Plan na miłość, czyli jak stworzyć fajny związek

Okładka książki Plan na miłość, czyli jak stworzyć fajny związek
Logan Ury Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
Znak
2021-04-05
2021-04-05
Aleksandra Gietka-Ostrowska

Nie powiem, żeby była przełomowym tytułem w moim życiu, ani że lektura sprawiła mi dużo radości. Nie, Plan na miłość to typowy poradnik, w którym autorka ma typowo amerykańskie, trochę czerstwe jak na mnie poczucie humoru. Oprócz historii z życia klientów lubi wspominać o osobistych doświadczeniach oraz przywoływać mnóstwo badań naukowych (to ostatnie dla mnie jest bardzo na plus, tak samo jak obszerna bibliografia na końcu książki i pakiet dodatków - umów związkowych).

Oceniając książkę po okładce można by pomyśleć, że to przewodnik po randkach online, acz temu zagadnieniu został poświęcony w istocie jedynie jeden rozdział. Reszta to podstawy, które osoba wchodząca w świadomą relację powinna przyswoić. Pojawiają się tematy związane z językami miłości, całą masą błędów poznawczych (ach, ten mózg, tylko by robił pod górkę 😅🧠) i teorią przywiązań. Dodatkowo autorka stawia przed czytelnikiem mnóstwo trafnych pytań i motywuje go do poważnego podejścia do tematu relacji.

Dla mnie zabrakło tu magii. 😅 Poradnik uczy, jak skutecznie wejść w relację i w niej wytrwać, ale jest do bólu praktyczny i odarty z duchowości. Dla mnie, wbrew temu, co sądzi autorka, miłość to dużo więcej niż szereg wspólnie podjętych decyzji, kursy tańca lub nawet wzajemna życzliwość. Ciężko tu doszukać się czegoś o budowaniu namiętności, głębi i tworzeniu synergii.

Ale jako podstawy budowania relacji, książka jak najbardziej ujdzie i będzie przydatna.

Polecam zwłaszcza zagorzałym tinderowiczom i osobom szukającym związku. Dla ludzi szukających drugiej duszy do wspólnej wędrówki raczej polecam podkast Droga Świadomości na YT i Spotify. ❤️

Szkoda, że tak późno trafiłem na tę książkę. Od razu zaznaczam, że czytałem ją po angielsku, więc mój odbiór mógł być delikatnie inny.

Nie jest to rewolucyjna pozycja, natomiast jest ona bardzo ważna. Może zawiera kilka banałów, ale są to ważne banały.

Zaczynając od najprostszego - umiemy w miłość, ale nie umiemy w randkowanie, bo jest to totalnie coś nowego dla nas, bo tak naprawdę randki pojawiły się dopiero w XIX wieku.

To samo, że na wielką miłość i świetny związek się pracuje, a nie, że to po prostu się pojawia znikąd i tylko trzeba czekać na odpowiednią osobę, z którą zbudujemy relację.

Logan fajnie pokazuje, na BADANIACH, a nie na podstawie opinii, że takie rzeczy, jak wygląd, pieniądze, wspólne hobby są ważne, ale zdecydowanie nie najważniejsze - dużo istotniejsza jest szczerość, lojalność oraz stabilność emocjonalna.

Świetnie, że odkryłem tę książkę, bo nie będę ukrywał, że zmieniła ona moje nastawienie do związków.

Według Logan Ury z książki „Plan na miłość” już 39% par poznało się w ostatnich latach przez internet! Jak dla mnie, to wiele mówi o tym w jakich czasach teraz żyjemy, ale skoro jest taka różnorodność i ogrom wyboru, to dlaczego jeszcze trudniej kogoś nam wybrać?

Przyznam, że bałam się tej książki. Mówi się, żeby nie sądzić książki po okładce, ale jednak jakaś nasza cząstka zawsze to robi. Bałam się, że poradnik będzie wypchany słodkimi radami dla amerykańskich nastolatek. Na szczęście pozytywnie się zaskoczyłam, bo okazało się, że Pani Logan jest bardzo praktyczną psycholożką behawioralną i nie leje wody.

