Plan na miłość, czyli jak stworzyć fajny związek

Okładka książki Plan na miłość, czyli jak stworzyć fajny związek Logan Ury
Okładka książki Plan na miłość, czyli jak stworzyć fajny związek
Logan Ury Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
Znak
2021-04-05
2021-04-05
Aleksandra Gietka-Ostrowska

Bardzo interesująca pozycja dla osób, które po wielu nieudanych próbach budowania trwałych relacji, nadal zmagają się z globalnym zjawiskiem nowoczesnych czasów - samotnością.

Książka zawiera merytoryczne treści, poparte badaniami naukowymi, jak również szereg ćwiczeń oraz pytań, które umożliwiają wyłuskać ukryte zadry, bolączki, czy też uświadomić nam, jak często powielamy te same błędy tylko dlatego, iż żyjemy iluzją, ignorując przy okazji szereg licznych znaków i sygnałów ostrzegawczych.

Po okładce raczej nie spodziewałam się czegoś bardziej wartościowego, ale miło się zaskoczyłam. Poza poradami jak randkować, gdzie iść na randkę i jak stworzyć dobry profil na aplikacjach randkowych, jest w niej też sporo ćwiczeń i porad jak zbudować związek, kiedy zerwać z partnerem i jak przetrwać rozstanie. Z niektórymi rzeczami osobiście się nie zgadzam, ale poradnik daje do myślenia. Bardzo podoba mi się również to, że po każdym rozdziale mamy ich podsumowania w kilku punkach.
Ciekawa książka, szybko się ją czyta, mimo że okładka naprawdę nie zachęca (przynajmniej mnie).

Z początku byłam zła na tę książkę i na autorkę. Na pierwszych stronach pisała coś w stylu "zapomnij o braterstwie dusz", "pieprzyć iskrę", wybij sobie z głowy sen o idealnej miłości od pierwszego wejrzenia.
ALE... gdy już emocje mi opadły:)) i po przeczytaniu całości, rozumiem o co autorce chodziło i są to bardzo mądre rady.
Ogólnie - ludzie przeceniają wygląd, zarobki, powierzchowną atrakcyjność partnera, wielką chemią, magię pierwszej fascynacji i zakochania a nie doceniają tych relacji w których czasem miłość i zakochanie może zrodzić się trochę wolniej.
Autorce nie chodzi o to, że mamy spotykać się z kimś kto nas nudzi lub nam się w ogóle nie podoba byle tylko z kimś być - chodzi o to, żeby lżej patrzeć na swoje własne "zakochanie" w kimś.
Ile razy byliśmy w kimś zakochani na amen a nic z tego nie wyszło? Albo zaślepieni uczuciami wielkiej fascynacji nie dostrzegaliśmy, że ktoś do nas kompletnie nie pasuje?
Książka jest skierowana dla singli którzy mają jakiś problem ze stworzeniem stałego związku.
Wymienia tu typ "spławiaczy" - ludzi którzy zmywają się gdy odkryją pierwsze wady bo chcą lukrowanych relacji.
Typ nadmiernych romantyków - którzy mają nierealne oczekiwanie co do związków, chcą by było tylko przyjemnie, a gdy kończy się okres fascynacji erotycznej nie potrafią kochać głębiej bo są uzależnieni od tej fazy ciągłej namiętności. Itd. itd.
Są tu też rady dotyczące randkowania. Korzystania z aplikacji. Ale też te jak utrzymać związek.
Ogólnie bardzo fajna książka, polecam.

Ogólnie - ludzie przeceniają wygląd, zarobki,...

Cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę. Autorka pokazuje, jak wyleczyć złamane serce, co zrobić, aby relacja z aplikacji randkowej przerwała i przerodziła się w coś prawdziwego oraz w jaki sposób unikać miłosnych pułapek.
Aplikacje randkowe typu Tinder i Sympatia ukazują nam zdjęcie przystojnego i seksownego faceta/ pięknej i atrakcyjnej dziewczyny bynajmniej zawierają w swoich profilach cechy, jednakże w realu nie muszą wcale tak wyglądać, a nawet bywa też tak, że to nie są te osoby...
Według mnie zdjęcie nic nie znaczy, bo najpierw trzeba człowieka poznać i spędzać ze sobą czas, żeby stwierdzić czy pasujemy do siebie, czy nie...
„Aplikacje zawierają listę cech kandydata. I nic poza tym. Dopiero gdy zdecydujemy się kogoś poznać, odkrywamy jego głębie i zdajemy sobie sprawę z tego, że jest dobrem znacznie trwalszym, niż sugeruje randkowa meta”.
Kolejna sprawa jest taka, że podobne charaktery wcale nie dają obietnicy na długotrwałą relację...
Czy tak jest? Czy przeciwieństwa się przyciągają? Myślę, że jeśli chodzi o plany i sposób na życie to nie, a jeśli chodzi o inne cechy i charaktery i zainteresowania...
„Badania wskazują, że podobne osobowości wcale nie są gwarancją długiego, szczęśliwego związku”.
Żaden człowiek nie jest bez wad. Mówi to sama Logan Ury, ponieważ ideały nie istnieją...
„Niestety, gdy później poznajemy bliżej, dostrzegamy ich wady z całą mocą”.
No może w bajkach dla dzieci i Disneya, lecz filmy romantyczne i Disney pokazują krzywdzący obraz miłości...
„Jeżeli należycie do grona niepoprawnych romantyków, a marzycie o trwałym związku, ocknijcie się wreszcie ze swoich barwnych snów, przestańcie wierzyć w bajki i weźcie się do roboty”.
Naprawdę dużo się dowiedziałam, jeśli chodzi o randkowanie z kolei czy sprawdza się to w życiu???

W tym poradniku autorka, która jest coachem randkowym, opisuje najczęściej spotykane przez siebie problemy stojące przed ludźmi, którzy randkują lub chcą randkować i szukają kogoś na stałe. Książka dzieli się na trzy części: przygotowujemy się - gdzie autorka walczy głównie ze stereotypami i błędnymi przekonaniami na temat randek i związków; przechodzimy do rzeczy – czyli garść porad jak zachowywać się na randkach i jak do nich doprowadzać; angażujemy się na poważnie – czyli porady dla osób, które są już jakiś czas w związku i zastanawiają się nad tym, czy przejść na kolejny etap związku czy zerwać. Każda część składa się z kilku rozdziałów, w których to zazwyczaj opisywane są historie i problemy klientów autorki wraz z jej komentarzem i drobnymi odwołaniami do badań i eksperymentów, głównie z psychologii behawioralnej.

Książka jest kierowana raczej bardziej do kobiet niż do mężczyzn, ale mężczyźni też coś z niej wyniosą. Na szczególną pochwałę zasługuje walka autorki z mitem „prawdziwej” miłości promowanej przez produkcje Disneya, komedie romantyczne i social media. Niestety o ile w przestrzeni medialnej często mówi się o negatywnym wpływie pornografii na postrzeganie kobiet przez mężczyzn, to o negatywnym wpływie wymienionych wcześniej czynników na postrzeganie mężczyzn przez kobiet mówi się niewiele. Rażą trochę czerstwe żarty rzucane na prawo i lewo przez twórczynię tego poradnika. Ma też ona dziwną tendencję do tworzenia własnego slangu przez tworzenie dziwnych skrótów (np. WPŻ – w prawdziwym życiu, ZNZ – zdefiniujmy nasz związek, itp) albo własnych słów. Kojarzy mi się to negatywnie, głównie z pseudonauką i sekciarstwem, gdzie guru tworząc własny język stara się nadać swojej grupie bardziej „elitarny” charakter i bardziej zintegrować ją ze sobą i jednocześnie odizolować od innych.

Po osobistych historiach opowiedzianych przez Logan Ury oraz po jej poradach można przypuszczać, że jest raczej osobą mocno ekstrawersyjną. Według mnie negatywnie odbija się to na niektórych poradach, w których to autorka zdaje się nie brać pod uwagę introwersji, np. w jednym z kryteriów do oceniania randki zaleca odpowiedzenie sobie na pytanie, czy po takim spotkaniu będziemy mieli więcej energii. W przypadku pozytywnego przebiegu osoba ekstrawersyjna będzie naładowana, a osoba introwertyczna będzie czuła się inaczej. Na podstawie jej osobistych historii osoby, które miały jakąś styczność z tak zwaną manosferą czy też różnymi czerwonymi/czarnymi czy innymi pigułkami, mogą dojść do zabawnych wniosków na jej temat oraz niektórych jej rad, które w podręcznikowy sposób wpisują się w redpilowską propagandę na temat kobiet i randkowania :).

