Nie bez powodu

Novae Res
2021-02-11
2021-02-11
9788382192230

Dzień dobry, Kochani w piątek, 11 listopada, niezwykle ważne święto dla Polski i Polaków. Od kilku lat praktykuję, a przynajmniej bardzo się staram praktykować i uważnie obserwować świat, otaczającą mnie rzeczywistość, a także ludzi, którzy są obok, aby móc w pewnych sytuacjach zareagować, wyciągnąć wnioski, próbować coś naprawić (zwłaszcza we własnym postępowaniu). Z moich obserwacji wynika, że w naszym kraju kwestie dotyczące osób z niepełnosprawnościami są zbyt często zamiatane pod dywan. Nie będę tego zagadnienia teraz rozwijać, bo jest to temat rzeka, ale za to zapraszam Was do lektury RECENZJI debiutanckiej książki Autorki, która porusza między innymi problematykę niepełnosprawności wśród młodzieży 😊
Tytuł: „Nie bez powodu"
Autorka: @joanna_books_
Wydawnictwo: @wydawnictwo_novaeres
Moja ocena: 8/10

Patryk, nasz szesnastoletni bohater już od urodzenia zmaga się z niepełnosprawnością, ponieważ urodził się porażeniem mózgowym czterokończynowym, przez co porusza się o kulach. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że „coś", jakaś niedogodność, czy strach tylko siedzi w naszej głowie i trzeba to przepracować, aby móc iść dalej. Nie zawsze ta taktyka przynosi rezultaty, nie zawsze „problem" tkwi w naszej podświadomości. Patryk cierpi nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Ta niepełnosprawność, która dotknęła chłopaka sprawia, że zamknął się w sobie, czuje się niekochany, niepotrzebny, nieakceptowany i wyalienowany, co znajduje potwierdzenie w codziennym życiu - koledzy w szkole mu dokuczają, a zachowanie rodzicielki jest dla mnie niezrozumiałe i przysparza młodemu mężczyźnie, wkraczającemu w dorosłe życie tylko cierpień. Jedynie koleżanka z klasy - Kaja, a raczej łącząca ich przyjaźń i miłość do zwierząt - koni dają Patrykowi promyk nadziei na lepsze jutro. Czytelnik otrzymuje obraz świata widzianego oczami niepełnosprawnego chłopaka, być może jest on nieco wyolbrzymiony? Być może odbiera on rzeczywistość w sposób bardziej przerysowany? Mam wrażenie, że niekiedy nasz bohater jest zbyt infantylny jak na swój wiek i wbrew końcowej postawie, przez całą opowieść wyrzuca z siebie żal, że to właśnie jego dotknęła niepełnosprawność. Podoba mi się, że Autorka w nienachalny sposób wykreowała bohaterów i fabułę, nie próbując wzbudzić u Odbiorcy litości czy żalu, za to zwróciła uwagę na uczucia i emocje oraz potrzeby osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza u młodych ludzi, przed którymi rozpościera się całe życie. Z pewnością ta emocjonująca lektura daje do myślenia, pokazując też świat osób z niepełnosprawnościami i ich rodziny oraz środowisko, w którym te osoby funkcjonują. Dzięki książce można też przekonać się jak ważne są pożądane zachowania i uczucia, których nadal nam jako społeczeństwu nadal brakuje: empatia, zrozumienie, serdeczność, kontakt interpersonalny czy dialog z drugim człowiekiem. A przecież każdy z nas zasługuje na pomoc, szacunek, akceptację. Myślę, że warto sięgnąć po tę lekturę, polecam 🤎🤎🤎

Dzięki możliwości udziału w booktour zorganizowanym przez Basię mogłam poznać niezwykłą historię, która pokazuje świat zupełnie z innej perspektywy, z perspektywy osoby niepełnosprawnej.
Patryk to szesnastoletni chłopiec z porażeniem czterokończynowym, który każdego dnia walczy nie tylko z chorobą, ale również z otaczającym go światem. Porusza się o kulach. A jego pasją są konie. Czuję się przy nich najlepiej i co najważniejsze wolny i niezależny od kul które go ograniczają. Zmienia szkołę i poznaję nowych kolegów i koleżanki, a wśród nich jest Kaja, z którą nawiązuje bliższa relacje...
Jest to bardzo udany debiut. Chodź książka nie jest długa, to autorka bardzo dokładnie przedstawiła problemy nastoletniego chłopca z niepełnosprawnością. Wzruszająca, emocjonalna i skłaniająca do refleksji lektura pozostanie na długo w mojej głowie.
Bardzo pięknie została pokazana przyjaźń do zwierząt...one nie oceniają, kochają cię takim jakim jesteś. Jedynie nie potrafiłam zrozumieć pewnych wypowiedzi i traktowania Patryka przez jego mamę, ale nie mnie ją oceniać .
Patryk jak na swój wiek jest bardzo dojrzałym i czasami dorośli mogliby brać z niego przykład.
Autorka ma bardzo przyjemny styl pisania. Książkę czyta się w ekspresowym tempie, choć temat nie należy do łatwych. Zostawia nas z poczuciem głębokiej refleksji.
Polecam, zapoznać się z losami Patryka, byście spojrzeli na swoje życie troszeczkę z innej perspektywy i docenili to co macie.
Bardzo dziękuję Basiu za to że mogłam poznać tą historię a pani Joannie życzę wielu sukcesów i powodzenia.

