Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury

Okładka książki Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury
Sue Stuart-Smith Wydawnictwo: Agora poradniki
poradniki
The Well Gardened Mind: Rediscovering Nature in the Modern World
Agora
2021-04-07
2021-04-07
Dorota Pomadowska
przyroda zdrowie psychiczne zdolności poznawcze samopoczucie

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka warta przeczytania, ma bardzo fajny przekaz, podparty naukowymi badaniami. Opisuje pozytywny wpływ roślin i ogrodnictwa na nas, na nasze emocje, niezależnie od tego na jakim etapie życia właśnie się znajdujemy.

Natura i ogrodnictwo w służbie równowagi psychicznej. Ale to nie jest jakieś tam bajanie, tylko rzeczowa pozycja, lekarki psychiatry praktykującej psychoterapeutki.

Na wiosnę zbuduję szklarnię.

Na wiosnę zbuduję szklarnię.

Zdarzyło Wam się kiedykolwiek wyhodować roślinę z nasionka? Czekaliście z niecierpliwością i nadzieją, aż wykiełkuje? Nie przeszkadzał Wam brud za paznokciami od grzebania w ziemi? Napełnialiście z nadzieją kolejne konewki wodą i wypatrywaliście nowych listków, pąków, kwiatów czy owoców? Rozpierała Was radość i duma, że przyczyniliście się do powstania nowego życia? Czuliście wdzięczność, że możecie oglądać ten cudowny spektakl, który ofiarowała Wam natura w zamian za opiekę i wrażliwe serce? Jeśli tak, to cieszę się, że mnie rozumiecie, a jeśli nie to zastanówcie się, co Was powstrzymuje? Dziś nie dam się tak łatwo zbyć, bo mam w zanadrzu wiele argumentów dzięki Sue Stuart – Smith i jej książce „Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury”. I nie chodzi tylko o zachęcanie Was do uprawy roślin, lecz o coś więcej!

Autorka przedstawia twarde dowody na potwierdzenie istnienia ogromnych korzyści płynących z nawiązania więzi z przyrodą, poparte badaniami i przykładami z życia, za którymi stoją konkretni ludzie i konkretne programy. Pokazuje jak zbawienny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, kreatywność czy relacje międzyludzkie ma obcowanie z naturą. Jak ważne jest, by od dziecka kształtować i budować trwały związek z roślinami, bo te odwdzięczą nam się z nawiązką i pozwolą uzyskać tak ważną dla psychiki równowagę. Sue Stuart – Smith jest psychiatrą i psychoterapeutką, więc podchodzi do tematu merytorycznie, a jednocześnie potrafi wpleść dużo czułości i ogrom emocji w swoją naukową narrację. Właściwie ta książka zbudowana jest na trzech warstwach: osobistej, naukowej i historycznej, które razem tworzą niepowtarzalną całość i oferują ogrom wiedzy, ciekawostek, ale również skłaniają do refleksji i zadawania pytań.

Słyszeliście o horiterapii, czyli ogrodoterapii? Wiecie, że istnieje wiele programów, w których ogród jest narzędziem służącym resocjalizacji? Czy rozumiecie dlaczego tak ważne jest, by ratować przyrodę w miastach? Słyszeliście, że ogrody były np. zakładane w okopach na wojnie? Czy zastanawialiście się, dlaczego lubicie zapach po deszczu? Okazuje się, że widok kwiatów wywołuje uśmiech Duchenne’a, czyli ten najbardziej autentyczny. Pojawia się tutaj wiele znanych nazwisk, szczególnie dużo miejsca autorka poświęca znanemu psychiatrze i neurologowi, który miał fioła na punkcie kwiatów i kochał przyrodę, a mam na myśli Zygmunta Freuda. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, jak fascynująca jest historia powstawania ogrodów. To kawał świetnej literatury popularnonaukowej!