Dziwi mnie też trochę podejście do spraw powierzchownych jak wygląd. O ile statystyka pokazuje, że nie ma to dużego wpływu na satysfakcję w związku, to ma duże znaczenie w początkowych fazach randkowania. Autorka słusznie dostrzega, że aplikacje randkowe są tak zbudowane, że jesteśmy wstanie ocenić potencjalnego partnera głównie na podstawie takich cech i zaleca aby nie kierować się takimi kryteriami i w miarę szybko doprowadzać do spotkań w prawdziwym życiu. Ale należałoby założyć, że wiele osób po drugiej będzie się kierować takimi kryteriami, więc ignorowanie własnego wyglądu w takiej sytuacji to strzał w stopę. Według mnie w tej książce zabrakło rozdziału o tym, co jest postrzegane w wyglądzie potencjalnych partnerów jako atrakcyjne. W mojej opinii zabrakło też treści na temat problemów generowanych przez portale randkowe, które dotyczą głównie mężczyzn. Aby zobrazować te problemy, warto zajrzeć na takie strony jak tinder insights: kobiety przesuwają w prawo w 7% przypadków a mężczyźni w 40%. Co w połączeniu daje 33% par dla kobiet i 2.5% par dla mężczyzn. Pokazuje to, że mężczyźni na portalach randkowych operują na znacznie wyższym poziomie trudności niż kobiety. Niestety autorka nie odnosi się do tego w żaden sposób, a jako osoba, która spędziła wiele lat pracując jako ekspertka od działu nauki w aplikacji randkowej Hinge powinna być zaznajomiona z takimi statystykami. Więc według mnie zabrakło tutaj opisu tego zjawiska wraz z opisem przyczyn i potencjalnych działań niwelujących te problemy. Ale to pewnie wynika z tego, że ta książka była pisana głównie z myślą o kobietach lub też z tego, że autorka jak sama pisała w tej książce, jest zadeklarowaną feministką i być może tego typu problemy nie mają dla niej znaczenia.

Według mnie warto sięgnąć po tą książkę wtedy, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę w randkowaniu lub mamy problemy z utrzymaniem partnera na dłużej. Trzeba jednak pamiętać, że książka to głównie poradnik a nie poważne dzieło na temat ludzkiej psychologii i z tego powodu zawiera wiele mankamentów. Jako uzupełnienie, głównie pod kątem psychologicznym, mogę polecić psychologię miłości Bogdana Wojciszke.

Nie powiem, żeby była przełomowym tytułem w moim życiu, ani że lektura sprawiła mi dużo radości. Nie, Plan na miłość to typowy poradnik, w którym autorka ma typowo amerykańskie, trochę czerstwe jak na mnie poczucie humoru. Oprócz historii z życia klientów lubi wspominać o osobistych doświadczeniach oraz przywoływać mnóstwo badań naukowych (to ostatnie dla mnie jest bardzo na plus, tak samo jak obszerna bibliografia na końcu książki i pakiet dodatków - umów związkowych).

Oceniając książkę po okładce można by pomyśleć, że to przewodnik po randkach online, acz temu zagadnieniu został poświęcony w istocie jedynie jeden rozdział. Reszta to podstawy, które osoba wchodząca w świadomą relację powinna przyswoić. Pojawiają się tematy związane z językami miłości, całą masą błędów poznawczych (ach, ten mózg, tylko by robił pod górkę 😅🧠) i teorią przywiązań. Dodatkowo autorka stawia przed czytelnikiem mnóstwo trafnych pytań i motywuje go do poważnego podejścia do tematu relacji.

Dla mnie zabrakło tu magii. 😅 Poradnik uczy, jak skutecznie wejść w relację i w niej wytrwać, ale jest do bólu praktyczny i odarty z duchowości. Dla mnie, wbrew temu, co sądzi autorka, miłość to dużo więcej niż szereg wspólnie podjętych decyzji, kursy tańca lub nawet wzajemna życzliwość. Ciężko tu doszukać się czegoś o budowaniu namiętności, głębi i tworzeniu synergii.

Ale jako podstawy budowania relacji, książka jak najbardziej ujdzie i będzie przydatna.

Polecam zwłaszcza zagorzałym tinderowiczom i osobom szukającym związku. Dla ludzi szukających drugiej duszy do wspólnej wędrówki raczej polecam podkast Droga Świadomości na YT i Spotify. ❤️

Wiadomo, książka to książka. Mam jednak wrażenie, że w erze internetu i tiktoka już przed lekturą (jeśli ktoś interesuje się tematem) znamy teorię, słyszeliśmy już frazesy i ładne cytaty o związkach.
Do mojego życia niewiele wniosła ta lektura, ale fakt, że też nie każdy aspekt mnie interesował.
Szału nie ma, ale przyjemnie się czytało.

