Miała umrzeć

Muza
2020-10-14
2020-10-14
literatura polska

Jakie to było mocne. Porusza. Aż mnie bolało, bo to była też historia o moim dzieciństwie. Piękny styl. Niemal neurotyczna podróż. Pani Ewo, dziękuję.

Dzięki wyzwaniu czytelniczemu na październik dokonałam czytelniczego odkrycia powieści trójmiejskiej pisarki, która tworzy świetne thrillery psychologiczne, czyli pani Ewy Przydrygi.
Po przeczytaniu emocjonujących „Topielisk” sięgnęłam po wcześniejszą książkę tej autorki i po raz drugi zostałam uraczona sporą dawką grozy.
„Miała umrzeć” to powieść, która została znakomicie przemyślana. Autorka skupia się na kreowaniu portretów dwóch kobiet żyjących w odstępie 20 lat od siebie. Z pozoru nic ich nie łączy, ale oczywiście szybko okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Opowiadane równolegle historie Ady, zbuntowanej nastolatki, żyjącej w bogatym domu, w którym rodzice nie interesują się ani dorastającą córką, ani malutką Nelą oraz Leny, artystki, która podczas swojego wernisażu zostaje zaskoczona słowami człowieka przebranego za klowna i sprowokowana do rozpoczęcia poszukiwań prawdy o swojej rodzinie, w pewnym momencie zgrabnie się splatają i stają się jedną historią, która zaczęła się w 1998 roku i trwa do roku 2019.
Bardzo mi się podobało to, w jaki sposób przedstawiona została postać Ady, której historia jest odtwarzana po 20 latach przez drugą bohaterkę. Ewa Przydryga umiejętnie powoduje, że jej wizerunek zmienia się. Najpierw widziałam ją jako zagubioną nastolatkę, troskliwą siostrę i ofiarę zbrodni. Wzbudzała we mnie uczucie żalu za zmarnowaną młodością, a na jej rodziców byłam zwyczajnie zła, że będąc zbytnio skupionymi na sobie, zwalili na nią obowiązek opieki nad siostrą. Wydawała się jednak w miarę silna, a nawet charyzmatyczna w relacjach z przyjaciółmi. Później jej obraz zaczął nabierać niepokojących rysów- Lena dociera do informacji, stawiających Adę w negatywnym świetle. Zaczęłam dostrzegać w niej egocentryzm, niezdrową fascynację niebezpiecznymi zabawami, pewną kapryśność. Za chwilę jednak znów zauważyłam, że jej zachowania podszyte były chęcią poradzenia sobie z własnymi problemami, a w finale okazała się być wręcz bohaterką, która potrafi poświęcić się z miłości do siostrzyczki. Taki sposób kreowania postaci był naprawdę zaskakujący i powodował, że moje zainteresowanie tą postacią nie słabło.
Ponieważ miałam do czynienia z thrillerem, więc ważne było napięcie emocjonalne, budowane przez autorkę dzięki wprowadzeniu motywu prywatnego dochodzenia prowadzonego przez drugą bohaterkę. To, czego dowiaduje się o sobie i swojej rodzinie naprawdę zaskakuje, a finalna scena była tak mocna, że złapałam się na czytaniu na wdechu.
Myślę, że przy najbliższej okazji poszukam kolejnych powieści Ewy Przydrygi, bo uważam, że jest jedną z najciekawszych polskich autorek powieści- thrillerów. Takich, które przykuwają uwagę inteligentnie poprowadzoną fabułą, niebanalnymi portretami bohaterów oraz, co dla mnie bardzo ważne, napisanych pięknym językiem.
Polecam tym, którzy lubią książki z dreszczykiem.

„Miała umrzeć” to powieść, która została...

Bez oceny.
Niestety nie dotrwałem do końca. Nie oznacza, że książka jest zła. Raczej nie mój gust literatury.

Bez oceny.

,,Miała umrzeć "" to mój pierwszy kontakt z autorką, i
muszę przyznać że lekko się zawiodłem. Sądząc po wysokich ocenach na LC spodziewałem się czegoś lepszego.
Mimo ciekawej fabuły zabrakło realizacji pomysłu.
Książka nie potrafiła mnie ,,wciągnąć'', była po prostu nudna.
Szkoda bo sam pomysł na historię jest ciekawy.

