Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury

Okładka książki Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury Sue Stuart-Smith
Agora
2021-04-07
2021-04-07
Dorota Pomadowska
przyroda zdrowie psychiczne zdolności poznawcze samopoczucie

Ależ mądrą książkę przeczytałam! W jaką cudowną podróż po neuronauce, psychiatrii, historii ogrodnictwa i sile oddziaływania natury na nas zabrała mnie Sue Stuart-Smith w swojej książce "Kwitnący umysł"! Kilka słów przemyśleń poniżej.
***
Obecnie żyjemy w epoce oddzielenia od natury, które w historii naszego gatunku nigdy nie przybrało tak ekstremalnych rozmiarów. Oddalamy się od natury nie tylko na skutek rozwoju dużych miast, ale również z powodu technologii, razem z jej wszechobecną kulturą ekranu.

Carl Jung pisał: "Człowiek czuje się samotny w kosmosie. Nie odczuwa już więzi z naturą i utracił zaangażowanie emocjonalne w zjawiska naturalne".

Okazuje się, że ogrodnictwo i praca na roli mają uzdrawiającą moc. Hortiterapia (terapia ogrodem) daje ludziom ważne poczucie sensu i celu w życiu. Tworzenie i pielęgnowanie ogrodu pociąga za sobą procesy egzystencjalne. Sprawia, że się rozmyśla, analizuje, w ciszy można usłyszeć siebie. Połączenie aktywności na świeżym powietrzu i aktywności, która pochłania nasz umysł dla wielu osób jest zajęciem uspakajającym i inspirującym.
Sue Stuart-Smith - wybitna psychoterapeutka i zapalona ogrodniczka - opisuje wpływ zajęć w ogrodzie na zdrowie oraz zbawienne oddziaływanie kwiatów na nasze samopoczucie. Hortiterapia, jak udowadnia na przykładach, pomaga ludziom z depresją, u dzieci buduje poczucie sprawczości, dla więźniów staje się m.in. źródłem nadziei i motywacji. Ogrody korzystnie oddziałują na ludzi po urazach głowy i z amputacjami. To doskonały rodzaj terapii także dla pacjentów z zespołem stresu pourazowego.
Uprawianie ogrodu poprawia nastrój i zwiększa poczucie własnej wartości. Pomaga złagodzić depresję, stany lękowe oraz wspomaga przepracowanie żałoby. Obcowanie z przyrodą pozytywnie wpływa na ludzi żyjących w miastach, którzy zmagają się z chorobami psychicznymi.
Uprawianie ziemi jest także sposobem na kwestie społeczno-gospodarcze jak rozpad społeczności, brak dostępu do naturalnej żywności i degradację miast.
Na świecie powstaje mnóstwo organizacji zajmujących się Hortiterapią. Growing Options, Cieplarnia, ogrodnictwo HighGround, ruch Idealne Jadalne, farma Oranjezicht, kampania "Let's Move!" Michelle Obamy jako reakcja w walce z otyłością i cykrzycą wśród amerykańskich dzieci, aktywiści Zieloni Partyzanci, którzy założyli 800 ogrodów w Nowym Jorku czy organizacja charytatywna Horatio's Garden to tylko kilka przykładów działań mających na celu promowanie ogrodnictwa.
Pewnie nieraz sami odczuliście dobroczynny czynny wpływ zieleni na Wasze samopoczucie. Sue Stuart - Smith potwierdza, że fizyczny kontakt z naturą diametralnie wpływa na zdrowie, szczęście i spokój emocjonalny. To potwierdzenie gwarancji dla poszukujących satysfakcjonującego życia. Warto się nad tym pochylić, wyciągnąć wnioski i spróbować.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