Moja wygrana "Nie bez powodu" Joanny Szpak to debiut, który zmienia sposób patrzenia na świat.
🐎Szesnastoletni Patryk kocha konie, dzięki którym może czuć się wolnym choć przez chwilę, ponieważ ma porażenie czterokończynowe i na co dzień porusza się o kulach. Życie go nie rozpieszcza, otoczenie daje w kość, jednak on się nie poddaję, a kiedy zmienia szkołę, do której przychodzi nowa uczennica, jego codzienność jeszcze bardziej się zmienia. Czy pogodzi się z losem?
🐎Literatura młodzieżowa pełna ciepła, przyjaźni, daje nadzieję i uczy do wyciągnięcia pomocnej dłoni. Autorka postarała się, by bohaterowie i ich dialogi tworzyły ciekawy klimat. Wykazała się też bezbłędnym wyczuciem tego, kiedy należy dodać odrobinę humoru. Niepełnosprawność to temat przewodni, który gra na naszych emocjach w taki sposób, że chętnie poddajemy się manipulacji. Szczerze pokazana złośliwość osób zdrowych. Obserwujemy z przejęciem uczucie, które rozkwita na naszych oczach. Szczęście, które jest tu i teraz, to idealny zastrzyk optymizmu. W trakcie lektury zmierzamy z głównym bohaterem jego bolesną drogą by odkryć prawdę jak zaakceptować siebie.
🐎Polecam Wam powieść, która karmi duszę i pokazuje siłę zwyciężania każdego dnia.

Debiut, pierwsze koty za płoty. Oczywiście wybrałam książkę po okładce, bardzo mi się podoba. Surowa, minimalistyczna, prosta, przyciągnęła mój wzrok i tylko się droczyłam, że trzeba mnie przekonać do jej przeczytania. Rączki, uszy i oczy chciały się do niej dobrać.
„Wzruszająca historia o przyjaźni, pierwszej miłości i o tym, że wszystko w życiu dzieje się po coś”.
Zastanawiałam się jak Autorce udało się wniknąć w umysł nastolatka, by wiarygodnie opisać jego myśli.? Patryk, chociaż fizycznie różni się od swoich rówieśników, przeżywa te same rozterki duchowe, są one jednak dodatkowo obwarowane możliwościami, a raczej ich brakiem, ruchowymi. Ale któż zabroni nam kochać, marzyć?
Przyznaję się, że w niektórych momentach miałam lekki problem z dziecinnym podejściem do życia głównego bohatera. Idealizowaniem jednych np. Kai i demonizowaniem pozostałych, mniej empatycznych ludzi. Zresztą nie sądzę, by dziewczyna, jakoś specjalnie wykazała się zrozumieniem dla choroby Patryka, raczej było to asekuranctwo w podejściu do życia - „chcę, by wszyscy mnie lubili”.
To był bardzo dobrze spędzony czas z lekturą. Bez przymusu i nachalnego nacisku, aby ubolewać nad losem chłopaka i jemu podobnych. Dobrze napisana historia, oddane uczucia. Problemy z adaptacją i zrozumieniem, które dotykają nie tylko niepełnosprawnego, ale także jego otoczenie, często nieprzygotowane na takie „zjawisko”.