Poradnik ma niecałe 400 stron i czyta się go lekko i przyjemnie. Prosty język, wiele przytaczanych zabawnych historii, ciekawy sposób przekazywania wiedzy. Autorka bierze pod lupę negatywne schematy, które hamują nas przed poznaniem tej właściwej osoby, lub które naprowadzają nas na „typ studniówkowy, a nie ten na całe życie”. To są naprawdę praktyczne porady, które ukierunkowują nas na stały związek, a nie przelotne przyjemności, które często nie mają nic wspólnego z tym, by nas uszczęśliwiać długofalowo.

W książce znajdziemy masę ciekawych tematów, od tych jak zmienić sposób myślenia o randkowaniu, po te jak się dogadywać z płcią przeciwną w dzisiejszym świecie. To co mi się wyjątkowo podobało, to takie szczere podejście do tematu fizyczności i… tych najważniejszych cech przyszłego partnera. W mediach jesteśmy bombardowani zdjęciami super przystojniaków, których śnieżny uśmiech wręcz oślepia. Oczywiście, jesteśmy wzrokowcami i wiemy co jest „ładne”, ale czy taki super przystojniak będzie trzymał naszą torebkę w poczekalni onkologicznej, gdy coś pójdzie nie po naszej myśli? Czy pomoże przy starzejących się rodzicach?

No właśnie, typ który dobrze się prezentuje na weselu, nie zawsze będzie tym, który sprawdzi się w życiu. I za tą świadomość bardzo dziękuję autorce i wydawnictwie @wydawnictwoznakpl ❤️

Bardzo ciekawa książka dotycząca tematów związków i relacji. W sposób lekki i humorystyczny pokazuje pewne schematy, które są bardzo szkodliwe na każdym etapie poszukiwań i związków.

Autorka zwraca uwagę na typowe błędy i pokazuje, jak ich uniknąć, aby najpierw odpowiednio randkować a później tworzyć relację.

Jedyny minusik to brak pogłębienia pewnych tematów. Biorąc jednak pod uwagę zakres podjętych obszarów w książce, nie sposób było by wszystko zgłębić. Plusem są przypisy i odwołania do różnorodnych źródeł i badań psychologicznych, na których oparte są porady.

Jedyny minusik to brak pogłębienia pewnych tematów. Biorąc...

Autorka pokazuje, że najważniejsze cechy to te, które są "nudne". Bycie z kimś kto powoduje dużo emocji na dłuższą metę prowadzi jedynie do frustracji i problemów.

Oczywiście jest tu o wiele więcej niż to co napisałem na górze, chociażby jak używać aplikacji randkowych itd.

Warto przeczytać, jeśli używa się tindera i kolejny raz nie wychodzi. Trochę pokazuje jak złe jest pewne podejście na tej aplikacji, a którego nie ma się w "zwykłym życiu" :)

Tak jak nie lubię poradników, tak ten wybitnie przypadł mi do gustu. Ogromny plus za przypisy. Końcówka o małżeństwie taka o, byłam nastawiona raczej na to jakie wydarzenia definiują kolejne etapy, a ogólnie to polecam.

Napisana w przystępny sposób przez co szybko się czyta i nie jest nudna. Co do samej treści może i autorka nie odkrywa Ameryki na temat związków oraz randek przez internet ale ładnie systematyzuje tę wiedzę i podaję ją w bardzo atrakcyjnej formie która nie dołuje, nie nudzi i napawa lekkim optymizmem.

Zdecydowanie nie trafiła do mnie ta książka. Droga jaką autorka prowadzi całe wywody opiera się na historii klientach/klientkach i czasem podpinanie pod to badań naukowych. Nie jest nic w tym złego ale czasem zdaje mi się to być naciągane pod konkretną historię i przerysowywane. Większość rozdziałów była dla mnie dość ciężka do przebrnięcia jak ten o planowaniu rozstania i zrobieniu listy kroków. Ogólnie wydaje mi się, że autorka rekomenduje bardziej formalne podejście do rozwiązywania sporów.

Wiadomo, książka to książka. Mam jednak wrażenie, że w erze internetu i tiktoka już przed lekturą (jeśli ktoś interesuje się tematem) znamy teorię, słyszeliśmy już frazesy i ładne cytaty o związkach.
Do mojego życia niewiele wniosła ta lektura, ale fakt, że też nie każdy aspekt mnie interesował.
Szału nie ma, ale przyjemnie się czytało.

Szału nie ma, ale przyjemnie się czytało.