,,Miała umrzeć "" to mój pierwszy kontakt z autorką, i
Mimo ciekawej fabuły zabrakło realizacji pomysłu.
Książka nie potrafiła mnie ,,wciągnąć'', była po prostu nudna.
Szkoda bo sam pomysł na historię jest ciekawy.

Dwie kobiety, których na pozór nic nie łączy, natomiast różni je wiele. Dwa przedziały czasowe akcji, które dzieli 20 lat. Zapoczątkowana niegdyś niewinna zabawa w wyzwania kończy się tragicznym wypadkiem, który staje się początkiem katastrofy...
Dwie dekady później osierocona i przygarnięta w dzieciństwie przez apodyktyczną, zimną ciotkę Lena styka się przypadkowo z mężczyzną, który twierdzi, że zna ją z dzieciństwa. Następnego dnia mężczyzna zostaje odnaleziony martwy. Lena, podążając jego tropem, trafia do domu, który budzi w niej wspomnienia. To czego dowie się o swojej przeszłości wywoła nie tylko szok, ale również ściągnie na nią duże niebezpieczeństwo.

Ta historia, choć powinnam pisać raczej o dwóch historiach, wciągnęła mnie od pierwszych stron i trzymała w napięciu do ostatniego rozdziału. Bardziej interesujące wydały mi się wątki sprzed lat, dotyczące Ady i jej przyjaciół, ponieważ autorka w świetny sposób oddała bezsilność tej młodej, zagubionej dziewczyny.
Książkę trudno odłożyć i czyta się ją jednym tchem. Znajdziecie w niej dużo tajemnic, kłamstw, intryg, uknutych w celu ukrycia prawdy, ale też cierpienia, gdyż prawda do której odkrycia dąży Lena okaże się bolesna i niewygodna.
Gdzieś z tyłu głowy świtało mi rozwiązanie zagadki, ale nie mogę powiedzieć, bym mimo to nie czuła się zaskoczona. Do tego przeplatanie ze sobą wątków, rozgrywających się w różnych okresach czasowych było ciekawym zabiegiem, zmuszającym do składania stopniowo podawanych nam elementów historii w jedną całość. Dałam się wciągnąć, dlatego uważam, że "Miała umrzeć" to interesująca i warta przeczytania książka. 👍

Podchodziłam trochę z dystansem do tej książki i powiem Was, że w sumie to mi się podobała!
Początek trochę początek mnie nudził i wychodził z pantałyku. Aż w pewnym memencie było takie BUUM! I nagle WOOW!
Pomysł na fabułę bardzo ciekawy. Książkę czyta się szybko. Bohaterowie fajnie wykreowani, aczkolwiek mam wrażenie, że Lenie zbyt łatwo szło rozwiązywanie tajemnicy z przeszłości.
Plus za zakończenie, serio tego się nie spodziewałam, chociaż i tak czuję lekki niedosyt.

Trzymający w napięciu kryminał o Neli, pragnącej poznać prawdę o swojej zamordowanej rodzinie. Nie można było się oderwać od lektury.

Tak mi przykro. Po przeczytaniu 1/3 książki wszystko jest jasne. Brakuje napięcia, tego odkrywania warstwa po warstwie motywu lub sprawcy. Ach. Wielka szkoda.

Jest to jedna z ksiazek nieodkladalnych. Historia, ktorej zakonczenie musisz poznac. Polecam goraco!

"Miała umrzeć" to wciągający thriller psychologiczny, o dwóch kobietach które z pozoru nic nie łączy. Akcja z perspektywy każdej z nich - retrospekcje z życia Ady oraz obecne czasy i życie Leny. Pierwsza z nich to zagubiona, poszukująca mocnych wrażeń nastolatka. Dziecko lat dziewięćdziesiątych. Rodzina patologiczna, brak zainteresowania ze strony rodziców. Natomiast Lena to młoda kobieta, wrażliwa artystka wychowywana przez oziębłą ciotkę. Na jednej ze swoich wystaw dostaje zagadkowe informacje o swojej przyszłości. Podąża po nitce do kłębka stopniowo odkrywając swoje losy
Nie jest to książka, która wciąga od pierwszych stron. W pewnym momencie jednak coś zaskakuje i pochłonęły mnie losy Ady i Leny. Duszna, gęsta atmosfera, pełna niedomówień -zwlaszcza na początku. Wszystko układa się w spójną całość - z nieco zaskakującym zakończeniem. Całość wypadła bardzo pozytywnie w moim odczuciu i z pewnością sięgnę po inne książki autorki.

Video

Video