemy utracić swojego dobrego wizerunku, gruntu pod nogami, czy wiarygodności naszej wizji. Kurczowo trzymamy się informacji, które pasują do wcześniej wykreowanego w umyśle obrazu. Bo tak jest bezpieczniej i można pozostać w dobrze nam znanym kokonie konformizmu.

Tacy racjonalni, trzeźwo myślący, zachowujący zimną krew...W najmniej spodziewanym momencie dajemy się ponieść brawurze, ulegamy sugestiom i pozostajemy pod wpływem stereotypów. Dlaczego pozwalamy sobą manipulować i zatrzymujemy się na powierzchni zamiast sięgać dalej, w przód, w przyszłość - w konsekwencje naszych wyborów.  Marzy mi się taki świat, w którym rozum idzie w parze z emocjami, w którym nie skaczemy naiwnie w przepaść, wiedząc, że za moment zderzymy się boleśnie z ziemią. Jednak same marzenia nie wystarczą, a temu światu chyba bardziej zależy na tym, żeby można było nami sterować.
Książka "Na zdrowy rozum" to 192 strony na temat naukowych badań, eksperymentów i opisów sytuacji, które nie są fikcją (choć tak ciężko w to uwierzyć),ale wydarzyły się naprawdę. To zagadnienia z dziedziny sportu, nauki, gospodarki, biznesu, sztuki i relacji międzyludzkich. Jest o dramatycznym wypadku lotniczym na Teneryfie, operacjach na otwartym sercu, Hobbicie, moście zakochanych, tanich hot-dogach, koszykówce, altruizmie i obradach Sądu Najwyższego. Jest też dużo, dużo więcej, bo przecież psychologia nie ma względu na branże, stanowiska i wiek - dotyczy każdego. Napisana tak przystępnym językiem, że zatapiasz się w lekturze i nagle...koniec. A chciałoby się więcej i to jest dobry znak, bo niedosyt jest zawsze lepszy od przesytu :)
Fragment książki: "Atrybucja styka się z efektem potwierdzenia- innym czynnikiem zaburzającym rozsądek. To nasza skłonność do przypisania ludziom etykietek, zakładania, że myślą w określony sposób, oceniania rzeczy na podstawie wstępnej opinii, połączona z niechęcią do zmiany zdania. Inaczej mówiąc, skoro zawodnik ma łatkę: 'z niższej półki', to większość trenerów pozwala, by ta opinia zaciążyła na tym, jak jest później oceniany. Etykietka przyczepiła się na stałe. Zgarniaj punkty, zaliczaj przechwyty, blokuje rzuty, wychodź z siebie, a i tak nie pograsz dłużej, jeśli kolejność wyboru jest przeciw tobie. Nawet po latach."
W pewien styczniowy poranek 2007 r. wybitny skrzypek - Joshua Bell, na którego koncerty przychodziły tłumy, a bilety znikały tak szybko jak się pojawiły, włożył jeansy i czapeczkę bejsbolową. Zszedł do waszyngtońskiego podziemia i wyciągnął z futerału wartego kilka milionów Stradivariusa. Zaczął grać. Tak po prostu, na peronie, wśród zabieganych ludzi. Trwało to 43 minuty, a w tym czasie prawie nikt nie zwrócił na niego uwagi. Nie było oklasków i wzdychania. Ot, uliczny grajek. A gdyby był obstawiony telewizyjnymi kamerami i był ubrany w smoking, czy jego wirtuozeria naprawdę zyskałaby inny wymiar? Jak często dajemy się więc nabrać? Ulegamy wyłącznie temu co widzimy? Zachowujemy się jakby zdrowego rozumu nam po prostu brakowało?
Świadomość istnienia tych mechanizmów i poznanie ich może pomóc nam w jednym - w skutecznym unikaniu manipulacji, bo to ona fałszuje rzeczywistość, a przecież chcemy żyć w prawdzie. Czy jesteś pracownikiem banku, sprzedajesz zapiekanki, wychowujesz dzieci, prowadzisz salon kosmetyczny, leczysz ludzi czy pełnisz funkcję prezydenta to przede wszystkim jesteś człowiekiem - chcesz czy nie podatnym na wpadanie w pułapki umysłu i skłonnym do nieracjonalnych zachowań. A może jednak da się być ponad to? Choćby o milimetr... www.zyj-bardziej.pl

Hej, książkę przesłuchałem w dwa dni. Fajnie opisuje na przykładach sposób reagowania ludzi na różne sytuacje. Dodam, że można się zdziwić z wniosków. Zwłaszcza odnosząc się do nas samych. Dla osób zainteresowanych tematem sposobu decydowania pewnie będzie jedynie wstępem. Natomiast dla mnie jest w zupełności wystarczająca.

