Czas na ciszę

Okładka książki Czas na ciszę Anna Dąbrowska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Czas na ciszę
Anna Dąbrowska Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Płomienie (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Płomienie (tom 3)
Novae Res
2020-11-12
2020-11-12
9788382190427
new adult dla młodzieży wokalista zespół muzyczny

Historia inna niż wszystkie nie tylko o przesłodzonej miłości ale przede wszystkim o sztuce jaką jest muzyka i niesamowity głos Oksany który hipnotyzuje i czaruje Dziewczyna nie tylko śpiewa ale również gra na instrumencie jakim jest ukulele .Marzeniem dziewczyny jest wzięcie udziału w konkursie i nie robi tego dla siebie ale ze względu na chorego brata któremu jest potrzebna kosztowna operacja i leczenie .Jurorem konkursu jest charyzmatyczny i oschły w obyciu wokalista zespołu którego Olśni nie tylko głos Oksany ale i jej osoba

Oj jak ja bym chciała, by każdy mężczyzna miał wrażliwość Kosma. To jak się wypowiada, czy jak opisuje uczucia, których nie potrafi zrozumieć były dla mnie balsamem na serce i zbolałe rany. Taki prawdziwy człowiek, którego można nazwać bratnią duszą.

,,Muzyka wypełniała każdą pustą przestrzeń w moim ciele. Każdy trudno dostępny zakamarek, każdą szczelinę. Melodią dostarczała mi tlenu potrzebnego do przeżycia. Niosła chwilową radość, której potrzebowałem, by się uwolnić od przeszłości".

Najchętniej przepisałabym wam całą książkę, gdyż jest napisana w bardzo poetyckim stylu. Jest miłość, są rozterki, jest oczywiście muzyka, która potrafi być niezłym wyciskaczem łez. Kiedy tylko poznacie Oksanę, również ulegniecie jej czarowi. Kiedy ona śpiewa, cichnie sala, słychać wesoły śpiew ptaków i życie jakoś tak potrafi nabierać barw. Aż dziw mnie brał, kiedy okazało się, że śpiew nie jest jej największym marzeniem. Gdy na plan wychodził jej młodszy brat, pozycja zaczynała być wzruszająca. Jak to zwykle w książkach bywa, jego choroba nie pozostawiała złudzeń. Potrzebne były fundusze, a nic tak nie uskrzydla jak siostrzano-braterska miłość. By wyjść na przeciw problemom jest niemal zmuszona, by zrobić coś, na co niekoniecznie ma ochotę. Jednak zdobycie takiej sumy pieniędzy wymaga poświęceń. Podejrzewam, że gdyby umiała przewidywać przyszłość... Ach, co ja wam będę zdradzała takie szczegóły;-)
Walczcie o marzenia, gdyż zawsze warto zaryzykować. Samo myślenie nie sprawi, że drzwi stanął przed nami otworem i szansa ukaże się sama. Walczcie, właśnie tego dowodem jest ta książka. Bywają kłody pod nogami, przejdźcie po nich. Wiatr wieje w oczy, zamknijcie je i dalej idźcie na przód. To tylko od was zależy, czy dojdziecie tam, gdzie pragniecie.
Wspaniała i bardzo wzruszająca pozycja. Autorka ma cudowne pióro, jej książki są prawdziwymi wyciskaczami łez, ale nie są puste. Zawsze w treści znajduje się przesłanie, które nawet trzeba przemyśleć. Bardzo przejmująca z niepowtarzalnym zakończeniem.

Pomysł na historię może i fajny ale niestety zachowanie bohaterów i dialogii bardzo dziecinne (szczególnie razi wizyta u rodziców Kosmy). Dziwny dobór słów np "się nie lękaj," "uczynić", "schorowany młodzieniec".
Razi styl pisania, który nie jest do końca poprawny gramatycznie. Słowa zbyt patetyczne i wzniosłe.
Strasznie to wszystko płytkie, słodkie i cukierkowe.
Ostatnie sto stron książki po prostu zmęczyłam.

Strasznie to wszystko płytkie, słodkie i...