Szału nie ma, ale przyjemnie się czytało.

Szkoda, że tak późno trafiłem na tę książkę. Od razu zaznaczam, że czytałem ją po angielsku, więc mój odbiór mógł być delikatnie inny.

Nie jest to rewolucyjna pozycja, natomiast jest ona bardzo ważna. Może zawiera kilka banałów, ale są to ważne banały.

Zaczynając od najprostszego - umiemy w miłość, ale nie umiemy w randkowanie, bo jest to totalnie coś nowego dla nas, bo tak naprawdę randki pojawiły się dopiero w XIX wieku.

To samo, że na wielką miłość i świetny związek się pracuje, a nie, że to po prostu się pojawia znikąd i tylko trzeba czekać na odpowiednią osobę, z którą zbudujemy relację.

Logan fajnie pokazuje, na BADANIACH, a nie na podstawie opinii, że takie rzeczy, jak wygląd, pieniądze, wspólne hobby są ważne, ale zdecydowanie nie najważniejsze - dużo istotniejsza jest szczerość, lojalność oraz stabilność emocjonalna.

Świetnie, że odkryłem tę książkę, bo nie będę ukrywał, że zmieniła ona moje nastawienie do związków.

Zdecydowanie nie trafiła do mnie ta książka. Droga jaką autorka prowadzi całe wywody opiera się na historii klientach/klientkach i czasem podpinanie pod to badań naukowych. Nie jest nic w tym złego ale czasem zdaje mi się to być naciągane pod konkretną historię i przerysowywane. Większość rozdziałów była dla mnie dość ciężka do przebrnięcia jak ten o planowaniu rozstania i zrobieniu listy kroków. Ogólnie wydaje mi się, że autorka rekomenduje bardziej formalne podejście do rozwiązywania sporów.

Według Logan Ury z książki „Plan na miłość” już 39% par poznało się w ostatnich latach przez internet! Jak dla mnie, to wiele mówi o tym w jakich czasach teraz żyjemy, ale skoro jest taka różnorodność i ogrom wyboru, to dlaczego jeszcze trudniej kogoś nam wybrać?

Przyznam, że bałam się tej książki. Mówi się, żeby nie sądzić książki po okładce, ale jednak jakaś nasza cząstka zawsze to robi. Bałam się, że poradnik będzie wypchany słodkimi radami dla amerykańskich nastolatek. Na szczęście pozytywnie się zaskoczyłam, bo okazało się, że Pani Logan jest bardzo praktyczną psycholożką behawioralną i nie leje wody.

Poradnik ma niecałe 400 stron i czyta się go lekko i przyjemnie. Prosty język, wiele przytaczanych zabawnych historii, ciekawy sposób przekazywania wiedzy. Autorka bierze pod lupę negatywne schematy, które hamują nas przed poznaniem tej właściwej osoby, lub które naprowadzają nas na „typ studniówkowy, a nie ten na całe życie”. To są naprawdę praktyczne porady, które ukierunkowują nas na stały związek, a nie przelotne przyjemności, które często nie mają nic wspólnego z tym, by nas uszczęśliwiać długofalowo.

W książce znajdziemy masę ciekawych tematów, od tych jak zmienić sposób myślenia o randkowaniu, po te jak się dogadywać z płcią przeciwną w dzisiejszym świecie. To co mi się wyjątkowo podobało, to takie szczere podejście do tematu fizyczności i… tych najważniejszych cech przyszłego partnera. W mediach jesteśmy bombardowani zdjęciami super przystojniaków, których śnieżny uśmiech wręcz oślepia. Oczywiście, jesteśmy wzrokowcami i wiemy co jest „ładne”, ale czy taki super przystojniak będzie trzymał naszą torebkę w poczekalni onkologicznej, gdy coś pójdzie nie po naszej myśli? Czy pomoże przy starzejących się rodzicach?

No właśnie, typ który dobrze się prezentuje na weselu, nie zawsze będzie tym, który sprawdzi się w życiu. I za tą świadomość bardzo dziękuję autorce i wydawnictwie @wydawnictwoznakpl ❤️

• Psychologia
  • Wydawnictwo Znak