Historia Hair Metalu. Spektakularny wzlot, upadek i odrodzenie.

Okładka książki Historia Hair Metalu. Spektakularny wzlot, upadek i odrodzenie.
Christopher Hilton Wydawnictwo: Kagra biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Kagra
2020-11-26
2020-11-26
Anna Cichosz

Typowa książka od fana, dla fanów. Z jednej strony można autorowi zarzucić faworyzowanie zespół z rynku amerykańskiego (i pominięcie chociażby Europe), jednak - biorąc pod uwagę zakres i liczbę przywołanych płyt - czy jest to problem? Sam dla siebie odkryłem kilka albumów i historii, które najpewniej pozostałyby dla mnie nieodkrytym.

Hair metal (lub też glam metal , pop metal czy złośliwie pudel metal) to gatunek muzyczny w Polsce raczej niszowy, dodatkowo pogardzany i niechciany przez tzw. krytyków i wyszydzany przez fanów ciężkich brzmień. Dziennikarze muzyczni ukierunkowani na klasyczny rock lub mocne brzmienia lub alternatywę raczej nie lansowali tego chwytliwego i optymistycznego nurtu w ciężkim graniu, popularnego głównie w USA. Z kolei dla fanów popu taka muzyka (może poza balladami) jest za ciężka. A w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia nie było jeszcze u nas swobodnego dostępu do nowości muzycznych ze świata. Byliśmy skazani na to, co nam Polskie Radio zagra, a "Non Stop" napisze. A potem pojawił się grunge.

Dlatego książka Hiltona jest tak cenna, gdyż nie ma co liczyć na polskie próby zmierzenia się z tym tematem. Nazywana "historią hair-metalu" jest tak naprawdę leksykonem najważniejszych płyt tego gatunku wydanych w latach 1980-2019. Opisanych rzetelnie z podziałem na poszczególne lata. Dodatkowo opinie o albumach choć subiektywne są wiarygodne i krytyczne. Nie ma często występującego u recenzentów płyt pustosłowia, dziwnych skojarzeń muzycznych, przesadnej egzaltacji lub bełkotliwego popisywania się erudycją.

Oczywiście w tle mamy całą historię gatunku. Dodatkowo interesująco opisano proces ataku kolesi we flanelowych koszulach na gości o śmiesznych i wymyślnych fryzurach, czyli inwazji brzmienia z Seattle. W wyniku tego nastąpiła śmierć całego gatunku muzycznego. Ale na kartach tej książki mamy opisane (uwaga spoiler) późniejsze "zmartwychwstanie" i jakieś tam odrodzenie hair metalu.

Musimy też pamiętać, że poza Bon Jovi, Aerosmith, Whitesnake, Guns N"Roses czy Def Leppard bandy hair metalowe są w Polsce mniej znane. Tutaj mamy nie tylko moje ukochane Van Halen ale również np. Winger, Motley Crue, Trixter czy Poison. Czyli książka pełni też charakter edukacyjny i stanowi wkład w "książkową historię rocka".

I właśnie do wyboru wykonawców można mieć największe zastrzeżenia, które trochę obniżają ocenę. Subiektywizm autora pozwolił mu uwzględnić np. Metallicę ("Czarny album") czy Ozzy Osbourne'a. Ale zarazem pan Hilton całkowicie pominął dokonania np. Europe, czy glamowy okres Alice Coopera. A przecież więcej mają oni wspólnego z hair metalem niż kapela Jamesa Hetfielda. Żal, że poza Def Leppard czy Whitesnake nie ma też praktycznie artystów z innych krajów niż USA (na końcu wspomina tylko o najnowszych wykonawcach glam metalu już z XXI wieku).
Szkoda bo autor jest znawcą i pasjonatem tematu i dodanie tych kilku zespołów nie zwiększyłoby tak strasznie objętości tej naprawdę udanej pozycji.

Dodaj cytat z książki Historia Hair Metalu. Spektakularny wzlot, upadek i odrodzenie.