Anna Dąbrowska i jej powieści od jakiegoś już czasu chodziły za mną krok w krok. Ba! Nawet trzy z jej dorobku czekały cierpliwie na mojej półce. Kilka dni temu z jakiegoś powodu mój wzrok przyciągnęła książka Czas na ciszę. Stwierdziłam, że chyba właśnie nadszedł czas na to, bym poznała tę historię i pozwoliła jej zawładnąć moimi myślami. Jak w moich oczach wypadła ta pozycja? Na to pytanie odpowiedź znajdziecie poniżej.

Oksana ma głos, który przenika ludzkie dusze i potrafi rozpalić niejedno serce. Jednak jej największym marzeniem nie jest zostanie sławną piosenkarką. Dziewczyna marzy o tym, by jej brat był zdrowy i mógł powrócić do pełnej sprawności. Już straciła matkę, nie może stracić i ukochanego braciszka. Choć nie jest do końca pewna tej decyzji, postanawia wziąć udział w eliminacjach do znanego programu muzycznego. Oksana nie wie jednak, że ta decyzja sprawi, że jej życie całkowicie się odmieni, a na jej drodze stanie ktoś, kto pobudzi jej pewność siebie i serce.

Kiedy wzięłam tę książkę do ręki i zaczęłam jej lekturę, nie potrafiłam się wciągnąć. Przyznaję to z bólem serca – po prostu nie umiałam zaangażować się w historię Oksany, choć bardzo chciałam. Dlatego też książkę odłożyłam na dwa dni. Po tym czasie powróciłam do niej i o dziwo - wsiąknęłam w nią na długie godziny. Najwidoczniej potrzebowałam mieć dla niej czystą i dość spokojną głowę.

Główna bohaterka powieści, Oksana, wzbudziła moją sympatię od pierwszej strony. Widziałam w niej troskliwą, kochaną i po prostu miłą dziewczynę, która może jest trochę wycofana i niepewna siebie, ale nie stanowi to jej wady. Uważam ją za postać bardzo dobrze wykreowaną, choć jest jedna rzecz, która w jej opisie mnie po prostu zirytowała. Nadmierne powtarzanie, jaka to Oksana jest “malutka”, ma “malutkie ciałko” i w ogóle jaka z niej “malutka” istotka. Za pierwszym, drugim razem uznałam to za urocze i dość ważne w kontekście tego, jak mam wyobrazić sobie tę bohaterkę. Jednak za piątym, szóstym razem przestało mnie to bawić, a zaczęło po prostu drażnić.

Fabuła powieści Anny Dąbrowskiej opiera się na zmaganiach Oksany podczas eliminacji do programu oraz na ciągłym martwieniu się o zdrowie brata. Nie jest to absolutnie zarzut, uważam to za bardzo ważne wątki, które kształtowały tę bohaterkę w moich oczach i pozwalało na to, bym mogła zobaczyć, jakie cechy przejawia ta postać. Oprócz tego jednak dało się odczuć, że Oksana jest bardzo naiwna. W kilku scenach związanych z programem dało się to odczuć najbardziej, a przynajmniej ja to tak odczułam - niestety.

Autorka ma bardzo dobre pióro, dzięki któremu książkę czyta się całkiem lekko i przyjemnie. Poznawanie historii Oksany, jej zmagań i różnych przeżyć było interesujące i jak wspominałam wyżej - skutecznie zajęło moją uwagę na kilka godzin. Dzięki temu mogłam odpocząć od stresu związanego z sesją na studiach, a to uważam za dość istotny szczegół. Nie zabrakło również naprawdę szokujących i niespodziewanych zwrotów akcji, które zdecydowanie pozytywnie wpłynęły na mój odbiór tej pozycji. Samo zakończenie jednak pozostawiło mnie w niedosycie i to już niekoniecznie przypadło do gustu.

Czas na ciszę to powieść zdecydowanie dobra i przyjemna. Gdyby nie te wady, o których wspomniałam wyżej - książka spokojnie otrzymałaby ode mnie ocenę bardzo wysoką. Muzyka, rodzące się uczucie i niepewność - to wszystko przelewało się z każdej strony powieści. Mimo wszystko cieszę się, że mogłam poznać tę książkę i myślę, że będę nadrabiać i poprzednie tytuły autorki.

