Czy to normalne? Seks, związki i statystyka

Okładka książki Czy to normalne? Seks, związki i statystyka Chrisanna Northrup, Pepper Schwartz, James Witte
Okładka książki Czy to normalne? Seks, związki i statystyka
Chrisanna NorthrupPepper Schwartz Wydawnictwo: Kompania Mediowa Seria: My poradniki
poradniki
My
Normal Bar. The Surprising Secrets of Happy Couples and What They Reveal About Creating a New Normal in Your Relationship
Kompania Mediowa
2021-01-27
2021-01-27
Barbara Mińska, Małgorzata Maruszkin, Bartłomiej Madej
seks związki statystyka pary relacje intymność bliskość bliskość w związku lgbt pary homoseksualne pary heteroseksualne miłość budowanie relacji zdrada masturbacja ankieta naprawa związku znudzenie w związku praca nad związkiem

Ciekawa, można się dowiedzieć o innych związkach bez zadawania znajomym niewygodnych pytań. A nawet jeśli by zadać znajomym te pytania, to i tak nie znałoby się odpowiedzi na pytanie „a jak ma większość ludzi?”. Ciekawe korelacje między danymi, choć mam wrażenie, że niektóre wnioski mogły zostać wyciągnięte zbyt pochopnie, szczególnie w jednym zdaniu, które sugerowało, że wraz z upływem lat coś się zmienia w związkach, co sugeruje, że to badanie było powtarzane na przestrzeni lat. A z czego rozumiem nie było to badanie prowadzone na przestrzeni lat, a ten wniosek został tak sformułowany w oparciu o wyniki osób z różnych grup wiekowych. No jest jakaś zależność, ale czy to świadczy o tym, że to zmienia się w zależności od stażu związku czy że różne pokolenia inaczej na to patrzą? :)

Ciekawa książka, stanowiąca zbiór interesujących statystyk na temat relacji w kilku różnych kontekstach. Na uznanie zasługuje bardzo duża próba badanych osób, niestety książka czasem uderza w nieco banalne tony. Czyta się natomiast bardzo szybko i lekko.

Nie wiem czemu spodziewałam się, że ta książka będzie lepsza. W sensie duże jest faktów, parę nieoczywistych, kilka rzeczy mocno przyziemnych. A jednak liczyłam, że tak książka mocno mnie poruszy i otworzy oczy na nieznane elementy seksualności ludzkiej. Można przeczytać, ale nie będę dużo z niej pamiętać w przyszłości.

Poradnik w zamyśle miał być profesjonalny, bo oparty na szeroko zakrojonych badaniach, jednak forma prowadzenia książki jest zbyt subiektywna i nacechowana emocjami.
Zdania typu " Domyślamy się,, że przestał próbować - ale po ciuchu zastanawiamy się również, czy nie poszukał sobie innej, aby zaznać namiętności i czułości, których brakuje mu w domu" to projektowanie bajek, a nie obiektywizm informacyjny. Dodatkowo rozdział o dbaniu o wygląd, gdzie wymogiem mężczyzny ma być ubranie czystej koszulki, a kobieta, która się nie wymaluje, to kobieta która się nie stara dla partnera... bez komentarza.

Ma cos w sobie ta ksiazka, przyciaga i zatrzymuje, polecam.

Ma cos w sobie ta ksiazka, przyciaga i zatrzymuje, polecam.

Dość pouczająca, dzięki szerokiemu spojrzeniu i sporej dawce statystyk. Niestety, dane prezentowane są bardzo tendencyjny sposób, często naginane do aktualnej tezy. Do tego przeplatanie ich fabularyzowanymi opisami konkretnych osób nie pasuje do popularno-naukowego wydźwięku książki.

Bardzo interesująca książka. Świetnie pokazuje schematy, które rządzą związkami. Chciał nie chciał podczas czytania porównujemy się do setek ludzi, którzy wzięli udział z ogólnoświatowej ankiecie na temat związków, dzięki czemu możemy dowiedzieć się co jest "normalne".
Super opracowanie!

Super opracowanie!

Sporo ciekawych informacji i odkrywczych statystyk. Mam jednak sporo wątpliwości co do metod badawczych. Język, jakim napisana jest książka jest fatalny. Rozumiem, że zamierzeniem było użycie jak najprzystępniejszej formy, ale w pogoni za upraszczaniem momentalnie boleśnie spłycono przekaz, a czasem nawet go przeinaczono, balansując na granicy akceptowalnych "zaleceń i rad".

Ciekawe informacje przekazane w nieciekawy sposób

Ciekawe informacje przekazane w nieciekawy sposób