Powiedzieć o tej książce, że jest genialna, to zdecydowanie za mało! To jedna z najlepszych pozycji o naturze, jakie dane mi było przeczytać. Uświadamia, że przyroda może być naszą najlepszą przyjaciółką, która zadba o nas jak nikt inny i nie raz postawi na nogi. Ja na pewno będę do niej wracać. Użyłam dosłownie miliona znaczników. Z tej książki płynie bardzo ważne przesłanie, że nawet kilka nasion lub jedna sadzonka, woreczek ziemi, jedna doniczka i poświęcenie kilku chwil każdego dnia na pielęgnowanie kiełkującej, a potem dorosłej roślinki może odmienić nasze życie na lepsze.

PS Zapomniałam wspomnieć, że wydanie jest genialne! Duże brawa należą się też tłumaczce Dorocie Pomadowskiej!

Temat niezwykle ważny i aktualny - pozytywny wpływ natury i roślin na życie ludzkie. Kocham ogrody, drzewa, rośliny i nie wyobrażam sobie świata bez nich więc cieszę się, że tej sprawie poświęcono książkę. Uprawa ogródka najlepszą receptą na wszelkie depresje i lęki - to do mnie przemawia! Jednak momentami treść książki trochę mnie nudziła, niestety i stąd taka ocena a chciałabym dać więcej gwiazdek...

Na półkach: , , , , ,

IG @angelkubrick

Kiedy ostatnimi czasy  zaskoczyła Was jakaś książka? Ale tak pozytywnie, tak że WOW samo cisnęło się na usta? :) Mnie w taki stan wprowadziła książka Agory "Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury" wydana absolutnie pięknie, choć nie wiem, czy ten minimalizm przekłada się na sprzedaż, bo uwierzcie mi, wnętrze jest wielobarwne, totalnie zaskakujące, gęste od informacji i zdecydowanie WARTE WASZEJ UWAGI. Powinno się wylewać kolorem na okładki, tymczasem może się tak zdarzyć, że przejdziecie obok obojętnie, nie zauważając jaki skarb macie na wyciągnięcie ręki.

Coraz mniej zdajemy sobie sprawę z tego, że grzebanie w ziemi własnymi rękoma to nie obciach, nie wstyd i hańba, nie przypał na dzielni, tylko pielęgnowanie własnej psychiki sposobem naturalnym i najtańszym na świecie. Dla dzieci i młodzieży takie bezpośrednie zaangażowanie w ziemię to nauka poprzez doświadczenie. Jean Piaget, twórca postaw psychologii dziecka, nazwał ten proces rozwojem sensoryczno-motorycznym, co stanowi absolutną podstawę rozwoju poznawczego. Niech ten brud pod paznokciami nie przeraża młode mamy, niech nie lecą od razu z mokrymi chusteczkami i niech nie krzyczą o brudnym ubranku i śmiercionośnych bakteriach. Grzebanie w ziemi jest twórcze i pobudza kreatywne myślenie. Zwłaszcza w dzieciństwie potrzebne są działania, które mają wpływ na środowisko. Każdy potrzebuje poczuć, że ma moc sprawczą. Potwierdzeniem takiej mocy jest choćby ogrodnictwo. Kto nie poczuł dumy, kiedy udało się wyhodować jakąś roślinkę?

Wiecie, że z psychologicznego punktu widzenia drzewa sprawiają, że czujemy się bezpieczni i chronieni? Drzewa dają miejscu strukturę i poczucie TRWANIA ŻYCIA. Działają kojąco na nerwy, co potwierdził Harold Searles, badając ludzi po załamaniach nerwowych. Co ciekawe, ci pacjenci znajdowali w nich przyjaźń, czyli coś, czego nie doświadczyli od innych ludzi. 20 minut na łonie natury wystarczy, by przywrócić żywotność umysłu. Trochę więcej czasu wymaga zaleczenie neurastenii.

Sięgnijcie po tę książkę i dajcie się zaskoczyć. Dużo tu psychologii więc tym bardziej wciąga. Polecam gorąco!

IG @angelkubrick

Fascynująca i krzepiąca opowieść o wpływie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne przyrody, a szczególnie świata roślin i o tym jak ważna jest interakcja z nim, z czego, zwłaszcza Ci którzy tego nie robią, nie zdają sobie sprawy.

Piękne i mądre!

Piękne i mądre!