Jeżeli szukacie wciągającego i dobrego romansu, to zdecydowanie mogę polecić Wam ten tytuł. Jeśli jednak niekoniecznie jesteście do tego tytułu przekonani, to nie czytajcie na siłę i sięgnijcie po coś innego.

Oskana ma niezwykły talent do śpiewania. Gdy to robi, widać że słowa płyną prosto z jej serca. Jej śpiew porusza każdego. Jej marzenie to jednak uzbierać pieniądze na leczenie ciężko chorego brata, Tomka. Straciła już matkę, nie chce stracić i brata. By móc mu pomóc, decyduje się wziąć udział w eliminacjach do programu muzycznego. Udział w tym programie odmieni jej życie. Do tego pozna kogoś, kogo obdarzy uczuciem. Czy będzie jej dane w końcu poczuć się szczęśliwą?

Po książki Anny Dąbrowskiej mogę sięgać w ciemno, a i tak wiem że zawsze otrzymam ogromny ładunek emocjonalny. Tym razem nie było inaczej. Sięgnęłam po książkę i po prostu przepadłam. Po cichu wtargnęłam w życie bohaterów, by wspólnie z nimi odbyć ich podróż na łamach kart powieści.

Oksana to niezwykła, wrażliwa i opiekuńcza dziewczyna, która nad życie kocha swojego ciężko chorego brata. Gdyby mogła, oddałaby za niego życie. Cierpi patrząc na jego pogarszający się stan. Całe swoje życie podporządkowuje jemu, zapominając o własnym. To postać, która wzbudza uwielbienie w czytelniku i zmusza go do refleksji.

Kosma to niesamowity piosenkarz, któremu właśnie rozpadł się zespół w Szwecji. Dostaje propozycję pracy jako juror w programie muzycznym. Nie chce przyjąć oferty, ale jego przyjaciel poniekąd to na nim wymusza. Kosma jest mężczyzną, który w jednej chwili potrafi być łagodny jak baranek, by za chwilę zamienić się w totalnego dupka. Ma swoje podejście do życia oraz swoje demony przeszłości, które wpływają na to jakim jest człowiekiem. Praca w tym programie odmieni go, a raczej pewna urocza uczestniczka.

„Nie bałem się jutra. Każdy nowy dzień przyjmowałem z pokorą. Nie obawiałem się wyzwań. Nie przejmowałem się popełnianiem błędu, bo nie byłem idealny. Upadałem i wstawałem. Nie odgrywałem żadnej roli, by się spodobać. Po prostu byłem sobą.”

Zarówno Oksana jak i Kosma nie mieli łatwego dzieciństwa. Obydwoje musieli przedwcześnie dorosnąć, zapominając czym jest szczęście oraz beztroska. Idą do przodu, ale cień przeszłości wciąż ciągnie się za nimi.

Autorka w swojej książce przedstawia nam poruszającą historię o miłości, pokazując że potrafi ona wtargnąć do naszego życia, w najmniej spodziewanym momencie. Nie będzie to łatwa miłość, ale taka, która daje siłę do walki z przeciwnościami losu. W życiu ciężko dźwigać samemu trudności, ale we dwójkę jest już raźniej. Czy zatem nasi bohaterowie mogą liczyć na swój własny happy end?

Ania Dąbrowska pokazuje nam również, że są choroby, które wymagają od najbliższych ogromnych poświęceń.

Zakończenie książki pozostawia nas z jedną wielką niewiadomą i ogromnym bólem w sercu.

"Czas na ciszę" to niezwykła, pełna emocji historia, która chwyci za serce każdego czytelnika. Gorąco polecam!

