Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi.

Okładka książki Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi.
Ula Dąbrowska Wydawnictwo: Burda Książki nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi
Burda Książki
2021-01-27
2021-01-27
mózg psychologia społeczna psychologia relacje międzyludzkie ludzie

Okładka książki Spa dla umysłu. Zadbaj o siebie by zadbać o innych Ula Dąbrowska, Rafał Ohme
Ocena 6,1
Spa dla umysłu... Ula Dąbrowska, Rafa...
Okładka książki Spa dla umysłu. Emo notes Ula Dąbrowska, Rafał Ohme
Ocena 3,0
Spa dla umysłu... Ula Dąbrowska, Rafa...

Postawić hipotezę, zebrać materiały ją potwierdzające i bach mamy książkę, która bardziej przypomina referat na zaliczenie przedmiotu na studiach.
Btw przeraża fakt, że marnowany jest czas i pieniądze na badania, których efektem są prawdy objawione. Człowiek jest istotą stadną posiadającą mózg, który jest szczęśliwy gdy jest w zdrowiu, nie w chorobie, w formie, a nie bez formy, w wianuszku bliskich osób, a nie sam jak palec itd. Serio!?

Bardzo mi się podobała. Coś między reportażem a książką psychologiczną. Ciężko sklasyfikować. W moim odczuciu to był zbiór ciekawostek, badań i naukowych wniosków, które były zogniskowane dookoła jakiegoś tematu i na tej podstawie podzielone na rozdziały. Bardzo lubię tego typu wiedzę, w dodatku podaną w bardzo przystępnej formie, więc dla mnie czytanie tej książki to czysta przyjemność. I wiadomo, że nie wszystko pamiętam po jej przeczytaniu, ale sporo szczegółów ze mną zostało, a część z nich dała mi do myślenia, więc polecam!

„My, ludzie, wbrew obiegowej opinii i dotychczasowemu stanowisku nauki jesteśmy ze sobą niezwykle połączeni. Nie chodzi tu o aspekt wyłącznie psychologiczny. Nie tylko nasze umysły, ale przede wszystkim nasze ciała i nasze mózgi wchodzą nieustannie w interakcje z innymi ciałami i mózgami. Są od siebie zależne, żeby nie powiedzieć: uzależnione”. [s.41]

„(…) samotny człowiek to przepis na osobistą katastrofę”. [s.40]

DLA KOGO:
Szczególnie dla osób, które myślą, że nie potrzebują wokół siebie ludzi :)

CO W ŚRODKU:
- Pomysł na napisanie książki o takiej tematyce zrodził się Autorki z powodu trwającej pandemii, co całkowicie rozumiem. Ja też myślałam, że mam naturę silnie introwertyczną, dopóki nie okazało się, że chyba jednak wychodziłam z domu częściej niż myślałam, a spotykanie nawet zupełnie obcych ludzi w sklepie czy kawiarni okazało się bardzo potrzebne dla poczucia równowagi (a dotychczas tak przeze mnie niedoceniane).

- Książka w 21 rozdziałach przedstawia na podstawie 21 wyselekcjonowanych przez Autorkę powodów, jak bardzo człowiek jest fascynujący ze swoją umiejętnością tworzenia i wykorzystywania więzi. A przede wszystkim, że ewolucyjnie jesteśmy stworzeni i przystosowani do bycia wśród innych ludzi. Niezależnie od tego, co sami byśmy o swojej naturze nie mówili.

- Autorka przedstawia dużo badań, choć prosto przedstawionych. Moim zdaniem nawet za prosto, a niektóre zagadnienia (szczególnie te o hormonach i strukturach mózgu) są trochę niezaopiekowane. Chociaż wiedza zaczerpnięta jest z wielu książek (obszerna bibliografia na końcu), przytaczane są cytaty i wypowiedzi naukowców, to dla mnie jest to bardziej zbiór zagadnień do dalszego zgłębiania.

- Jeśli jednak szukasz lekkiej literatury popularnonaukowej, która być może zmieni Twoje postrzeganie kolejek w sklepie i zatłoczonego parku w letnie popołudnie, to może być odpowiednia książka :)

„(…) samotny człowiek...

Czyta się jak dobrą opowieść ;)

Czyta się jak dobrą opowieść ;)

W gruncie rzeczy to jest ciekawa książka ale napisana tak strasznie nudno... Autorka przytacza po prostu dziesiątki różnych badań - jedne ciekawe, inne mniej ale sam sposób przedstawiania ich - mordęga. Wyłącznie dla wytrwałych. Mnie ta książka usypiała każdego wieczora kiedy po nią sięgałam. A szkoda, bo temat ciekawy.

Autorka osiągnęła to, co rzadko udaje się twórcom literatury popularnonaukowej - znalazła równowagę między przystępnością treści a rzetelnością naukową. Z jednej strony mamy więc dobrze napisany, angażujący tekst, niepozbawiony przykładów z życia codziennego i humoru, z drugiej zaś solidne opracowanie badań zgłębiających funkcjonowanie mózgu w kontekście biologii, ewolucji, psychologii i socjologii. Bez suchych statystyk, niezrozumiałej terminologii i przynudzania, ale także bez nadmiernych uproszczeń mogących prowadzić do przeinaczej i mylnej interpretacji, Autorka krok po kroku tłumaczy, dlaczego nasz mózg potrzebuje innych mózgów niczym tlenu i glukozy.

Choć po miesiącach lockdownu temat izolacji może się wydawać przeżuty, czytelnik nie raz szerzej otworzy oczy ze zdumienia, a niektóre z przedstawionych zjawisk i obserwacji wręcz wprawią go w osłupienie. Już sama pomysłowość opisanych w książce eksperymentów mile zaskoczy szare komórki czytającego, a wyciągnięte na podstawie badań wnioski dadzą do myślenia.

Na szczególną pochwałę zasługują też liczne odwołania do historii naturalnej naszego gatunku w myśl wygłoszonego przez klasyka twierdzenia, że „nic w biologii nie ma sensu, jeśli jest rozpatrywane w oderwaniu od ewolucji”. Takie ewolucyjne spojrzenie będzie na pewno bliskie sercu każdego przyrodnika, laikowi zaś pomoże dostrzec w dziele Matki Natury głęboki sens, dzięki czemu nie tylko pozna, jak działa nasz zmysł towarzyski, ale także zrozumie dlaczego właśnie w taki sposób.

Podsumowując, „Życie towarzyskie mózgu” to rewelacyjna popularnonaukowa pozycja, która usatysfakcjonuje zarówno osoby, które interesują się neurobiologią i psychologią, jak i te kompletnie nieobeznane z tematem.

Dodaj cytat z książki Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi.