Miłość w żagle

Okładka książki Miłość w żagle Katarzyna Sarnowska
Okładka książki Miłość w żagle
Katarzyna Sarnowska Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Nad Jeziorakiem (tom 4) literatura obyczajowa, romans
Nad Jeziorakiem (tom 4)
Czwarta Strona
2021-01-13
2021-01-13
literatura polska

2093

Ostatni tom cyklu "Nad Jeziorakiem". Powoli zbliża się jesień,Tomek i Alina stają przed nowymi wyzwaniami jakim jest stworzenie pensjonatu,do tego dochodzi nowa szkoła Krzysia i problemy z nią związane.Jednak mogą oni liczyć na wsparcie zarówno sprawdzonej paczki przyjaciół jak i nowych znajomych z Gardna.
Żal rozstawać się z sympatycznymi bohaterami,ale liczę że nie długo autorka powoła do życia równie ciekawych ludzi.Polecam!!

Żal rozstawać się z sympatycznymi bohaterami,ale liczę że nie długo...

„Miłość w żagle” to czwarty tom serii „Nad Jeziorakiem” Katarzyny Sarnowskiej. Według mnie warto zacząć czytać tę serię od pierwszej części. Owszem można zacząć nawet od tej, ale dużo Nam ucieknie z fabuły. Książka należy do gatunku literatury obyczajowej, lekka powieść, w której znajdziemy takich bohaterów jak my, którzy maja problemy dnia codziennego.

Zacznę od tego, że akcja w książce rozgrywa się w pięknych, malowniczych Mazurach i aż mam ochotę tam pojechać jak najszybciej. Życie na Mazurach to prawdziwa sielanka, długie leniwe poranki z kubkiem kawy czy słoneczne popołudnia spędzone na tarasie z widokiem na jezioro. Główne bohaterki w powieściach to trzy przyjaciółki: Alina, Ewa i Gabi. Alina wiedzie wraz z mężem i synem sielankowe życie na Mazurach, ale kobieta po czasie zaczyna wątpić czy droga, którą obrała to ta właściwa. Gabrysia postanawia zabrać przyjaciółkę do Paryża, a tam wydarza się coś bardzo ekscytującego. Pewne przypadkowe spotkanie komplikuje związek Gabi. Czy uda im się odnaleźć odpowiedź na pytanie które sobie zadają ?

Książka lekka, przyjemna, nieskomplikowana, która jest dość przewidywalna, ale czy zła ? Według mnie nie, aczkolwiek nie lubię tej cechy w powieściach – przewidywalności. Wydaje mi się, że ta fabuła nie mogła w inny sposób potoczyć się, ponieważ to ma być książka obyczajowa 😉 Dla mnie była taka do przeczytania raz, bez powrotów i zachwytów. W książkach obyczajowych szukam ważnych tematów, które są poruszane przez niektóre autorki, gdzie potrafią napisać do tego piękną, wzruszającą historię

Zacznę od tego, że...

Uwielbiam cały ten cykl oraz te książki. Kolejna niesamowita i zaskakująca oraz bardzo przyjemna powieść jaką przeczytałem. Jestem miło zaskoczony oraz naprawdę nie mogę się doczekać dalszych części z tego cyklu. Wspaniała książka warta przeczytania.
Polecam

Polecam

O miłości, trudach życia a także jego wyzwaniach w najnowszej powieści Katarzyny Sarnowskiej, czwartym tomie serii Nad Jeziorakiem.

Wszyscy fani lekkich powieści obyczajowych, w którym główną rolę odgrywają problemy dnia codziennego, powinni bliżej przyjrzeć się powyższej serii. Warunek jest jednak jeden - należy zacząć od pierwszego tomu, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, ponieważ wszystko jest tutaj ze sobą mocno powiązane a jedna fabuła wynika z wcześniej poznanych wydarzeń.

Mazury to miejsce, które budzi pozytywne skojarzenia chyba u każdego. Kojarzą się ze spokojem, ciszą, oderwaniem od codzienności, kubkiem herbaty w dłoni i błogim uczuciem wolności. Tutaj także Alina, główna bohaterka, znalazła swoje miejsce w świecie i wraz z rodziną korzysta z uroków miejsca. Jednak nie wszystko wypada tak dobrze jak się zapowiadało, szczególnie gdy natura daje o sobie znać i udowadnia, że w takich miejscach jak to, to ona ma ostatnie słowo. Alina zaczyna więc wątpić czy słusznie postąpiła. Ale czy chwila zwątpienia zaważy na jej dotychczasowych decyzjach?

Główną zaletą tej serii są bohaterowie. Przypominają nas samych jeśli chodzi o problemy czy troski dnia codziennego a autorka kreuje ich w bardzo wiarygodny sposób. Nie tylko czytamy bowiem o losach Aliny i jej wyzwaniach na Mazurach oraz poszukiwaniu miejsca w świecie, ale obserwujemy także Gabi w Paryżu, gdzie wydarzy się coś zupełnie nieoczekiwanego i zmieni bieg wyborów dziewczyny. Muszę jednak przyznać, że fabuła sama w sobie jest dość lekka, niekoniecznie skomplikowana i mało oryginalna, przez co nie dzieje się wiele i to dlatego wolałam skupiać się na samych bohaterach, którzy wypadli po prostu ciekawiej.

"Miłość w żagle" to propozycja na leniwe dni, książka pisana lekko, swobodnie, dotykająca problemów znanych nam nie od dziś. Okazuje się, że spełnianie marzeń i walka o swoje może czasami wyjść bokiem a nieoczekiwana zmiana planów przysłuży się w świeżym podejściu do życia. Katarzyna Sarnowska zabiera nas zatem ponownie do świata bohaterów i zadaje kluczowe pytanie: jak my postąpilibyśmy na miejscu Aliny?

"Miłość w żagle", to ostatni tom serii Nad Jeziorakiem i bardzo żałuję, że nie zaczęłam od początku, by jeszcze bardziej zaprzyjaźnić się z jej bohaterami i poznać wydarzenia, które miały miejsce we wcześniejszych częściach.
Główni bohaterowie powieści to trzy przyjaciółki: Alina, Gabrysia i Ewa oraz ich rodziny i przyjaciele. Na pierwszy plan wysuwa się jednak Alina. Wiodąca - dla wielu czytelników - idealne sielankowe życie w domku na Mazurach, z zakochanym w niej mężem i synkiem, wydawałoby się, że powinna być najszczęśliwszą osobą na świecie. A jednak dopada ją ogromnie podstępna choroba - depresja. Niewiele pomaga życie w kochającej rodzinie, wśród życzliwych osób, w pięknej okolicy... Depresja postępuje i w pewnym momencie jedynym ratunkiem okazuje się sięgnięcie po pomoc z zewnątrz.

Uważam, że to bardzo dobrze, iż autorka poruszyła tak ciężki temat. Bardzo sugestywnie opisała to co działo się w głowie Aliny, pokazała jakie mogą być metody pokonania choroby. Jak na mój gust można było jeszcze bardziej zgłębić ten temat, bo to poważna i coraz powszechniejsza choroba naszego wieku.

Jednak depresja to nie jedyny trudny wątek. W powieści możemy zaobserwować również jak radzi sobie z wychowywaniem nastoletniej, zbuntowanej córki, Ewa. A jednocześnie jak szuka ratunku dla samej siebie, zagubionej w codzienności.

Bardzo spodobał mi się wątek poszukiwań potomków byłej mieszkanki osady i chętnie zajrzę do wcześniejszego tomu, by dowiedzieć się jak to było z tym odnalezionym skarbem ;-)

Podsumowując - książka przenosi nas w cudowne okolice Iławy, w mazurskie lasy, nad jeziora przepiękne zarówno latem, jak i zimą. Autorka wciąga czytelnika w ten przepiękny świat, opisy przyrody są bardzo sugestywne, wyzwalają chęć odwiedzenia tego niezwykłego rejonu Polski. Można przemiło spędzić czas na lekturze, a jednocześnie poznać lepiej opisywany region i zwyczaje jego mieszkańców.