8/10

8/10

A teraz pora na książkę, która złamała moje serce... Uwielbiam styl pisania @autor.annadabrowska @wydawnictwo_novaeres , bardzo czekałam na tę książkę, ale nie przewidziałam jednego... Mnóstwa emocji, łez...
Oksana i Kosma... Dusze artystyczne, dusze muzyczne. Poznają się na planie talent show... On jest jurorem i trenerem muzycznym, ona uczestniczką programu... Dziewczyna chce wygrać program, zdobyć pieniądze dla... Osoby, którą kocha najbardziej. Czy jej się to uda?
Jak będzie wyglądała relacja uczeń - nauczyciel albo trener - uczestnik?
Co wydarzyło się w życiu Kosmy, że nie chce miłości, zamyka się na uczucia?
❗"czy byłem gotowy na konfrontację z życiem, przed którym dotychczas uciekałem?"
Przez czym ucieka? Czego się boi?
Tych dwoje pochodzi z różnych światów... Mówią, że przeciwieństwa się przyciągają... A jeśli to nieprawda, co wtedy ?
❗"musiałem być wolnym strzelcem, bo wtedy miałem kontrolę nad całym swoim życiem. [...] nie wyobrażałem sobie, że w moim życiu mogłaby pojawić się osoba, która chciałaby zniszczyć moją samotność i zakłócić moją ciszę."
Oksana to dziewczyna skromna, nie wierzy w swój talent... Czy postać Kosmy pozwoli jej uwierzyć w siebie i w swoje możliwości?
Czy tych dwoje ze sobą będzie? A jeśli strach okaże się silniejszy?
❗"za mocno bałem się kolejnego bólu, który był nieodzownym elementem miłości "
Kosma to chłopak, który wiele w życiu przeszedł... Stał się chamski, pewny siebie i momentami niedostępny... To była jego gra...
❗"Nie chciałem być zły, ja musiałem być taki, by chronić innych przed sobą"
Naprawdę polubiłam tę dwójkę, jednak jednej rzeczy nie przewidziałam, którą zafundowała mi autorka... Miłość, która rani, miłość, która leczy, miłość, która zmienia i nadaje sens życia... Kogo los oszczędził? A może potraktował równo?
Jeśli chcecie poznać Oksanę i Kosmę, koniecznie sięgnijcie po "Czas na ciszę"... Polubiłam tych dwoje całym sercem i skromnie muszę przyznać, że to była najlepsza część.
Bardzo dziękuję za egzemplarz ❤️

Książka z zakończeniem ????

Książka z zakończeniem ????

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To bardzo wciągająca, pouczająca i wzruszająca książka osadzona w realiach prozy życia i życia w świetle reflektorów, to także dobra opowieść o miłości.

Dla jednych cisza może być azylem, dla drugich oznacza koniec świata.
Ja już poznałam czym jest cisza dla bohaterów powieści Ani Dąbrowskiej "Czas na ciszę" i już wiem, dlaczego wszyscy tak kochają te historię.
To, że uwielbiam książki z motywem muzycznym, wiadomo nie od dziś, a szczególnie taki, gdzie dużo się dzieje i są emocje. W tej książce znalazłam ich mnóstwo. Byłam tam, czułam to wszystko na własnej skórze. Kibicowałam, walczyłam, przeżywałam i kochałam. Razem z kruchą, a jednocześnie silną Oksi walczyłam o lepsze życie dla niej i jej chorego brata. Razem z Kosmą walczyłam z jego demonami.
Ania stworzyła bardzo realistyczne postacie. W młodzutkiej Oksanie zobaczymy doświadczoną przez życie osobę, która musiała szybko dojrzeć i wziąć na swoje barki prowadzenie domu i opiekę nad rodziną. W Kosmie zobaczymy charyzmatycznego artystę i wrażliwego chłopaka próbującego poukładać własne życie.
Zakończenie tej historii wbija w fotel, nie jest ani przywidywalne, ani oczywiste, jest inne. Mnie rozwaliło kompletnie. Dla samego tego zakończenia warto było przeczytać te książkę.
Ciekawi?
Zapraszam Was do przeżycia niezapomnianych chwil z Oksi i Kosmą.

Dla jednych cisza może być azylem, dla drugich oznacza koniec świata.

• Przeczytane 2021
  • Egzemplarz recenzencki
  • Przeczytane 2020

Dodaj cytat z książki Czas na ciszę