~"NIE BEZ POWODU" Joanny Szpak to debiut literacki autorki który trafił ostatnio w moje ręce dzięki BT organizowanemu u @szpaczek_czyta
Dlatego już na samym początku zanim troszkę wprowadzę was w fabułę muszę stwierdzić, że pomimo małej objętości jest to niezwykle treściwa, pouczająca i zmuszająca do refleksji historia, która porusza zwykłą szarą codzienność osób niepełnosprawnych.
Czyli tak naprawdę problemy ich dnia codziennego : bólu fizycznego jak i psychicznego, braku zrozumienia, braku wsparcia u osób bliskich oraz nie akceptacji otoczenia w której egzystują takie osoby.To tylko część bolączek, przeszkód z którymi zmaga się nasz młody bohater, po więcej jak zawsze odsyłam was do lektury.
~ Patryk, nasz główny bohater od dnia narodzin zmaga się z porażeniem mózgowym czterokończynowym przez co różni się od swoich rówieśników.
Każdego dnia czuje się jak odmieniec, wyalienowany całkowicie z otoczenia, gorszy, niechciany, a nawet niekochany. Ciągła samotności, brak zrozumienia, akceptacji wśród bliskich, często wywołuje wiele pytań, pytań, które zostają bez odpowiedzi, wypełniają jego głowę niczym głuche echo...
"Dlaczego muszę być niepełnosprawny? Dlaczego mnie to spotkało? Czy kiedyś stanę na nogach o własnych siłach? Czy jakieś operacje mi pomogą? Czy kiedyś ktoś pokocha mnie takiego, jakim jestem? Czyją winą jest moja choroba?".
Chłopak marzy o niemożliwym, jednocześnie nie poddając się i uparcie walcząc o zwykłą codzienność, która rozwija w nim wielką pasję.To właśnie miłość do koni nadaje sens jego życiu, wolność, pozwalając dokonywać rzeczy niemożliwych.
Patryk nie spodziewa się, że pewnego dnia na jego drodze stanie ktoś wartościowy, ktoś z kim połączy go silna i nierozerwalna więź...
~"NIE BEZ POWODU" Joanny Szpak to przede wszystkim niezwykle emocjonująca, a zarazem krótka historia o wielkiej pasji do koni, sile przyjaźni, miłości i pokonywaniu barier z którymi każdego dnia zmaga się osoba niepełnosprawna.
~ Jest to PRAWDZIWA historia, która otwiera przed nami "brutalna" prawdę z życia nastoletniego Patryka. Życia pełnego samotności, smutku i ciągłego bólu, które pomimo niesprawiedliwości losu, braku wsparcia w najbliższych (rodziców, rodzeństwa) nie pozwala się poddawać, a jednocześnie tracić nadzieję o lepsze jutro.
~Czy polecam? Oczywiście że tak! Uważam że pomimo trudnego tematu jakim jest niepełnosprawność o której wiemy wciąż za mało, każdy z nas zwłaszcza nastolatkowie powinni przeczytać tą kruchą i niezaprzeczalnie wrażliwą historię. Polecam J.K

Joanna Szpak
'Nie bez powodu'

Ile jest w stanie znieść człowiek?
Jak długo może iść pod górkę?
Ile upokorzeń jest w stanie znieść?
Czy w tym wszystkim można być szczęśliwym i mieć chęci do życia?

Nie każdy ma życie usiane różami. Nie wszyscy mają od razu to czego zapragną. Niektórzy muszą przejść przez życie sami bez pomocy i wsparcia inni je dostają, ale nie jest to szczere, a jeszcze inni mają kochających ludzi wokół siebie. Lecz życie każdy musi przejść sam.

Jakie to było pięknie ❤️
Krótka historia, pełna emocji, niezrozumienia, podłości ludzi, a czasem nawet najbliższych.
Przecież każdy zasługuje na wsparcie, szacunek i pozytywne uczucia prawda? Nie tylko zdrowi, ale ludzie niepełnosprawni również.

Autorka ukazuje nam w tej różne postawy uczniów, ale również dorosłych, które mogą wywołać szok i niedowierzanie, bo przecież dorosły powinien dać przykład nieprawda?

Jest to prawdziwa historia o przyjaźni nie tylko z ludźmi, ale również ze zwierzętami. W przypadku Partyka są to konie.
Poruszone są tutaj codzienne trudności i przeciwności losu oraz stawianie im czoła przez Patryka, który codziennie szuka pozytywów, nie poddaje się, walczy o lepsze jutro. Dla każdego w końcu los się uśmiechnie i tak też było w przypadku naszego bohatera.

Styl napisanej powieści jest lekki i przyjemny.

Z tej jakże krótkiej historii można wyciągnąć nie jedne wnioski, spojrzeć inaczej na siebie i innych. Dostrzec coś, co kiedyś było niezauważalne.

Polecam gorąco zapoznać się z historia Patryka oraz świetnym stylem autorki.

* 'Najtrudniejszym jednak zadaniem była chęć walki. Jeżeli ktoś nie miał motywacji ani czegoś, z czego czerpałby siłę, to chęci zwyczajnie nie było.'