Książka o tym, dlaczego zachowujemy się nielogicznie i głupio. Tłumaczy m.in, to, dlaczego jesteśmy w stanie za 20 dolarów zapłacić ponad 200. Dlaczego znany, doświadczony i szanowany pilot postanawia wystartować samolotem mimo złej pogody i braku pozwolenia na lot, zabijając tym samym ponad 500 osób. Dlaczego panikująca matka nie skłania lekarzy do przebadania jej dziecka, w efekcie czego dziecko umiera.
To mocne przykłady, ale przykuwają wzrok i myśli. Tak jak ta książka. A przy tym jest napisana lekko i z wprawą. Czyta się jednym tchem (ma niecałe 200 stron) i zostaje w pamięci.
Na pewno nie wyczerpuje tematu - bo ten jest ogromny. Jednak zawiera w sobie same smaczki - ciekawostki, sporo konkretów i mnóstwo przykładów. Cała seria (Inwestuj w siebie) jest ciekawa i myślę że stworzenie jej to strzał w 10

Zapłacilibyście dwieście dolarów za banknot dwudziestodolarowy? Nie? Brzmi to przecież tak nieracjonalnie... A gdyby do takiej licytacji wprowadzić zasadę mówiącą, że ostatnia osoba zgarnia banknot, ale przedostatnia musi zapłacić tyle, ile zaproponowała a nie dostaje nic? Cóż, okazuje się, że wtedy o wiele łatwiej się zagalopować a dużo trudniej wycofać. Nawet jeśli wydaje się to irracjonalne. Zainteresował Was ten przykład? To mam dla Was dobrą wiadomość :) Książka "Na zdrowy rozum" od @kompania_mediowa_wydawnictwo składa się z mnóstwa takich historii i eksperymentów, które pokazują jak bardzo nieracjonalnie mogą zachowywać się ludzie w niektórych sytuacjach i pod wpływem pewnych czynników. Autorami tej lektury są dwaj bracia - psycholog oraz przedsiębiorca. Z takiego połączenia wyszła lekko napisana książka, z ciekawie podaną wiedzą zarówno z ekonomii jak i psychologii. Czyta się ją jednym tchem, bo wszystkie mechanizmy, które autorzy chcą wyjaśnić są przedstawiane poprzez anegdoty i eksperymenty. Jeśli interesuje Was taki praktyczny wymiar wiedzy to powinniście być bardzo zadowoleni. Przytaczane historie świetnie pokazują to, jak nieracjonalni bywamy, wyjaśniają kiedy i dlaczego się tak dzieje oraz krótko wskazuja, jak się przed tym bronić. Świetna lektura, żeby przyswoić trochę psychologii, ale w bardzo przystępny sposób. Dowiemy się m.in. dlaczego w rosyjskiej edycji Milionerów publiczność specjalnie źle podpowiada uczestnikom i kiedy wolimy nie dostać nic niż otrzymać mniej. Brzmi ciekawie?
Ocena: 8/10 ⭐

Rządzą nami emocje. Idziemy utartymi szalakami,wydeptanymi granicami, których nie wypada przekroczyć. A jednak zdarza się nam podejmować głupie i nieprzemyślane decyzję pomimo racjonalnego podejścia do życia. Skąd ten konflikt? Na to pytanie odpowiadają autorzy książki "Na zdrowy rozum" podając przykłady z życia wzięte.

Niekiedy błahe i mało istotne słowa, gesty czy zachowania mają wpływ na podjęte przez nas decyzję. Nie zawsze są one przemyślane ale skutki odczuwa nie tylko osoba, której to dotyczy ale i osoby dookoła jej.

"Inwestuj w siebie" to bardzo interesująca seria książek napisana przystępnym językiem, która powinna zagościć na każdej półce. Polecam śledzenie nowości wydawniczych z tej serii - każdy w znajdzie w niej coś dla siebie.

Niekiedy błahe i mało istotne słowa, gesty czy...

• Psychologia
  • 1. Książki
  • Audiobooki
  • 1.3 Popularnonaukowa/psychologia
  • Inwestuj w siebie FBI
  • Z2021

Ori Brafman Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje Zobacz więcej