***

Ziemia. Gleba. Rośliny. Kwiaty. Człowiek. Pochodzimy z ziemii i do niej wrócimy.
Kiedy byłam ledwie raczkującą istotką miałam w zasięgu wzroku mnóstwo doniczek z roślinami domowymi. W tamtych czasach wszyscy mieli w pokojach olbrzymie fikusy i monstery. Ponoć gdy szliśmy z wizytą błyskawicznie ciągnęło mnie do tych wielkich donic i ziemi, którą uwielbiałam się bawić.
Kiedy zobaczyłam okładkę tej książki nie byłam zachwycona od razu. Jednak opinie o niej sprawiły, że pomyślałam, aha, może faktycznie to jest dobre. No i jest. Jest to opowieść nie tylko o tym jak daleko odeszliśmy od natury, ale też jak bardzo sobie tym szkodzimy. Jesteśmy jej częścią. Potrzebujemy jej, aby zdrowo funkcjonować. Aby nie ulegać wypaleniom, depresjom i innym chorobom cywilizacyjnym. Aby czerpać spokój i siłę.
Tymczasem gdy odwiedziłam ostatnio rodzinne miasto ujrzałam całkiem wybetonowane centrum... I nagle ktoś po fakcie stwierdził, że może jednak postawić donice i zasadzić w nich drzewa... Panie Prezydencie gdyby przeczytał Pan tę książkę nigdy nie wyciąłby Pan tego, co już przez lata tu rosło. Nie wspominam już o tym jak obniża się temperatura w mieście kiedy rosną w nim drzewa. I jak wiele osób nie zapadłoby na choroby psychiczne dzięki odrobinie zieleni wokół.
Ta książka to jednak bardzo szerokie spojrzenie na dobro jakie daje nam natura i jaka jest, vel powinna być, dla nas cenna. Jak kojącym i sprawczym zajęciem jest opiekowanie się roślinami, które nas nie oceniają, a pięknem i owocami potrafią nam się odwdzięczyć za okazaną troskę. Ta opowieść jest też o Zygmuncie Freudzie (przez chwilę miałam wrażenie jakbym czytała jego biografię) i o godzeniu się ze śmiercią. O tym jak działa mózg i w jaki sposób przyroda na niego wpływa. O nałogach, które udaje się pokonać dzięki terapii polegającej na uprawie kawałka ziemi. Cenne źródło wiedzy poparte wieloma badaniami. Na pewno wrócę jeszcze nieraz do tej książki.

Kiedy...

Bardzo interesujaca pozycja na temat zwiazku czlowieka z przyroda choc bardziej o tym jak dzis my ludzie od tej przyrody jestesmy oderwani , i co powoduje powrot do przyrody. Autorka opisuje przyklady wpywu ogrodnictwa na na konkretnych przykladach ludzi jak glownie poprawia nasz uklad nerwowy oraz dba o zdrowie psychiczne. W ksiazce znajdziemy rowniez duzo ciekawych projektow zwiazanych z ogrodnictwem ktore zostaly przeprowadzona na terenie UK. Zainsiprowana ksiazka wysialam polne kwiaty w ogrodzie i zapisuje sie na liste oczekujacych dzialkowiczow. Polecam

Książka średnia, spodziewałam się poradnika.

Sięgając po tego typu książki lubię się dowiedzieć o zaletach jakiegoś działania, sposobach wprowadzenia go w życie, podpowiedziach, zagadnieniach, ciekawostkach, szukam w takich książkach motywacji do działań, które książka w mojej ocenie propaguje.

Ta książka jest rozprawką z tysiącem argumentów i historii np. Freuda i innych znanych ludzi, weteranów wojennych, więźniów, pacjentów, jak ogrodnictwo wpłynęło na ich życie.

To też jest w porządku, jednak gdybym wiedziała, że książka jest rozprawką, to bym po nią nie sięgnęła. Trochę się męczyłam, bo autorka mooooocno się powtarzała i wałkowała to samo. Książka mocno rozciągnięta. Duży plus za ciekawostki medyczne związane z roślinami, poparte badaniami, choć miejscami miałam wrażenie, że wyniki badań są przekolorowane.

Książka średnia, spodziewałam się poradnika.

Książka warta przeczytania, ma bardzo fajny przekaz, podparty naukowymi badaniami. Opisuje pozytywny wpływ roślin i ogrodnictwa na nas, na nasze emocje, niezależnie od tego na jakim etapie życia właśnie się znajdujemy.

Natura i ogrodnictwo w służbie równowagi psychicznej. Ale to nie jest jakieś tam bajanie, tylko rzeczowa pozycja, lekarki psychiatry praktykującej psychoterapeutki.

Totalnie nie mój typ literatury. Słodko-pierdzący gniot o życiu na wsi 😜

Totalnie nie mój typ literatury. Słodko-pierdzący gniot o życiu na wsi 😜

Na wiosnę zbuduję szklarnię.

Na wiosnę zbuduję szklarnię.

