Folwark zwierzęcy. Dziennik z folwarku

- Kategoria:
- literatura piękna
- Wydawnictwo:
- Bellona
- Data wydania:
- 2021-02-24
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-02-24
- Liczba stron:
- 272
- Czas czytania
- 4 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788311161450
- Tłumacz:
- Bartłomiej Zborski, Anna Nowosielska
Odrzucana przez znanych brytyjskich wydawców, również z przyczyn politycznych (wcześniej jej maszynopis omal nie został zniszczony w Londynie w eksplozji niemieckiej latającej bomby V-1), alegoryczna bajka Folwark Zwierzęcy ukazała się ostatecznie w Anglii 17 stycznia 1945 r. w nakładzie 4 500 egzemplarzy.
Od tamtej pory wydrukowano ich na świecie dziesiątki milionów, a brytyjski Book Marketing Council zaliczył Folwark do dwunastu najznakomitszych dzieł współczesnych czasów. Pochodząca zeń fraza „równi i równiejsi” weszła do powszechnego obiegu. Genialne dzieło Orwella można przy tym odczytywać na wielu płaszczyznach: pozornie jest to satyra na Rewolucję Październikową i fundamentalny konflikt Stalina z Trockim, zarazem można je rozumieć jako mroczną metaforyczną opowieść o ludzkiej niedoskonałości i niezmiennych prawach historii. Światek Folwarku to nie tylko świat za „żelazną kurtyną”, który w tej części Europy poznaliśmy własnym doświadczeniem, lecz i parabolicznie ujęty epizod z dziejów ludzkości...
„Dziennik z Folwarku”, publikowany w polskim przekładzie po raz pierwszy, ukazuje nam zaś jakże innego Orwella niż ten ogólnie znany. Pisząc we wsi Wallington Folwark, prowadził on właśnie ten dziennik. Nie ma w nim jednak mroku polityki, nie ma zła i przemocy – są goździki, zioła, róże, sadzenie warzyw, okopywanie grządek, kurniki, problemy z kretami, wybiegi dla drobiu, sadzeniaki, inspekty i dokuczliwe mszyce... I radość pisarza z obcowania z piękną angielską przyrodą jakiej dziś już nie ma.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Pamiętam, świetna lekturka
Pamiętam, świetna lekturka
Pokaż mimo toW związku z tym, że znam "Folwark zwierzęcy" (nie znam tego tłumaczenia, więc w przyszłości będę chciał przeczytać), zapoznałem się tylko z samym "Dziennikiem z folwarku".
Dla mnie, jako początkującego psychofana George'a Orwella, była to bardzo przyjemna lektura. Dzięki przeczytaniu "Dziennika z folwarku" poznałem Erica Blaira z innej strony, jako ogrodnika i hodowcę zwierząt. Nie zawsze Orwellowi wszystko wychodziło, ale i tak zaimponował mi wiedzą i umiejętnościami rolniczymi.
Dobrą pracę wykonał tłumacz i redakcja, bo nie tylko przetłumaczono dziennik, ale uzupełniono go fragmentami innych dzienników. Np. na początku września 1938 roku "Dziennik z folwarku" urywa się, gdyż Orwell wyrusza do Maroka. Dowiadujemy się o tym fakcie dzięki temu, że do "Dziennika z folwarku" wstawiono wpis z "Dziennika z Maroka". Do tego dochodzi jeszcze parę przypisów autorstwa tłumacza, które również dużo wniosły.
I na koniec muszę pochwalić wydawnictwo za to, że wydało "Folwark zwierzęcy" wraz z dodatkiem w postaci właśnie "Dziennika z folwarku". Dla mnie to duży plus, gdyż w 2021 roku, stan na początek maja, w sumie sześć wydawnictw wydało lub planuje wydać "Folwark zwierzęcy", ale tylko wydawca pozycji "Folwark zwierzęcy i Dziennik z folwarku" zrobił coś więcej niż wydanie samego "Folwarku zwierzęcego".
W związku z tym, że znam "Folwark zwierzęcy" (nie znam tego tłumaczenia, więc w przyszłości będę chciał przeczytać), zapoznałem się tylko z samym "Dziennikiem z folwarku".
więcej Pokaż mimo toDla mnie, jako początkującego psychofana George'a Orwella, była to bardzo przyjemna lektura. Dzięki przeczytaniu "Dziennika z folwarku" poznałem Erica Blaira z innej strony, jako ogrodnika i hodowcę...