Najpiękniejsze opowieści. Disney Klasyka

Okładka książki Najpiękniejsze opowieści. Disney Klasyka praca zbiorowa
Okładka książki Najpiękniejsze opowieści. Disney Klasyka
praca zbiorowa Wydawnictwo: HarperCollins Polska Seria: Nowe najpiękniejsze opowieści literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nowe najpiękniejsze opowieści
HarperCollins Polska
2020-10-14
2020-10-14

W tej książeczce znajdziemy klasyczne ilustracje znane z innych, starszych wydań popularnych opowieści. Zacznę od tego, że książka jest niewielkich rozmiarów co jest dla mnie sporym plusem, bo bez problemów można czytać ją do snu, a że ja zawsze muszę władować się pod kołdrę mojej córki, to trochę nam ciasno i ciężko jest się czasem ułożyć, dlatego zazwyczaj staram się wybierać mniejsze pozycje. Niestety większość książek z klasycznymi bajkami Disneya mamy w dużym wydaniu i czasem trudno było mi obrócić stronę 😁 Ale w przypadku „Najpiękniejszych opowieści” nie mam już tego problemu.

W książce znajdziemy bajki takie jak: Księga dżungli, Dumbo, Pinokio, Król lew, Piotruś Pan, Alicja w Krainie Czarów, Zakochany kundel oraz Bambi, a do czytania mamy aż 192 strony. Myślę że tych klasycznych opowieści nie trzeba nikomu przedstawiać, bo chyba każdy z nas je zna. Osobiście Disneya uwielbiam, szczególnie te wydania, które pamiętam ze swojego dzieciństwa. Cieszę się, że również moja córka będzie mogła poznać i tę wersję.

Bardzo cieszę się z faktu, że w środku znalazłam bajkę o Dumbo i Zakochanym kundlu, bo akurat tych historii nie miałyśmy jeszcze w swojej kolekcji. Lili od razu spodobała się opowieść o Lady i Trampie, bo bardzo lubi zwierzęta i przez jakiś czas opowiadała tylko o niej. Jeżeli szukacie nowego wydania przepięknych, klasycznych bajek Disneya, to serdecznie polecam Wam tę książeczkę.

1970

Mam wrażenie, że w domowej biblioteczce moich dzieci przeważają męscy bohaterowie literaccy, a dziewcząt jest dużo mniej. Być może wynika to z faktu posiadania starszego syna, który lubi typowe lektury chłopięce, chociaż ja akurat tego podziału nie lubię i nie stosuję. Niemniej ze względu na to, że córka robi się coraz starsza, postanowiłam urozmaicić nasze zbiory, aby nie opierały się jedynie na męskich postaciach.

W tym tomie każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Od zawsze uwielbiałam "Króla Lwa" czy "Zakochanego kundla", zatem z ogromnym rozrzewnieniem powróciłam do ukochanych bohaterów. Z kolei "Alicja w Krainie Czarów" i "Piotruś Pan" nigdy nie byli moimi ulubieńcami, dlatego teraz w dorosłym życiu postanowiłam przekonać się do ich przygód. Upływ lat sprawił, że pewne historyjki uleciały z pamięci, jak "Dumbo" czy "Księga dżungli", ale teraz dostałam okazję do przypomnienia ich sobie. Niemniej sięgając po tę lekturę, należy pamiętać, że owe opowiadania są skrótowymi wersjami, czego w zasadzie można spodziewać się po ograniczonej liczbie stron - jednak to bardzo dobre wprowadzenie oraz zachęcenie do przeczytania ich w całości.

Książki mają format idealnie dopasowujący się do dziecięcych dłoni. To także dobra przeprawa w samodzielnym czytaniu, chociaż niewielka czcionka oraz duża ilość tekstu w serii "Najpiękniejsze opowieści. Disney" nie ułatwiają opanowania tej trudnej umiejętności, co będzie łatwiejsze w przypadku "Biblioteki bajek" (mniej tekstu na stronie). Moje serce skradły ilustracje znakomicie oddające klimat książeczek, jakie znam z dzieciństwa i jakie właśnie kojarzą mi się z konkretnymi tytułami.

Te książki to ponadczasowe opowieści, które znamy zarówno my, jak i nasi rodzice, a nawet dziadkowie. Warto zapoznać z nimi także nasze dzieci, a także w przyszłości - wnuki... Uwielbiam historie na tyle uniwersalne, że zachwycają każdego oraz zostają w pamięci na zawsze. Na pewno niejednokrotnie powrócę ze swoimi pociechami do tych lektur, które w naszej domowej biblioteczce mają specjalne, wręcz honorowe miejsce.

• Rok 2020
  • FRANEK - w domowej biblioteczce