Folwark zwierzęcy. Dziennik z folwarku

2021-02-24
Bartłomiej Zborski, Anna Nowosielska

Pamiętam, świetna lekturka

Pamiętam, świetna lekturka

W związku z tym, że znam "Folwark zwierzęcy" (nie znam tego tłumaczenia, więc w przyszłości będę chciał przeczytać), zapoznałem się tylko z samym "Dziennikiem z folwarku".
Dla mnie, jako początkującego psychofana George'a Orwella, była to bardzo przyjemna lektura. Dzięki przeczytaniu "Dziennika z folwarku" poznałem Erica Blaira z innej strony, jako ogrodnika i hodowcę zwierząt. Nie zawsze Orwellowi wszystko wychodziło, ale i tak zaimponował mi wiedzą i umiejętnościami rolniczymi.
Dobrą pracę wykonał tłumacz i redakcja, bo nie tylko przetłumaczono dziennik, ale uzupełniono go fragmentami innych dzienników. Np. na początku września 1938 roku "Dziennik z folwarku" urywa się, gdyż Orwell wyrusza do Maroka. Dowiadujemy się o tym fakcie dzięki temu, że do "Dziennika z folwarku" wstawiono wpis z "Dziennika z Maroka". Do tego dochodzi jeszcze parę przypisów autorstwa tłumacza, które również dużo wniosły.
I na koniec muszę pochwalić wydawnictwo za to, że wydało "Folwark zwierzęcy" wraz z dodatkiem w postaci właśnie "Dziennika z folwarku". Dla mnie to duży plus, gdyż w 2021 roku, stan na początek maja, w sumie sześć wydawnictw wydało lub planuje wydać "Folwark zwierzęcy", ale tylko wydawca pozycji "Folwark zwierzęcy i Dziennik z folwarku" zrobił coś więcej niż wydanie samego "Folwarku zwierzęcego".

Dodaj cytat z książki Folwark zwierzęcy. Dziennik z folwarku