Zdarzyło Wam się kiedykolwiek wyhodować roślinę z nasionka? Czekaliście z niecierpliwością i nadzieją, aż wykiełkuje? Nie przeszkadzał Wam brud za paznokciami od grzebania w ziemi? Napełnialiście z nadzieją kolejne konewki wodą i wypatrywaliście nowych listków, pąków, kwiatów czy owoców? Rozpierała Was radość i duma, że przyczyniliście się do powstania nowego życia? Czuliście wdzięczność, że możecie oglądać ten cudowny spektakl, który ofiarowała Wam natura w zamian za opiekę i wrażliwe serce? Jeśli tak, to cieszę się, że mnie rozumiecie, a jeśli nie to zastanówcie się, co Was powstrzymuje? Dziś nie dam się tak łatwo zbyć, bo mam w zanadrzu wiele argumentów dzięki Sue Stuart – Smith i jej książce „Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury”. I nie chodzi tylko o zachęcanie Was do uprawy roślin, lecz o coś więcej!

Autorka przedstawia twarde dowody na potwierdzenie istnienia ogromnych korzyści płynących z nawiązania więzi z przyrodą, poparte badaniami i przykładami z życia, za którymi stoją konkretni ludzie i konkretne programy. Pokazuje jak zbawienny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, kreatywność czy relacje międzyludzkie ma obcowanie z naturą. Jak ważne jest, by od dziecka kształtować i budować trwały związek z roślinami, bo te odwdzięczą nam się z nawiązką i pozwolą uzyskać tak ważną dla psychiki równowagę. Sue Stuart – Smith jest psychiatrą i psychoterapeutką, więc podchodzi do tematu merytorycznie, a jednocześnie potrafi wpleść dużo czułości i ogrom emocji w swoją naukową narrację. Właściwie ta książka zbudowana jest na trzech warstwach: osobistej, naukowej i historycznej, które razem tworzą niepowtarzalną całość i oferują ogrom wiedzy, ciekawostek, ale również skłaniają do refleksji i zadawania pytań.

Słyszeliście o horiterapii, czyli ogrodoterapii? Wiecie, że istnieje wiele programów, w których ogród jest narzędziem służącym resocjalizacji? Czy rozumiecie dlaczego tak ważne jest, by ratować przyrodę w miastach? Słyszeliście, że ogrody były np. zakładane w okopach na wojnie? Czy zastanawialiście się, dlaczego lubicie zapach po deszczu? Okazuje się, że widok kwiatów wywołuje uśmiech Duchenne’a, czyli ten najbardziej autentyczny. Pojawia się tutaj wiele znanych nazwisk, szczególnie dużo miejsca autorka poświęca znanemu psychiatrze i neurologowi, który miał fioła na punkcie kwiatów i kochał przyrodę, a mam na myśli Zygmunta Freuda. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, jak fascynująca jest historia powstawania ogrodów. To kawał świetnej literatury popularnonaukowej!

Powiedzieć o tej książce, że jest genialna, to zdecydowanie za mało! To jedna z najlepszych pozycji o naturze, jakie dane mi było przeczytać. Uświadamia, że przyroda może być naszą najlepszą przyjaciółką, która zadba o nas jak nikt inny i nie raz postawi na nogi. Ja na pewno będę do niej wracać. Użyłam dosłownie miliona znaczników. Z tej książki płynie bardzo ważne przesłanie, że nawet kilka nasion lub jedna sadzonka, woreczek ziemi, jedna doniczka i poświęcenie kilku chwil każdego dnia na pielęgnowanie kiełkującej, a potem dorosłej roślinki może odmienić nasze życie na lepsze.

PS Zapomniałam wspomnieć, że wydanie jest genialne! Duże brawa należą się też tłumaczce Dorocie Pomadowskiej!

Temat niezwykle ważny i aktualny - pozytywny wpływ natury i roślin na życie ludzkie. Kocham ogrody, drzewa, rośliny i nie wyobrażam sobie świata bez nich więc cieszę się, że tej sprawie poświęcono książkę. Uprawa ogródka najlepszą receptą na wszelkie depresje i lęki - to do mnie przemawia! Jednak momentami treść książki trochę mnie nudziła, niestety i stąd taka ocena a chciałabym dać więcej gwiazdek...

• Poradniki
  • Psychologia