Byliście kiedykolwiek na Mazurach? Ja jeszcze nigdy, choć coś ciągnie mnie, aby zapoznać się z tą nieodkrytą dla mnie krainą. Po przeczytaniu najnowszej książki Miłość w żagle to uczucie jest jeszcze silniejsze.

Miłość w żagle to czwarty tom serii, a więc zostałam rzucona od razu na głęboką wodę. Byłam ciekawa czy nieznajomość poprzednich tomów w czymś mi przeszkodzi. Na szczęście tak się nie stało. Seria opowiada o trzech przyjaciółkach - Gabi, Ewie i Alinie. Tym razem szerzej śledzimy perypetie Aliny, która niby ma uporządkowane życie, ukochanego synka, cudownego mężczyznę obok siebie, mieszka w rajskiej krainie, a jednak czuje, że coś jest nie tak.

Tutaj płynnie przechodzimy do największej zalety tej powieści - pod pozorem lekkiej historii porusza ważne problemy, które mogą dotknąć każdego z nas. Oczywiście, autorka przeniosła mnie do pięknego miejsca, gdzie w dalszym ciągu króluje natura, do śpiewających ptaków i szumów drzew, ale czasami człowiek obojętnieje na to wszystko, przestaje to dostrzegać. Ma wrażenie, że obok niego jest tylko marazm i beznadzieja. Nic mu się już nigdy w życiu nie uda. Wątek depresji i ogólnie chorób psychicznych i więzi jaką powinno się pielęgnować z osobą chorą to coś co powinno pojawiać się w książkach znacznie częściej. Byłabym nawet bardziej ukontentowana, gdyby ten motyw był jeszcze znacznie mocniej rozwinięty, wtedy dodało by to tylko realizmu. Wolę gdy ścieżek, którymi kroczy fabuła jest mniej, a są znacznie szersze. W przypadku tej powieści mieliśmy i przeprawy z nastoletnią córką, i poszukiwania miłości, i zazdrość. Sporo tego wszystkiego, ale mam nadzieję, że nadrobienie poprzednich tomów i lektura kolejnych znacznie rozjaśnią mi w głowie. To taka mała uwaga i delikatny minusik z mojej strony.

⛵Każdy autor ma swój charakterystyczny styl i myślę, że po tej powieści rozgryzłam w czym specjalizuje się autorka. Ona po prostu przenosi czytelnika do danego miejsca, wypełnia książkę nie tylko opisami miejsc, do których aż wyrywa się serce, ale umieszcza w nich realne budynki, mnóstwo historii sprzed lat, które wypełniają puste miejsca w wyobraźni.
Żadne z miejsc nie jest białą kartą, wszędzie swoje echo mają wydarzenia sprzed lat nawet jeśli płyną tylko ze wspomnieniami ostatnich żyjących świadków.
Oglądaliście już Mazury oczyma autorki?

To już ostatni tom przygód Aliny ,Ewy Gabrysi. Szkoda...
Zżyłam się z bohaterkami serii.
Czytelnik dostaje historią o przyjaźni ,miłości, o drugiej szansie, nie brakuje kłopotów i zmartwień jak w prawdziwym życiu.
Ale jednak książka niesie optymistyczne przesłanie. Po każdej burzy przychodzi słońce..
Zachęcam Was do sięgnięcia po tę serię. Mi z tomu na tom podobała się coraz bardziej.

To już ostatni tom przygód Aliny ,Ewy Gabrysi. Szkoda...
Zżyłam się z bohaterkami serii.
Zachęcam Was do sięgnięcia po tę serię. Mi z tomu na tom podobała się...

• Wymienie/sprzedam
  • Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Miłość w żagle