Joanna Szpak
'Nie bez powodu'

Ile jest w stanie znieść człowiek?
Jak długo może iść pod górkę?
Ile upokorzeń jest w stanie znieść?
Czy w tym wszystkim można być szczęśliwym i mieć chęci do życia?

Książka rzuciła mi się w oczy w bibliotece, kojarzyłam ją ze zdjęć na Instagramie.

Wzięłam.
Wstrząsnęła mną.
Płakałam.

Niestety niepełnosprawność dziecka jest bliska memu sercu.
Tutaj główny bohater wprawdzie walczył z inną niepełnośćią niż znam, jednak to jak została opisana oczami dziecka chyba najbardziej we mnie uderzyła.
To jak te dzieci walczą.
Nie rozumiałam postawy rodziny. Miałam ochotę wstrząsnąć nimi porządnie!
Cieszyłam się na każdy jego sukces. Przy okazji poruszyłam z najstarszym synem tematy życia w społeczeństwie osób niepełnosprawnych.
Książka jest krótka. Brakowało mi paru rozwinięć wątków. Ale chyba taka miała być. Skłonić nas do refleksji. Brawo dla autorki @joanna_books_ ❤️

Wzięłam.
Wstrząsnęła mną.
Płakałam.

Niestety niepełnosprawność dziecka jest bliska memu sercu.
To jak te dzieci walczą.
Nie rozumiałam...

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda świat widziany oczami niepełnosprawnego dziecka? Jak bardzo zmienia się wówczas perspektywa? Ile więcej należy się starać, aby wykonać najdrobniejsze czynności? Czym jest odrzucenie, wykluczenie społeczne i jak wpływa to na relacje z rodziną i rówieśnikami? "Nie bez powodu" to książka z jednej strony trudna, ze względu na sytuację zdrowotną chłopca, a z drugiej strony napawa nadzieją i swego rodzaju optymizmem i dodaje chęci do życia.
Patryk różni się od większości ludzi, co widać gołym okiem. Jako czytelnicy mamy możliwość obserwowania go podczas nauki w gimnazjum przez cały okres trzech lat. Rozdziały są krótkie, ale poruszają ważne dla chłopca momenty, lub zwracają uwagę na szczegóły, które w pędzie codzienności umykają naszej uwadze, a z punktu widzenia nastolatka są bardzo istotne. Za każdym razem zdumiewająca jest dojrzałość emocjonalna chłopca i jego postawa względem ludzi i życia. Radość jaką czerpie z każdej chwili zaskakuje, ponieważ bardzo często sami łapiemy się na nieustannym pędzie, gdzie nie doceniamy każdego momentu.
Autorka zwraca uwagę na różne postawy zarówno dzieci, nastolatków, jak i dorosłych względem Patryka. Oburzająca była postawa nauczyciela i dyrektora, którzy wybierając własną wygodę, skrzywdzili chłopca. Zastanawiająca jest również postawa matki nastolatka, która z jednej strony jest jak lwica broniąca swojego lwiątka, a z drugiej strony jest po prostu nieznośna, czepialska i zupełnie nie rozumiem motywów jej postepowania i decyzji takiego a nie innego traktowania chłopca.
"Nie bez powodu" to książka, która daje czytelnikowi możliwość spojrzenia na świat oczami niepełnosprawnego nastolatka, walecznego i upartego w dążeniu do celu. Z jednej strony każdego dnia mierzy się sam ze sobą ale i ze swoim ciałem, jak również z problemami typowymi dla nastolatków. Pierwsze zauroczenie, miłość, przyjaźń pozwalają mu na nabranie większej pewności siebie. Książkę czyta się szybko, z całą paletą emocji. Nie jest ona bardzo obszerna, a szkoda, ponieważ momentami chciałam dowiedzieć się znacznie więcej, niż opisała Autorka, jednak ten krótszy format również ma swój urok. Patryk to chłopiec, którego nie da się nie darzyć sympatią i wcale nie mam tutaj na myśli litości czy żalu. Zdobywa serce czytelnika szturmem, a później umacnia to wrażenie.

Książka dla młodzieży, mówiąca o niepełnosprawności i przyjaźni. Może zainteresować osoby, które zetknęły się z problemami młodych osób niepełnosprawnych. Mimo, że tematyka nie jest łatwa, książka nie przygnębia, lecz daje nadzieję i docenia rolę przyjaźni.

Polecam książkę daje dużo refleksji

Polecam książkę daje dużo refleksji

• Od Wydawnictw/Autorów
  • Booktour
  • Must Have
  • Obyczajówka
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Nie bez powodu